2 maja 2016

Nasz ostatni ocean

Na świecie pozostał już tylko jeden niemal nietknięty przez człowieka akwen – to magiczne miejsce, w którym mogą swobodnie żyć majestatyczne płetwale, pingwiny i tajemnicze ośmiornice. 

Jednak ten raj – o powierzchni Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii razem wziętych – może wkrótce przestać istnieć.Wielorybnicy dokonali już rzezi tysięcy zagrożonych wielorybów na antarktycznym Morzu Rossa, a ogromne przemysłowe floty rybackie planują już dalszą eksploatację. 

Jednak jeśli 24 kraje wyrażą na to zgodę, ten pradawny ocean może stać się największym chronionym obszarem morskim na świecie. Zgodziły się już 23 państwa, ale pozostaje jeszcze jedno. 

Rosja. 

Właśnie teraz mamy niesamowitą szansę przekonać Rosję, by dołączyła do tej inicjatywy. Eksperci oceanologii mają się wkrótce spotkać z czołowymi doradcami prezydenta Putina i bezpośrednio dostarczyć im naszą petycję! Dodaj swój podpis: 


Przez długie lata Ocean Południowy chroniło jego odległe położenie. Dziś jednak przemysłowe kutry rybackie, które odpowiadają za przełowienie rodzimych akwenów, zmierzają w stronę tego ostatniego sanktuarium. 

Jeśli uda nam się je zabezpieczyć, te wielkie statki będą miały zakaz wstępu na obszar o powierzchni 1,34 miliona km2! To naprawdę bezprecedensowe rozwiązanie. 

Nasza społeczność pomogła już zabezpieczyć dwa wielkie obszary morskie. Wiemy, jak ważne dla odbudowy środowiska naturalnego są lądowe rezerwaty przyrody. To samo dotyczy oceanów, o ile tylko nasze rządy zdecydują się na utworzenie morskich rezerwatów i egzekwowanie przepisów, które je chronią. 

Mamy teraz szansę to osiągnąć! Po latach blokowania rozmaitych inicjatyw, do krajów wspierających ochronę Morza Rossa właśnie dołączyły Chiny. Teraz brakuje już tylko jednego kraju. Stwórzmy gigantyczną kampanię, która nakłoni Rosję do wsparcia projektu największego sanktuarium na świecie! Dodaj swój podpis i prześlij innym ten e-mail: 


Członkowie i członkinie Avaaz od dawna podkreślają, że ochrona oceanów jest sprawą ważną i kluczową dla klimatu, dla przetrwania tysięcy cennych gatunków, ale także dla czegoś więcej. Ocean zajmuje dwie trzecie naszej planety, a bicie jego serca czujemy wszyscy. Antarktyda jest doskonałym przykładem współpracy wielu krajów na rzecz ochrony przyrody. Dziś możemy rozszerzyć tę ochronę na otaczające kontynent lodowe morza. 

Z nadzieją i determinacją, 

Nataliya, Alex, Christoph, Mélanie, Alice, Ricken, Lisa i Fatima wraz z całym zespołem Avaaz 

Dowiedz się więcej: 

Polskie Radio: Apel o ochronę Oceanu Antarktycznego. Powstanie największy na świecie rezerwat?

Onet.pl: Rusza rozgrywka o Antarktydę

Kopalnia Wiedzy: Ostatnie dziewicze morze Ziemi bez ochrony

Kopalnia Wiedzy: Ostatnie dziewicze morze Ziemi bez ochrony

Last Ocean: Dlaczego chronimy Morze Rossa (tekst w j. angielskim)

UNEP: Patron Oceanów ONZ nurkuje w lodowatej wodzie, żeby ocalić morze (tekst w j. angielskim)

Reuters: Rosja pokrzyżowała plany utworzenia rezerwatu na Oceanie Antarktycznym, China on board (tekst w j. angielskim)

Star2.com: Jeśli szczętki wyginą, antarktycznej faunie grozi głód (tekst w j. angielskim)

ABC: Naukowcy podsłuchują płetwale błękitne w Oceanie Południowym nawet z odległości 1000 kilometrów (tekst w j. angielskim)

Vice News: Władymir Putin ratuje tygrysy (tekst w j. angielskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz