3 marca 2015

WYREJESTRUJ ODBIORNIK RTV

Działając na wniosek Poczty Polskiej urzędy skarbowe w całym kraju zajęły już setki tysięcy kont bankowych. Przyczyną są zaległości w opłatach za abonament radiowo-telewizyjny. Działania egzekucyjne są możliwe, gdyż obywatele nie wyrejestrowali swoich odbiorników. W rezultacie, skoro figurują w ewidencji są łatwi do namierzenia i do obciążenia. W celu wypadnięcia z ewidencji należy wyrejestrować odbiornik radiowy lub telewizyjny. Władze jednak czynią trudności.

TRUDNOŚCI W URZĘDACH
Kilka osób udało się do urzędów pocztowych w celu wyrejestrowania odbiornika RTV. Jednak w urzędach pocztowych przy ul. Jana Pawła II w Warszawie oraz na Żoliborzu spotkali się z odmowa. Jak poinformowali pracownicy otrzymali wytyczne zakazujące wyrejestrowania. Była oczywiście awantura. Działania Poczty są oczywiście bezprawne. Każdy ma prawo do wyrejestrowania odbiornika RTV.

WYSTĄP O SKREŚLENIE Z REJESTRU, W ZWIĄZKU Z BRAKIEM ZAWIADOMIENIA
Jak informowaliśmy w latach 2007-2008 Poczta Polska miała obowiązek poinformować o nowym numerze rejestracyjnym. Większość z nas nie otrzymała takich zawiadomień, albo przesyłano je w drodze zwykłego listu (czyli brak dowodu ich wysłania i odebrania). Przy wyrejestrowaniu odbiornika, należy się na ten fakt powołać.
WZÓR PISMA WS. NIEWAŻNOŚCI NUMERU REJESTROWEGO


Niezależnie od powyższego można zawsze wystąpić o wyrejestrowanie odbiornika. Można tego dokonać przez internet, wykorzystując formularz Poczty Polskiej

https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Delete

NIE WPUSZCZAJ KONTROLI
UWAGA: w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, kierownik jednostki operatora wyznaczonego przeprowadzający kontrolę, wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, o której mowa w art. 5 ust. 3. Aby uniknąć takiej sytuacji, nie należy wpuszczać kontrolerów i nie potwierdzać faktu posiadania odbiornika. Pamiętaj iż pocztowcy nie mają prawa wejść do twojego mieszkania bez twojej zgody.
Zawsze można wystąpić o skreślenie numeru, a po wykreśleniu wnieść o ponowną rejestrację (korzyść: skreślenie numeru będzie przyznaniem się do winy Poczty, a to daje argument by obronić się przed płaceniem zaległości abonamentowej).

TELEWIZJI I RADIA NIE MUSISZ ODBIERAĆ PRZEZ ODBIORNIK RTV
Pamiętaj również, iż radio lub telewizję możesz słuchać za pośrednictwem internetu lub telefonów komórkowych. Od tych urządzeń nie płaci się.NIE DAJ SIĘ WŁADZY I URZĘDNIKOM

152 komentarze:

 1. ...."Zawsze można wystąpić o skreślenie numeru, a po wykreślenie o ponowną rejestrację (korzyść: skreślenie numeru będzie przyznaniem się do winy Poczty, a to daje argument by obronić się przed płaceniem zaległości abonamentowej)."
  Nie kumam toku tego rozumowania bo skoro zawnioskuję skreslenie numeru ewidencyjnego wyrejestrowując tv to tak jakbym przyznał, że posiadam taki numer. Gdzie tu bat na PP ?

  OdpowiedzUsuń
 2. SIS WIECZYSTE/SERWIS217 marca 2015 20:07

  Wniosek dotyczy skreślenia numeru nadanego bez zachowania wymogów prawa. Pamiętajmy, iż większość dowiedziała się o numerze z upomnienia przedegzekucyjnegp.
  Natomiast można wystąpić o wyrejestrowanie, a następnie wnieść o ponowną rejestrację lub tego nie uczynić.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja nawet nie wiem jaki mam numer rtv, więc co w tej sytuacji zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O numerze RTV informują przy wezwaniach do uiszczenia zaległości.

   Usuń
 4. Urząd Skarbowy chce wyegzekwować ode mnie zaległości abonamentowe za 5 lat. Czy to oznacza, iż brak potwierdzenia, otrzymania przeze mnie nadanego mi przez Pocztę numeru rejestrowego, może skutkować nieważnością owych zaległości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE23 listopada 2015 10:49

   Zgodnie z art. 2 ust.3 ustawy o opłacie abonamentowej Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Tymczasem stara rejestracja wygasła, a nowa nie nastąpiła bo nie było skutecznego nadania numeru rejestrowego, naszym daniem w świetle ustawy nie ma obowiązku opłaty. Jeżeli skarbówka przesłała tytuł wykonawczy, trzeba złożyć zarzuty i powołać się na ten fakt.

   Usuń
  2. Odebrałam dziś pismo z US o zajęciu konta. Dotyczy opłaty abonamentowej za ostatnie 5 lat. Kwota niemała- 1610,17 zł.
   Chetnie sie odwołam- jak to zrobić, pismo jakiej treści??
   Proszę o pomoc.

   Usuń
  3. Trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego. Wskazówka na stronie
   http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html

   Usuń
 5. No dobrze. A jak powinna wyglądać formalnie procedura wyrejestrowania odbiornika? Idziesz na pocztę podajesz ksiażeczkę i co dalej? Co jest formalnym potwierdzeniem wyrejestrowania? Tak jest jakas strona do tego celu?
  Moja mama w 2008 r. złożyła prosbę pisemna w formie dokumentu na swojej poczcie że wnosi o wyrejestrowanie wszelkich odbiorników rtvagd pod adresem takim a takim w związku z wyjazdem za granicę. Niestety nie miała przy sobie kasiazeczki i napisala pismo odrecznie. Poczta opieczetowala kopię z data, stemplem okragłym. To wystarczy? Joanna

  OdpowiedzUsuń
 6. SERWIS21/SIS WIECZYSTE1 grudnia 2015 12:50

  Za pośrednictwem internetu składa się wniosek o wyrejestrowanie https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Delete, poczta prześle stosowny formularz, który trzeba uzupełnić i odesłać. W przypadku pani mamy, to naszym zdaniem wniosek złożony odręcznie, poświadczony przez pocztę jest skuteczny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. Jest jakiś wzór dokumentu o nie posiadaniu odbiornika radiowo-telewizyjnego ??
  Po zakupie nieruchomości nie chciał bym aby zostały naliczone mi jakieś opłaty z tego tytuł. Proszę o odp.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. SERWIS21/SIS WIECZYSTE22 grudnia 2015 11:06

  Jeżeli posiadacz nie zarejestrował sam posiadanie odbiornika na poczcie, wówczas nie figuruje w ewidencji, a zatem nie ma naliczenia opłat. Co prawda brak rejestracji jest naruszeniem prawa, ale wystarczy nie wpuszczać kontrolerów poczty i nikt nie stwierdzi czy ma się czy nie ma odbiornika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo. Nie będę wpuszczał nikogo takiego z poczty polski. A z czego mi wiadomo nawet komornik nie ma prawa wejść bez pozwolenia do domu.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Ja mam innny problem otóż moja mama nie chce wyrejsetrowac o co ją prosze od 8 lat , powołałem sie na te przepisy o nadaniu numeru kiedy mamie przyszło wezwanie do zapłaty, odpisali mi załączając xero jakiejś decyzji o przyznaniu numeru i xero jakiegośświstka z poczty że moja mama opłaciła 2 składki w 2008 na numer konta niby ten nadany i że to stwierdza że ona wiedziała o tym numerze nadania skoro opłaciła, i teraz jej przyszło z urzedu skarbowego o zajeciu za lata 2010-2015 i jest darcie sie po mnie że to moja wina bo ja ją nakłoniłem do napisania pisma zamiast potulnego zapłacenia po wezwaniu,

  OdpowiedzUsuń
 10. SERWIS21/SIS WIECZYSTE9 stycznia 2016 13:45

  Składki w 2008 roku były płacone zazwyczaj jeszcze na starych książeczkach, na których numeru nie było. Jeżeli opłatę wniosła z zaznaczeniem nowego numeru, to wówczas rzeczywiście nie da się obronić tezy, iż nie było skutecznego zawiadomienia o numerze.

  Jednak radzimy złożyć zarzuty do egzekucji. Jeżeli tytuł egzekucyjny doręczono w tym roku 2016, wówczas nie może on obejmować roku 2010, bo ten uległ przedawnieniu. Zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązanie trwa 5 lat od końca kalendarzowego w którym było zobowiązanie podatkowe. Skoro opłata jest miesięczna za dany rok, to za kolejne miesiące 2010, ulega przedawnieniu z końcem 2015.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... "Zgodnie z ordynacją podatkową" :) szanowny informatorze jest to typowe wprowadzanie w błąd, gdyż egzekucja z tyt. należności abonamentowej RTV nie jest podatkiem lecz egzekucją wg. ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji a w niej nic niema o 5 latach przedawnienia również niema nic o tym w ustawie abonamentowej. Czyli wynika z tego :) że Twoje porady to tylko kruszenie kopii bez właściwych podstaw prawnych. Nadal jesteśmy w czarnej dooopie :)

   Usuń
  2. SERWIS21/SIS WIECZYSTE29 stycznia 2016 21:29

   Zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym i TK, opłata abonamentowa jest daniną publiczną, do której stosuje się przepisy ordynacji podatkowej (m.in. w zakresie przedawnienia). Część prawników kwestionuje to orzecznictwo, twierdząc że powinno być 3-letni termin zgodnie z art.118 kc, jednakże obowiązujące jest orzecznictwo sądowe o 5-letnim terminie przedawnienia zgodnie z art.70 o.p.

   Usuń
 11. Witam
  Czy rady zamieszczone w 2014r. są nadal aktualne? Chodzi mi o wnioski o umorzenie postępowania do US oraz wniosek o umorzenie zaległości do KRRiT. Czy można je wykorzystać z zawartymi tam ustawami? Dostałam pismo z US już o postępowaniu egzekucyjnym, więc chciałabym jak najszybciej złożyć te wnioski. Z góry dziękuję za informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE27 stycznia 2016 19:43

   Wnioski są aktualne, w przypadku postępowania egzekucyjnego z Urzędu Skarbowego należy złożyć zarzuty do egzekucji (uwaga krótki termin)

   Usuń
 12. Korek, Właśnie otrzymałem odpowiedź z Poczty Polskiej, ze nie miała obowiązku powiadamiać o nadaniu nowego numeru listem polecnym. Ustawa nie nakazywała! to tak jakby KPA czasem obowiązuje a czasem nie? Pozdr. Z.A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE1 lutego 2016 09:20

   §5.2 rozporządzenia ministra transportu stwierdza, że: "Operator publiczny w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia z urzędu nadaje posiadaczom imiennych książeczek, o których mowa w ust. 1, indywidualny numer identyfikacyjny. O nadaniu numeru operator publiczny powiadamia użytkownika, przesyłając zawiadomienie określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia."

   W celu potwierdzenia faktu nadania numeru należy wysłać zawiadomienie i wysłać na prawidłowy adres (a zatem musi być dowód nadania zawiadomienia). Zatem Poczta Polska musi móc legitymować się dowodem nadania. Ponadto w świetle rozporządzenia użytkownik ma być powiadomionym o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego. Słowo powiadomić znaczy dać znać komu o czymś, donieść (słownik Języka Polskiego PWN). Zatem powiadomienie następuje nie tylko poprzez wysyłanie zawiadomienia, ale w szczególności poprzez jego odbiór. Zatem Poczta Polska powinna legitymować się zwrotką pocztową stwierdzającą doręczenie zawiadomienia w trybie bezpośrednim (adresatowi) lub pośrednim (czyli pozostawieniem na pocztę po awizowaniu). Jeżeli nie jest to spełnione, nie można uznać, iż doszło do doręczenia zawiadomienia, a tym samym iż wypełniono normę prawną określoną w §5 ust.2 rozporządzenia. Skoro nie doszło do skutecznego nadania numeru identyfikacyjnego, zatem nie może być abonent obarczony opłatą odnoszącą się do tego numeru.

   Usuń
  2. niestety ale sądu mają troche inne zdanie w tej sprawie...
   np.
   wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 października 2014 r., sygn. akt I SA/GI 518/14
   Wyrok

   Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Gliwicach

   z dnia 15 października 2015 r.

   I SA/Gl 596/15

   Usuń
 13. spróbuj takiego pisma użyć (znalezione w sieci). Autorowi bloga pifko się należy - thx
  imie i nazwisko
  Ul…………………
  00- 000 WARSZAWA


  POCZTA POLSKA S.A.
  CENTROM OBSŁUGI FINANSOWEJ
  Sekcja Obsługi i Dystrybucji

  Szanowne Centrum Obsługi Finansowej – Sekcja Obsługi i Dystrybucji ja Janina K…o przypisanym mi przez Was numerze indentyfikacyjnym /nr wpisac /odpowiadając na ponowne Wasze wezwanie z dn.19.02.2014 r. do zapłaty, oświadczam co następuje:
  Powołując się na akty prawne: ustawę z dnia 21kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych {Dz.U.Nr.85.poz728 wraz z póżn. zm.] i Rozporządzenie Ministra Administracji i cyfryzacji z dnia 17grudnia 2013r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych {Dz.U.z 2013r.poz.1676} wzywacie mnie do zapłaty abonamentu, uprzejmie proszę przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Z Pocztą Polską S.A. czy też wspomnianą przez Was Krajową Radą Radiofonii i Telewizji nie podpisywałam żadnej umowy, która zobligowała by mnie do płacenia. Jedynie na podstawie podpisanej prze zemnie takiej umowy można wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania.

  Ponadto nadmieniam, że od 7 grudnia 2011 pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej jest bowiem niezgodny z unijnym prawem (albo reklama albo abonament!). Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez publiczną Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stoi w sprzeczności z prawem europejskim. Oświadczenie takie przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje. Do tego stopnia, że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu. Dodam, że prawo unijne jest prawem nadrzędnym nad prawem polskim. Jeżeli rząd polski nie dostosuje się do nakazów, będzie można domagać się również odszkodowania za szantaż!

  1.Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym.
  2. Poczta Polska S.A. nie ma prawa ścigać za nie zapłacony abonament, bo też jest spółką handlową. Równie dobrze można by powierzyć te obowiązki sieci Biedronka czy Lewiatan.
  3. Poczta Polska nie ma prawa do wystawiania tytułów egzekucyjnych (odkąd przestała być “urzędem pocztowym” stając się Pocztą Polską Spółka Akcyjna). Aby ściągnąć “dług” za abonament, musi tak jak każdy podmiot gospodarczy wystąpić do sądu i wykazać, że dług jest wymagalny, a następnie z wyrokiem do komornika.
  Będziemy Państwu zakładać sprawy w Sądach..
  Warto przypomnieć wypowiedż Donalda Tuska na temat obowiązkowego abonamentu telewizyjnego – maj 2008 r. – cytat – “To wyjątkowo obłudny system. Chciałbym powiedzieć, że nie spoczniemy dopóty, dopóki nie zmienimy tego wyjątkowo obłudnego systemu narzucania haraczu Polakom szczególnie niezamożnym po to, by nieliczna grupa ludzi mogła korzystać z tego materialnie w sposób nieuzasadniony, poza jakąkolwiek kontrolą, i żeby niektórzy najbardziej ambitni politycy wykorzystywali te media publiczne we własnym interesie”. To ten sam Donald Tusk który był premierem POLSKI i jest przewodniczącym Rady Europejskiej.
  Jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpiszę ze mną stosowna umowę, to będę zobligowana do płacenia.
  Z poważaniem imie i nazwisko

  OdpowiedzUsuń
 14. napisałam, ze mają mi przeslać dokument potwierdzający nadanie oraz odbiór przez mnie tego listu. Odpisali, że nie musieli wysłać poleconym, bo prawo tego nie nakazuje. Co mogę jeszcze zrobić by nie płacić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE6 lutego 2016 19:28

   Można złożyć do KRRiT wniosek o umorzenie zaległości i powiadomić o tym Pocztę. Do tej pory jeżeli było jedynie upomnienie to honorowali i nie wszczynali egzekucji aż nastąpi decyzja KRRiT, a Rada nie nadąża z wydawaniem, więc uzyskuje się przedawnienie kolejnego roku, 2 lata.

   Usuń
  2. a jakby ten wniosek miał wyglądać?.. Przepraszam za pytanie, ale tu odpowiedzi udziela specjalista?

   Usuń
  3. SERWIS21/SIS WIECZYSTE6 lutego 2016 21:01

   Po prawej stronie tej strony jest zakładka Opłata RTV i tam może znaleźć wniosek o umorzenie opłat (był stworzony w związku z upomnieniami poczty).

   Usuń
 15. a jesli płaciłam to mogę sie ubiegać o zwrot skoro nie nadali nowego numeru?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE22 lutego 2016 16:51

   Niestety orzecznictwo sądowo-administracyjne stwierdza, że brak doręczenia numeru identyfikacyjnego nie zmienia obowiązku płacenia (ważne jest tylko wysłanie zawiadomienia, nie musi być doręczone). Zatem nie uda się wybronić się przed opłatą (można co najwyżej odroczyć termin) ani też uzyskać zwrot.

   Usuń
 16. witam,żona otrzymała tytuł wykonawczy, data wystawienia z us.23.11.2015 a data wystawienia zawiadomienia to 19.02.2016

  OdpowiedzUsuń
 17. jak mogę się odwołać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE23 lutego 2016 12:25

   Jedyny sposób to zarzut do tytułu wykonawczego, skoro otrzymała 19 lutego to ma do 26 na złożenie zarzutów.
   http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html

   Usuń
 18. Chciałam zapytać,czy jeśli dostałam postępowanie egzekucyjne z US i nie odwołałam się w terminie to już mam pozamiatane? nie mogę nic w tej sprawie zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 19. SERWIS21/SIS WIECZYSTE4 marca 2016 09:08

  Wówczas trzeba złożyć wniosek o umorzenie postępowanie egzekucyjnego powołując się na te same okoliczności co w sprawie zarzutów (jedynie paragraf ulega zmianie) tj. brak wymagalności(brak doręczenia numeru identyfikacyjnego), przedawnienie roszczeń (np. 2009 r. przedawnia się w świetle ordynacji podatkowej w 2014 r., 2010 r. w 2015 r.).

  Niestety orzecznictwo sądowo-administracyjne jest niekorzystne w zakresie braku doręczenia numeru identyfikacyjnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy 5.03.5016r.
   Witam!mam taki sam problem otrzymałem postępowanie egzekucyjne z US,data wystawienia zawiadomienia 10.02.20016r.natomiast z poczty odebrałem 28.02.2016r.NATOMIAST 29.02.2016R.NATYCHMIAST zadzwoniłem do US i uzyskałem informację ,że już egzekucja wysłana została do zakładu pracy i zostaną należności ściągnięte,aczkolwiek jeśli chodzi o jakieś odwołanie ,to tylko do POCZTY POLSKIEJ SA. dyrektora centrum obsługi finansowej ul;Bernardyńska 15.85-940 BYDGOSZCZ WŁAŚNIE TAM KAZAŁ P. URZĘDNIK kierować korespondencję.Ponieważ oni mają nakaz od poczty polskiej. gdzie potwierdzenie odbioru zawiadomienia o egzekucji jeszcze US nie otrzymał jak to możliwe że przed moim odebraniem z poczty US z zakładem pracy już działał? PRZECIEŻ US TEŻ CHYBA JAKIŚ OKRES OCZEKIWANIA OBOWIĄZUJE.POZWOLĘ JESZCZE ZAZNACZYĆ IŻ NIEDOSTAWAŁEM ŻADNYCH UPOMNIEŃ,GDZIE URZĘDNIK US W ROZM. TELEFONICZNEJ przekazał mi informację iż upomnienie było w m-cu lipcu był to sezon urlopowy i być może nikt nie odebrał taką inf posiada na tym nakazie o egzekucji ściągnięcia należności.NAPISAŁEM DO POCZTY NA WSKAZANY ADRES,pismo o treści np;WZWIĄZKU Z OTRZYMANIEM PISMA O NR ------------ Z DNIA 10.02.2016R.OD Z POCZTY W DNIU 28.02.2016R.WNOSZĘ O WYDANIE Z ART.73 KPA Z AKT SPRAWY UWIERZYTELNIONYCH ODPISÓW DOKUMENTÓW NA PODSTAWIE KTÓRYCH ZAISTNIAŁY WOBEC MOJEJ OSOBY ROSZCZENIA ZAWARTE W W/W PIŚMIE UWIERZYTELNIONE KOPIE PROSZĘ WYSŁAĆ NA MÓJ ADRES.I ZOBACZĘ CO MI ODPOWIEDZĄ.PROSZĘ O POMOC KOGOŚ KTO JUŻ Z TAKĄ SPRAWĄ SPOTKAŁ SIĘ?JAKĄ CZYNNOŚĆ MOŻE TRZEBA BYŁOBY JESZCZE WYKONAĆ?CZY ODZYSKA SIĘ TE PIENIĄDZE CO ZAKŁAD PRACY ŚCIĄGNIE?CO JESZCZE ZROBIĆ ŻEBY TO ZATRZYMAĆ JEŚLI PAŃSTWO UWAŻACIE ŻE JEST TO NIE ZGODNE Z PRAWEM?PROSZĘ O POMOC KOGOŚ MĄDREGO W TEJ DZIEDZINIE SPRAWY.BYŁEM NA POCZCIE WYSYŁAĆ LIST DO TEJ POCZTY POLSKIEJ SA TO PANI Z OKIENKA POCZTOWEGO MÓWIŁA ŻE WSZELKIE PISMA W SPRAWIE ZALEGŁOŚCI ZA OPŁATY ABONENTOWE TO NIE KIEROWAĆ NA POCZTĘ POLSKĄ SA TYLKO DO KRRiT BO POCZTA MA ODNICH NAKAZ ŻE SĄ TYLKO POŚREDNIKAMI.BOŻE MÓJ JAKI BURDELW NASZEJ POLSCE KICHANEJI GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ DO ŚW,PIOTRA?WYSYŁAJĄ OD ŁUKASZA JUDASZA!JAK A KWOTĘ DO EGZEKUCJI MAM 1375 ZŁ.NALICZYLI OD 01 STYCZNIA 2011R.DO 30 CZERWCA 2015R CZYTAM WASZE PROBLEMY JAKIE MACIE I TE ODP.TO CZŁOWIEK GŁUPIEJE.PROSZĘ O FACHOWĄ PORADĘ CO MOGĘ JESZCZE Z TYM FANTEM ZROBIĆ.CZY JEST SZANSA NA POZYTYWNY FINAŁ DLA NASW TEJ KWESTI?BARDZO PROSZĘ O POMOC I GORĄCO POZDRAWIAM.

   Usuń
  2. SERWIS21/SIS WIECZYSTE6 marca 2016 07:51

   Niestety, organy kpią i dezinformują. W przypadku egzekucji administracyjnej przez US, należy składać zarzuty do US, które zwraca się o stanowisko wierzyciela (Poczta Polska), a ten ma się ustosunkować. Jeżeli termin minął należy złożyć wniosek o umorzenie postępowanie egzekucyjne powołując się na brak wymagalności zobowiązania (nie doręczono numeru identyfikacyjnego w 2008 roku). Niestety szanse powodzenia są małe, albowiem WSA już kilkakrotnie orzekł że nie było potrzeby doręczenia, wystarczy było wysłanie zawiadomienia. Innymi słowy następuje wydruk, że Poczta rzekomo wysłała, i to już jest uznane.
   Poczta powinna była uprzednio wysłać przed egzekucją upomnienie.
   Jeżeli uchybiono terminowi do złożenia zarzutów, można spróbować wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego powołując się także na brak upomnienia i na brak wymagalności (tj. nie doręczenie w 2008 roku numeru identyfikacyjnego).
   Do KRRiT warto wysłać wniosek o umorzenie złożenie zaległości, a przynajmniej to nie zaszkodzi.

   Usuń
  3. ANONIMOWY 6.MARCA 2016R.Dziękuję za odpowiedż.Bardzo proszę jeszcze o pomoc w tej samej kwesti.Jeżeli termin na odwołanie od egzekucji z US za nie płacenie RTV jest 7 dni,to wygląda na to ze termin jeszcze mi nie umknął na odwolanie.PISMO Z INFORMACJĄ O EGZOKUCJI należności odebrałem z poczty 29.02.2016r.czyli wynika z tego iż termin upływa 7.marca2016r.Bardzo proszę o fachową poradę jak napisać takie odwolanie?czy są jakieś wzory wniosków, może wzór pisma bo nie mam pojęcia jak to napisać żeby było z sensem.co w takim odwołaniu uwzględnić?proszę o pomoc czasu mam b.malutko,żeby termin mi nie umknął.A URZĘDNIK Z US w rozm. tel.POINFORMOWAŁ MNIE ŻE NIE MOŻNA SIĘ ODWOŁAĆ OD TEGO PISMA!MAM JESZCZE PYTANIE ,CZY US prawnie postąpił z moją sprawą, \pilotować do zakładu pracy o ściągnięcie należności przed upływem terminu ,jeśli 29.02.2016r.odebrałem z poczty a z inf. urzędnika US kontaktowałem się tel.1 marca 2016r. ponoć sprawa była już w moim zakładzie pracy.PONOĆ OD KAŻDEGO PISMA JEST TERMIN ŻE MOŻNA SIĘ ODWOŁAĆ,NATOMIAST US nie miał jeszcze potwierdzenia odbioru na którym jest data odbioru i mój własnoręczny podpis.CZY US nie złamał prawa?Aw rozm.tel,informuję mnie że nic nie mogę już zrobić w tej sprawie? czegoś tu nie rozumię proszę o pomoc. pozdrawiam

   Usuń
  4. SERWIS21/SIS WIECZYSTE7 marca 2016 08:03

   Zarzuty do egzekucji może pan zaczerpnąć z
   http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html
   Co do wysłania do zakładu pracy, niestety urząd ma takie prawo, jednak warunkiem skuteczności wszczęcia postępowania jest oprócz zajęcia także doręczenie tytułu wykonawczego. Zatem można zająć, a następnie doręczyć tytuł wykonawczy, ale nie powinno być zbyt długiego okresu pomiędzy jednym a drugim.

   Usuń
  5. Ja już walczę ponad dwa lata z pocztą, wszystkie argumenty jak grochem o ścianę, nie mają znaczenia argumenty, ze w okresie roszczeniowym nie mieszkałem w kraju, że przed wyjazdem wyrejestrowałem odbiornik na poczcie(mówią, że nie maja takiego potwierdzenia)i najlepsze powiadomienie o nadaniu nr abonamenta wysłali na inny adres, numer domu i mieszkania inny.

   Usuń
  6. Jeżeli wysłali na inny adres, to osoba siłą rzeczy nie mogła otrzymać, a zatem w takiej sytuacji nie można mówić o skutecznym nadaniu.
   Natomiast walka w sprawie abonamentu jest długa, bo nie przewidziano procedur i organów, które mają rozpatrywać sprawy. PP nie jest organem administracyjnym

   Usuń
  7. Widze, ze tu jest podobna sprawa do mojej, wyrejestrowalam telewizor w 2007 r (od 2006 r na stale mieszkam za granica). PP upiera sie, ze nie ma odnotowanego faktu wyrejestrowania, a o fakcie, ze cos ode mnie chca dowiedzialam sie, gdy "zniknely" pieniadze z konta po egzekucji UK. Nie mialam pojecia ani o jaka kwote mnie scigaja, ani za jaki okres, nie mialam zadnych upomnien ani pisma o wszczeciu postepowania egzekucyjnego.Nic. "Kopalam" sie z nimi przez rok ale zupelnie bezskutecznie, na wszystko mieli jedna odpowiedz i jakies paragrafy. W listopadzie ubieglego roku ponownie wyrejestrowalam telewizor, zeby nie naliczali chociaz dalszego abonamentu i odsetek. Masakra. W miedzy czasie wyslalam pismo do KRRiT (pismo, to ktore jest tu we wzorach). Wiec PP wyslala do US o wstrzymanie dalszej egzekucji do czasu rozstrzygniecia przez KRRiT. We wrzesniu tego roku, PP zwrocila sie o potwierdzenie, ze takie pismo zostalo skierowane do KRRiT (tamci twierdzili, ze nie), na szczescie mialam potwierdzenia nadania listow poleconych. Dzis, po uplywie roku od zlozenia wniosku o umozenie lub rozlozenie na raty.... naleznosci, otrzymalam list od KRRiT, (kierowany do PP, a do mnie do wiadomosci), w ktorym w najwiekszym skrocie mowiac, KRRiT po podaniu mnostwa paragrafow, stwierdza, ze jedynym podmiotem uprawnionym do rozpatrzenia mojego wniosku o uznanie braku zobowiazania z tytulu oplat za odbiornik rtv i wykreslenie mnie z rejestru abonentow jest Poczta Polska SA. Rece opadaja :( . Rok czasu czekalam na rozwiazanie sprawy. Poczta Polska nigdy nie wspomniala o tym, ze to oni sa wladni tych uprawnien, po informacji, ze skierowalam wniosek do KRRiT wstrzymali wobec mnie postepowanie egzekucyjne w US (zciagneli czesc naleznosci ich zdaniem, bo przeprowadzili egzekucje z konta walutowego, ktorego ja jestem tylko wspolwlascicielem, wiec nie mogli zabrac 100 % od razu), wiec oni rowniez jakby przyznali, ze KRRiT jest organem nadrzednym w tej sprawie. A teraz KRRiT pisze, ze przepisy nie wskazuja KRRiT jako organu wyzszego stopnia nad PP i pracownicy ich nie sa uprawnieni do rozpatrywania odwolan/ skarg na dzialalnosc operatora czy anulowania wystawionych przez niego wierzytelnosci. Co ja jeszcze moge zrobic? To jest rozboj w bialy dzien ! Prosze i z gory dziekuje za jakiekolwiek wskazowki i podpowiedzi

   Usuń
  8. Nadmienie jeszcze tylko, ze za abonament rtv placilam do 2006 r, potem w 2007 zeby wyrejestrowac musialam uregulowac naleznosc za wszystkie miesiace, wiec ostatnie wplaty w lipcu 2007r (niestety nie mam dowodu wyrejestrowania), w styczniu 2016 r informacja od komornika skarbowego zeby sie skontaktowac, po rozmowie telefonicznej dowiaduje sie, ze chodzi o abonament rtv, wyjasniam sytuacje, pan sugeruje zeby napisac pismo do PP, czynie to i takie przerzucanie sie pismami, wyjasnieniami, nigdy zadnych konkretow od PP dot. kwot, odkresu zadluzenia, zadnych upomnien wczesniej i w lipcu 2016 dowiaduje sie, ze przeprowadzono egzekucje z konta. W US udalo mi sie dowiedziec, ze za okres 2010-2015. Kilkakrotnie pytalam PP dlaczego w takim razie naliczaja od 2010r skoro zaprzestalam placic o 2007. Nigdy nie wyjasnili, tylko same paragrafy. Ja powolywalam sie na wszystko, ale niestety bezskutecznie.

   Usuń
  9. Termin przedawnienia roszczeń to 5 lat, zatem nie mogli wystąpić o lata przed 2010 rokiem. KRRiT rzeczywiście nie jest organem nadrzędnym, ale może umorzyć zaległości (problem, że KRRiT chce umarzać tylko ze względów losowych, a nie zajmować się nienależnością opłaty. Tymczasem w drodze postępowania można orzec o bezprzedmiotowości postępowania w związku z brakiem należności.

   Usuń
 20. Ja wczoraj otrzymałem zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego kwota 1734,06zł za okres od 01-01-2010 do 31-07-2015 upomnienie dostałem 03-08-2015 co ciekawe kwota należności głównej od 01-2010 do 07-2015 wynosi1237,70zł, odsetki ustawowe na dzień wystawienia upomnienia wynosiły 135,63 a z wczorajszego pisma kwota należności gł. wynosi 1219,60 a kwota odsetek urosła do 405,36 +koszty egzekucyjne 97,50+11,60 koszty upomnienia co z tego wynika że odsetki wzosły trzykrotnie a kwota gł. nieznacznie zmalała czy warto się tym sugerować pisząc zarzuty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE10 marca 2016 08:13

   Tak proszę wskazać to w zarzutach, świadczy to o całkowitej nierzetelności. Odsetki nie mogły w ciągu 9 miesięcy wzrosnąć 3 krotnie, a kwota główna (o ile nie było wpłaty) nie powinna ulec zmianie.
   Ponadto jeżeli egzekucję wszczęto w tym roku (doręczenie tytułu wykonawczego lub zajęcia), to okres roku 2010 jest przedawniony i nie można żądać tej należności. Zgodnie z art.70 o.p. zobowiązania przedawniają się z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym był obowiązek podatkowy, czyli należność za 2010 r. przedawniła się 31 grudnia 2015 r., chyba że przed tym terminem wszczęto egzekucję. Egzekucję wszczyna się zajęciem lub tytułem wykonawczym.
   Trzecią sprawą jest kwestia braku wymagalności należności, w związku z nie doręczeniem zawiadomienia o numerze identyfikacyjnym w 2008 r.

   Usuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wysłałam przez internet pismo ( gotowe formularze na stronie PP), o wyrejestrowanie. Otrzymałam od nich " zgłoszenie rejestracji odbiorników ". Ja nie chcę zarejestrować tylko wyrejestrować. Czy w PP pracują niekompetentni ludzie? Co mam teraz zrobić? W ciągu dwóch tygodni mam odesłać wypełnione druki.

  OdpowiedzUsuń
 23. Powinni przesłać "zgłoszenie zmiany danych" (który przewiduje zaprzestanie używanie odbiornika). Załącznik nr 3 można znaleźć m.in. na tej stronie:
  https://mojepanstwo.pl/dane/prawo/19776,rozporzadzenie-w-sprawie-warunkow-i-trybu-rejestracji-odbiornikow-radiofonicznych-i-telewizyjnych

  OdpowiedzUsuń
 24. A jak mam wyrejestrować tv skoro jestem po rozwodzie 8 lat nie mieszkam z byłą żoną, mieszkam gdzie indziej. do niedawna płaciła abonament a teraz nie. czy moge Przerejestrowac abonament na Byłą żonę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli odbiornik był zarejestrowany na Pana, wystarczy złożyć do PP wniosek o wyrejestrowanie odbiornika
   Jeżeli był na byłą żonę (jak rozumiemy po rozwodzie), to pana opłata nie obejmuje.

   Usuń
  2. a co z zaległościami? jeśli teraz dowiedziałem sie że nie płaci? 5 lat. A na jakiej podstawie moge wyrejestrowac odbiornik? Jesli wynajmuje mieszkanie w innym miejscu polski to musze podac nowy adres przy rejestracji?

   Usuń
  3. Literówka-- czy musze podac nowy adres zamieszkania przy wyrejestrowaniu

   Usuń
  4. 1. Jak rozumiemy odbiornik był na Pana, zatem zaległości występują, ale jeżeli PP się o nie upomni to trzeba będzie się odwoływać. Pamiętać należy, iż z końcem roku bieżącego przedawni się rok 2011.
   2. Przy wyrejestrowaniu trzeba będzie poddać nowy adres. Co do zasady zmiana adresu, powinna skutkować bądź wnioskiem o przerejestrowanie na drugą osobę lub na nowe miejsce zamieszkania lub o wyrejestrowanie

   Usuń
 25. Czy można wyrejestrować odbiornik rtv,gdy abonament obciążony jest długiem? Dostałam upomnienie z PP z wezwaniem do zapłaty. Odbiornik zarejestrowany jest na mnie, należy jednak do mojego byłego męża. Jestesmy po rozwodzie i jestem wymeldowania z mieszkania, które należy do mojego byłego męża, od czerwca 2014. Od marca 2014 mieszkam w Niemczech, nie pracuję i jestem na utrzymaniu obecnego męża. Zaległości w zapłacie są za rok 2016.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Odbiornik można wyrejestrować w każdym czasie, zwłaszcza że nie jest Pani własnością.
   2. W przypadku upomnienia należy złożyć wniosek do KRRiT o umorzenie zaległości (wskazując fakt, że nie mieszka Pani w Polsce) z powiadomieniem o fakcie PP.

   Usuń
  2. Dziękuję. Czy nie powinnam we wniosku o wyrejestrowanie zaznaczyć, że odbiornik rtv nie jest moją własnością? Czy w sieci znajdę jakiś formularz do wyrejestrowania? I wniosek o umorzenie?

   Usuń
  3. Proszę zaznaczyć. Wniosek o umorzenie, w zakładce Opłata RTV po prawej stronie naszego portalu - artykuł i wzór o umorzenie.

   Usuń
 26. Przepraszam, na poczatku wątku znalazłam link do strony PP dot. wyrejestrowania. Prośba o wzór o umorzenie dalej aktualna.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nasz wzór o umorzenie, proszę dopasować i wpisać że odbiornik nie jest pani własnościa i że od 2 lat przebywa pani poza Polską.

  OdpowiedzUsuń
 28. Chce przerejestrowac odbiorniki na zone, ma maly dochod, wiec bedzie zwolniona jako emerytka , co nalezy zrobic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zalecamy nie bawić się w przerejestrowanie odbiornika, bo przy absurdalności działania naszych urzędów, może okazać się że po przerejestrowaniu niewiele się zmieni, bo trzeba będzie przedstawić zaświadczenia o dochodach, żony itp. Najlepiej będzie w ogóle wyrejestrować odbiornik.

   Usuń
  2. dziekuje i pozdrawiam

   Usuń
 29. Mam pewien problem z którym chciała bym się do państwa zwrócić o pomoc. Wygląda on następująco. Podczas remontu w mieszkaniu mamy znalazłam kartkę od komornika bez daty z numerem telefonu. Dzwoniąc dowiedziałam się że komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne w sprawie abonamentu RTV. (Mama urodzona w 1929r. z orzeczeniem niepełnosprawnści i chorobą Alzheimer-a) Przebywa w ośrodku opiekuńczym. Wiadomo mi że opłaty za RTV zostały uregulowane w 2008r. I od tego też czasu nikt tam już nie zamieszkiwał (mieszkanie jest puste w stanie kompletnego remontu. Nie ma w nim odbiornika RTV ani radiowego) A tytuł dotyczy okresu 2010-2015 Myślę że na złożenie zarzutów jest już za późno. Co można zrobić w tej sprawię? Proszę o pomoc i odpowiedź Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Postępowanie wszczęto w stosunku do mamy, a zatem wystąpić może jedynie osoba mające pełnomocnictwo, a w przypadku ubezwłasnowolnienia opiekun prawny.
   2. Postępowanie egzekucyjne prowadzi nie zwykły komornik, ale Urząd Skarbowy (jak rozumiem chodzi o kartkę z US)
   3. Należy wnieść wniosek do KRRiT o umorzenie zaległości od 2010 do 2015 r. a do US o umorzenie postępowania egzekucyjnego wskazując na wiek - była zwolniona z opłaty abonamentowej ze względu na wiek powyżej 75 lat) i dla pewności także wyrejestrować odbiornik RTV.

   Usuń
 30. Bardzo dziękuję za błyskawiczną i pomocną odpowiedź. Bardzo mi pan pomógł. Gorąco pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Co można zrobić w przypadku kiedy w grudniu przyszło pismo z US, że zajmują emeryturę taty. Kwota zadłużenia 1500zł. Ze styczniowej emerytury potrącili 555zł. Czy można zrobić coś żeby umorzyć resztę czy to już za późno?Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego, można czynić to w ciągu 7 dni bądź od otrzymania zawiadomienia o zajęciu (jeżeli jeszcze nie doręczono tytułu wykonawczego) bądź od doręczenia tytułu wykonawczego. jeżeli tytuł wykonawczy nie został doręczony a nastąpiło zajęcie, także można złożyć zarzuty, albowiem warunkiem sine qua non ważności postępowania egzekucyjnego jest doręczenie tytułu wykonawczego przed lub po zajęciu.

   Jeżeli natomiast osoba spóźniła się ze złożeniem zarzutów, powinna:
   1. złożyć wniosek do US o umorzenie postępowania egzekucyjnego
   2. złożyć wniosek do KRRiT o umorzenie zaległości.

   Jako okoliczności oprócz tych wskazanych w artykułach na portalu Serwis21 (zakładka z linkami po prawej stronie dot. opłat abonamentowych) można wskazać także, że zwolniony z opłaty abonamentowej są osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

   Usuń
  2. u mnie jest ta sama sytuacja liczyli od roku 2010 do teraz choć od roku 2010 mam formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych

   Usuń
  3. 1) Przypomninamy, że termin przedawnienia to 5 lat (o ile w międzyczasie nie doręczono tytułu wykonawczego lub zawiadomienia o zajęciu). Zatem 2010 przedawnia się z końcem 2010 roku, 2011 z końcem 2016, 2012 z końcem 2017 r.
   2) Jeżeli ktoś dysponuje dokumentem potwierdzającym zwolnienie z opłat musi powołać się na nie, w celu uzyskania umorzenia egzekucji lub umorzenia zaległości.

   Usuń
 32. Płacę Abo przez 8 lat. Chyba wystarczy?

  Mogę wyrejestrować telewizor ot tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można wyrejestrować telewizor, oczywiście narusza się w ten sposób ustawę, a konsekwencją jest kara, o ile urzędnik pocztowy będzie mógł stwierdzić w mieszkaniu telewizor. Ale można listonosza nie wpuszczać...

   Usuń
  2. Zaległości nie mam. Nawet zapłaciłem za styczeń 22,70zł bo zawsze płacę co miesiąc.

   Usuń
  3. Zgłoszenie wyrejestrowania odbiorników zostało przyjęte.
   Nr zgłoszenia: 5......
   Poczta Polska S.A. potwierdza przyjęcie danych do sporządzenia "Zgłoszenia wyrejestrowania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych", które wraz z kopertą zwrotną zostanie do Państwa przesłane na adres korespondencyjny.
   Podpisane Zgłoszenie należy odesłać w terminie 14 dni od dnia otrzymania Zgłoszenia.
   W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem e-mailowym rtv_rejestracja@cor.poczta-polska.pl

   Poczta Polska S.A.

   Usuń
  4. Jak nie odeśle pisma to tak jakby nie było sprawy?

   Usuń
  5. Oczywiście brak odesłania oznacza, że sprawy nie było.

   Usuń
  6. Dalej nie dostałem listu od Poczty....

   złamasy je...ne

   Usuń
  7. Czyli za marzec już nie płacę..

   Usuń
  8. Jeżeli nie było pisma z PP proszę jednak wysłać PP papierowy formularz wypełniony wyrejestrowania (załącznik nr 1 z rozporządzenia):
   isip.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20130001676&type=2

   Usuń
  9. Pisma dalej nie dostałem

   Usuń
 33. a ja dostałam pismo z Poczty Polskiej wzywające do zarejestrowania odbiornika. Poczta wskazuje w nim, ze dysponuje informacją, że używam odbiornika bez rejestracji i w związku z tym mam go zarejestrować. Opłacam abonament w telewizji cyfrowej. Czy poczta ma prawo żądać informacji, od firmy w której opłacam abonament i na tej podstawie udowodnić mi że korzystam z telewizji i powinnam zarejestrowć odbiornik i opłacać abonament?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Art.7 ustawy abonamentowej:
   6. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego kierownik jednostki operatora wyznaczonego przeprowadzający kontrolę, wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, o której mowa w art. 5 ust. 3.
   7. Od decyzji, o której mowa w ust. 6, służy odwołanie do ministra właściwego do spraw łączności.

   Przepisy mówią o stwierdzeniu w trakcie kontroli, a nie na podstawie informacji. Jednak nie wiadomo jak podejdą do tego sądy, czy nie uznają że informacja od operatora kablowego, cyfrowego jest wystarczające do wydania decyzji.
   Natomiast operator kablowy, cyfrowy nie ma prawa przekazywać takich informacji PP, albowiem ten ostatni nie jest organem.

   Usuń
  2. kontroli u mnie nie było a jak zarejestruję odbiornik to i tak naliczą mi karę? tak?. to tylko moje podejrzenia, że mają informację od kablówki, chyba, ze jest to po prostu blef. dopóki nie wpuszcze listonosza na kontrolę to może nie rejestrować?

   Usuń
  3. Nie jesteśmy w stanie poradzić jak postąpić.

   Zwracamy uwagę, że decyzję mogą wydać nawet przy nie wpuszczeniu jeżeli dopatrzą się np. kabla telewizyjnego do mieszkania, lub np. talerz na domu.

   Usuń
 34. moge powiedzieć że antena nie jest podłączona?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście można, ale czy będzie to skuteczne - nie wiemy.

   Usuń
 35. Witam,
  Jestesmy rodzina, w sklad ktorej wchodzi osoba w wieku >75 lat (babcia). Mieszkamy we wspolnym gospodarstwie domowym. Nie mamy jak dotad zadnych zaleglosci z tytulu oplat za abonament, ale chcielibysmy tej oplaty uniknac, bowiem widzem/sluchaczem rtv jest glownie/wylacznie babcia. W zwiazku z tym kilka pytan:
  1. Czy mozemy wyrejestrowac bez podania powodu odbiorniki rtv zarejestrowany dotychczas na innego czlonka rodziny?
  2. Czy mozna nastepnie zarejestrowac odbiorniki na babcie (de facto glownego uzytkownika tychze) zwolniona z racji wieku z oplaty abonamentowej?
  3. Czy z punktu widzenia spelnienia zasad zwolnienia z abonamentu rtv koniecznym bedzie tez przeniesienie na babcie umowy z tv satelitarna?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Można wyrejestrować bez podania powodu
   2. Lepiej przenieść na babcię umowę z TV satelitarną (kontroler pocztowy może bowiem zobaczyć talerz)

   Usuń
 36. Uprzejmie proszę o poradę. Prowadzę Restaurację. Znając przepisy prawa polskiego (tak mi się wydawało bo jednak nie do końca) zainstalowałam od początku radio internetowe. Jednak szybko okazało się, że w naszym idiotycznym kraju są jeszcze mafie typu ZPAV Stuart itp. Wobec ich wysokich opłat musiałam zaprzestać puszczania muzyki z radia i zakupiłam płytę z muzyką niezależną.
  Poczta Polska wysłała do mnie kontrolę. W tym czasie nie było mnie w lokalu a nieświadoma niczego kelnerka na pytanie czy jest radio odpowiedziała że tak. Kazali uruchomić - uruchomiła. Nikt nie zapytał, czy jest to radio internetowe. Ona zresztą nie miała pojęcia czym się to różni.
  Po kontroli dostałam wezwanie do rejestracji radia. Odwołałam się pisząc, że w lokalu jest radio internetowe, że kelnerka nie miała uprawnień do uczestnictwa w kontroli i że zmuszanie mnie do rejestracji jest zmuszaniem mnie do oświadczania nie prawdy oraz do rejestracji czegoś co nie istnieje. Nie uznano odwołania, odwołałam się drugi raz, załączając oświadczenie kelnerki, że nie miała wystarczającej wiedzy do udzielania informacji.
  Nie poskutkowało. Dostałam tak idiotyczne pismo z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, że aż strach myśleć co za idioci tam pracują.
  Generalnie należy wg nich uznać że spontaniczna odpowiedź kelnerki jest jak najbardziej wiarygodna. Pismo 4 strony właściwie o niczym a na koniec oczywiście że nie uznają odwołania.
  Mogę się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem MIiB.
  Najpierw pomyślałam - nie chce mi się z idiotami walczyć. Jednak teraz myślę - DLACZEGO? Przecież to jest paranoja.
  Proszę o wszelkie podpowiedzi, wzory, paragrafy.
  Nie jestem prawnikiem. Moje pisma piszę prosto i na temat, może tego brakuje?
  Do następnego pisma zamierzam załączyć oświadczenie z firmy która instalowała urządzenie o tym, że jest to odbiornik internetowy.
  Co jeszcze mogę zrobić?
  Będę wdzięczna za wskazówki.
  Czy to odwołanie jest płatne?
  Dziękuję z góry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Ma pani 30 dni od doręczenia decyzji do złożenia skargi do WSA za pośrednictwem Ministerstwa. WSA wezwie Państwo do uiszczenia opłaty sądowej (będzie to 100 lub 200 złotych) w terminie 7 dni od otrzymania wezwania.

   2. Art.2 ustawy o opłatach abonamentowych zarówno w ust.1 jak i w ust.3 mówi o odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Rejestracji podlega odbiornik radiowy lub telewizyjny. Komputer nie jest odbiornik radiowym, z następujących powodów:
   1) jest to urządzenie wielofunkcyjne a podstawowe przeznaczenie jest inne
   2) Wprawdzie radioodbionik to urządzenie elektroniczne służące do odbioru audycji radiowych, jednakże poprzez odbiór fal radiowych (czyli rozpowszechnianych w eterze), a radio internetowe jest rozpowszechnione za pośrednictwem sygnału internetowego. Zatem nie spełnia on wymogu, o którym mowa w art.2 ustawy.

   w orzeczeniu WSA z 27 listopada 2012 r. VI SA/Wa 1786/12 stwierdzono, że nie podlega opłacie niepodłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych. Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i wideo, pozwalające na odtwarzanie wcześniej nagranej audycji lub filmu, takiego charakteru nie mają również urządzenia wielofunkcyjne jak komputery, telefony komórkowe itp., gdyż ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych. Również posiadanie rzutnika nie obliguje do opłacania abonamentu.

   Odnośnie samej kontroli PP , zgodnie z art.7 ustawy o opłacie abonamentowej kontrola ma stwierdzić używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, a tymczasem w powyższej sprawie do tego nie doszło (Pytanie nt. radia jest niewłaściwe jako mylące, powinno być pytanie nt. aparatu radiowego). Zatem decyzja jest niezgodna z art.7 ust.6 ustawy o opłatach abonamentowych.

   Usuń
 37. pomocy, dostałam dziś upomnienie z PP dotyczące abonamentu RTV za okres 2012-2017, jednak odbiornik wyrejestrowałam w 2009 roku kiedy zmieniałam adres zamieszkania- tam abonament płacił mąż na swoje nazwisko.niestety po tylu latach nie wiem gdzie zapodział sie dokument o wyrejestrowaniu. co mam zrobić????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Należy wystąpić do UP o dokumenty dotyczące rejestracji RTV, informując ich przy tym o wyrejestrowaniu w 2009 roku w związku ze zmianą adresu zamieszkania.
   2. Wystąpić z wnioskiem do KRRiT o umorzenie zaległości RTV (wskazując fakt wyrejestrowania w 2009 roku) i powiadomić o tym fakcie PP.

   Brak dokumentu jest poważnym problemem, ale jeżeli uda się dociągnąć sprawy do czasu nowelizacji ustawy, być może uda się uzyskać abolicję. Ponadto dopóty nie będzie wszczęcia egzekucji, przedawnienie biegnie i być może uda się kolejne lata uzyskać.

   Argumentację do pism w naszych artykułach, zob. link w zakładce OPŁATA RTV na naszej stronie po prawej.

   Usuń
 38. Witam.
  Jakiś czas temu opłacałem, przestałem a teraz otrzymałem od PP upomnienie od 2012-2017. Na poprzednich wypowiedziach sporo się pisało o tym, że można by było spróbować powołać się na brak nadanie jakiegoś nr. identyfikacyjnego czy jakoś tak. Aby uniknąć płacenia. Ja nie potrafię odnaleźć żadnego dokumentu potwierdzającego ów nadanie takiego nr. a już na pewno tego nie pamiętam.
  Jest jakaś szansa abym uniknął płacenia tych zaległości i czy komuś, kto był w podobnej sytuacji się to udało?

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie jestem pewien, czy to co napisałem z godziny 10:20 21.03.17 "poszło w świat"..?#?
  Czekam na jakieś podpowiedzi od państwa, co powinienem napisać, do kogo aby mi odpuścili z tej zaległości

  OdpowiedzUsuń
 40. 1. Należy wysłać do KRRiT wniosek o umorzenie zaległości (zgodnie z wzorem, który jest na naszej stronie - zob. zakładkę OPŁATY RTV, na naszej stronie po prawej) powołując się na brak numeru identyfikacyjnego i równocześnie wysłać informację do PP o złożonym odwołaniu.
  Trudno wyrokować, ale znamy przypadki osób, które po złożeniu wniosku do KRRiT i zawiadomienia do PP, do tej pory nie otrzymały ani egzekucji, ani decyzji ostatecznych KRRiT. W międzyczasie biegnie termin przedawnienia (przerwane jest jedynie po wszczęcia egzekucji)
  Zatem te działania mają sens.

  2. Co do meritum sprawy, orzecznictwo sądowe jest niekorzystne dla obywateli (i w naszym przekonaniu niezgodne z podstawowymi zasadami prawa, albowiem nie wystarczy wysłanie zawiadomienie, konieczne jest dowód jego doręczenia).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozumiem, że oby dwa te pisma powinienem wysłać za potwierdzeniem odbioru, aby dysponować jakimś dokumentem zwrotnym.
   Tak?

   Usuń
  2. Z zasady należy wysyłać listem poleconym. Potwierdzenie odbioru jest niekonieczne, bo na podstawie numeru polecenia można na stronie internetowej poczty śledzenie przesyłki mieć informacje dotyczące daty nadania, kiedy był na jakiej poczcie i kiedy odebrano. Usługa śledzenie przesyłki jest bezpłatna i ważna jedynie 9 miesięcy.

   Usuń
  3. OK.
   wyślę oby dwa pisma i bądźmy wszyscy cierpliwi i dobrej myśli.
   A na chwilę obecną - dzięki.
   Odezwę się..

   Usuń
 41. pytanie jeszcze mam.
  We wniosku jest sformułowanie " - ws. umorzenia zaległości w wysokości ... " Czy mam tu wpisać tą kwotę, która pojawiła się w upomnieniu PP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wpisać wysokość z upomnienia.

   Usuń
 42. Witam. Mieszkam od roku w innym mieście. Niestety spuściłam do domu dwie kontrolerki. Panie zadawały ak dziwnie i podchwyliwie pytania a ja z płaczącym dzieckiem na rekach zanim zrozumiałam o co chodzi było już pl wszystkim. Nie jest to moje mieszkanie tylko partnera na druku z kontroli jest jego imię i nazwisko jako właściciela,a moje imię i nazwisko jako osoby poświadczającej izmamy niezarejestrowany telewizor. Nie zajestrowalismy telewizora,minęło ponad 6miesiecy i przyszła do partnera kara prawie 700zl do zapłaty. Moje pytanie to co teraz możemy zrobić? Dodam,ze w miedzy czasi zmieniliśmy telewizor na inny, obydwoje nie jesteśmy tu zameldowani. Partner ma meldunek w mieszkaniu gdzie jest płacony abonament,a ja mam meldunek w innym mieście. Czy dalej unikać odpowiedzi na wezwania? Jak kts ma ściągnąć należność jak poczta nie ma innych danych niż ten adres i imię inawisko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie unikać wezwań, bo nastąpi postępowanie egzekucyjne przez urząd skarbowy. W ściąganiu pieniędzy są dosyć sprawni. Od decyzji o karze przysługuje prawo złożenia odwołania do ministra właściwego ds. łączności (pouczenie powinno być w decyzji) i należy z niego skorzystać. Należy powołać się na art.2 ust.5 ustawy o opłatach abonamentowych stwierdzających, że "Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez:
   1) osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność,
   – uiszcza się tylko jedną z opłat, o której mowa w art. 3 ust. 1."
   Innymi słowy jeżeli jest opłacony abonament przez partnera (lub przez panią), z tytułu innego mieszkania, wówczas opłata z tytułu drugiego mieszkania jest nienależna.

   Usuń
  2. Niestety nie oplacamy abonamentu ani ja ani partner.jedynie w jego rodzinnym domu(gdzie ma meldnek) jest oplacany. Czyli nie bardzo jest dla nas ratunek. Rozumiem,ze jak zapłacimy ta karę to już wpadniemy w wir płacenia abonamentu

   Usuń
  3. Możecie Państwo
   - wystąpić do KRRIT o umorzenie opłaty określonej w decyzji
   - odwołać się od decyzji, choć szanse są w zasadzie żadne (odroczy się wykonalność decyzji).

   Usuń
  4. Dziękuje za pomoc:) a co Pan myśli o pomysl ,który mi podsunęli znajomi. Aby wlasni zaplacic(lub tak jak Pan mówi próbować umorzyc) zapłacić z góry za kolejny rok abonamnetu. A po roku wyrejestrować odbiornik i już nigdy nie wpuścić do domu

   Usuń
  5. Można tak uczynić, tylko na przyszłość nie trzeba wpuszczać kontrolerów do domu.
   Ponadto zwracam uwagę, że w przypadku korzystania z kablówek, projekt nowej ustawy przewiduje, że to operatorzy kablówek mają informować, że korzysta się z ich usług (czyli że ma się odbiornik).

   Usuń
 43. Witam

  Dostalem wezwanie z urzedu skarbowego na ktore zlozylem zazalenie :

  "Naczelnik Urzędu Skarbowego

  w Koszalinie

  W związku z wszczęciem postępowania egzekucyjnego XXX z XX), na podstawie art.33 ustawy o postępowania egezkucyjnym w administracji zgłaszam zarzuty do postępowania egezkucyjnego i wnoszę o wstrzymanie postępowania egezkucyjnego. W szczególności zarzucam:

  1.Brak wymagalności

  Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. Nr 187, poz. 1342). w poniższym punkcie wyraźnie mówi o tym że dowody zarejestrowania odbiornika jako książeczki imienne są nie ważne od 2008 roku.

  „§ 5. 1. Dotychczasowe dowody zarejestrowania odbiorników w formie imiennej książeczki opłaty abonamentowej za używanie odbiorników stanowią dowód zarejestrowania odbiorników nie dłużej niż przez okres dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. „

  Poczta Polska zaś jako operator publiczny nie wykonała swojego obowiązku jakim było zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego. Kuriozum tym większe iż to właśnie Poczta Polska została wyznaczona operatorem do świadczenia usługi powszechnej a nie potrafi wykonać usługi do której zadania została stworzona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczta Polska działa na zasadzie – duży może więcej. Państwowy moloch, którego stać na zatrudnienie prawników przedstawia co jakiś czas różne interpretacje przepisów świadczące na ich korzyść jednak pomijając przy tym interpretacje świadczące na korzyść obywatela.
   Przez kilka pierwszych miesięcy wysyłania ponagleń do zapłaty, po otrzymaniu prośby o przedstawienie dowodu nadania numer identyfikacyjnego Poczta Polska takie sprawy masowo umarzała wysyłając informację iż po analizie sprawy postępowanie nie dotyczy danej osoby i wysłane zostało omyłkowo. Po nagłośnieniu tej sprawy w mediach Poczta Polska doszukała się iz w przepisach występuje słowo 'zawiadomienie' a nie 'dostarczenie' informacji o nadaniu idywidualnego numeru identyfikacyjnego i na tym opiera brak potrzeby udowodnienia wysłania takiego zawiadomienia.
   Twierdzenie takie nie znajduje oparcia w art. 6 KC zgodnie, z którym, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tym, kto z faktu danego wywodzi skutki prawne. Tym bardziej iż chodzi o roszczenia finansowe. Nie uczynienie zadość wymogom prawa i nie udowodnienie ani skutecznego doręczenia ani tego, że po skutecznym dostarczeniu numer identyfikacyjnego, osoba fizyczna uchylała się od zapłaty, sprawia, że roszczenie wobec obywatel staje się bezpodstawne. Dla celów dowodowych wykazujących skuteczność doręczenia powiadomienia, jak i każdego innego pisma wystarczające jest – jako minimum, które uznają nawet Sądy – nadanie listu poleconego ekonomicznego.

   Usuń
 44. Pocztę Polską obowiązuje zasada pisemności postępowania. W ślad za Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który udzielił takiej informacji Ministrowi Administracji i Cyfryzacji należy wskazać, na czym ta zasada polega:
  „Zgodnie z ogólną zasadą pisemności postępowania, przekazywanie pism stanowi zasadniczą formę komunikowania się organu z obywatelem. Obywatele nie muszą składać osobnych wniosków lub żądań, nie muszą też dowiadywać się w siedzibie organu, czy jest jakieś pismo do odebrania w ich sprawie, ponieważ organ z urzędu dokonuje pewnych czynności, gdyż jest to jego obowiązek. Co więcej, pod pojęciem pisma należy rozumieć wszelkiego rodzaju dokumenty, wezwania, zawiadomienia, wydawane w formie pisemnej decyzje i postanowienia i inne dokumenty, z którymi obywatel powinien zostać zapoznany. Doręczenie obywatelowi pisma stanowi istotną gwarancję dla sfery ochrony jego praw oraz interesów i powinno następować za odpowiednim pokwitowaniem. Pisemne potwierdzenie odbioru pisma ma, bowiem znaczenie dowodowe”.

  Poczta Polska często powołuje się na argument, zgodnie, z którym samo przechowywanie w systemie informatycznym danych pozwalających na wydruk duplikatu zawiadomienia i jego wygenerowanie, jest równoznaczne z jego przesłaniem, tym bardziej powiadomieniem. Ten tok rozumowania jest błędny i w żadnym wypadku dla obywatela nie może być argumentem merytorycznym w sporze, albowiem na taką rangę nie zasługuje. Tak, więc wezwanie Poczty Polskiej w trybi art. 73 KPA o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionego odpisu (kserokopii) dokumentu potwierdzającego „przesłania zawiadomienia”, na które Poczta Polska odpowiada, iż przechowuje w systemie informatycznym dane pozwalające na wydruk duplikatu zawiadomienia i jego wygenerowanie, nie jest równoznaczne z jego przesłaniem, a tym bardziej ze skutecznym powiadomieniem.

  Wątpliwości budzi też dochodzenie przez Pocztę Polską swoich praw zrzucając na obywatela problem udowodnienia wyrejestrowania odbiornika nawet po 10 latach o czym pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz w piśmie V.7220.32.2014.EG do Ministra Administracji i Cyfryzacji – Pana Andrzeja Halickiego.

  „Po analizie treści pisma z dnia 23 października 2014 r (nr BM-WP.073.11.2014) w sprawie problemów związanych z nieograniczonym w czasie obowiązkiem przedstawiania przez obywateli dokumentacji potwierdzającej wyrejestrowanie odbiornika radiowo-telewizyjnego oraz wypełnieniem przez Pocztę Polską S.A. (dalej : „Poczta Polska”) obowiązków wynikających z Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz, U. z 2007 r,, Nr 187, poz. 1342 - dalej: „Rozporządzenie"), z przykrością stwierdzam, iż nadesłana odpowiedź nie odnosi się do istoty podniesionego przeze mnie problemu.

  Przede wszystkim brakuje w niej wyjaśnienia kwestii zachwiania równowagi pomiędzy
  nakładaniem obowiązków na obywateli oraz na Pocztę Polską. Innymi słowy, do ustalenia pozostaje kwestia, dlaczego Poczta Polska obciąża obywateli negatywnymi konsekwencjami związanymi z koniecznością nieustającego przechowywania dowodu wyrejestrowania odbiornika, a sama nie jest w stanie przedstawić dowodu doręczenia zawiadomienia o nadaniu indywidualnego rachunku identyfikacyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 45. Ponadto, pragnę zauważyć, iż jest mi znana okoliczność utraty mocy przepisów
  Rozporządzenia na skutek wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1676).

  Kwestia, którą próbuję ustalić, dotyczy właściwych przepisów postępowania, jakie mają
  zastosowanie do czynności podejmowanych przez Pocztę Polską polegających na powiadomieniu użytkowników o nadaniu indywidualnego rachunku identyfikacyjnego,
  a także na rejestracji odbiorników, zmianie danych dotyczących obowiązku uiszczania
  abonamentu, jak również na wyrejestrowaniu odbiorników w kontekście tego, iż opłata
  abonamentowa ma postać daniny publicznej, a Poczta Polska w pismach do obywateli dotyczących przedstawienia dokumentacji potwierdzającej wyrejestrowanie odbiornika
  powołuje się na art. 6 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.), zgodnie z którym ciężar udowodnienia faktu spoczywa
  na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.”

  Po wprowadzeniu się do obecnego mieszkania zameldowałem się w nim i przerejestrowałem na siebie media takie jak prąd, wypowiedziałem umowę z telewizją kablową i wyrejestrowałem odbiornik telewizyjny. W tym roku muszę wymienić dowód tożsamości z powodu okresu jego ważności, tym samym mija 10 lat odkąd przeprowadziłem powyższe czynności. Nigdy w życiu bym nie pomyślał że będę musiał posiadać tego typu dokumenty aż 10 lat żeby udowodnić swoją niewinność. A zmusza mnie do tego Poczta Polska, która sama nie musi przy tym wykazać ani przestrzegania prawa czy też dostarczania korespondencji do której to została wyznaczona.
  Nie mogę zgłosić się do Poczty Polskiej o wyrejestrowanie odbiornika bo już tego kiedyś dokonałem, nie mogę prosić Poczty Polskiej o umorzenie długu gdyż żaden dług nie powstał, jest on bezprawny. Pomimo wszystkich pism, faktów i orzeczeń Poczta Polska wybiórczo interpretuje prawo i próbuje wyłudzić nienależne jej pieniądze cały czas naliczając mi opłaty i odsetki od niezapłaconych kwot, które mnie nie dotyczą.
  W związku z powyższym odmawiam przekazania zajętęj wierzytelności.
  OdpowiedzUsuń
 46. i teraz dostalem odpowiedz od POCZTY POLSKIEJ

  Sprawa : postępowanie egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego o numerze XXX z dnia XX

  Postanowienie

  Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. Z 2016r poz.599 z późn. zm.) w związku z art.7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r .o opłatach abonamentowych (tekst jednolity: Dz. U z 2014 r. poz. 1204,z późn. zm) Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A., po rozpoznaniu wniesionych przez Pana zarzutów w sprawie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie na podstawie tytułu wykonawczego o numerze XXX z dnia XX, postanawia uznać zarzuty za nieuzasadnione.

  Uzasadnienie

  Zgodnie z art. 33 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r. poz. 599 z późn. zm.), podstawą zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej może być :
  1. wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku;
  2. odroczenie terminu wykonania obowiązku albo brak wymagalności obowiązku z innego powodu; rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej;
  3. określenie egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia, o którym mowa w art. 3 i 4;
  4. błąd co do osoby zobowiązanego;
  5. niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym;
  6. niedopuszczalność egzekucji administracyjnej albo zastosowanego środka egzekucyjnego;
  7. brak uprzedniego doręczenia zobowiązanemu upomnienia, o którym mowa w art. 15 § 1;
  8. zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego;
  9. prowadzenie egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny;
  10. niespełnienie w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27, a w zagranicznym tytule wykonawczym – wymogów określonych w art. 102 ustawy o wzajemnej pomocy.

  Pismem z dnia 16 marca 2017 r.(data wpłynięcia pisma w urzędzie skarbowym) wniósł Pan zarzuty do wszczętego postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wykonawczego o numerze XXX z dnia XX dotyczące braku wymagalności oraz błąd co osoby.

  OdpowiedzUsuń
 47. Wskazuje się, że w ocenie organu egzekucyjnego Zobowiązany wniósł zarzut braku wymagalności, natomiast w wyniku dokonanej analizy prawnej oraz okoliczności faktycznych w niniejszej sprawie wierzyciel stwierdza, że zaistniały okoliczności wniesienia zarzutu nieistnienia obowiązku w związku z nieotrzymaniem zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych.

  Na wstępie wierzyciel wskazuje, że zarzut zidentyfikowany przez Pana jako zarzut braku wymagalności obowiązku, został przez wierzyciela w wyniku dokonanej oceny przedstawionej argumentacji, zakwalifikowany jako zarzut nieistnienia obowiązku.

  Wyjaśnia się iż, o braku wymagalności obowiązku decyduje inna kategoria zdarzeń niż wskazana w uzasadnieniu do wniesionego zarzutu (wskazuje na to treść art. 33 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) i należa do nich takie okoliczności jak odroczenie terminu wykonania obowiązku, czy rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnych (wyrok NSA w Szczecinie z dnia 22 marca 2000r., SA/Sz 357/99, LEX nr 41537). Innym powodem braku wymagalności może być wstrzymanie wykonania podlegającej wykonaniu decyzji przez organ który ją wydał, organ nadzoru lub przez sąd (nie tylko administracyjny bo może to być skutek zarządzenia zabezpieczającego powództwo przeciwegzekucyjne) – wyrok WSA w Gliwicach z dnia 02 lipca 2008r., I SA/GI 254/08, LEX nr 513196. Także wydanie nieostatecznej decyzji w sprawie nie powoduje braku wymagalności obowiązku (por. wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2010r., II FSK 1722/2009, LexPolonica nr 2483791). Braku wymagalności egzekwowanego obowiązku nie pociągają za sobą również wady tytułu wykonawczego lub brak upomnienia (wyrok NSA OZ w Szczecinie z dnia 22 marca 2000r., SZ/Sz 357/99, LexPolonica nr 348989).

  OdpowiedzUsuń
 48. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w rozpatrywanej sprawie nie zaistniały żadne z przedstawionych okoliczności, w związku z czym wniesiony zarzut dotyczący niedopełnienia przez Pocztę Polską obowiązku wynikającego z Rozporządzenia Ministra transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych(Dz. U. Nr 187 z 2007r., poz 1342) nie może być rozpatrywany jako brak wymagalności obowiązku.

  Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. mając na uwadze obowiązujące uregulowania prawne wskazuje, iż obowiązku związane z rejestracją odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz uiszczaniem opłat za ich użytkowanie mają swoje źródło w przepisach ustawy o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 r.(tekst jednolity: Dz.U. Z 2014r. Poz 1204, z późn. zm.).

  Ustawa ta nakłada na posiadaczy odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych jednoznaczny obowiązek rejestrowania używanych odbiorników rtv oraz uiszczania opłat abonamentowych począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiorników rtv. Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych trwa do dnia poprzedzającego dzień wyrejestrowania, które może nastąpić wyłącznie w momencie zaprzestania korzystania z urządzeń rtv lub do miesiąca, w którym dopełniono w placówce pocztowej Poczty Polskiej S.A. formalności związanych ze zwolnieniem od opłat abonamentowych, bądź uzyskano zwolnienie z mocy prawa na podstawie ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych z dniach 23 lipca 2015r.(Dz.U. Z 2015r. Poz 1324). Brak dopełnienia czynności formalno-prawnych skutkuje naliczaniem kwot abonamentu za kolejne miesiące.

  Zgodnie z art.7 ust. 1 i 3 ustawy o opłatach abonamentowych Poczta Polska S.A. jest uprawniona do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej oraz opłaty pobieranej w przypadku stwierdzenie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, przy zastosowaniu wprost przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w zakresie obowiązków o charakterze pieniężnym.

  OdpowiedzUsuń
 49. W odniesieniu do wniesionego zarzutu nieistnienia obowiązku ujętego w tytule wykonawczym o numerze XXX z dnia XX stwierdzić należy, iż rejestracja odbiorników rtv używanych pod adresem: MÓJ ADRES zgłoszona została na Pana imię i nazwisko. Po zgłoszeniu rejestracji wydana została książeczka opłat rtv, stanowiąca dowód zarejestrowania przedmiotowego odbiornika i służyła do dokonywania opłat z tytułu abonamentu rtv. W momencie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. Nr 187 z 2007 r. poz 1342) został Panu nadany indywidualny numer identyfikacyjny MÓJ NUMER.

  Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. Nr 187 z 2007 r., poz.1342), które weszło w życie dnia 13 grudnia 2007 r., Poczta Polska została zobowiązana do nadania z urzędu posiadaczom imiennych książeczek radiofonicznych indywidualnych numerów identyfikacyjnych i powiadomienia użytkowników o wprowadzonej zmianie (w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia). Rozporządzenie stanowiło, że dotychczasowe dowody zarejestrowania odbiorników w formie imiennej książeczki opłaty abonamentowej za używanie odbiorników są dowodem zarejestrowania odbiorników nie dłużej niż przez okres dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

  Poczta Polska wysłała do abonentów zawiadomienia, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego, które stanowią dowód zarejestrowania odbiorników rtv i zastępują dotychczasowe dowody zarejestrowania w formie imiennych książeczek radiofonicznych. Do abonentów zobowiązanych do wnoszenia opłat oprócz zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego przesłano 5 spersonalizowanych blankietów wpłat (blankiet spersonalizowany zawiera imię i nazwisko, adres oraz numer rachunku bankowego dla wpłat rtv).

  OdpowiedzUsuń
 50. Podkreślenia wymaga fakt, że użytkownicy odbiorników rtv, którzy dokonali rejestracji odbiorników na podstawie przepisów wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r. oraz wcześniejszych uregulowań prawnych, poprzedzającej ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, pozostali abonentami zobowiązanymi do uiszczania opłat abonamentowych (za wyjątkiem osób, które dopełniły formalności zwolnienia od opłat lub wyrejestrowania).

  Na podstawie przywołanego wyżej rozporządzenia Ministra Transportu nie anulowano zgłoszonych przez użytkowników wniosków rejestracyjnych a wyłącznie imienną książeczkę opłat zastąpiono indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Zawiadomienie o nadaniu Panu indywidualnego numeru identyfikacyjnego MOJ NUMER (wraz ze spersonalizowanymi blankietami wpłat) stanowiące dowód zarejestrowania odbiornika telewizyjnego i zastępujące dowód zarejestrowania w formie imiennej książeczki radiofonicznej zostało wysłane w dniu 24 lipca 2008 r i nie odnotowano zwrotu wysłanej korespondencji.

  Poczta Polska S.A. nie otrzymała korespondencji zwrotnej, aby prowadzić działania wyjaśniające przyczynę niedoręczenia korespondencji. Ponadto Poczta Polska S.A. nie posiada informacji, aby składał Pan reklamację lub w jakiejkolwiek innej formie złożył, w placówkach Poczty Polskiej zarzut, nieotrzymania zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego, bądź wystąpił o przesłanie duplikatu tego zawiadomienia, co pozwala zasadnie przyjąć, że zostało ono Panu skutecznie doręczone.

  Zaznacza się przy tym, iż cytowane powyżej rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. nie posługuje się pojęciem „doręczenia” lecz „przesłania zawiadomienia”, w związku z czym poprzez przesłanie zawiadomień Poczta Polska wykonała obowiązek powiadomienia użytkowników (posiadaczy książeczek opłat rtv) o nadaniu indywidualnych numerów identyfikacyjnych. Dodać także należy, iż pisma kierowane do abonentów w formie „Zawiadomienia” mają charakter informacyjny. Wysłany dokumenty jest wydrukiem komputerowym, nie wymaga podpisów oraz pieczęci i doręczany jest listem zwykłym bez potwierdzenia odbioru.

  Na poparcie powyższego wskazać należy, że w uzasadnieniu wyroku z dnia 15 października 2014 r. sygn. akt I SA/GI 518/14, WSA w Gliwicach stwierdził, że: „dla skuteczności nadania numeru identyfikacyjnego nie jest koniecznie legitymowanie się przez operatora zwrotnym potwierdzeniem odbioru takiego powiadomienia. Prawodawca nakazał bowiem operatorowi przesłanie, a nie doręczenie stronie powiadomienia.”

  OdpowiedzUsuń
 51. Powyższe stanowisko podtrzymał również WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 1 kwietnia 2015 r. sygn. Akt. I SA-Bd 106/15 w którym stwierdzono, że „powołane przepisy zobowiązują jedynie operatora publicznego do przekazania użytkownikom odbiorników rtv informacji o nadaniu im indywidualnego numeru identyfikacyjnego, który jest dowodem zarejestrowania odbiornika. Zawiadomienie to potwierdza jedynie obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej w związku z dokonaną wcześniej rejestracją odbiornika. Innymi słowy, nie tworzy obowiązku zapłaty. Opłatę ustawowo połączono z faktem używania odbiornika, a nie jego rejestracji. Nadanie indywidualnego numeru identyfikacyjnego o jakim mowa w § 2 i 3 rozporządzenia nie konstytuuje tej daniny.”

  Skoro powołany przepis mówi o powiadomieniu, to nadanie listu zwykłego na adres abonenta jest wyłącznym i wystarczającym w tym stanie prawnym działaniem Poczty Polskiej, która wobec Pani w sposób prawidłowy wykonała ciążące na niej obowiązki wynikające z powołanego przepisu. Roszczenia Poczty Polskiej w stosunku do Pani są nadal aktualne i zgodne z prawem, ponieważ obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, a nie wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 roku.

  Należy podkreślić, że obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych wynikach bezpośrednio z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych. Natomiast brak numeru identyfikacyjnego oraz spersonalizowanych dowodów wpłat nie stanowi podstawy do nieregulowania opłat abonamentowych w sytuacji kiedy abonent nie dokonał wyrejestrowania odbiorników rtv.

  W tym miejscu wskazać należy, iż powyższe uregulowania prawne, kserokopie Wniosku rejestracyjnego z dnia 08.01.2007 r. oraz duplikat Zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego z dnia 24.07.2008 r. zostały zawarte w piśmie wierzyciela znak ZNAK WIERZYCIELA Wrocław z dnia 06 listopada 2015 roku.

  W związku z powyższym Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej uważa za bezzasadny zarzut dotyczący nieistnienia obowiązku.

  OdpowiedzUsuń
 52. Odnośnie zarzutu dotyczącego błędu co do osoby zobowiązanego wierzyciel dokonując analizy prawnej wskazuje, że z sytuacją błędu co do osoby zobowiązanej mamy do czynienia wówczas, gdy egzekucja jest wszczęta i prowadzona przeciwko innej osobie niż zobowiązany. Innymi słowy błąd co do osoby zobowiązanego może nastąpić wtedy, gdy organ egzekucyjny dokona czynności egzekucyjnej względem podmiotu, który nie jest zobowiązanym w ramach toczącego się postępowania egzekucyjnego, a więc podmiotu faktycznie istniejącego, w sytuacji,w której istnieje inny podmiot zobowiązany.

  Błąd co do osoby zobowiązanego dotyczy zarówno sytuacji, w której organ egzekucyjny podjął czynności egzekucyjne wobec osoby, która błędnie uznał za zobowiązanego i której doręczył tytuł wykonawczy wraz z pouczeniem o prawie wniesienia zarzutów, jak i w sytuacji, gdzie w tytule wykonawczym wskazano osobę, na której nie ciąży obowiązek.

  Rozpatrując przedmiotowy zarzut Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej wskazuje, że przepis art. 27 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. Z 2016 r. poz 599 z późn. zm) jednoznacznie wskazuje, jakie obligatoryjne dane zawiera tytuł wykonawczy, tj.:
  -oznaczenie wierzyciela
  -wskazanie imienia i nazwiska lub firmy zobowiązanego i jego adresu, a także określenie zatrudniającego go pracodawcy i jego adresu, jeżeli wierzyciel posiada taką informację;
  -treść podlegającego egzekucji obowiązku, podstawę prawną tego obowiązku oraz stwierdzenie, że obowiązek jest wymagalny, a w przypadku egzekucji należności pieniężnej – także określenie jej wysokości, terminu, od którego nalicza się odsetki z tytułu niezapłacenia należności w terminie, oraz rodzaju i stawki tych odsetek;
  -wskazanie zabezpieczenia należności pieniężnej hipoteką przymusową albo przez ustanowienie zastawu skarbowego lub rejestrowego lub zastawu nieujawnionego w żadnym rejestrze, ze wskazaniem terminów powstania tych zabezpieczeń;
  -wskazanie podstawy prawnej pierwszeństwa zaspokojenia należności pieniężnej, jeżeli należność korzysta z tego prawa i prawo to nie wynika z zabezpieczenia należności pieniężnej;
  -wskazanie podstawy prawnej prowadzenie egzekucji administracyjnej;
  -datę wystawienia tytułu, podpis, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela;
  -pouczenie zobowiązanego o skutkach niezawiadomienia organu egzekucyjnego o zmianie miejsca pobytu;
  - pouczenie zobowiązanego o przysługującym mu w terminie 7 dni prawie zgłoszenia do organu egzekucyjnego zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego;
  -klauzulę organu egzekucyjnego o skierowaniu tytułu do egzekucji administracyjnej;
  -wskazanie środków egzekucyjnych stosowanych w egzekucji należności pieniężnych;
  -datę doręczenia upomnienia, a jeżeli doręczenie upomnienia nie było wymagane, podstawę prawną braku tego obowiązku.

  OdpowiedzUsuń
 53. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz. U. Z 2014 r poz 650), obowiązkowe wypełnienie pozycji w tytułach wykonawczych dotyczy elementów określonych w art. 27 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. Z 2016 r . poz 599 z późn. zm.) W pozostałym zakresie wierzyciel podaje dane będące w jego posiadaniu.

  W myśl art. 29 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji organ egzekucyjny po otrzymaniu wniosku wierzyciela o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, obowiązany jest zbadać dopuszczalność egzekucji administracyjnej oraz poprawność formalną tytułu wykonawczego. Wymienione we wskazanym przepisie czynności poprzedzają wszczęcie egzekucji. Stwierdzenie przez organ egzekucyjny, iż obowiązek, którego dotyczy tytuł wykonawczy podlega egzekucji administracyjnej, a tytuł spełnia wymogi określone w art. 27 § 1 i 2 powyższej ustawy, obliguje organ egzekucyjny do wszczęcia egzekucji zgodnie z przepisem art 26 § 1.

  Podkreślić należy, że Naczelni Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie nie miał żadnych problemów z jednoznacznym określeniem tożsamości zobowiązanego.

  Zatem zarzut dotyczący błędu co do osoby zobowiązanego objętego przedmiotowym tytułem wykonawczym należy uznać za niezasadny.

  Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej postanawia jak w sentencji.

  Pouczenie

  Na postawie art. 34 § 2 w zw. z art. 17 § 1a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, od postanowienia służy zobowiązanemu zażalenie, które należy skierować w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia do Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej Dział Abonamentu, na adres: Ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz.

  Z upoważnienia Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Kierownik Sekcji Obsługi i Dystrybucji Jadwiga Jeziorska

  OdpowiedzUsuń
 54. PRZEPRASZAM ZE TAK DUZO TYCH POSTOW ale jest ograniczenie ilosci znakow w jednym

  Moze powyzszy tekst komus pomoze w batalii z poczta polska

  Nasuwaja mi sie nastepujace wnioski :
  1.poczta caly czas ignoruje fakt ze nie moze uznac faktu wyslania jako doreczenia, chociaz absurdalnie pisza ze jesli nie zglosilem ze nie otrzymalem numeru indywidualnego to go dostalem (sic!)
  2.w przypadku gdy ja wnosze o to ze juz dawno wyrejestrowalem odbiornik - musze to udowodnic bo oni nic takiego nie maja u siebie
  3.przytaczanie co chwile artykulow i wyrokow na ich korzysc + cytowanie ustaw ma spowodowac strach u obywatela ze zadziera z wielka machina
  4.powolywanie sie ze w ustawie jest powiadomienie a nie dostarczenie
  5. powolywanie sie ze obowiazek oplaty abonamentu istnieje mimo ze dowod zarejestrwoania odbiornika nie istnieje (bo stare ksiazeczki przestaly istniec)

  TERAZ MAM 7 DNI (OD WCZORAJ) NA WNIESIENIE ZAZALENIA - jakimi argumentami znow je podeprzec ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozpisali się do Pana. Ma pan rację, PP przyjmuje absurdalne interpretacje, a niestety sądy administracyjne podzieliły ten pogląd np. ws. braku konieczności dowodu doręczenia, mimo że to sprzeczne z KPA i całą linią orzecznictwa. W zasadzie nie ma więcej argumentów, niż te które pan przywołał, należy zatem je ponowić.
   Radzimy jednak wystąpić do KRRiT o umorzenie, a dokładnie "zwracam się o umorzenie nienależnej zaległości ww wysokości zł .... za lata ......).

   Usuń
 55. Witam to jak trzeba pisac odnosnie umorzenia zwracam sie o umozenie czy tak jak we wzoze podanym na podstawie art...?pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można i tak i tak, chodzi o wszczęcie postępowania. Wzór podany (na podstawie art....) powoduje że KRRiT zwraca się często o sprecyzowanie (nie są zbyt bystrzy), a tym samym wydłużają procedurę, co umożliwia w warunkach braku wszczętego postępowania egzekucyjnego, uzyskanie przedawnienia kolejnego okresu. Oczywiście w takiej sytuacji należy odpowiadać KRRiT, że chodzi o umorzenie.

   Usuń
 56. Witam.
  W nawiązaniu do naszej korespondencji z marca 2017:
  Witam.
  Jakiś czas temu opłacałem, przestałem a teraz otrzymałem od PP upomnienie od 2012-2017. Na poprzednich wypowiedziach sporo się pisało o tym, że można by było spróbować powołać się na brak nadanie jakiegoś nr. identyfikacyjnego czy jakoś tak. Aby uniknąć płacenia. Ja nie potrafię odnaleźć żadnego dokumentu potwierdzającego ów nadanie takiego nr. a już na pewno tego nie pamiętam.
  Jest jakaś szansa abym uniknął płacenia tych zaległości i czy komuś, kto był w podobnej sytuacji się to udało?

  OdpowiedzUsuń

  vasco21 marca 2017 11:33
  Nie jestem pewien, czy to co napisałem z godziny 10:20 21.03.17 "poszło w świat"..?#?
  Czekam na jakieś podpowiedzi od państwa, co powinienem napisać, do kogo aby mi odpuścili z tej zaległości

  OdpowiedzUsuń

  ADMIN21 marca 2017 19:38
  1. Należy wysłać do KRRiT wniosek o umorzenie zaległości (zgodnie z wzorem, który jest na naszej stronie - zob. zakładkę OPŁATY RTV, na naszej stronie po prawej) powołując się na brak numeru identyfikacyjnego i równocześnie wysłać informację do PP o złożonym odwołaniu.
  Trudno wyrokować, ale znamy przypadki osób, które po złożeniu wniosku do KRRiT i zawiadomienia do PP, do tej pory nie otrzymały ani egzekucji, ani decyzji ostatecznych KRRiT. W międzyczasie biegnie termin przedawnienia (przerwane jest jedynie po wszczęcia egzekucji)
  Zatem te działania mają sens.

  2. Co do meritum sprawy, orzecznictwo sądowe jest niekorzystne dla obywateli (i w naszym przekonaniu niezgodne z podstawowymi zasadami prawa, albowiem nie wystarczy wysłanie zawiadomienie, konieczne jest dowód jego doręczenia).

  Odpowiedz
  Odpowiedzi

  vasco21 marca 2017 22:56
  rozumiem, że oby dwa te pisma powinienem wysłać za potwierdzeniem odbioru, aby dysponować jakimś dokumentem zwrotnym.
  Tak?

  Usuń

  ADMIN22 marca 2017 07:57
  Z zasady należy wysyłać listem poleconym. Potwierdzenie odbioru jest niekonieczne, bo na podstawie numeru polecenia można na stronie internetowej poczty śledzenie przesyłki mieć informacje dotyczące daty nadania, kiedy był na jakiej poczcie i kiedy odebrano. Usługa śledzenie przesyłki jest bezpłatna i ważna jedynie 9 miesięcy.


  vasco22 marca 2017 12:42
  OK.
  wyślę oby dwa pisma i bądźmy wszyscy cierpliwi i dobrej myśli.
  A na chwilę obecną - dzięki.
  Odezwę się..
  No to się odzywam... .
  Otrzymałem pismo a wręcz "wezwanie" z KRRiT do spracyzowania żądania określonym w art. 62/2 ustawy z dnia 14.06.1960.
  Admin, chciałbym Ci to podesłać, abyś się mógł z tym zapoznać w jaki sposób mógłbym to zrobić?
  Oczywiście jeśli jest taka możliwość?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Po przeanalizowaniu tematu stwierdziłem, że tekst z "wezwania" może być pomocny dla innych "czytelników" a właśnie po to, tu się "spotykamy".
   Więc poniżej całe pismo:
   Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
   Wezwanie
   Na podstawie:
   Art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23),
   Wzywam:
   W terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania do sprecyzowania żądania Pani/a/ pisma z dnia 27 marca 2017r. ponieważ nie odpowiada ono wymaganiom określonym w art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
   Poprzez wskazanie:
   1. Czy wnioskodawca żąda umorzenia zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami za zwłokę w ich uiszczeniu. W tym przypadku należy wskazać jakiego okresu (dokładnie daty) dotyczy żądanie umorzenia zaległości abonamentowych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy o opłatach abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu, opłatę , o której mowa w art. 5 ust. 3, oraz odsetki za zwłokę w jej uiszczeniu. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty należności wymienionych w ust. 1 podmiot zobowiązany jest do uiszczenia opłat abonamentowych składa do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
   2. Czy wnioskodawca żąda stwierdzenia braku zobowiązania z tytułu opat abonamentowych. Przy czym należy podkreślić, iż Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie posiada kompetencji do stwierdzenia braku zobowiązania z tytułu opłat abonamentowych. Wierzycielem opłat abonamentowych jest Poczta Polska S.A. Art. 7 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych stanowi, iż kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. Obecnie operatorem wyznaczonym jest Poczta Polska S.A.
   Nieusunięcie braków formalnych wniosku w terminie określonym przez organ administracji spowoduje, zgodnie z art. 64 § 2 K.p.a., pozostawienie przedmiotowego pisma bez rozpoznania.
   Zgodnie z art. 41 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego. Stosowanie do art. 41§ 2 kodeksu postępowania administracyjnego w razie zaniedbania obowiązku określonego w §1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

   Jak można się doczytać w początkowych wierszach KRRiT twierdzi, że nie podane zostały daty zaległości a były. Ale mniejsza z tym.
   Admin, jaką powinienem puścić "ripostę"?

   Dziękuję

   Usuń
  2. Jak widać w KRRiT nie potrafią przeczytać zwykłego pisma, bo by wówczas nie wysyłali takich wezwań, ale...
   należy im sprecyzować że chodzi o umorzenie zaległości, przy czym jako uzasadnienie przytoczyć wszystkie przesłanki określone w piśmie czyli przedawnienia i braku należności, w związku z brakiem zawiadomienia ws. numeru identyfikacyjnego.
   Jak ujawniła posłanka Lichocka w KRRiT jest aktualnie ponad 200 tys. postępowań (a mają zaledwie kilkadziesiąt osób), powoduje to paraliż tej instytucji w zakresie wydawania decyzji, a co zatem idzie (gdy nie wszczęto postępowania egzekucyjnego) kolejnych przedawnień, a w przypadku wszczętego postępowania egzekucyjnego powoduje jego zawieszenie.
   A rząd planuje rodzaj abolicji.

   Usuń
  3. Witam.

   Choć zaczynam się zastanawiać, czy może w zamian rozpisywania się, może należałoby podać nr. artykułów kodeksu itp.. ?
   A ot tak, niech sobie poczytają numerki a nie rozpisywać się o przesłankach.
   Tylko jeśli miałbym pozmieniać na nr. kodeksów to poproszę o takowe. Bo po prostu ja ich nie znam. Jeśli jeszcze należałoby coś dodać, to poproszę o podpowiedź.
   Poniżej ów tekst, który chciałbym wysłać:

   Na podstawie wezwania z dnia 29 maja 2017 r. numer ewidencyjny nr. DBF-WA.928248.1.2017. Żądam umorzenia zaległości w płatnościach opłat abonamentowych wraz z odsetkami za zwłokę. Żądanie umorzenia spłaty dotyczy okresu od 01.2012 do 02.2017. Zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązanie trwa 5 lat, a więc okres spłaty, którego dotyczy wezwanie uległo przedawnieniu. Jednocześnie informuje, że Poczta Polska jako operator publiczny nie wykonała swojego obowiązku, jakim było zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.


   Usuń
 57. Witam wyslalem pismo do KRRIT o umozenie i zawiadomilem o tym PP. A teraz nie wiem czy mam wyrejestrowac odbiornik czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie propagujemy wyrejestrowanie odbiornika by zrobić na złość PISowi, w naszej ocenie media publiczne powinny być finansowane z budżet czyli z innych podatków, przy czym powinno być mniej stacji RTV. Opłata za posiadanie odbiornika RTV przy współczesnej technologii to nieporozumienie, jest przecież internet, telefon komórkowy, smartfon, który umożliwia odbiór radia lub telewizji.
   Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej przewiduje jednak ujawnienie danych przez operatorów platform, co oznacza iż korzystanie z kablówek będzie wiązało się z koniecznością opłaty. A zatem jeżeli ktoś korzysta z kablówek nie zdoła uciec, nawet wyrejestrując odbiornik

   Usuń
 58. Dzieki za odpowiedz.
  Jeszcze wroce do pytania zadanego wyzej czy wyrejestrowac czy nie,bo odbiornik jest zarejestrowany namnie i to ja dostalem upomnienie zaplaty a mamy cyfrowy polsat i umowa jest na zone i teraz jak to rozwiazac?
  Zona co ma zrobic w tej sytulacji zarejestrowac na siebie zeby nie placila znowu kary?A ja mam wyrejestrowac i jak wyrejestruje to wrazie co z ta abolicja jak by do niej doszlo?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez względu na to ile jest telewizorów w gospodarstwie domowym płaci się 1 opłatę. Stanowi o tym art.2 ust.5 ustawy o opłatach abonamentowych cyt.
   Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez:
   1) osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność,
   – uiszcza się tylko jedną z opłat, o której mowa w art. 3 ust. 1.

   Gospodarstwem domowym, w rozumieniu przepisów ustawy, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

   Usuń
  2. Witam.
   Chciałbym nawiązać do tematu z dnia 10.06.2017
   Muszę powiedzieć, że uporali się z moim pismem w 3 m-ce i odesłali mi dokumenty.. a mianowicie:
   Chyba wychodzi na to, że nieoczekiwanie przedłużyłem sprawę ( nie wiem o ile, ale.. ). Ostatnie pismo, które wysłałem, było nie podpisane przeze mnie i zwrócili mi je wraz z kolejnym "wezwaniem" o treści:

   Działając na podstawie art. 64/2 ustawy z dnia 14.06.1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2017r. poz. 1257) wzymam do usunięcia braków formalnych podania z dnia 27.03.2017r. tj. złożenia podpisu pod wnioskiem albo nadesłanie podpisanego odpisu powyższego wniosku ( warunkiem jest jednak, aby pismo to, było odpisem, jednobrzmiącą kopią, a nie nowym pismem) w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
   Nieusunięcie braków we wniosku w terminie zakreślonym przez organ administracji powoduje pozostawienie podania bez rozpoznania (art. 64/2 k.p.a.).

   Czytają to ich wezwanie niczego innego się nie doczytałem, niż to, że chcą mojego podpisu pod pismem.
   Admin, możesz zerkną na to i potwierdzić, że o to chodzi?
   Teraz poczekam kolejne 6 dni i odeślę podpisane pismo.

   Dziękuję vasco

   Usuń
  3. To standardowa procedura, potwierdzamy - w przypadku braku formalnego (np. podpisu) organ zobowiązany jest zwrócić się o uchybienie braku formalnego, w tym wypadku doręczenia pisma z podpisem. Nie usunięcie braku spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

   Usuń
 59. W nawiązaniu do treści z 8 czerwca 2017 19:25:

  Zaczynam się zastanawiać, czy może w zamian rozpisywania się, może należałoby podać nr. artykułów kodeksu itp.. ?
  A ot tak, niech sobie poczytają numerki a nie rozpisywać się o przesłankach.
  Tylko jeśli miałbym pozmieniać na nr. kodeksów to poproszę o takowe. Bo po prostu ja ich nie znam. Jeśli jeszcze należałoby coś dodać, to poproszę o podpowiedź.
  Poniżej ów tekst, który chciałbym wysłać:

  Na podstawie wezwania z dnia 29 maja 2017 r. numer ewidencyjny nr. DBF-WA.928248.1.2017. Żądam umorzenia zaległości w płatnościach opłat abonamentowych wraz z odsetkami za zwłokę. Żądanie umorzenia spłaty dotyczy okresu od 01.2012 do 02.2017. Zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązanie trwa 5 lat, a więc okres spłaty, którego dotyczy wezwanie uległo przedawnieniu. Jednocześnie informuje, że Poczta Polska jako operator publiczny nie wykonała swojego obowiązku, jakim było zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.


  OdpowiedzUsuń
 60. Ten tekst jest jasny i prosty. Przy 200 tys. spraw i tak wydanie decyzji będzie dość długie, a od decyzji I instancji można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie i znów minie wiele miesiecy.

  OdpowiedzUsuń
 61. No to kolejna próba "odwleczenia" sprawy. Małymi kroczkami do przodu... .
  Dzięki
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam czy jak dostalem upomnienie do zaplaty nagatela 1400 zl to zeby dalej nie roslo zadluzenie to wyrejestrowac odbiornik czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw radzimy wysłać wniosek do KRRIT o umorzenie z powiadomieniem PP. Po jakimś czasie by nie narosło zadłużenie należy wyrejestrować odbiornik, należy pamiętać że nie należy wówczas wpuszczać kontrolerów PP do domu.

   Usuń
 63. Witam, w 07/2017 dostaliśmy wezwanie do zapłaty na prawie 1400 zł. dodam, ze od 7 lat nie mieszkamy w Polsce. Pisaliśmy liczne odwołania, a oni dalej się upierają. Mamy przedstawić dowód wyrejestrowania telewizora, ale jak jak minęło już ponad 6 lat od momentu wyrejestrowania?. Dokumenty trzymamy 5 lat , tak jak prawo podatkowe nakazuje. A oni cofnęli się do 01/2012 i żądają zapłaty abonamentu. Ostatni abonament płaciliśmy 02/2011 regulując wszystkie zaległości i wyrejestrowaliśmy telewizor. Co robić, ? PP twierdzi, że nie musieli wysyłać numer ID poleconym pismem, a opłata w 01-02/2011 świadczy o świadomości posiadania tego numeru, choć o nim dowiedzieliśmy się dopiero w 07/2017. Wysłaliśmy już 5 pism odwoławczych, a oni dalej wezwanie do zapłaty podtrzymują w mocy. Mąż dalej pracuje w Polsce, więc komornik może wejść na pensje. W Niemczech też płacimy telewizję publiczną i to ponad 200 euro rocznie i polską też mamy płacić?. Z uwagi na ten numer , który został nam nadany, wyrejestrowaliśmy ten "niby telewizor nie istniejący" w 08/2017, żeby nie naliczali dalej nam opłaty. Prosimy o poradę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Proszę wystąpić do KRRiT o umorzenie zaległości (opisując całą sytuację), ze względu na jej nienależność (wyrejestrowanie) i powiadomić PP o wniosku. Poczta może wstrzymać się z egzekucją, a z końcem roku przedawni się 2012 rok. Znamy przypadki, w których od 3 lat nie ma egzekucji, po takim wniosku.
   2. Proszę wystąpić także o komplet dokumentów do PP (w tym kopii zgłoszenia wyrejestrowania).

   Usuń
 64. Witam.
  W nawiązaniu do: Vasco - 11 czerwca 2017 18:40".
  Otrzymałem kolejne "wezwanie" o treści:
  ... w sprawie o umorzeniu zaległości w opłacie abonamantowej rtv, proszę o uzupełnienie wniosku o dowody potwierdzające, że w Pana przypadku występują szczególne względy społeczne..:
  - zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie z Urzędu Pracy o bezrobociu, PIT za zeszły rok
  - to samo co wyżej, tylko dotyczące współmałżonka
  - czy posiadam dziecko niepełnosprawne + zaświadczenie o pobieraniu zasiłku rodzinnego, nieletnie uczące się w trybie dziennym
  - zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej lub rzeczowej

  Żadne powyższe mnie nie dotyczy... .

  Mogą mi umorzyć / rozłożyć na raty zaległości w opłacie abonamentowej rtv przed tut. Organem nie powoduje zawieszenia egzekucyjnego i tut, Organ nie informuje Wierzyciela tj. Poczty Polskiej S.A. o toczącym się postępowaniu.
  Mając na uwadze powyższe Wierzyciel jest podmiotem właściwym do złożenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w sprawie zaległości w opłacie abonamentowej rtv.
  Nieuzupełnienie wniosku o dowody potwierdzające spełnienie przesłanek wymienionych w art. 10 ustawy o opłatach abonamentowych, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania, będzie skutkować wydaniem decyzji w oparciu o zebrany dotychczas w sprawie materiał dowodowy.
  Jednocześnie informuję mnie, że KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty w/w zaległości / opłaty w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.
  KRRiT nie bada zasadności naliczonych opłat.
  W przypadku kwestionowania zasadności naliczonych zaległości / opłat, wszelkie skargi / odwołania kierować należy do wierzyciela, tj. Poczty Polskiej S.A., gdyż zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych , przyjmowaniu dokumentów uprawniających do zwolnienia od opłat oraz oświadczeń o spełnieniu warunków do korzystania z tych zwolnień, pobieranie opłat za używanie niezarejestrowanych odbiorników oraz występowaniu do właściwych organów z żądaniem wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązku rejestracji odbiorników i uiszczaniu opłat spoczywa na operatorze wyznaczonym tj. Poczcie Polskiej S.A., któremu przysługują uprawnienia wierzyciela. Obowiązujące przepisy nie wskazują KRRiT jako organu wyższego stopnia nad Pocztą Polską S.A. Na podstawie art. 7 ust 2 ustawy z dnia 21.04.2005 o opłatach abonamentowych nadzór nad wykonywaniem kontroli obowiązku rejestracji odbiorników oraz obowiązku pobierania opłaty abonamentowej sprawuje Minister Infrastruktury i Budownictwa.

  Proszę o sugestię/pomoc co powinienem teraz do nich napisać.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podtrzymać swoje czyli umorzenie zaległości z tytułu opłaty RTV, w związku z jej nienależnością (brak zawiadomienia itp). Jak wydadzą decyzję odmowną, wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy.

   Usuń
 65. Wyjdę trochę do przodu... .
  Jeśli chodzi o "ponowne rozpatrzenie", wystarczy podać nr. sprawy i napisać aby ponownie rozpatrzyli sprawę, czy jakoś proponujesz inaczej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wystarczy napisać "o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją nr .... z dn..... w sprawie .....

   Uzasadnienie: KRRIT nie uwzględniła argumentacji skarżącego tj....

   Usuń
 66. Witam, odbiornik Tv zarejestrowałam przed 2008 rokiem ale ma ona już nr. Do 2008 roku płaciłam abonament do czasu wyprowadzenia się do innego miasta. Nie pamiętam czy wyrejestrowałam TV bo nie mam tej książeczki, gdzieś zaginęła. Nie dostałam wezwania do zapłaty ale obawiam się, bo słyszałam i czytam obecnie że tak jest-wezwania egzekucyjne. Obecnie wynajmuje to mieszkanie znajomym. Co mam zrobić? czy uiścić zaległości od 2008r bez wezwania, czekać a może nie przyjdzie, ale narosną odsetki. Czy wyrejestrować Tv ale wtedy przypomną sobie o zaległościach, na podstawie adresu, bo nazwisko zmieniłam?

  OdpowiedzUsuń
 67. Trudno coś poradzić. Brak dowodu wyrejestrowania jest problemem, bo nie ma dowodu tego faktu, a zatem jeżeli PP tego nie odnotowała to mogą wezwać. Na pewno nie ma sensu uiszczać zaległości od 2008 r., bo lata 2008-2011 są już przedawnione, a 2012 r. przedawni się z końcem tego roku.

  OdpowiedzUsuń
 68. Witam. Dostałem dziś egzekucję z US za okres od 2012 do 2017. Sytuacja moja wygląda tak iż od 2012 roku nie mieszkam w Polsce wyjechałem za granicę czy mogę w jakiś sposób próbować się odwołać od tego ? Czy jeśli US nie będzie miał jak ściągnąć wierzytelności to co moze mnie czekać ? Dziękuję za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego (powołując się na nienależność w związku z brakiem zamieszkania w Polsce).
   Jeżeli US nie ma jak ściągnąć wierzytelności to wyda postanowienie o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za udzielona pomoc. Złoże zarzuty i gdy dostanę odpowiedz podzielę się swoimi doswiadczeniami.

   Usuń
 69. Witam w 2000 roku wyrejestrowałam odbiornik ,sprzedałam mieszkanie i wyprowadziłam się .W miedzyczasie zmieniłam nazwisko i na to stare nazwisko na obecny adres zameldowania dostałam korespondencję że mam zapłacić kare 1600 zł Tłumaczyłam ,że wyrejestrowałam odbiornik ..żądają potwierdzenia W z 2000 roku skąd mam mieć takie potwierdzenie sprzed prawie 20 lat ????Podobno na poczcie nie ma wzmianki że wyrejestrowałam ...Jak się moge bronić i udowodnić że to zrobiłam i czy wogóle musze po tylu latach ???.Wspomnę jeszce tylko że przez 18 lat nie mialam pojęcia że jestem jakimkolwiek dłużnikiem ,żadnych upomień ,pism nic i po 18 latach PŁAC!!!! Jezu ten kraj jest chory! Pomóżcie proszę

  OdpowiedzUsuń
 70. Co znaczy kara? otrzymała pani wezwanie/upomnienie ze wskazaną sumą czy tytuł egzekucyjny? W pierwszy przypadku należy wystąpić do KRRiT o umorzenie sumy gdyż 20 lat temu odbiornik został wyrejestrowany, nie doręczono nowego numeru identyfikacyjnego (a ponadto zawiadomienia PP były bezskuteczne ze względu na brak własnoręcznego podpisu), przedawnienie. W drugim trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego. Wzory pism - zob. zakładka RTV na tej stronie po prawej.

  OdpowiedzUsuń