8 lutego 2014

Złóż wniosek o umorzenie oplat abonamentowych RTV

W 2008 roku premier Donald Tusk wzywał do niepłacenia abonamentu RTV. Po kilku latach zmienił zdanie, gdyż w międzyczasie PO "odbiła" telewizję. Dziś ściga się obywateli za to, że nie płacili wówczas abonamentu. 
Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" przygotowało dla obywateli wnioski o umorzenie zaległości z tytułu opłat RTV (poniżej). Chociaż KRRiT, Poczta Polska a nawet WSA w Gliwicach w orzeczeniu I SA/Gl 210/12 z dn. 2012-07-30 twierdzą, że okresy przedawnienia wynoszą 5 lat, zgodnie z prawem okres ten wynosi 3 lata.
Przypominamy również, że zwolnione z opłat są m.in. osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in. osoby które ukończyły 75 rok życia, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, osoby powyżej 60 roku życia, której remerytura nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia, inwalidi wojenni lub wojskowi, z tym że powinni wyrejestrować odbiornik RTV. Zachęcamy osoby które otrzymują wezwania do zapłaty od poczty do składania wniosków (niezależnie od faktu czy dokonają wpłaty czy też nie).

---------------------------------------------------------------------

………………………., dn ………………….


Nazwisko i imię ……………………………..………….

Adres (ulica, numer) …………………………………...

Kod, miejscowość ……………………………………..

Numer identyfikacyjny: ……………………………….


Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Departament Budżetu i Finansów
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9
01-015 WARSZAWA


Na podstawie art.10 ustawy o opłatach abonamentowych, w związku z upomnieniem Poczty Polskiej z dn. ................. nr ................................ wszczynam postępowanie ws. stwierdzenia braku zobowiązania z tytułu opłat za odbiornik radiowo-telewizyjny za okres ................................  do .............................., a w przypadku odmiennego stanowiska -  ws. umorzenia zaległości w wysokości ......................... wraz z odsetkami za zwłokę.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art.7 ust. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. Nr 85, poz. 728) w przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 i Nr 85, poz. 727). Zapis ten jednoznacznie wskazuje, że zakres stosowania ordynacji podatkowej został przez ustawodawcę ograniczony wyłącznie do kwestii odsetek za zwłokę. Tym samym ustawodawca wyłączył stosowanie w całości przepisów ordynacji, w tym w zakresie przedawnienia i przewidział jedynie możliwość stosowania ordynacji w zakresie samych odsetek za zwłokę. Zwrócić należy uwagę, iż zapisem art. 7 ust.4  ustawy odsyłając do stosowania jedynie fragmentu działu III (tylko co do odsetek – rozdział 6) a contrario wyłączył stosowanie pozostałych przepisów tego działu. Gdyby ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie art. 7 ust. 4, to wówczas zgodnie  z art. 2 § 2 ordynacji podatkowej, miałyby zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej w całości, zatem zarówno w zakresie odsetek za zwłokę jak i przedawnienia. Skoro  ustawodawca uczynił odmiennie, tym samym uniemożliwił zastosowanie przepisów ordynacji podatkowej w zakresie przedawnienia. W tej sytuacji w stosunku do opłat radiowo-telewizyjnych należy stosować przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie art.118 kc. ustalającego 3 letni termin przedawnienia ws. świadczeń okresowych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warunek ten jest zatem spełniony w przypadku zaległości odnośnie których, minęły już 3 lata co uzasadnia niniejszy wniosek.

§5.2 rozporządzenia ministra transportu stwierdza, że: Operator publiczny w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia z urzędu nadaje posiadaczom imiennych książeczek, o których mowa w ust. 1, indywidualny numer identyfikacyjny. O nadaniu numeru operator publiczny powiadamia użytkownika, przesyłając zawiadomienie określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Rozporządzenie w sposób precyzyjny stwierdza, że użytkownik ma być powiadomionym o nadaniu indywidualnym numerze identyfikacyjnym, a powiadomienie następuje nie tylko poprzez przesyłanie zawiadomienia, ale w szczególności jego odbiór. Zwracam uwagę, że nie doręczono w sposób skuteczny zawiadomienia o numerze indentyfikacyjnym, brak dowodu doręczenia zawiadomienia w trybie bezpośrednim czy pośrednim. Zatem nie można uznać, iż doszło do doręczenia zawiadomienia, a tym samym iż wypełniono normę prawną określoną w §5 ust.2 rozporządzenia. Skoro nie doszło do skutecznego nadania numeru identyfikacyjnego, zatem nie może być abonent obarczony opłatą odnoszącą się do tego numeru.

Na koniec przypominam, iż to Skarb Państwa w 2008 roku słowami premiera premiera Donalda Tuska sugerował nie płacenie abonamentu radiowotelewizyjnego. Obywatel nie może ponosić skutków prawnych z tytułu wprowadzenia w błąd przez naczelny organ władzy wykonawczej, któremu poprzez ministerstwo podlega operator publiczny w rozumieniu Prawo Pocztowe.


…………………
Podpis


-----------------------------------------------------------------------------


………………………., dn ………………….

Nazwisko i imię ……………………………..………….

Adres (ulica, numer) …………………………………...

Kod, miejscowość ……………………………………..

Numer abonenta ……………………………………….


Poczta Polska SA
Centrum Obsługi Finansowej
Dział Abonamentu
Ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz


W związku z upomnieniem z dnia ......................... nr .........................  - wezwanie do zapłaty należności z tytułu RTV informuje, że wnioskiem z dn ...........................  wystąpiłem(am) do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskami ws. stwierdzenia braku zobowiązań lub umorzenia zaległości z tytułu opłat RTV za okres ............................ na podstawie art.10 ustawy o opłatach radiowo-telewizyjnych.


W związku z powyższym zwracam uwagę, iż zachodzi sytuacja określona w art.97§1 pkt. 4 kpa, a zatem wszczęciem postępowania egzekucyjnego mija się z celem dopóty nie zostaną wydane odpowiednie decyzje przez KRRIT


Z poważaniem


.......................

69 komentarzy:

 1. Kazda wladza zyc przeszkadza i przy korycie robi swoje:
  https://imagizer.imageshack.us/v2/348x354q90/843/zrrhh.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jakiejś akcji ogólnopolskiej? Czy my polacy naprawdę jesteśmy ciemni i damy ze sobą robić co tylko możliwe? nie mówię nawet o tym,że nie ma być abonamentu ale niech to będzie jakieś jasne i oczywiste.A teraz to działania gorsze jak w reżimie 3-go świata.
  Nigdy przenigdy choćby wszystkie partie zniknęły nigdy Tusk nie dostanie o de mnie głosu za ten fałsz i zakłamanie. Ruda........

  OdpowiedzUsuń
 3. Tu jest jeszcze darmowy wzór wniosku dla osoby z ciężką sytuacją finansową: http://dokumenty.e-prawnik.pl/pisma/wnioski/wniosek-o-umorzenie-zaleglosci-abonamentowych.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad. Prawnik
   tzw. "darmowy wzór wniosku" na stronie e-prawnik.pl w rzeczywistości kosztuje 6,15zł a więc wcale nie jest "darmowy".

   Usuń
  2. zgadzam się z powyższą wypowiedzią. tam nic nie jest za darmo, strona e-prawnik niby rzetelna a też oszukuje bo niestety jeśli chce się pobrać jakikolwiek wniosek to trzeba wysłać sms za który pobiorą opłatę wg własnej taryfy.
   Wszyscy oszukują ;(

   Usuń
  3. haha, przecież jest za darmo :D Pobrać nie umiecie? Płatne dokumenty też są, ale ten jest darmowy:))))

   Usuń
  4. No nie bardzo darmowy, od jakiegoś czasu wszystkie dokumenty są już płatne na e-prawniku, w sumie nie ma się co dziwić - każdy ceni swoją pracę...

   Usuń
 4. lekarz też oszukuje gdy idziesz mówi Ci: Ma Pan/Pani Katar leczony 7 dni nieleczony tydzień... i żąda zapłaty 100 zł. Co ciekawe wtedy nie mówisz ze Cię oszukano bo trzeba zapłacić .... tylko płacisz.... W takim razie wyjaśnić dlaczego oszustwem jest pobieranie opłaty przez portal e-prawnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pieprzysz od rzeczy

   Usuń
  2. idź na kurs i naucz się podstaw logiki....

   Usuń
 5. Czy komuś na tej podstawie umorzono zaległości z tytułu abonamentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE15 stycznia 2016 09:13

   KRRiT jest tak zawalone, że nie jest w stanie wydawać decyzji. Były decyzje odmowne w I instancji, ale były składane odwołania od tych decyzji i w II instancji (też KRRiT) decyzji jeszcze nie wydano. W ten sposób jednak niektóre osoby uzyskały przedawnienie niektórych roszczeń, albowiem poczta wstrzymała się z działaniami egzekucyjnymi do czasu podjęcia decyzji przez KRRiT.

   Usuń
 6. Dzięki za info w jaki sposób postąpić z nachalnymi - pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, mam pytanie bo moja żona miała kontrole w pracy z Poczty w sprawie radia i dostała wezwanie do zapłaty za 30 m-ce do tył. Czy ktoś może mi pomóc odwołać się od tego?? wacek_l@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE8 lutego 2016 10:21

   - 30 miesięcy to mniej niż 3 lata, zatem nie można powoływać się na przedawnienie nawet w świetle K.c.
   - Można wystąpić o umorzenie zaległości do KRRiT powołując się na fakt nie doręczenia numeru identyfikacyjnego (wprawdzie orzecznictwo sądowo-administracyjne jest niekorzystne, jednak lepszego argumentu na razie nie ma), oczywiście powiadamiając pocztę polską, jak w artykule. Jeżeli jednak rejestracja nastąpiła po 2008 roku ten argument także odpada.
   Zasadniczo orzecznictwo jest w tej chwili niekorzystne dla odbiorców RTV i możliwości skutecznego odwoływania są coraz bardziej ograniczone.

   Usuń
  2. PP przeprowadziła kontrolę w 10/11/2015 w lokalu wynajmowanym przez zonę kazali wyłączyć płytę i dać odtwarzacz na radio które fabrycznie miał RMF FM ustawione. W lokalu radio służy tylko do odtwarzania płyt teraz nakazują rejestrację odbiornika, niestety nie da się dodać załącznika bo pokazał bym całe to pismo

   Usuń
  3. a Nr ewidencyjny nigdy nie był nadany

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy coś można zrobić, jak mi przyszło pismo z US,że bank ma ściągnąć z konta ponad 1700 zł za zaległy abonament z odsetkami. Mam 753 zł emerytury, mąż stracił pracę i pomaga nam MOPR? Czy ktoś mi podpowie, co mogę zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 10. A czy coś można zrobić, jak mi przyszło pismo z US,że bank ma ściągnąć z konta ponad 1700 zł za zaległy abonament z odsetkami. Mam 753 zł emerytury, mąż stracił pracę i pomaga nam MOPR? Czy ktoś mi podpowie, co mogę zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 11. SERWIS21/SIS WIECZYSTE15 lutego 2016 07:32

  Trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego (zob. http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html), z tym że oprócz przez nas powołanych argumentów przywołać fakt braku zobowiązania w związku ze zwolnieniem z racji niskich dochodów. Podobnie występując do KRRIT wskazać art.4 ust.1 pkt. 6 - zwalnia się z opłaty - emeryci, którzy mają 60 lat i których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. witam mogę napisać o umorzenie długów RTV teścia który nie żyje dwa lata a to jest za okres 2011 -2016 luty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napić można, ale jeżeli teść nie żyje to wszelkie działania wobec niego są bezskuteczne. Proponuje powiadomić Pocztę Polską i KRRIT, że teść nie żyje i wszelkie żądanie pieniędzy z tytułu rejestrowanego odbiornika przez teścia są zatem bezzasadne.

   Usuń
 13. witam właśnie dostałam zawiadomienie z US ze z tyt niezapłaconego abonamentu-RTV, ulga na dzieci zostanie przekazana dla POCZTY POLSKIEJ.Czy mogę wnoskować o umorzenie zaleglości?Nadmieniam ze mam bardzo małe dochody i dwoje maluchów na utrzymaniu a dług wynosi 1600zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Wniosek o umorzenie należy wnieść do KRRiT, ale są oni tam zatkani
   2. Radzę złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego.
   Nie wiemy czy pomoże, ale warto spróbować.

   Usuń
 14. dziękuje za odp,pewnie że warto bo kwota 1600zł to dla mnie wysoka kwota. OCZYWIŚCIE złoże wniosek do KRRiT ale czy jak przepiszę czy poprostu odgapie zarzuty z tego bloga to wystarczy?W gąszczu przepisów nie mogę się połapać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy do wniosku. Dodatkowo można uzasadnić sytuację dochodową:

   Ustawa stwierdza, iż zwolnienie z opłat dotyczy (art.4 ust.1 ustawy o opłatach abonamentowych):
   6) osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięczne-go wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogła-szanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
   7) osoby:
   a) które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.3)),
   b) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.4)), tj. 574 zł w przeliczeniu na jedną osobę w 2015 r. (od 1 listopada 674 zł na osobę)

   Usuń
 15. Witam. czy po złożeniu wniosku o umorzeniu do KR dalej odpowiadać na korespondencję z PP.

  OdpowiedzUsuń
 16. Można, ale w piśmie warto im zwrócić uwagę, że trwa postępowanie dot. umorzenia zaległości w KRRiT. Celem jest by nie wszczynali egzekucji, bo to przerywa bieg przedawnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pismo już otrzymałem Tylko napisali że udzieli mi już wyczerpującej i ostatecznej odpowiedzi. oczywiście w ich mniemaniu. I teraz zastanawiam czy dalej ciągnąć argumenty na które oczywiście nie odpowiedzieli jednoznacznie.

   Usuń
  2. Niestety sądy uważają że brak doręczenia numeru identyfikacyjnego nie jest problemem, zatem w sumie nie ma jak wygrać sprawy. Do tego niekorzystne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat (i pomyśleć że niektórzy próbują ich bronić). Co najwyżej można grać na czas i uzyskać przedawnienie kolejnych lat (2010 jest już przedawniony, mogą ściągać jeżeli nie było egzekucji 2011 rok, przedawnienie z końcem tego roku).

   Usuń
  3. A jak moja zona nie ma dochodów a na nią jest zarejestrowany i jej konto jest puste to ściągną z naszego wspólnego gdzie idą tylko moje pensje? I czy poczta powinna wtedy jeszcze raz przysłać wezwanie do zapłaty.bo walczę
   z nimi od tamtego roku

   Usuń
  4. Z pustego konta nie ściągną, z konta wspólnego - trudno powiedzieć (zwyczajowo przyjmuje się że majątek jest 50/50, jeżeli są tylko pana pensje to należałoby uznać że to są wyłączne pana dochody). Co do zasady odpowiedzialność jest solidarna, gdyż abonament trudno uznać za przekroczenie zwykłego zarządu.

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo. jeszcze tylko jedno pytanie czy jak miałem zobowiązanie od 01.2010 to ten rok się już przedawnił??

   Usuń
  6. tak 2010 przedawnił się z końcem 2015, chyba że wcześniej wszczęto egzekucję.

   Usuń
  7. i PP polska powinna przesłać mi nowe upomnienie?

   Usuń
  8. Witam -dostalam pismo o splate prawie 1600 zł zlozylam wniosek do BKRRiTV W WarszawieProsbe swa motywowalam tym iz od roku 2010 za ktory mnie wzywaja do placenia 0nie mieszkam na tym mieszkaniu -sprzedalam je i od roku 2010 moj adres jest inny -gdy powrocilam z zagranicy zamieszkałąm w zakupionym nowym mieszkaniu i od czasu zakupu place ABONAMENT .Na moje pismo otrzymałąm chyba standarowe pismo iz mam dolaczyc zaswiadczenai ktore mnie moga zwolnic tzn zarobki,z MOPS,itd -nie widze zwiazku pomiedzy moja sprawa a ich pismem -skoro pisze ze sprzedalam i dostarczylam do akt zas.iz sie wymeldowaalm co maja moje zarobki do tego -nie prosze o anulowanie z powodu niskich zarobkow tylko iz nie zamieszkiwałam juz pod tym adresem

   Usuń
  9. Po prostu w tej nawałnicy wniosków, nie czytają uważnie, trzeba ponownie im wskazać iż podstawą nie są dochody, ale fakt iż osoba nie mieszkała, nie była zameldowana w Polsce.

   Usuń
 17. Dzień dobry.

  Przeczytałem wiele wątków w sprawie, jednak jestem w nieco innej sytuacji.
  Otrzymałem wezwanie do zapłaty na adres mieszkania, w którym mieszkam z dziewczyną. Wezwanie jest zaadresowane na jej siostrę, która od kilku lat mieszka poza granicami naszego kraju i jest wymeldowana z miejsca, do którego dotarła korespondencja.

  Dodatkowo osoba, na którą doręczono wezwanie pobierała rentę po zmarłych opiekunach prawnych (instytucja inna od rodziny zastępczej, ale podobna) przez część okresu, który dotyczy zaległości (2011-2016).

  Czy w związku z tym mogę powołać się na 1) wymeldowanie i przeprowadzenie za granicę, 2) zwolnienie z opłaty dla osób, które posiadają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej?

  Bardzo proszę o pomoc.
  Nie wiem czy pismo o nienadaniu powiadomienia o przyznaniu numeru będzie wystarczające.

  Dziękuję za dotychczasowe wskazówki.

  Konrad

  OdpowiedzUsuń
 18. Skoro wezwanie dotyczy siostry, tylko ona jest stroną postępowania. Jeżeli nie macie od niej pełnomocnictw, możecie państwo jedynie przesłać informację (nie możecie składać wniosku), że jest wymeldowana i przebywa za granicę, wskazać że osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej (a takową była siostra) miała prawo do zwolnienia. Poczta powinna to uwzględnić. Nadmieniamy rejestracja odbiornika dotyczy gospodarstwa domowego (czyli tak naprawdę osoby, która zarejestrowała kiedyś odbiornik) a nie adresu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam moja mama dostała do zapłaty 1300zł. Od 2011 roku że nie płaci nie płaci bo Tusk powiedział że nie trzeba. Jej dochód tyle wynosi czy jest szansa o umorzenie tej wpłaty i jak to zrobić??? Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 20. Należy złożyć wniosek do KKRiT o umorzenie opłaty i powiadomić o tym Pocztę Polską. Oprócz argumentacji, która przytaczana jest w artykule, podnieść kwestię dochodu (art.4 ust.1 pkt. 6 ustawy abonamentowej: zwalnia się z opłaty - emeryci, którzy mają 60 lat i których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 1300 zł to poniżej tego wymogu).
  Jeżeli natomiast wszczęto postępowanie egzekucyjne, wówczas trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego (zob. http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html) i oprócz argumentów przytoczonych w:
  http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html
  podnieść także kwestię dochodową.

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam! Nigdy nie rejestrowałam telewizora, z mojego konta opłacałam abonament taty. Tata zmarł 2007 r.Teraz ja dostałam upomnienie do zapłaty za zaległości w wys.1.200 zł. W uzasadnieniu podali,że cyt." wpłaty świadczą jednoznacznie o dokonaniu wcześniejszej rejestracji odbiorników rtv ". Poczta Polska na mnie nadała indywidualny numer identyfikacyjny użytkownika w dniu 17.07.2008 r. którego też nie dostarczyła w obowiązującym terminie. Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy złożyć skargę do Poczty Polskiej, iż doszło do nielegalnego bezprawnego wpisu rejestracyjnego, albowiem pani nigdy nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego, a tym samym nie mógł być nadany na panią numer identyfikacyjny. Fakt dokonania wpłat na konto taty nie było równoznaczne ze zgłoszeniem odbiornika do rejestracji. Poczta nie uprawnień do dokonywania rejestracji bez zgłoszenia, a w przypadku braku rejestracji jest określona procedura którą należy stosować, a nie została stosowana.

   Usuń
 22. Bardzo dziękuję za pomoc. A do jakiej instytucji powinnam złożyć skargę ?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i do Poczty Polskiej.
   Dodatkowo można nadmienić, że Poczta nigdy nie wydała decyzji w trybie art.7 ust.6 ustawy o opłacie abonamentowej (dot. nakazu rejestracji odbiornika niezarejestrowanego), ani też nie rejestrowała pani żadnego odbiornika w trybie art.5 ust.1 ustawy o opłatach abonamentowych

   Usuń
 23. Witam. Mam problem, poniewaz dostalem wezwanie do zaplaty z rok temu i gdzies sie juz
  zgubilo,a tydzien temu przyszedl wniosek z urzedu skarbowego o zajeciu wierzytelnosci z rachunku bankowego i wkladu oszczednosciowego na kwote ponad 1,600zl. Z konta bankowego nic nie wezma poniewaz pesje dostaje do reki co dalej?

  OdpowiedzUsuń
 24. Urząd może wystąpić do pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia, a zatem fakt otrzymania do ręki wynagrodzenia może nie uchronić przed egzekucją. Zatem radzimy złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego wykorzystując argumenty zawarte w:
  http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html. Ponadto jeżeli zaległość obejmuje 2010 rok należy podnieść zarzut przedawnienia (zaległość przedawniła się w świetle ordynacji podatkowej z końcem 2010 roku, a przyjmując kodeks cywilny w 2013 roku)

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam,... ja również dostałam zajecie z US. odwołałam si do Poczty Polskiej. zawieszono postepowanie egzekucyjne do czasu wyjaśnienia a teraz po 9 miesiacach przysłano pismo z poczty z załaczeniem wysłąnego przez nich w 2008 roku zawiadomieniem o nadaniu idywidualnego nr identyfikacyjnego... Co teraz zrobić ? na co się powołać? czy odwoływać się jeszcze do krrit? Na co się powoływać? czy jest jeszcze szansa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Niestety sądy administracyjne stanęły na gruncie że nie było potrzebne doręczenie zawiadomienia (co jest skandalem), ale wyroki sądu są indywidualne i niekoniecznie muszą być stosowane w innych przypadkach. Zatem jeżeli nastąpią postanowienie oddalające zarzuty, wówczas należy się odwołać za pośrednictwem urzędu skarbowego do Izby Skarbowej.
   Do KRRiT należy złożyć wniosek o umorzenie zaległości (jeżeli tego nie uczyniono). Przepisy rozporządzenia MF i ordynacji stanowią, że nie ma odsetek za zwłokę za okres postępowania jeżeli postępowanie potrwa dłużej niż 3 miesiące (a w KRRiT trwają ponad rok).

   Usuń
 26. Witam. W 2014 moja teściowa otrzymała zajęcie z US, a chodziło o lata 2010-2013. Oczywiście odwoływałam się w jej imieniu kilka razy, w końcu 19 kwietnia 2016 otrzymałam odpowiedź, że KRRiT umarza w całości postępowanie administracyjne. Napisali,z że ona nie ma przymiotu strony w przedmiotowym postępowaniu. Teściowa ma 72 lata, wszystkie rachunki są na nią gdyż jest właścicielem mieszkania , ale nie mieszka z nami od 1.5 roku. Mój mąż żeby być w porządku poszedł na pocztę i zarejestrował odbiorniki na siebie a było to w 05,2015r. Pisząc to chcę dojść wreszcie do sedna sprawy, a mianowicie z dalszej części tego pisma wywnioskowałam, że KRRiT ustalił, że to mój mąż jest abonentem z tytułu zaległości abonamentowych. Jestem laikiem w tych wszystkich przepisach i artykułach, ale zrozumiałam to tak, że KRRiT teraz mojego męża chce obciążyć tą karą. Co mam robić w takiej sytuacji? proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 27. Odbiornik jest przypisany do osoby a nie do adresu, co oznacza iż to teściowa ma zobowiązania. Pani mąż za odbiorniki odpowiada jedynie od momenty rejestracji tj. od maja 2015 r. Wcześniejsze zobowiązania na teściową nie przechodzą na męża i KRRiT nic takiego nie będzie mogło orzec.
  Proszę pamiętać, że postępowanie w KRRiT i w US to inne postępowania. Pierwsze dotyczy umorzenia, drugie - egzekucji. US nie będzie mógł zająć jakąkolwiek kwotę od pani męża, bo nie on jest dłużnikiem (tylko teściowa).

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam. Mam problem poniewaz wyslalem list do urzedu skarbowego o zaprzestanie dzialan egzekucyjnych wraz z argumentami i dostalem odpowiedz ze wyslalem to po terminie 7 dni.
  Czy mogę w ogole cos jeszcze zrobic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy zatem złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego z tymi samymi argumentami.

   Usuń
 29. Witam, moja mama dostała pismo z KRRiTV żeby uzupełnić wniosek o umorzenie długu. Oprócz niskiej emerytury mamy (756 zł) jest też emerytura ojca (ok. 900 zł). Z tym że z emerytury ojca potrącana jest kwota za kredyt który wzięli na remont mieszkania. Netto otrzymuje ok 400 zl. CZy jest szansa na umorzenie długu? Jakie dokumenty złożyć. Czy wyciąg z banku w którym pobierane jest świadczenie emerytalne ojca o wyoskości raty zadłużenia wystarczy by umorzyć ten dług?

  OdpowiedzUsuń
 30. Proszę uzupełnić wniosek, dochody są tak niskie, że spełnione są kryteria ustawowe. Przypominamy art.4 ust.1 pkt. 6 ustawy abonamentowej: zwalnia się z opłaty - emeryci, którzy mają 60 lat i których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. (756 czy 900 zł to poniżej tego wymogu). Proszę załączyć dokumenty nt. dochodów (np. kopie PIT-40 z ZUSu z dochodem rocznym za okresy, o które wnosicie umorzenie).

  OdpowiedzUsuń
 31. A można zapłacić np. pomysłem na program lub skecz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiamy się, że ani KRRiT, ani PP, ani US takiego poczucia humoru nie mają.

   Usuń
 32. Czy jest jakiś maksymalny czas na odpowiedz z Bydgoszczy ? bo pismo otrzymali ponad dwa miesiące temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie powinni odpisać w ciągu miesiąca, dwóch, w praktyce terminy są dłuższe, mają nadmiar korespondencji wskutek ich własnych działań.

   Usuń
 33. Witam.
  Mam pytanie a mianowicie gdzie pierw trzeba zlożyć wnioske o umorzenie postępowania egzekucyjnemu? I jakie wnioski trzeba napsisać bo przeszukuje posty ale troszkę już w tym pogubiłam się. Przyszło wczoraj do moich rodziców ale niestety od 2011 roku są za granicą. Tata przed wyjazdem wyrejestrował odbiornik ale jednak przyszła kwota do zaplacenia za okres od 03.2011 do 06.2015 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również dodam,że nie przychodziły żadne rachunki czy przypomnienia o zapłacie oraz nie mają żadnego numeru identyfikacyjnego.
   Tata przed wyjazdem wyrejestrowywał na poczcie na początku mu Pani nie chciała wyjerestrować ale potem już to zrobiła. Jakie uzasadnienia powinnam podać?

   Usuń
 34. Jeżeli przyszło z urzędu skarbowego - tytuł wykonawczy, zajęcie, to należy zgłosić zarzuty do postępowania egzekucyjnego.

  Jeżeli przyszło upomnienie z poczty - odpowiedzieć trzeba poczcie.

  Jeżeli ma pani dowód wyrejestrowania, załączyć kopię wyrejestrowanie do pisma, które pani wyśle. Może pani dorzucić, że wyrejestrowanie nastąpiło w związku z wyjazdem rodziców na stałe.

  Powinno być uznane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyszło z urzędu skarbowego - lecz rodzice mowia ze nie maja dowód wyrejestrowania gdyż został on wyrzucony prawdopodobnie a nie mozna powołać się , że sprawa została przedawniona ?

   Usuń
  2. Jeżeli nie ma dowodu wyrejestrowania, to klops, nie można udowodnić faktu wyrejestrowania. Źle że odebrano, trzeba było nie przyjąć i stwierdzić, że błędny adres.
   W tej sytuacji trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego, powołując się na brak numeru identyfikacyjnego, brak upomnienia, można też zaznaczyć że był wniosek o wyrejestrowanie (ale jeżeli PP nie będzie miała u siebie dowodu, to szanse na jego uznanie żadne). Proszę też wskazać że rodziców nie ma w kraju od 2011 roku (jeżeli jest na to jakiś dowód, to proszę załączyć).
   Jeżeli rodzice nie mają dochodów, majątku w kraju, to egzekucja będzie bezskuteczna. Jeżeli natomiast otrzymują dochody lub majątek, komornik będzie miał z czego ściągnąć.
   W każdym razie proszę złożyć zarzuty, nie zaszkodzi.

   Usuń
  3. Dziękuje bardzo za odpowiedź mam nadzieje, ze uda się. Nie otrzymują zadanego dochodu ani nic nawet konta nie maja.

   Usuń
 35. Witam Państwa

  a czy ktoś podał powód braku umowy z Pocztą Polską jako spółkę akcyjna? czy ktoś ten wątek poruszał? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety zgodnie z orzecznictwem TK i sądów administracyjnych, opłatę RTV nie jest traktowana jako opłata cywilna, ale opłatę daninową (taki podatek), którego inkasentem jest Poczta Polska. Naszym zdaniem orzeczenia są błędne, ale są.

   Usuń