8 lutego 2014

Złóż wniosek o umorzenie oplat abonamentowych RTV

W 2008 roku premier Donald Tusk wzywał do niepłacenia abonamentu RTV. Po kilku latach zmienił zdanie, gdyż w międzyczasie PO "odbiła" telewizję. Dziś ściga się obywateli za to, że nie płacili wówczas abonamentu. 
Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" przygotowało dla obywateli wnioski o umorzenie zaległości z tytułu opłat RTV (poniżej). Chociaż KRRiT, Poczta Polska a nawet WSA w Gliwicach w orzeczeniu I SA/Gl 210/12 z dn. 2012-07-30 twierdzą, że okresy przedawnienia wynoszą 5 lat, zgodnie z prawem okres ten wynosi 3 lata.
Przypominamy również, że zwolnione z opłat są m.in. osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in. osoby które ukończyły 75 rok życia, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, osoby powyżej 60 roku życia, której remerytura nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia, inwalidi wojenni lub wojskowi, z tym że powinni wyrejestrować odbiornik RTV. Zachęcamy osoby które otrzymują wezwania do zapłaty od poczty do składania wniosków (niezależnie od faktu czy dokonają wpłaty czy też nie).

---------------------------------------------------------------------

………………………., dn ………………….


Nazwisko i imię ……………………………..………….

Adres (ulica, numer) …………………………………...

Kod, miejscowość ……………………………………..

Numer identyfikacyjny: ……………………………….


Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Departament Budżetu i Finansów
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9
01-015 WARSZAWA


Na podstawie art.10 ustawy o opłatach abonamentowych, w związku z upomnieniem Poczty Polskiej z dn. ................. nr ................................ wszczynam postępowanie ws. stwierdzenia braku zobowiązania z tytułu opłat za odbiornik radiowo-telewizyjny za okres ................................  do .............................., a w przypadku odmiennego stanowiska -  ws. umorzenia zaległości w wysokości ......................... wraz z odsetkami za zwłokę.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art.7 ust. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. Nr 85, poz. 728) w przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 i Nr 85, poz. 727). Zapis ten jednoznacznie wskazuje, że zakres stosowania ordynacji podatkowej został przez ustawodawcę ograniczony wyłącznie do kwestii odsetek za zwłokę. Tym samym ustawodawca wyłączył stosowanie w całości przepisów ordynacji, w tym w zakresie przedawnienia i przewidział jedynie możliwość stosowania ordynacji w zakresie samych odsetek za zwłokę. Zwrócić należy uwagę, iż zapisem art. 7 ust.4  ustawy odsyłając do stosowania jedynie fragmentu działu III (tylko co do odsetek – rozdział 6) a contrario wyłączył stosowanie pozostałych przepisów tego działu. Gdyby ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie art. 7 ust. 4, to wówczas zgodnie  z art. 2 § 2 ordynacji podatkowej, miałyby zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej w całości, zatem zarówno w zakresie odsetek za zwłokę jak i przedawnienia. Skoro  ustawodawca uczynił odmiennie, tym samym uniemożliwił zastosowanie przepisów ordynacji podatkowej w zakresie przedawnienia. W tej sytuacji w stosunku do opłat radiowo-telewizyjnych należy stosować przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie art.118 kc. ustalającego 3 letni termin przedawnienia ws. świadczeń okresowych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warunek ten jest zatem spełniony w przypadku zaległości odnośnie których, minęły już 3 lata co uzasadnia niniejszy wniosek.

§5.2 rozporządzenia ministra transportu stwierdza, że: Operator publiczny w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia z urzędu nadaje posiadaczom imiennych książeczek, o których mowa w ust. 1, indywidualny numer identyfikacyjny. O nadaniu numeru operator publiczny powiadamia użytkownika, przesyłając zawiadomienie określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Rozporządzenie w sposób precyzyjny stwierdza, że użytkownik ma być powiadomionym o nadaniu indywidualnym numerze identyfikacyjnym, a powiadomienie następuje nie tylko poprzez przesyłanie zawiadomienia, ale w szczególności jego odbiór. Zwracam uwagę, że nie doręczono w sposób skuteczny zawiadomienia o numerze indentyfikacyjnym, brak dowodu doręczenia zawiadomienia w trybie bezpośrednim czy pośrednim. Zatem nie można uznać, iż doszło do doręczenia zawiadomienia, a tym samym iż wypełniono normę prawną określoną w §5 ust.2 rozporządzenia. Skoro nie doszło do skutecznego nadania numeru identyfikacyjnego, zatem nie może być abonent obarczony opłatą odnoszącą się do tego numeru.

Na koniec przypominam, iż to Skarb Państwa w 2008 roku słowami premiera premiera Donalda Tuska sugerował nie płacenie abonamentu radiowotelewizyjnego. Obywatel nie może ponosić skutków prawnych z tytułu wprowadzenia w błąd przez naczelny organ władzy wykonawczej, któremu poprzez ministerstwo podlega operator publiczny w rozumieniu Prawo Pocztowe.


…………………
Podpis


-----------------------------------------------------------------------------


………………………., dn ………………….

Nazwisko i imię ……………………………..………….

Adres (ulica, numer) …………………………………...

Kod, miejscowość ……………………………………..

Numer abonenta ……………………………………….


Poczta Polska SA
Centrum Obsługi Finansowej
Dział Abonamentu
Ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz


W związku z upomnieniem z dnia ......................... nr .........................  - wezwanie do zapłaty należności z tytułu RTV informuje, że wnioskiem z dn ...........................  wystąpiłem(am) do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskami ws. stwierdzenia braku zobowiązań lub umorzenia zaległości z tytułu opłat RTV za okres ............................ na podstawie art.10 ustawy o opłatach radiowo-telewizyjnych.


W związku z powyższym zwracam uwagę, iż zachodzi sytuacja określona w art.97§1 pkt. 4 kpa, a zatem wszczęciem postępowania egzekucyjnego mija się z celem dopóty nie zostaną wydane odpowiednie decyzje przez KRRIT


Z poważaniem


.......................

371 komentarzy:

 1. Kazda wladza zyc przeszkadza i przy korycie robi swoje:
  https://imagizer.imageshack.us/v2/348x354q90/843/zrrhh.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jakiejś akcji ogólnopolskiej? Czy my polacy naprawdę jesteśmy ciemni i damy ze sobą robić co tylko możliwe? nie mówię nawet o tym,że nie ma być abonamentu ale niech to będzie jakieś jasne i oczywiste.A teraz to działania gorsze jak w reżimie 3-go świata.
  Nigdy przenigdy choćby wszystkie partie zniknęły nigdy Tusk nie dostanie o de mnie głosu za ten fałsz i zakłamanie. Ruda........

  OdpowiedzUsuń
 3. Tu jest jeszcze darmowy wzór wniosku dla osoby z ciężką sytuacją finansową: http://dokumenty.e-prawnik.pl/pisma/wnioski/wniosek-o-umorzenie-zaleglosci-abonamentowych.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad. Prawnik
   tzw. "darmowy wzór wniosku" na stronie e-prawnik.pl w rzeczywistości kosztuje 6,15zł a więc wcale nie jest "darmowy".

   Usuń
  2. zgadzam się z powyższą wypowiedzią. tam nic nie jest za darmo, strona e-prawnik niby rzetelna a też oszukuje bo niestety jeśli chce się pobrać jakikolwiek wniosek to trzeba wysłać sms za który pobiorą opłatę wg własnej taryfy.
   Wszyscy oszukują ;(

   Usuń
  3. haha, przecież jest za darmo :D Pobrać nie umiecie? Płatne dokumenty też są, ale ten jest darmowy:))))

   Usuń
  4. No nie bardzo darmowy, od jakiegoś czasu wszystkie dokumenty są już płatne na e-prawniku, w sumie nie ma się co dziwić - każdy ceni swoją pracę...

   Usuń
 4. lekarz też oszukuje gdy idziesz mówi Ci: Ma Pan/Pani Katar leczony 7 dni nieleczony tydzień... i żąda zapłaty 100 zł. Co ciekawe wtedy nie mówisz ze Cię oszukano bo trzeba zapłacić .... tylko płacisz.... W takim razie wyjaśnić dlaczego oszustwem jest pobieranie opłaty przez portal e-prawnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pieprzysz od rzeczy

   Usuń
  2. idź na kurs i naucz się podstaw logiki....

   Usuń
 5. Czy komuś na tej podstawie umorzono zaległości z tytułu abonamentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE15 stycznia 2016 09:13

   KRRiT jest tak zawalone, że nie jest w stanie wydawać decyzji. Były decyzje odmowne w I instancji, ale były składane odwołania od tych decyzji i w II instancji (też KRRiT) decyzji jeszcze nie wydano. W ten sposób jednak niektóre osoby uzyskały przedawnienie niektórych roszczeń, albowiem poczta wstrzymała się z działaniami egzekucyjnymi do czasu podjęcia decyzji przez KRRiT.

   Usuń
 6. Dzięki za info w jaki sposób postąpić z nachalnymi - pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, mam pytanie bo moja żona miała kontrole w pracy z Poczty w sprawie radia i dostała wezwanie do zapłaty za 30 m-ce do tył. Czy ktoś może mi pomóc odwołać się od tego?? wacek_l@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERWIS21/SIS WIECZYSTE8 lutego 2016 10:21

   - 30 miesięcy to mniej niż 3 lata, zatem nie można powoływać się na przedawnienie nawet w świetle K.c.
   - Można wystąpić o umorzenie zaległości do KRRiT powołując się na fakt nie doręczenia numeru identyfikacyjnego (wprawdzie orzecznictwo sądowo-administracyjne jest niekorzystne, jednak lepszego argumentu na razie nie ma), oczywiście powiadamiając pocztę polską, jak w artykule. Jeżeli jednak rejestracja nastąpiła po 2008 roku ten argument także odpada.
   Zasadniczo orzecznictwo jest w tej chwili niekorzystne dla odbiorców RTV i możliwości skutecznego odwoływania są coraz bardziej ograniczone.

   Usuń
  2. PP przeprowadziła kontrolę w 10/11/2015 w lokalu wynajmowanym przez zonę kazali wyłączyć płytę i dać odtwarzacz na radio które fabrycznie miał RMF FM ustawione. W lokalu radio służy tylko do odtwarzania płyt teraz nakazują rejestrację odbiornika, niestety nie da się dodać załącznika bo pokazał bym całe to pismo

   Usuń
  3. a Nr ewidencyjny nigdy nie był nadany

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy coś można zrobić, jak mi przyszło pismo z US,że bank ma ściągnąć z konta ponad 1700 zł za zaległy abonament z odsetkami. Mam 753 zł emerytury, mąż stracił pracę i pomaga nam MOPR? Czy ktoś mi podpowie, co mogę zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 10. A czy coś można zrobić, jak mi przyszło pismo z US,że bank ma ściągnąć z konta ponad 1700 zł za zaległy abonament z odsetkami. Mam 753 zł emerytury, mąż stracił pracę i pomaga nam MOPR? Czy ktoś mi podpowie, co mogę zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 11. SERWIS21/SIS WIECZYSTE15 lutego 2016 07:32

  Trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego (zob. http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html), z tym że oprócz przez nas powołanych argumentów przywołać fakt braku zobowiązania w związku ze zwolnieniem z racji niskich dochodów. Podobnie występując do KRRIT wskazać art.4 ust.1 pkt. 6 - zwalnia się z opłaty - emeryci, którzy mają 60 lat i których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. witam mogę napisać o umorzenie długów RTV teścia który nie żyje dwa lata a to jest za okres 2011 -2016 luty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napić można, ale jeżeli teść nie żyje to wszelkie działania wobec niego są bezskuteczne. Proponuje powiadomić Pocztę Polską i KRRIT, że teść nie żyje i wszelkie żądanie pieniędzy z tytułu rejestrowanego odbiornika przez teścia są zatem bezzasadne.

   Usuń
 13. witam właśnie dostałam zawiadomienie z US ze z tyt niezapłaconego abonamentu-RTV, ulga na dzieci zostanie przekazana dla POCZTY POLSKIEJ.Czy mogę wnoskować o umorzenie zaleglości?Nadmieniam ze mam bardzo małe dochody i dwoje maluchów na utrzymaniu a dług wynosi 1600zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Wniosek o umorzenie należy wnieść do KRRiT, ale są oni tam zatkani
   2. Radzę złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego.
   Nie wiemy czy pomoże, ale warto spróbować.

   Usuń
 14. dziękuje za odp,pewnie że warto bo kwota 1600zł to dla mnie wysoka kwota. OCZYWIŚCIE złoże wniosek do KRRiT ale czy jak przepiszę czy poprostu odgapie zarzuty z tego bloga to wystarczy?W gąszczu przepisów nie mogę się połapać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy do wniosku. Dodatkowo można uzasadnić sytuację dochodową:

   Ustawa stwierdza, iż zwolnienie z opłat dotyczy (art.4 ust.1 ustawy o opłatach abonamentowych):
   6) osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięczne-go wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogła-szanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
   7) osoby:
   a) które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.3)),
   b) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.4)), tj. 574 zł w przeliczeniu na jedną osobę w 2015 r. (od 1 listopada 674 zł na osobę)

   Usuń
 15. Witam. czy po złożeniu wniosku o umorzeniu do KR dalej odpowiadać na korespondencję z PP.

  OdpowiedzUsuń
 16. Można, ale w piśmie warto im zwrócić uwagę, że trwa postępowanie dot. umorzenia zaległości w KRRiT. Celem jest by nie wszczynali egzekucji, bo to przerywa bieg przedawnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pismo już otrzymałem Tylko napisali że udzieli mi już wyczerpującej i ostatecznej odpowiedzi. oczywiście w ich mniemaniu. I teraz zastanawiam czy dalej ciągnąć argumenty na które oczywiście nie odpowiedzieli jednoznacznie.

   Usuń
  2. Niestety sądy uważają że brak doręczenia numeru identyfikacyjnego nie jest problemem, zatem w sumie nie ma jak wygrać sprawy. Do tego niekorzystne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat (i pomyśleć że niektórzy próbują ich bronić). Co najwyżej można grać na czas i uzyskać przedawnienie kolejnych lat (2010 jest już przedawniony, mogą ściągać jeżeli nie było egzekucji 2011 rok, przedawnienie z końcem tego roku).

   Usuń
  3. A jak moja zona nie ma dochodów a na nią jest zarejestrowany i jej konto jest puste to ściągną z naszego wspólnego gdzie idą tylko moje pensje? I czy poczta powinna wtedy jeszcze raz przysłać wezwanie do zapłaty.bo walczę
   z nimi od tamtego roku

   Usuń
  4. Z pustego konta nie ściągną, z konta wspólnego - trudno powiedzieć (zwyczajowo przyjmuje się że majątek jest 50/50, jeżeli są tylko pana pensje to należałoby uznać że to są wyłączne pana dochody). Co do zasady odpowiedzialność jest solidarna, gdyż abonament trudno uznać za przekroczenie zwykłego zarządu.

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo. jeszcze tylko jedno pytanie czy jak miałem zobowiązanie od 01.2010 to ten rok się już przedawnił??

   Usuń
  6. tak 2010 przedawnił się z końcem 2015, chyba że wcześniej wszczęto egzekucję.

   Usuń
  7. i PP polska powinna przesłać mi nowe upomnienie?

   Usuń
  8. Witam -dostalam pismo o splate prawie 1600 zł zlozylam wniosek do BKRRiTV W WarszawieProsbe swa motywowalam tym iz od roku 2010 za ktory mnie wzywaja do placenia 0nie mieszkam na tym mieszkaniu -sprzedalam je i od roku 2010 moj adres jest inny -gdy powrocilam z zagranicy zamieszkałąm w zakupionym nowym mieszkaniu i od czasu zakupu place ABONAMENT .Na moje pismo otrzymałąm chyba standarowe pismo iz mam dolaczyc zaswiadczenai ktore mnie moga zwolnic tzn zarobki,z MOPS,itd -nie widze zwiazku pomiedzy moja sprawa a ich pismem -skoro pisze ze sprzedalam i dostarczylam do akt zas.iz sie wymeldowaalm co maja moje zarobki do tego -nie prosze o anulowanie z powodu niskich zarobkow tylko iz nie zamieszkiwałam juz pod tym adresem

   Usuń
  9. Po prostu w tej nawałnicy wniosków, nie czytają uważnie, trzeba ponownie im wskazać iż podstawą nie są dochody, ale fakt iż osoba nie mieszkała, nie była zameldowana w Polsce.

   Usuń
 17. Dzień dobry.

  Przeczytałem wiele wątków w sprawie, jednak jestem w nieco innej sytuacji.
  Otrzymałem wezwanie do zapłaty na adres mieszkania, w którym mieszkam z dziewczyną. Wezwanie jest zaadresowane na jej siostrę, która od kilku lat mieszka poza granicami naszego kraju i jest wymeldowana z miejsca, do którego dotarła korespondencja.

  Dodatkowo osoba, na którą doręczono wezwanie pobierała rentę po zmarłych opiekunach prawnych (instytucja inna od rodziny zastępczej, ale podobna) przez część okresu, który dotyczy zaległości (2011-2016).

  Czy w związku z tym mogę powołać się na 1) wymeldowanie i przeprowadzenie za granicę, 2) zwolnienie z opłaty dla osób, które posiadają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej?

  Bardzo proszę o pomoc.
  Nie wiem czy pismo o nienadaniu powiadomienia o przyznaniu numeru będzie wystarczające.

  Dziękuję za dotychczasowe wskazówki.

  Konrad

  OdpowiedzUsuń
 18. Skoro wezwanie dotyczy siostry, tylko ona jest stroną postępowania. Jeżeli nie macie od niej pełnomocnictw, możecie państwo jedynie przesłać informację (nie możecie składać wniosku), że jest wymeldowana i przebywa za granicę, wskazać że osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej (a takową była siostra) miała prawo do zwolnienia. Poczta powinna to uwzględnić. Nadmieniamy rejestracja odbiornika dotyczy gospodarstwa domowego (czyli tak naprawdę osoby, która zarejestrowała kiedyś odbiornik) a nie adresu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam moja mama dostała do zapłaty 1300zł. Od 2011 roku że nie płaci nie płaci bo Tusk powiedział że nie trzeba. Jej dochód tyle wynosi czy jest szansa o umorzenie tej wpłaty i jak to zrobić??? Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 20. Należy złożyć wniosek do KKRiT o umorzenie opłaty i powiadomić o tym Pocztę Polską. Oprócz argumentacji, która przytaczana jest w artykule, podnieść kwestię dochodu (art.4 ust.1 pkt. 6 ustawy abonamentowej: zwalnia się z opłaty - emeryci, którzy mają 60 lat i których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 1300 zł to poniżej tego wymogu).
  Jeżeli natomiast wszczęto postępowanie egzekucyjne, wówczas trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego (zob. http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html) i oprócz argumentów przytoczonych w:
  http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html
  podnieść także kwestię dochodową.

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam! Nigdy nie rejestrowałam telewizora, z mojego konta opłacałam abonament taty. Tata zmarł 2007 r.Teraz ja dostałam upomnienie do zapłaty za zaległości w wys.1.200 zł. W uzasadnieniu podali,że cyt." wpłaty świadczą jednoznacznie o dokonaniu wcześniejszej rejestracji odbiorników rtv ". Poczta Polska na mnie nadała indywidualny numer identyfikacyjny użytkownika w dniu 17.07.2008 r. którego też nie dostarczyła w obowiązującym terminie. Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy złożyć skargę do Poczty Polskiej, iż doszło do nielegalnego bezprawnego wpisu rejestracyjnego, albowiem pani nigdy nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego, a tym samym nie mógł być nadany na panią numer identyfikacyjny. Fakt dokonania wpłat na konto taty nie było równoznaczne ze zgłoszeniem odbiornika do rejestracji. Poczta nie uprawnień do dokonywania rejestracji bez zgłoszenia, a w przypadku braku rejestracji jest określona procedura którą należy stosować, a nie została stosowana.

   Usuń
 22. Bardzo dziękuję za pomoc. A do jakiej instytucji powinnam złożyć skargę ?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i do Poczty Polskiej.
   Dodatkowo można nadmienić, że Poczta nigdy nie wydała decyzji w trybie art.7 ust.6 ustawy o opłacie abonamentowej (dot. nakazu rejestracji odbiornika niezarejestrowanego), ani też nie rejestrowała pani żadnego odbiornika w trybie art.5 ust.1 ustawy o opłatach abonamentowych

   Usuń
 23. Witam. Mam problem, poniewaz dostalem wezwanie do zaplaty z rok temu i gdzies sie juz
  zgubilo,a tydzien temu przyszedl wniosek z urzedu skarbowego o zajeciu wierzytelnosci z rachunku bankowego i wkladu oszczednosciowego na kwote ponad 1,600zl. Z konta bankowego nic nie wezma poniewaz pesje dostaje do reki co dalej?

  OdpowiedzUsuń
 24. Urząd może wystąpić do pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia, a zatem fakt otrzymania do ręki wynagrodzenia może nie uchronić przed egzekucją. Zatem radzimy złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego wykorzystując argumenty zawarte w:
  http://serwis21.blogspot.com/2014/08/zoz-zarzuty-do-ezgekucji.html. Ponadto jeżeli zaległość obejmuje 2010 rok należy podnieść zarzut przedawnienia (zaległość przedawniła się w świetle ordynacji podatkowej z końcem 2010 roku, a przyjmując kodeks cywilny w 2013 roku)

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam,... ja również dostałam zajecie z US. odwołałam si do Poczty Polskiej. zawieszono postepowanie egzekucyjne do czasu wyjaśnienia a teraz po 9 miesiacach przysłano pismo z poczty z załaczeniem wysłąnego przez nich w 2008 roku zawiadomieniem o nadaniu idywidualnego nr identyfikacyjnego... Co teraz zrobić ? na co się powołać? czy odwoływać się jeszcze do krrit? Na co się powoływać? czy jest jeszcze szansa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Niestety sądy administracyjne stanęły na gruncie że nie było potrzebne doręczenie zawiadomienia (co jest skandalem), ale wyroki sądu są indywidualne i niekoniecznie muszą być stosowane w innych przypadkach. Zatem jeżeli nastąpią postanowienie oddalające zarzuty, wówczas należy się odwołać za pośrednictwem urzędu skarbowego do Izby Skarbowej.
   Do KRRiT należy złożyć wniosek o umorzenie zaległości (jeżeli tego nie uczyniono). Przepisy rozporządzenia MF i ordynacji stanowią, że nie ma odsetek za zwłokę za okres postępowania jeżeli postępowanie potrwa dłużej niż 3 miesiące (a w KRRiT trwają ponad rok).

   Usuń
 26. Witam. W 2014 moja teściowa otrzymała zajęcie z US, a chodziło o lata 2010-2013. Oczywiście odwoływałam się w jej imieniu kilka razy, w końcu 19 kwietnia 2016 otrzymałam odpowiedź, że KRRiT umarza w całości postępowanie administracyjne. Napisali,z że ona nie ma przymiotu strony w przedmiotowym postępowaniu. Teściowa ma 72 lata, wszystkie rachunki są na nią gdyż jest właścicielem mieszkania , ale nie mieszka z nami od 1.5 roku. Mój mąż żeby być w porządku poszedł na pocztę i zarejestrował odbiorniki na siebie a było to w 05,2015r. Pisząc to chcę dojść wreszcie do sedna sprawy, a mianowicie z dalszej części tego pisma wywnioskowałam, że KRRiT ustalił, że to mój mąż jest abonentem z tytułu zaległości abonamentowych. Jestem laikiem w tych wszystkich przepisach i artykułach, ale zrozumiałam to tak, że KRRiT teraz mojego męża chce obciążyć tą karą. Co mam robić w takiej sytuacji? proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 27. Odbiornik jest przypisany do osoby a nie do adresu, co oznacza iż to teściowa ma zobowiązania. Pani mąż za odbiorniki odpowiada jedynie od momenty rejestracji tj. od maja 2015 r. Wcześniejsze zobowiązania na teściową nie przechodzą na męża i KRRiT nic takiego nie będzie mogło orzec.
  Proszę pamiętać, że postępowanie w KRRiT i w US to inne postępowania. Pierwsze dotyczy umorzenia, drugie - egzekucji. US nie będzie mógł zająć jakąkolwiek kwotę od pani męża, bo nie on jest dłużnikiem (tylko teściowa).

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam. Mam problem poniewaz wyslalem list do urzedu skarbowego o zaprzestanie dzialan egzekucyjnych wraz z argumentami i dostalem odpowiedz ze wyslalem to po terminie 7 dni.
  Czy mogę w ogole cos jeszcze zrobic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy zatem złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego z tymi samymi argumentami.

   Usuń
 29. Witam, moja mama dostała pismo z KRRiTV żeby uzupełnić wniosek o umorzenie długu. Oprócz niskiej emerytury mamy (756 zł) jest też emerytura ojca (ok. 900 zł). Z tym że z emerytury ojca potrącana jest kwota za kredyt który wzięli na remont mieszkania. Netto otrzymuje ok 400 zl. CZy jest szansa na umorzenie długu? Jakie dokumenty złożyć. Czy wyciąg z banku w którym pobierane jest świadczenie emerytalne ojca o wyoskości raty zadłużenia wystarczy by umorzyć ten dług?

  OdpowiedzUsuń
 30. Proszę uzupełnić wniosek, dochody są tak niskie, że spełnione są kryteria ustawowe. Przypominamy art.4 ust.1 pkt. 6 ustawy abonamentowej: zwalnia się z opłaty - emeryci, którzy mają 60 lat i których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. (756 czy 900 zł to poniżej tego wymogu). Proszę załączyć dokumenty nt. dochodów (np. kopie PIT-40 z ZUSu z dochodem rocznym za okresy, o które wnosicie umorzenie).

  OdpowiedzUsuń
 31. A można zapłacić np. pomysłem na program lub skecz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiamy się, że ani KRRiT, ani PP, ani US takiego poczucia humoru nie mają.

   Usuń
 32. Czy jest jakiś maksymalny czas na odpowiedz z Bydgoszczy ? bo pismo otrzymali ponad dwa miesiące temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie powinni odpisać w ciągu miesiąca, dwóch, w praktyce terminy są dłuższe, mają nadmiar korespondencji wskutek ich własnych działań.

   Usuń
 33. Witam.
  Mam pytanie a mianowicie gdzie pierw trzeba zlożyć wnioske o umorzenie postępowania egzekucyjnemu? I jakie wnioski trzeba napsisać bo przeszukuje posty ale troszkę już w tym pogubiłam się. Przyszło wczoraj do moich rodziców ale niestety od 2011 roku są za granicą. Tata przed wyjazdem wyrejestrował odbiornik ale jednak przyszła kwota do zaplacenia za okres od 03.2011 do 06.2015 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również dodam,że nie przychodziły żadne rachunki czy przypomnienia o zapłacie oraz nie mają żadnego numeru identyfikacyjnego.
   Tata przed wyjazdem wyrejestrowywał na poczcie na początku mu Pani nie chciała wyjerestrować ale potem już to zrobiła. Jakie uzasadnienia powinnam podać?

   Usuń
 34. Jeżeli przyszło z urzędu skarbowego - tytuł wykonawczy, zajęcie, to należy zgłosić zarzuty do postępowania egzekucyjnego.

  Jeżeli przyszło upomnienie z poczty - odpowiedzieć trzeba poczcie.

  Jeżeli ma pani dowód wyrejestrowania, załączyć kopię wyrejestrowanie do pisma, które pani wyśle. Może pani dorzucić, że wyrejestrowanie nastąpiło w związku z wyjazdem rodziców na stałe.

  Powinno być uznane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyszło z urzędu skarbowego - lecz rodzice mowia ze nie maja dowód wyrejestrowania gdyż został on wyrzucony prawdopodobnie a nie mozna powołać się , że sprawa została przedawniona ?

   Usuń
  2. Jeżeli nie ma dowodu wyrejestrowania, to klops, nie można udowodnić faktu wyrejestrowania. Źle że odebrano, trzeba było nie przyjąć i stwierdzić, że błędny adres.
   W tej sytuacji trzeba złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego, powołując się na brak numeru identyfikacyjnego, brak upomnienia, można też zaznaczyć że był wniosek o wyrejestrowanie (ale jeżeli PP nie będzie miała u siebie dowodu, to szanse na jego uznanie żadne). Proszę też wskazać że rodziców nie ma w kraju od 2011 roku (jeżeli jest na to jakiś dowód, to proszę załączyć).
   Jeżeli rodzice nie mają dochodów, majątku w kraju, to egzekucja będzie bezskuteczna. Jeżeli natomiast otrzymują dochody lub majątek, komornik będzie miał z czego ściągnąć.
   W każdym razie proszę złożyć zarzuty, nie zaszkodzi.

   Usuń
  3. Dziękuje bardzo za odpowiedź mam nadzieje, ze uda się. Nie otrzymują zadanego dochodu ani nic nawet konta nie maja.

   Usuń
 35. Witam Państwa

  a czy ktoś podał powód braku umowy z Pocztą Polską jako spółkę akcyjna? czy ktoś ten wątek poruszał? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety zgodnie z orzecznictwem TK i sądów administracyjnych, opłatę RTV nie jest traktowana jako opłata cywilna, ale opłatę daninową (taki podatek), którego inkasentem jest Poczta Polska. Naszym zdaniem orzeczenia są błędne, ale są.

   Usuń
 36. Mieszkam z rodzicami, ojciec jest głównym najemcą i właścicielem mieszkania i ma 81 lat więc jest zwolniony z opłat. Ja nigdy nie rejestrowałem odbiornika na siebie i nie mam żadnego numeru a wezwanie dostałem. Co robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nie rejestrował pan telewizora/radio, to wezwanie jest bezzasadne. Proszę złożyć odpowiedź na upomnienie do PP podkreślając, że nie rejestrował Pan nigdy telewizora, radia a zatem wezwanie jest bezzasadne, głównym najemcą/właścicielem jest ojciec, który ma 81 lat i jest zwolniony z opłat.
   Ponadto proszę złożyć wniosek do KRRiT i podnieść te same kwestie

   Usuń
 37. Blogi to świetna sprawa i można rozszerzać swoją wiedze. Lecz nie każdy blog jest konkretny, a ten jest na prawdę dobry, polecam!

  OdpowiedzUsuń
 38. Wnoszę o umorzenie zaległości z uwagi na 5-cio letni okres przedawnienia.
  Z uwagi na fakt, że zobowiązanie z tytuł abonamentu RTV jest świadczeniem okresowym i nie jest zobowiązaniem rozliczanym rocznie, dlatego w odniesieniu do zobowiązania upływającego w kwietniu 2011 roku okres przedawnienia upłynął w kwietniu 2016r.
  Pytanie: Czy z tą argumentacją mam szansę na umorzenie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązanie podatkowe przedawnia się w ciągu 5 lat od końca roku podatkowego, w którym był obowiązek podatkowy. Zatem należności za kwiecień roku 2011 przedawniają się z końcem 2016 roku.
   Natomiast jeżeli przyjąć zasady kodeksu cywilnego, opłata RTV jest świadczeniem okresowym, czyli obowiązuje 3-letni termin przedawnienia.

   Jeżeli jest to opłata podatkowa, daninowa, to wówczas wniosek o umorzenie nie rozstrzygnięty w ciągu 2 miesięcy skutkuje, że nie można naliczać odsetek za zwłokę od należności za cały okres postępowania ws. umorzenia aż do dnia wydania decyzji zarówno pozytywnej jak i negatywnej.

   Usuń
 39. Jaką wykładnię przyjmie PP ? i od czego to zależy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie jest przyjęta wykładnia zgodnie z ordynacją podatkową, w zakresie przedawnienia. W sprawie umorzenia należy wystąpić do KRRiT a jedynie powiadomić PP. I warto to czynić albowiem często wiąże powoduje to nie wszczynanie, odraczaniem postępowania egzekucyjnego, a uwzględniając bardzo długie terminy rozpatrywania spraw w KRRiT następują wówczas kolejne przedawnienia.

   Usuń
 40. Dzięki wielkie, tak zrobię. I jeszcze jedno: czy do KRRiT wystąpić zgodnie z ordynacją podatkową czy z zasadami KC ?. Czy wystarczy wysłać emaila (na jakiego do KRRiT ?) czy lepiej wysłać poleconym ?

  OdpowiedzUsuń
 41. W piśmie do KRRIT powołać się na przepisy kc w zakresie przedawnienia, wysłać listem poleconym (mail nie jest prawnie skuteczny). Przy ewentualnym odwołaniu od decyzji już będzie można się powołać na zapisy ordynacji podatkowej, albowiem KRRiT wydaje decyzję w trybie kpa (podczas gdy powinno w trybie o.p., skoro przyjmuje że stosuje się zasady ordynacji w zakresie przedawnienia). Warto też powiadomić PP, że toczy się postępowanie umarzające, aby nie wszczęli żadnej egzekucji.

  OdpowiedzUsuń
 42. Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI, jest to pierwszy serwis jaki udało mi się spotkać w Internecie, na którym można zostać fachowo poinstruowanym.
  POLECĘ WAS MOIM ZNAJOMYM - DZIĘKI !!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam,potrzebuję pomocy.
  Otóż mój tata dostał upomnienie z Poczty Polskiej o zapłatę niemałej kwoty ponad 1300 zł. Odwołał się od tego. W odpowiedzi otrzymał kopię rzekomo wysłanego nowego nr identyfikacyjnego, który został wysłany 10.09.2008r.
  Problem polega na tym ,że w 2007 roku przeprowadziliśmy się a oprócz tego załatwione zostało na poczcie żeby cała korespondencja przychodziła na nowy adres. Tata nie otrzymał zadnego numeru a po 9 latach oni chcą pieniędzy za okres 5 lat ( od 2011 do 2016 ).
  Co w tej sytuacji mamy zrobić ? Co odpisać poczcie, a może pisac do KRRiT ?
  Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę wystąpić z wnioskiem o umorzenie do KRRIT, przytaczając oprócz wskazanych w tekście argumentów także dodatkowe, że nie przesłano na nowy adres. Niestety PP, sądy i KRRiT uważają że wystarczy samo wysłanie zawiadomienie, a nie jego doręczenie.
   Wraz z wnioskiem o umorzenie, proszę powiadomić o tym fakcie pocztę aby powstrzymać ich przed egzekucją. Przy obecnym tempie prac w KRRiT oraz dobrych wiatrów powinno się uzyskać przedawnienie 2011 roku.

   Ponadto złożyć zażalenie do PP, że nie doręczono rzekomo wysłanego numeru identyfikacyjnego, a PP zobowiązała się do przekazania korespondencji na nowy adres oraz że:
   §5.2 rozporządzenia ministra transportu stwierdza, że: Operator publiczny w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia z urzędu nadaje posiadaczom imiennych książeczek, o których mowa w ust. 1, indywidualny numer identyfikacyjny. O nadaniu numeru operator publiczny powiadamia użytkownika, przesyłając zawiadomienie określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Rozporządzenie w sposób precyzyjny stwierdza, że użytkownik ma być powiadomionym o nadaniu indywidualnym numerze identyfikacyjnym, a powiadomienie następuje nie tylko poprzez przesyłanie zawiadomienia, ale w szczególności jego odbiór. Zwracam uwagę, że nie doręczono w sposób skuteczny zawiadomienia o numerze indentyfikacyjnym, brak dowodu doręczenia zawiadomienia w trybie bezpośrednim czy pośrednim. Zatem nie można uznać, iż doszło do doręczenia zawiadomienia, a tym samym iż wypełniono normę prawną określoną w §5 ust.2 rozporządzenia. Skoro nie doszło do skutecznego nadania numeru identyfikacyjnego, zatem nie może być abonent obarczony opłatą odnoszącą się do tego numeru.

   Trzeba próbować sprawę przewlec by uzyskać kolejne przedawnienia. Przed opłatą nie da się uchronić, ale wraz z przedawnieniem kolejnych okresów rocznych może ulec zmniejszeniu.

   Usuń
  2. Zapomniałam jeszcze dodać , że wraz z kopią o nadaniu nowego nr identyfikacyjnego była również kartka z objaśnieniami na której też widniał nowy numer identyfikacyjny tyle,że był on inny.Poza tym jak u większości zawiadomienie o nadaniu numeru zostało podpisane przez Iwone Figel ( czytałam na innych stronach,że kobieta bardzo zapracowana i jeździła po wszystkich oddziałach i podpisywała :D ) . Również na tej kopii brakuje daty i miejsca nadania w prawym górnym rogu- data jest tylko przy podpisie gwiazdy Figel.Nie wiem czy to ma jakies znaczenie.
   Również w słynnym rozporządzeniu ministra wyczytałam to : "§ 5. 1. Dotychczasowe dowody zarejestrowania
   odbiorników w formie imiennej książeczki opłaty abonamentowej
   za używanie odbiorników stanowią dowód
   zarejestrowania odbiorników nie dłużej niż przez
   okres dwunastu miesiecy od dnia wejścia w życie rozporządzenia."
   Ma to jakieś znaczenie ?

   Usuń
  3. Jeżeli są 2 różne numery identyfikacyjne (a tak wynika), to błąd formalny i trzeba to podnieść.
   Brak daty i miejsce nadania pozwala zakwestionować sam fakt nadania zawiadomienia (a zatem wymóg wysłania nie został spełniony), też nalezy to podnieść.
   Par.5.1 nie ma znaczenia gdyż dotyczy poprzedniego stanu, spór jest o nowy numer rejestracyjny nadany w 2008 roku.

   Usuń
  4. Dziękuję za pomoc , zobaczymy co da się z tym zrobić. Będę tu zaglądać :)

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  6. Mam jeszcze pytanie . Pismo o umorzenie pisać od razu do KRRiT i powiadomic o tym PP czy do PP ?
   Odnosząc się na brak daty i miejsca nadania w prawym górnym rogu powołać się na możliwość popełnienia przestępstwa jakim jest fałszerstwo dokumentów art.270 KK ?

   Usuń
  7. Od razu do KRRiT z powiadomieniem PP.
   Brak daty i miejsce nadania nie można potraktować jako fałszerstwa dokumentów.

   Usuń
  8. ok, dziękuję :)

   Usuń
 44. Straszne bzdury piszecie, to przykre, że tak bardzo wprowadzacie ludzi w błąd...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiemy do kogo się odnoszą te słowa, ale część osób uzyskała dzięki temu tekstowi, zastosowaniu wskazanej procedury przedawnienie kolejnych okresów opłat RTV. Nie wszystkim udaje się pomóc, żyjemy w państwie bezprawia urzędniczego, bo w świetle prawa nie samo wysłanie ma znaczenie ale doręczenie (bezpośrednie lub zastępcze). Tymczasem w sprawie opłat RTV nawet władze nie chcą uznać zasadę doręczenia za właściwą.
   A gdy zarzuca się bzdury to warto powiedzieć w czym się ono przejawia.

   Usuń
  2. wskazana przez Was procedura jest bez sensu, KRRiT nie ma kompetencji do stwierdzenia braku zobowiązania, wskazana przez was podstawa prawna daje KRRiT jedynie kompetencje do umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości. Uzasadnienie ma się nijak do art. 10 ustawy, ponieważ przepis wyraźnie wskazuje "w wyjątkowych sytuacjach, jeśli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe" - tak więc ustawa nakłada na urzędników ustalenie sytuacji materialno-bytowej abonenta, nie doręczenia numeru, przedawnienia zaległości czy cokolwiek, co powołujecie. Tusk może kłamać w żywe oczy milionom Polaków jak każdy polityk, a urzędnika obowiązują przepisy prawa, a nie obietnice polityków. Wszystkie kwestie powołane w uzasadnieniu należą zgodnie z ustawą do kompetencji Poczty Polskiej COF w Bydgoszczy, nie KRRiT i Krajowa Rada nie ma możliwości w ogóle uczestniczyć w sporze między wierzycielem (czyli PP S.A.) a zobowiązanym. Ponadto każde postępowanie administracyjne (a przypominam, że postępowanie podatkowe i dotyczące innych opłat/danin publicznych oraz nałożonych kar administracyjnych objęte jest także ogólnymi przepisami k.p.a., ordynacja podatkowa reguluje tylko pewne kwestie szczególne!) oparte jest na materiale dowodowym, brak odpowiednich dokumentów nie pozwala urzędnikowi podjąć pozytywnej decyzji dla wnioskodawcy. Każdy prawnik też wie, że kwestię przedawnienia organ bada z urzędu - jeżeli jakieś zaległości się przedawniły, to żaden organ nie ma prawa ich ściągać ani merytorycznie co do nich orzekać i decyzja KRRiT nie jest do tego potrzebna, organ może tylko umorzyć postępowanie w części przedawnionej jako bezprzedmiotowe - tak więc przedawnienie zaległości nie jest uzyskane dzięki "wskazaniu procedury" jak to pięknie ujmujecie. I już na koniec tylko dodam, że żaden prawnik nie pomieszałby postępowania/prawa administracyjnego (w tym postępowania podatkowego) z postępowaniem/prawem cywilnym - konkretnie ujmując PRAWA PUBLICZNEGO z PRAWEM PRYWATNYM. Nie ma żadnej prawnej możliwości stosowania przedawnienia na gruncie prawa cywilnego do żadnych świadczeń dotyczących danin publicznoprawnych. Poruszane przez was zagadnienia nie są akurat kwestią bezprawia urzędniczego, tylko bubli prawnych w postaci aktów prawnych uchwalanych przez polską legislatywę i władzę wykonawczą (tj. w tym przypadku Ministra Transportu, autora rozporządzenia) - przepis musiałby wyraźnie wskazywać na "doręczenie", aby znaczenie miał dowód doręczenia zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego - i to jest niezależne od woli jakiegokolwiek urzędnika, który nie ma możliwości podważania przepisów prawa oraz prawomocnych wyroków sądów....

   Usuń
  3. Ponadto ZWOLNIENIE OD OPŁAT - na podstawie art. 4 ustawy, a UMORZENIE ZALEGŁOŚCI - na podstawie art. 10 ustawy to dwie różne instytucje, art. 4 dotyczy zwolnienia z opłat przyszłych, obowiązujących od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności, natomiast umorzenie zaległości dotyczy zaległych opłat. Oczywiście istnieje możliwość, że organ na podstawie udokumentowania w CAŁYM okresie powstania zaległości (czyli w tych 5 latach wstecz) umorzy zaległość, natomiast nie ma takiego obowiązku, a w przypadku spełniania warunków z art. 4 aktualnie lub w części okresu zaległości nawet bym na to nie liczyła, bo takich podstaw żadne przepisy urzędnikowi nie dają.
   Ponadto masowy napływ tego ogólnodostępnego, całkowicie szablonowego wniosku przeczy całkowicie podstawowej przesłance do umorzenia/rozłożenia na raty zaległości - tj. temu, że zgodnie z art. 10 KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty "W WYJĄTKOWYCH SYTUACJACH".

   I to co powoduje ewentualne przedawnienie zaległości z uwagi na zawieszenie egzekucji z powodu toczącego się przed KRRiT postępowania nie jest efektem treści wniosku, tylko masowego napływu wniosków w ogóle - przedawnienie może nastąpić także przez zwykłe "proszę o umorzenie".

   Usuń
  4. Jak widać nie zna pan procedur, KRRiT jest zobowiązany rozpatrzyć żądanie strony o umorzenie, niezależnie od jego uzasadnienia i realnej podstawy, a zatem można nawet napisać że Tusk obiecał, a KRRiT i tak musi odpowiedzieć. Im więcej wniosków tym lepiej bo są zasypani i nie nadążają w terminach. Jeżeli PP wstrzymała się z wysłaniem tytułu egzekucyjnego (a do tej pory to czyniła), można uzyskać przedawnienie. I wiele osób, które uczyniło zgodnie z procedurą uzyskało przedawnienie jednego roku opłat lub dwóch, a to już zysk. Gdyby tego nie czynić, byłaby egzekucja i po sprawie.

   Nie jest prawdą, że organa badają z urzędu przedawnienie, były przypadki np. w US, w którym wszczynane zostały egzekucje obejmujące także te należności które były już przedawnione.

   Czy można było wskazać na przedawnienie w świetle kpc, a czemu nie. Po pierwsze ustawa o opłatach abonamentowych odsyłała tylko w zakresie odsetek za zwłokę do ordynacji podatkowej. Zatem nie było podstaw do stosowania także innych przepisów ordynacji (np. w zakresie przedawnienia). Uczyniono to nie na podstawie przepisów prawa, ale na podstawie wykładni Trybunału Konstytucyjnego i sądów. Ale to było nadużycie, a zatem każdy argument jest dobry.

   Nie jest możliwe powiadomienie osoby bez doręczenia - to logika, żeby było powiadomienie osoba musi mieć możliwość zapoznania się, a bez doręczenia nie jest to możliwe. Zatem można stwierdzić, że brak dowodu doręczenia oznacza że nie powiadomiono, że nie dopełniono czynności formalnej.

   Art.10 odnosi się do wyjątkowych sytuacji no i co z tego. Każdą sytuację uznajemy za wyjątkową, a zatem niech każdy wystąpi.

   Rozumiemy, że są osoby występujące w obronie obecnego systemu zgodnie z którym tępi się zwykłych obywateli poprzez opłaty RTV, Wiadomo że nasza akcja przyczyniła się do sparaliżowana pracy organów. A zatem trzeba zniechęcić, i do tego zmierza powyższy komentarz.

   Informujemy przy tym, że jeżeli zauważymy, że komentarze wpisują się w systematyczne działanie w celu zniechęcenia ludzi do obrony swych praw, będziemy je usuwać. Co innego jeżeli ktoś zaproponuje inną procedurę z której mógłby skorzystać KAŻDY.

   Usuń
 45. Może co nieco komuś rozjaśni, co wiąże pracowników organu - oto zarządzenie dla pracowników Biura KRRiT (kto racjonalny w ogóle może myśleć, że urzędnik publiczny działa według jakiegoś "widzimisię"...):

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjS0Ke3pYDOAhWB1BoKHTMBD7QQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.krrit.gov.pl%2FData%2FFiles%2F_public%2FPortals%2F0%2Fabonament%2F2013%2Fzalatwianiespraw-styczen2013.doc&usg=AFQjCNE0xZxLSJnArGf0gayGUXFhlqLGcw&sig2=ReC675Qy2MI8WzWKklGkQA&bvm=bv.127521224,d.d2s&cad=rja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy urzędnik (nie tylko w KRRiT) ma pewną dozę swobody, może przyspieszyć lub opóźnić załatwienie wniosku, interpretować przepisy w sposób bardziej korzystny lub niekorzystny. Widać że próbuje się zniechęcić ludzi do występowania, bo są zawaleni wnioskami i nie nadążają.

   Usuń
 46. Witam! Z Poczty Polskiej S.A. po raz kolejny otrzymałam odpowiedz w sprawie przysłania uwierzytelnionego odpisu zgłoszenia rejestracyjnego odbiornika rtv. oczywiście znowu go nie przysłali. Podtrzymują swoje stanowisko dotyczące należności z tyt. zaległych opłat abonamentowych. W ogóle nie przyjmują do wiadomości, że to nie na moje imię i nazwisko była wystawiona książeczka opłat, a numer identyfikacyjny nadany z naruszeniem prawa ,na podstawie wpływu z mojego konta bankowego, którego użyczyłam, a nie w wyniku rejestracji odbiornika. Wspomniałam o zamiarze powiadomienia do Prokuratury,więc Poczta Polska będzie czekać na decyzję. Uważam, że to jest chore. Nadmienić należy, że to zawiadomienie o nadaniu numeru zostało podpisane przez Iwona Figel. Sprawa ciągnie się od 9 marca 2016 r. i końca nie widać. Proszę o poradę.Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 47. Z KRRiT otrzymałam decyzję odmowną umorzenia zaległości w płatności opłaty abonamentowej. Zgodnie z art.127$3 kpa przysługuje mi prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Mam pytanie -do kogo mam skierować wniosek,jak powinien on wyglądać.Czy wystarczą ogólne informacje bo dokładna dokumentacja jest w KRRiT, czy też na nowo muszę pisać te elaboraty. Proszę o informacje. Mam na odpowiedź 14 dni. Nie liczę na umorzenie długu, ale gdybym korespondowała z KRRiT do końca roku kalendarzowego przedawniły by mi się 3 lata. Za informacje dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniosek o ponowne rozpoznanie kierować należy do KRRiT. W uzasadnieniu można przywołać, że:
   1) Wydając decyzję KRRiT powołuje się na sprzeczne przepisy prawne. Decyzję wydano w trybie KPA. Równocześnie KRRiT uznaje opłaty abonamentowe za opłatę daninową wobec której stosuje się przepisy ordynacji podatkowej, przy czym ten charakter rozciąga nie tylko na kwestie odsetek za zwłokę (ujęte w ustawie o opłatach abonamentowych) ale także na terminy przedawnienia (nie ujęte w ustawie). Tym samym powstaje sprzeczność prawna, albowiem jeżeli opłata abonamentowa ma charakter daninowy, do której stosuje się przepisy ordynacji podatkowej, wówczas nie można wydać decyzji w trybie KPA ale jedynie w trybie ordynacji podatkowej art. 67a o.p.. W takim właśnie trybie składała skarżąca wniosek. Wątpliwości budzi fakt, iż organ administracyjny jednostronnie bez uzgodnienia ze stroną, zmienia tryb postępowania.
   3) Ponadto nie da się nie zauważyć wyjątkowego wręcz lakonicznego uzasadnienia decyzji, co przeczy wszelkim zasadom ogólnym zarówno kpa jak i ordynacji podatkowej. Wystarczy przypomnieć art.9 KPA - Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie sądowo-administracyjnym uznaje się, iż ten obowiązek ma charakter szeroki. Zatem nie wystarczy gołosłowne stwierdzenie, ale konieczne jest pełne poinformowanie, albowiem tylko w taki sposób może być realizowany art.8 kpa (prowadzenie postępowanie w sposób budzący zaufanie do władzy publicznej). Także art.7 kpa stanowi o potrzebie dokładnego wyjaśnienia sprawy mając na względzie słuszny interes obywateli.
   4) KRRiT faktycznie odmówił zastosowania się do art.77§1 kpa, iż Organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Zatem KRRiT był zobowiązany do zbadania okoliczności czy doszło do skutecznego nadania numeru identyfikacyjnego (a zatem w świetle oświadczenia strony w tej kwestii, powinien wystąpić do Poczty Polskiej o kopię posiadanych dowodu zawiadomienia oraz jego odbioru) i czy doszło do przedawnienia. W przypadku zaistnienia tychże przesłanek, organ administracyjny winien umorzyć postępowanie ze względu na bezprzedmiotowość. Zgodnie z art.105§1 kpa Gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części.
   Jeżeli z rozdzielnika wynika, że KRRiT wysłała pismo także do PP, wówczas kopię wniosku o ponowne rozpoznanie należy przesłać do wiadomości PP

   Usuń
 48. Dzień dobry,bardzo proszę o podpowiedz w mojej sprawie bo powiem szczerze że po przeczytaniu wszystkich wpisów zagubiłam się w ty i nie wiem co mogę zrobić w mojej sprawie.
  nie opłacam abonamentu od sierpnia 2009,w czerwcu otrzymałam upomnienie na kwotę 1300 zł za okres od stycznia 2011 do czerwca 2016.znalazłam w internecie pismo o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów i wysłałam takie pismo ,kilka dni temu dostałam odpowiedz z zawiadomieniem i duplikatem pisma o nadaniu numeru identyfikacyjnego podpisanego przez Iwonę Figel obok widnieje data
  11.07.2008r. Bardzo proszę o odpowiedz co moge zrobić i jakie pismo i gdzie wysłać i jakie dokumenty dołączyć dodam że jestem od 2011r. bezrobotną pracuje
  tylko mąż na najniższej krajowej na utrzymaniu jest jedno dziecko,ja mam zaświadczenie z urzędu pracy ze byłam zarejestrowana w urzędzie ale tylko w okresie styczeń 2013 do październik 2015,potem się wyrejestrowałam z urzędu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Wystąpić do KRRiT o umorzenie zaległości, powołując się nie tylko na argumenty poruszone w artykule, ale także ze względu na fakt iż zgodnie z art.4 ust.1 pkt.7c osoby bezrobotne były zwolnione z opłat.
   Ponadto można powołać się na art.4 ust.1 pkt. 7a i 7b, iż zwolnione z opłat są osoby:
   7a. które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.3)),
   7b) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.4)),
   2. Proszę zawiadomić PP o wystąpieniu do KRRiT o złożenie wniosku ws. umorzenia zaległości

   Usuń
 49. Witam, temat ściągania abonamentu RTV jest coraz głośniejszy. Z dużą uwagą, przeczytałem wszystkie zapytanie i odpowiedzi. Chciałem się zapytać co powinna zrobić osoba, która nie płaciła nigdy abonamentu, nie dostała korespondencji odnośnie nadania numeru ident., nie rejestrowała odbiornika telewizyjnego, nie posiadała książeczki opłat, nie dostała do tej pory żadnego pisma z PP i KRRiT ?Czy wyprzedzająco powinna podjąć jakieś działania, czy wręcz przeciwnie? POzdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. Nie musi nic podejmować, nie figuruje w ewidencji (ani w przeszłości ani teraz), a zatem raczej nie będą ją ścigać. Natomiast w przypadku ewentualnej kontroli poczty, w celu uniknięcia decyzji (opłaty) za niezarejestrowany odbiornik, powinna nie wpuszczać kontrolerów poczty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Od 2007 roku byłem współwłaścicielem mieszkania w kredycie w którym nie mieszkałem. Z mieszkania korzystała moja była partnerka. Od 2015 r decyzją sądu mieszkanie jest do nojej wyłącznej dyspozycji więc je wynająłem. Jak się przedstawia sytuacja, kiedy z mieszkania korzystała na wyłącznośc moja była partnerka, a obecnie korzystają najemcy? Chciałbym zaznaczyć, że nie mam w tym mieszkaniu na swoje nazwisko podpisanej żadnej umowy o świadczenie usług telewizyjnych i wyjająłem mieszkanie bez odbiornika TV i radiowego? Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

   Usuń
  2. Rejestracja (i opłata) dotyczy osoby, a nie mieszkania, a zatem nie macie państwo żadnych zobowiązań z tytułu ewentualnego świadczenia usług telewizyjnych z tego tytułu.

   Usuń
 51. Witam serdecznie . Tata dostał wezwanie do zapłaty za okres 1/2011-6/2016 z tego co mi wiadomo był zwalniamy z obowiązku płacenia abonamentu RTV ze względu na to iż jest emerytem. Wystosował odpowiedni wniosek na poczcie który z tego co mi wiadomo został uwzględniony. Dlatego też Tata przestał płacić. Co zrobić w tej sytuacji. Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Wystąpić do KRRiT o umorzenie opłat (wskazując m.in. powyższe okoliczności)
   2. Wystąpić do PP w związku z wezwaniem z zawiadomieniem, że złożony został wniosek do KRRiT i równocześnie wskazać na fakt zwolnienia z abonamentu przez PP.

   Można przypomnieć zapis ustawowy, że zwolnienie z opłat dotyczy (art.4 ust.1 ustawy o opłatach abonamentowych):
   6) osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;

   Usuń
 52. Witam serdecznie
  moja mama odebrała list polecony adresowany do mojego ojca, który nadal jest zameldowany pod tym samym adresem co on. List dotyczył długu na 1300zł. odbiornik był zarejestrowany na ojca, moja mama opłacała go a później usłyszała, że nie trzeba i przestała. ojciec nie mieszka w tym mieszkaniu już od 5 lat. moja mama jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i bez emerytury, ja pomagam jej finansowo. z ojcem nie mamy kontaktu. czy moja mama może wystąpić o umorzenie długu czy skoro odbiornik jest zarejestrowany na ojca to nie ma ona do tego prawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Nieważny jest adres zameldowania, ważna jest na kogo zarejestrowano (opłata należna jest od osoby, która dokonała rejestracji), a zatem to ojciec ma zaległość. Jednak jeżeli w gospodarstwie domowym jest wiele odbiorników, wówczas należna opłata jest tylko od jednego, ale rejestracja dotyczy osoby, a nie gospodarstwa. Ustawa jest wadliwa bo raz mówi o osobie, raz o gospodarstwie.
   2. Zatem dług ma ojciec a nie matka. Tym niemniej radzimy wystąpić do KRRiT o umorzenie ewentualnego długu załączając opis sytuacji, wskazując iż matka podlegałaby zwolnieniu z opłat (bezrobotna). Równocześnie należy wysłać zawiadomienie do PP, iż wystąpiło się z takim wnioskiem oraz że ojciec nie mieszka pod tym adresem. Należy tak uczynić, bo obowiązuje tzw. odpowiedzialność solidarna małżonków.
   3. Ponadto warto wystąpić do PP z pismem o wyrejestrowanie nie swojego odbiornika czyli męża nie mieszkającego pod tym adresem. Zgodnie z prawem PP powinna odmówić, ale wówczas łatwiej będzie bronić się w przyszłości.

   Usuń
 53. Witam!
  Dzisiaj moja Mama odebrała upomnienie(2 tygodnie leżało na poczcie, bo była poza miejscem zamieszkania) od PP. Do zapłaty 1374,48zł(od 01.2011 do 06.2016). Mama ma 74 lata. Ma prawo do emerytury ale otrzymuje rentę po moim Tacie(w tej chwili 1768,68 netto). Czy łapie się na ten art.4 ust.1 pkt6?
  Co i gdzie wysłać żeby zatrzymać termin i żeby umorzyć? Jest sens wysyłania do PP "słynnego" pisma z 2014r. zgodnie z art. 73 kpa o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów na podstawie których wysunięto wobec niej roszczenia?
  Jestem w domu jeszcze przez jakieś 2 godziny(i wyjeżdżamy znowu). Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź co dalej robić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam,że w drugiej połowie stycznia 2017r. Mama skończy 75 lat.

   Usuń
  2. Niestety mowa o świadczeniach brutto. Jeżeli otrzymuje 1768,68 zł netto, tzn. brutto powinno to być ok. 2133 zł, a zatem jest powyżej progu ustawowego do zwolnienia.
   Zatem proszę korzystać z wzorów w zawartych artykule (wysłać pismo do KRRiT o umorzenie a do PP zawiadomienie o złożonym wniosku do KRRiT).
   Warto korzystać i składać pisma - albowiem celem jest przedłużenie sprawy co najmniej o 6 miesięcy, co umożliwi przedawnienie roku 2011).

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie - skąd wziąć ten numer identyfikacyjny? W upomnieniu go nie widzę.

   Usuń
  4. Powinien być na upomnieniu. Jeżeli go nie ma, to trzeba obejść się bez niego.

   Usuń
 54. Witam.Wczoraj zawitał listonosz i wręczył upomnienie na summę ok.1400zł za okres 01/2011 do 07/2016 problem polega na tym że od 2006r. nie posiadam żadnego meldunku, dlatego zastanawiam się na jakiej podstawie naliczano abonament, może pomożecie? jakie papiery mam dołączyć do odwołania? dodam jeszcze że korespondencja została wręczona na adres kontaktowy i odebrana przez osobę z rodziny.Z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opłata RTV jest przypisana osobie, która zarejestrowała odbiornik a nie od meldunku. Skoro był to adres kontaktowy i odbiór przez osobę z rodziny, to w świetle kpa było to doręczenie skuteczne.
   Proponujemy wystąpić o umorzenie do KRRT wskazując oprócz tych zarzutów, które są w artykule także fakt, iż od 2006 r. nie jest pan zameldowany ani nie mieszka pod tym adresem. Oczywiście powiadomić o tym PP

   Usuń
 55. Żona z racji I grupy inwalidzkiej została zwolniona z opłaty abonamentu w okresie od czerwca 2014 do czerwca 2015. RTV było zarejestrowane na Nią.Zmarła po długiej chorobie w lipcu 2015 roku. Po śmierci żony wpadłem w depresje, leczę się nadal. Zapomniałem wyrejestrować odbiornika, przyszło wezwanie do zapłaty za okres 07.2015-07. 2016. Nie mam dochodów, spłacam kredyt zaciągnięty na leczenie żony. Co mam zrobić?
  Czy mogę teraz dopiero wyrejestrować odbiornik, do kogo zwrócić się z prośbą o umorzenia długu?
  Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 56. Przepisy abonamentowe są absurdalne w konstrukcji, ale rejestracja i opłata dotyczy osoby, a nie gospodarstwa. Wraz ze śmiercią żoną wygasa rejestracja i abonament, chyba że nastąpiło przerejestrowanie. Interpretacja PP jest skandaliczna.
  Proszę wystąpić do KRRIT z wnioskiem o stwierdzenie nienależności opłaty (ewentualnie umorzenia zaległości) wskazując na fakt, iż rejestracja dotyczyła żony, zwolnione z opłaty. Proszę poinformować przy okazji na względy finansowe
  o PP, iż nie było rejestracji odbiornika przez pana, a zatem opłata jest nienależna.
  Ponadto proszę złożyć zawiadomienie do PP o złożonym wniosku do KRRiT

  OdpowiedzUsuń
 57. Dzień dobry,
  dziękuję za odpowiedź

  rozumiem, że mam złożyć dwa pisma; jedno do KKRIT do Warszawy, a nie do Bydgoszczy, bo stamtąd otrzymałam wezwanie do zapłaty tej należności na nazwisko żony, a drugie do PP o wniosku do KRRIT

  a co z wyrejestrowaniem, mogę to zrobić teraz? Wcześniej nie powiadomiłem o śmierci żony ani PP ani KRRIT. Nie miałem na to głowy.

  Bardzo dziękuję
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nie było przerejestrowania, wyrejestrowanie musi dotyczyć odbiornika żony.Niech Pan zatem wystąpi o wyrejestrowanie odbiornika żony, ze względu na jej śmierć w ubr.

   Usuń
 58. Bardzo dziękuję, w razie jakiś trudności w trakcie załatwiania będę prosić o podpowiedzi.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 59. Dzień dobry,
  otrzymałam wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu 2011-2016. Nie płaciłam go ponieważ w roku 2010 korzystałam ze zwolnienia jako osoba bezrobotna i w tym okresie przestałam używać odbiornika tv ze względu na awarię starego i brak środków na zakup nowego. Pod koniec 2010 r. dostałam pracę, ale nie mam telewizora do chwili obecnej. Myślałam, że raz zwolniona nie odnawiam obowiązku płacenia, bo nie mam odbiornika, ale okazało się, że powinnam go wyrejestrować. Nikt mnie o tym nie poinformował, nie otrzymywałam też żadnych upomnień z PP.
  Na dziś mam nisko płatną pracę i dużą kwotę do zapłaty, na którą mnie po prostu nie stać. Co mogę zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Należy wyrejestrować odbiornik, skoro pani go nie posiada.
   2. Wystąpić do KRRiT o umorzenie zaległości, wskazując oprócz argumentów zawartych w artykule także fakt że pani nie posiadała telewizora
   3. Powiadomić PP o złożonym wniosku do KRRiT zgodnie z wzorem.
   Prawdopodobnie nie uda się uniknąć opłaty, ale przy sprzyjających wiatrach może uda się uzyskać przedawnienie abonamentu za 2011 r. i być może za dalszy okres.

   Usuń
 60. Ja na pocztę już nie mam siły. Przesłali mi wygenerowane zawiadomienie o nadaniu numeru bez miejsca nadania i daty nadania ale z podpisem iwona figel (podpisywała ludziom w całym kraju przez J). nie mają potwierdzenia wysłania do mnie tego zawiadomienia, już dostałam tytuł z US, nigdy nie zalegałam z żadnymi opłatami i podatkami a teraz jestem tredowata- taką osobę i pośmiewisko robi ze mnie Poczta w Polsce!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego, wskazując powyższe okoliczności. Od postanowienia wierzyciela będzie przysługiwało zażalenie i warto z tego skorzystać. W niektórych sprawach przyznają rację (jak nie w I to w II instancji) i osoba zwolniona jest z płatności. Zawiadomienie bez numeru i daty nadania, i bez potwierdzenie wysłania jest w naszej ocenie prawnie nieważne.

   Usuń
  2. Napisałam do Naczelnika US o wstrzymanie egzekucji należności pieniężnych zawiadamiając Poczte, Naczelnik US na moje zarzuty wstrzymał postępowanie i na razie US przedłuża załatwienie sprawy juz 3 miesiąc gdyż wierzyciel Poczta nie zajęla stanowiska. Z pocztą walczę już 3 lata i nie wiem co będzie, nie obowiązują ich żadne terminy administracyjne(na moje pisma odpowiadali po pół roku, bez żadnego przedłużania terminu na podstawie kpa), ale w trybie administracyjnym chcą pieniądze, które im się nie należą. Jak można wpierać komuś że miał nadany numer, a na pewno nic mi o tym nie wiadomo było. Sami nie wywiązali się z ustawy i szukają kozłów ofiarnych. Nie mogę się z tym pogodzić ze robią ze mnie głupka, na pieniądzach nie śpię i muszę się dobrze starać żeby starczyło od miesiąca do miesiąca.

   Usuń
 61. Witam. Urząd skarbowy zajął moje wynagrodzenie w czerwcu i pobrał kasę jednorazowo z rozliczenia rocznego. Napisałam pismo do poczty o wydanie dokumentów na podstawie, których wysunięto wobec mnie roszczenie. Otrzymałam odpowiedź, że w związku ze zmianą danych adresowych i brakiem uprzedniego doręczenia zobowiązanemu upomnienia tytuł wykonawczy zostaje umorzony. w dalszej części pisma te same argumenty co u wszystkich ( doręczenie - a przesłanie, o obowiązku powiadamiania poczty o zmianie adresu). Na koniec informacja że na indywidualnym koncie odnotowano zaległość za okres 01/2011 - 08/2016. Oczywiście załączono kopię nadania numeru. na drugi dzień otrzymałam drugie pismo od poczty skierowane do Urzędu Skarbowego, że wierzyciel na podstawie otrzymanych informacji oraz wyniku przeprowadzonej analizy danych uznał, że dalsze postępowanie egzekucyjne na podstawie przedmiotowego tytułu wykonawczego stało się bezzasadne. co ja mam dalej z tym fantem zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Proszę wystąpić o zwrot pieniędzy, skoro wierzyciel uznał zarzut braku upomnienia.
   2. Jako że podstawą naliczenia należności jest fakt, iż widnieje się w rejestrze, może warto wystąpić o wyrejestrowanie odbiornika. Pamiętać należy, iż takie działanie jest niezgodne z przepisami i osoba ryzykuje karę grzywny, jeżeli urzędnik pocztowy stwierdzi istnienie zarejestrowanego odbiornika (z tym że nie może wejść do mieszkania, bez zgody właściciela).

   Usuń
  2. Do kogo powinnam wystąpić o zwrot. Do Poczty, czy do US?

   Usuń
  3. Urząd Skarbowy zajął, zatem do należy zwrócić się do US.

   Usuń
 62. Przeczytałem wszystkie komentarze i niestety nie znalazłem: po jakim czasie można się spodziewać odpowiedzi od KRRITV? Bo poczta odpisuje stosunkowo szybko (jakiś miesiąc im zajęło)

  OdpowiedzUsuń
 63. Obowiązuje przepisy kpa czyli zasada niezwłoczności nie później niż miesiąc, a w przypadkach skomplikowanych 2 miesiące. Jeżeli KRRiT nie odpowiada w tym terminie, można złożyć wezwanie do uchylenia naruszenia prawa do KRRiT, a w przypadku braku odzewu złożyć skargę do sądu administracyjnego na bezczynność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   napisałem odwołanie od decyzji zgodnie z powyższymi wskazówkami, o anulowanie opłaty za okres kiedy byłem bezrobotnym, zgodnie z załączonym zaświadczeniem z UP i otrzymałem poniższa odmowę.

   Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1204) w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wszczętego na wniosek Pani/Pana w dniu 2 maja 2016 roku
   odmawia umorzenia zaległości w płatności opłaty abonamentowej za okres/y/ od 1 stycznia 2011r. do 27 kwietnia 2016r. w wysokości 1229,73 złotych (słownie: jeden tysiąc dwieście dwadzieścia dziewięć złotych siedemdziesiąt trzy grosze ) wraz z odsetkami w wysokości 336,34 złotych (słownie: trzysta trzydzieści sześć złotych trzydzieści cztery grosze ).
   Uzasadnienie
   Zgodnie z art. 10 ustawy o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu, opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego oraz odsetki za zwłokę cle) uiszczeniu w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Przepisy art. 7, 77 i 80 kpa stanowią dyrektywy prowadzenia postępowania administracyjnego, nakładając na organ obowiązek podjęcia czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia całokształtu materiału dowodowego. W przypadku postępowań w przedmiocie przyznania ulg w spłacie zobowiązań publicznoprawnych, ciężar dowodu co do okoliczności warunkujących umorzenie bądź rozłożenie na raty należności, spoczywa w dużej mierze na wnioskodawcy. Rolą organu jest natomiast wskazanie stronie środków dowodowych, którymi może się posłużyć celem wykazania przesłanek warunkujacych przyznanie ulgi oraz wyjaśnienie kryteriów oceny przedstawionych przez wnioskodawcę okoliczności.
   Pan/i/ w dniu 2 maja 2016 złożył/a/ wniosek do KRRiT o umorzenie zaległości w płatności opłat abonamentowych. Pismem z dnia 23 maja 2016 Pan/i/ został/a/ wezwany/a/ do przedstawienia materiału dowodowego (zaświadczenie o dochodach brutto lub aktualne zaświadczenie z urzędu pracy potwierdzające bezrobocie z prawem lub bez prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych; zaświadczenia o dochodach lub bezrobociu osób prowadzących z wspólne gospodarstwo domowe; zaświadczenie potwierdzające liczbę osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe; w przypadku pozostawania pod opieką niepełnoletnich lub uczących się dzieci - zaświadczenie o pobieraniu zasiłku rodzinnego lub potwierdzenie nauki w trybie dziennym; ewentualnie zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej lub rzeczowej) wskazującego na spełnienie przesłanek występujących w art. 10 ust. 1 u.o.a.
   Pan/i/ odpowiedział na wezwanie w dniu 8 czerwca 2016 przedstawiając dokumenty (zaświadczenie z urzędu pracy, oświadczenie o posiadaniu statusu bezrobotnego). Analiza zgromadzonego w aktach sprawy materiału nie potwierdza spełnienia przesłanek z art. 10 ust. 1 u.o.a. Wobec braku inicjatywy wnioskodawcy w przedmiocie wykazania okoliczności żądania umorzenia/rozłożenia na raty zaległości w opłatach abonamentowych rtv KRRiT rozpatrzyła wniosek w oparciu o znajdujący się w aktach sprawy materiał dowodowy w postaci wniosku strony, stwierdzając, że nie wykazano przesłanek o których mowa w art. 10 ust. 1 u.o.a.
   Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
   Zgodnie z art. 127 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego stronie postępowania przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w terminie czternastu dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.
   Co mogę napisać w odwołaniu, skoro zaświadczenie z UP jest "jest za słabe" ?
   Dziękuję, pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
  2. Proszę złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, wskazując m.in. na przesłankę art. 4 ust.1 pkt 7 lit. c ustawy o opłatach abonamentowych stwierdzających, iż zwalnia się z opłaty osoby bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 i Nr 70, poz. 416). Zatem zaświadczenie z urzędu pracy jest wystarczające do uznania zwolnienia z opłaty, a tym samym umorzenia/braku należności z tytułu opłat.

   Usuń
  3. Uprzejmie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 64. Witam
  Proszę o pomoc. Teść otrzymał 20.09.2016r zajęcie z US za niepłacony abonament za okres 01.01.2011 do 30.09.2015 - 1500 zł. Zapłacił tą kwotę ponieważ nie chciał aby nadal rosły odsetki. Książeczka za RTV była wystawiona na teściową a zajęcie zostało wystawione na teścia. Oczywiście nie otrzymali żadnego pisma z nr identyfikacyjnym ani wezwania do zapłaty. Teraz poczta chce jeszcze wpłaty za okres od 01.10.2015 do dnia dzisiejszego. Teściowa ma 67 lat i 1100 zł emerytur. W jaki sposób można odzyskać te wpłacone pieniądze i co zrobić aby uniknąć wpłaty kolejnego abonamentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 Co do wpłaconych pieniędzy, proszę wystąpić o zwrot powołując się na art.4 ust.1 pkt.6 ustawy o opłatach abonamentowych tj.
   zwalnia się z opłaty osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
   2. Co do nowego wezwania, proszę złożyć wniosek o umorzenie do KRRiT powołując się na wiek i wysokość emerytury, pismo do PP o kopie dokumentów. Jeżeli natomiast przesłano kolejne zajęcie, wówczas proszę złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego (wzory proszę zaciągnąć z naszych artykułów, zakładka opłata RTV po prawej stronie). Proszę powołać się m.in. na wspomniany art.4 ust.1 pkt.6 ustawy o opłatach abonamentowych
   3. Proszę wyrejestrować odbiornik telewizyjny, by nie mieć już w przyszłości kłopotu.

   Usuń
  2. Tylko tak jak pisałam wcześniej książeczka była na teściową a zajęcie na teścia który ma 59 lat i nie ma prawa do emerytury i co wtedy zrobić z taką sytuacją.

   Usuń
 65. Nie szkodzi rejestracja była na teściową, zatem zajęcie od teścia było nieuzasadnione. Stroną postępowania była teściowa, a pominięcie jej jest rażącym naruszeniem prawa. Proszę wystąpić o stwierdzenie nieważności postępowania egzekucyjnego z powodu naruszenia prawa tj. pominięcie strony postępowania - teściową, nie doręczenie tytułu wykonawczego (jeżeli go nie doręczono. Zawiadomienie o zajęciu i tytuł wykonawczy to 2 akty administracyjne, które powinny być stronom doręczone. Zajęcie może być przed tytułem, ale jest obligatoryjność wydania tj. wystawienia i doręczenia tytułu wykonawczego).

  OdpowiedzUsuń
 66. Witam. Mój tata otrzymał zajęcie z US wraz tytułem wykonawczym za zaległy abonament. Pieniądze zostały już ściągnięte z wynagrodzenia w wysokości 1600 zł. Do 2007 roku opłacali później sugerując się wypowiedziami premiera przestali. W 2008 roku rodzice sprzedali mieszkanie i się przeprowadzili. Nigdy nie otrzymali żadnego upomnienia ani numeru identyfikacyjnego. Tata ma 57 lat. Czy istnieje możliwość starania się o zwrot tych środków. Czy można coś z tym zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy złożyć
   1) zarzuty do postępowania egzekucyjnego w US, wskazując na fakt braku upomnienia i braku numeru identyfikacyjnego i z żądanie zwrou zajętych środków
   2) wysłać wniosek ws. umorzenia zaległości do KRRiT.
   3) Jeżeli nie ma odbiornika niech dokona wyrejestrowania, a jeżeli ma to może wyrejestrować (wówczas nie trzeba wpuszczać pocztowców do domu, by nie mogli stwierdzić fakt posiadania odbiornika), albo dokonuje dalszych płatności.

   Usuń
 67. Witam, w lipcu tego roku US dokonal egzekucji z konta na rzecz Poczty Polskiej. Od 2006 roku mieszkamy na stale za granica, w 2007 roku wyrejestrowalam telewizor, niestety nie posiadam potwierdzenia (prawdopodobnie wyrzucilam po 5 latach, gdyz likwidowalam wszystko w starym miejscu zamieszkania). Od wyjazdu nigdy nie otrzymalam z PP zadnego upomnienia ani wezwania do zaplaty. Nie otrzymalam numeru identyfikacyjnego. Dopiero w grudniu 2015 roku przyszlo wezwanie u US o kontakt. Po telefonicznej rozmowie dowiedzialam sie, ze chodzi o abonament rtv. Napisalam pismo do Poczty Polskiej wyjasniajac sytuacje i proszac o podstawe prawna, kwote i okres, o jaki im chodzi. W odpowiedzi otrzymalam tylko kilka jakis dat, kiedy podobno wysylane byly listy na moj stary adres. Do dnia dzisiejszego nie otrzymalam od nich informacji o kwocie i okresie zadluzenia. Nigdy tez nie otrzymalam informacji o wszczeciu egzekucji. Zupelnie przez przypadek odkrylismy, ze z walutowego konta mojego meza (ja jestem wspolwlascicielem) "znikly" pieniadze. Po kontakcie z bankiem dowiedzielismy sie, ze US dokonal czesciowej egzekucji na rzecz PP. W ubieglym tygodniu bylam osobiscie w US, by dowiedziec sie, jaka jest sytuacja. Otrzymalam wydruki zadluzenia - datowane od stycznia 2010 do 2015 roku. Czyli okres prawie 4 lata po naszym wyjezdzie i zaprzestaniu placenia abonamentu. Bardzo prosze o jakas porade. Co moge zrobic, by wstrzymac dalsza egzekucje i ewentualnie odzyskac zajete juz pieniadze. W US dowiedzialam sie, ze jest jeszcze zadluzenie na 850 zl plus 240 zl odsetek (zajeto juz na ok. 700 zl), ale to bylo do ubieglego roku, wiec zgaduje, ze nadal naliczaja mi abonament i odsetki. Wyslalam pismo do US, oni do PP o ewentualne wstrzymanie egzekucji, ale nie otrzymali jeszcze odpowiedzi (niebawem mija miesiac). Z gory dziekuje za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Skoro nie było doręczenia tytułu wykonawczego, a nie można mówić o doręczeniem zastępczym a zatem postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte niezgodnie z przepisami. Wysłaliście państwo pismo do US, sądzę że można uznać to za złożenie zarzutów. Złożenie zarzutów oznacza zawieszenie egzekucji do czasu postanowienia ostatecznego dot. egzekucji (uwaga postanowienie ostateczne ws. stanowiska wierzyciela nie jest jeszcze postanowieniem ostatecznym dot. egzekucji. Od stanowiska wierzyciela przysługuje prawo zażalenia, a następnie postanowienia ostatecznego, prawo skargi do sądu administracyjnego. Jeżeli nie zostanie złożona skarga do sądu, US wydaje postanowienie ws. zarzutów, na które przysługuje zażalenie do DIS, a od tego postanowienia jest prawo złożenia skargi do WSA).
   Radziłbym dodatkowo
   2. Należy dodatkowo:
   - złożyć do KRRiT wniosek o umorzenie należności, wskazując ww. okoliczności (tj. wyrejestrowanie w 2007 r. i emigrację).
   - Wystąpić do PP nie o jakieś informację, ale o kopie dokumentów z akt
   - Wystąpić do PP o skreślenie z rejestru numeru identyfikacyjnego nadanego w 2008 roku, ze względu na fakt iż uczyniono to niezgodnie z prawem dodatkowo wskazując wcześniejsze wyrejestrowanie oraz fakt że od 2007 roku już państwo nie mieszkacie w Polsce.
   Wzory pism (oczywiście musicie państwo je dostować znajdziecie w zakładce po prawej stronie OPŁATA RTV)

   Usuń
  2. dziekuje bardzo za odpowiedz. Ja pisalam do PP o uwierzytelnione odpisy/ kopie dokumentow, ale oni z uporem przysylaja mi tylko daty rzekomo wyslanych do mnie listow i jakas kopie pisma o nadaniu numeru. Faktycznie nigdy takich pism nie bylo. Napisze teraz jeszcze pisma tak, jak okreslone powyzej. Dziekuje

   Usuń
  3. Witam ponownie. Wyslalam 3-go pazdziernika listami poleconymi z UK wniosek do KRRiT o umorzenie naleznosci przedstawiajac swoja sytuacje i jednoczesnie kopie do PP i pismo o skreslenie mnie z rejestru (tak, jak bylo zasugerowane). Do dzis KRRiT nie odpowiedziala, natomiast PP przyslala kolejnego maila, poraz pierwszy podajac kwoty, o ktore im chodzi. Bo do tej pory nie mialam pojecia jaka kwote rzadaja.
   Czytam opisy innych osob w podobnej sytuacji, ale ja w przeciwienstwie do nich, nigdy nie dostalam upomnienia, ani tytulu wykonawczego. Wiem, ze egzekucja zostala przeprowadzona niezgodnie z prawem i ja zostalam pozbawiona "obrony" w swietle prawa administracyjnego. PP jednak upiera sie, ze ciezar udowodnienia, ze wyrejestrowalam obiornik tel. spoczywa na mnie (ja jednak nie mam tego kwitu) i w dalszym ciagu naliczaja mi abonament i odsetki. Czy prawo stanowi, jak dlugo musze przechowywac ten kwit? Wiem, ze wg prawa dokumenty przechowuje sie przez 3 lata, a skarbowe przez 5 lat, ale tu zaczyna sie bledne kolo, bo PP pisze, ze musze przechowywac przez caly okres trwania obowiazku placenia abonamentu, ja natomiast liczylam, ze moj obowiazek ustal w 2007 roku, gdy wyrejstrowalam. Bedac ostatnio w Polsce znalazlam prawnika, ktory mial sie zajac sprawa. Oczywiscie wzial "zaliczke" a po ok. 8 tygodniach napisal, ze nie ma szans na wygrana, bo nie ma dokumentu o wyrejestrowaniu. I nie zrobil zupelnie nic. Jestem bezsilna. Co moge jeszcze zrobic? Wiem, ze US zawiesil procedure do 30-go grudnia (wyslali list do PP chyba w sierpniu, ale pod koniec wrzesnia nie otrzymali jeszcze odpowiedzi od nich). Wczoraj z mezem zdecydowalismy o ponownym zlozeniu wniosku o wyrejestrowanie aby zaprzestali naliczac za kolejne miesiace. To tez nie jest jednak proste, gdyz nie mozna tego zrobic on line, wyslalismy zgloszenie, a teraz podobno ma przyjsc formularz na moj adres w Polsce i mam go im odeslac.
   Prosze o podpowiedz, co jeszcze moge zrobic? Pieniadze juz zostaly pobrane i jakos to musze przebolec, ale chodzi mi wstrzymaniu dalszej procedury. Poczatkowo twierdzilam, ze nie zloze ponownego wniosku o wyrejestrowanie, bo to tak, jakbym sie przyznala, ze to oni maja racje. Teraz jestem bezsilna. Nie wiem, czy dobrze robie. Ale mam w Polsce nieruchomosc i nie chce, by komornik jeszcze i to zaczal zajmowac. Nigdy w zyciu nie mialam zadnych zaleglosci, dlugow itp, nigdy nie mialam problemow z prawem.

   Usuń
  4. Wstawie jeszcze kopie ostatniego maila z PP, oni powoluja sie na rozne akty prawne :"
   Witam,
   Informuje, że zawiadomienia o powstałej zaległości wysyłane są zwykłą przesyłką i nie ma możliwości ponownego ich przesłania.

   Poczta Polska na podstawie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych oraz w związku z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, które weszło w życie 13 grudnia 2007 r., została zobowiązana, z urzędu, w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia (do 13 grudnia 2008 r.), do nadania posiadaczom imiennych książeczek, indywidualnych numerów identyfikacyjnych i powiadomienia użytkowników. Rozporządzenie nie posługuje się pojęciem "doręczenia" lecz "przesłania zawiadomienia". Zgodnie z § 5 ust. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia, Poczta Polska była zobowiązana wyłącznie do powiadomienia użytkowników o nadanym indywidualnym numerze identyfikacyjnym, przesyłając zawiadomienie o nadaniu tegoż numeru. Skoro przywołany przepis mówi o powiadomieniu, to nadanie listu zwykłego na adres abonenta jest wyłącznym i wystarczającym w tym stanie prawnym działaniem Poczty Polskiej, która wobec Pani w sposób prawidłowy wykonała ciążące na niej obowiązki wynikające z powołanego przepisu. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 października 2014 r. sygn. akt I SA/GI 518/14, w uzasadnieniu którego Sąd jednoznacznie stwierdził, że: ,, dla skuteczności nadania numeru identyfikacyjnego nie jest konieczne legitymowanie się przez operatora zwrotnym potwierdzeniem odbioru takiego powiadomienia. Prawodawca nakazał bowiem operatorowi przesłanie, a nie doręczenie stronie powiadomienia."

   Dokumenty potwierdzające rejestrację/wyrejestrowanie odbiorników rtv dla skuteczności ewentualnych czynności windykacyjnych, pomimo braku odrębnych przepisów, wskazane jest przechowywanie dokumentów przez cały okres istnienia obowiązku regulowania abonamentu rtv.

   Zaległość za okres od 1.2010 r. do 5.2015 r. została podana do Urzędu Skarbowego w celu jej wyegzekwowania.
   Natomiast zaległość po tytule wykonawczym jest za okres od 6.2015 r. do 9.2016 r. w kwocie 354,80 zł.

   Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. poz 1676) w przypadku zaprzestania korzystania z urządzeń rtv należy dokonać formalności wyrejestrowania, poprzez złożenie w urzędzie pocztowym wypełnionego „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych” (druk dostępny w urzędzie pocztowym) lub za pomocą strony internetowej Poczty Polskiej S.A.: https://rtv.poczta polska.pl.
   Do dnia poprzedzającego wyrejestrowanie odbiorników rtv, należy wnosić opłaty abonamentowe, a w przypadku zwłoki w opłatach, również odsetki podatkowe, które naliczane są na dzie ń dokonania wpłaty. Istnieje możliwość sprawdzenia kwoty zaległości z tytułu abonamentu rtv oraz odsetek za pomocą strony internetowej Poczty Polskiej S.A.: https://rtv.poczta-polska.pl."

   Z gory dziekuje za odpowiedz i pomoc.


   Usuń
  5. 1. Niestety, w sprawach abonamentowych jest absolutnie bezprawie, które na domiar złego było zatwierdzane przez organa sądowe (WSA, TK) a to spotęgowało poczucie władzy i bezprawia.
   2. Druk wyrejestrowania jest dostępny w ramach załącznika rozporządzenia zob.
   www.dziennikustaw.gov.pl/du/2013/1676/D2013000167601.pdf (ten sam druk wysyłają pocztą). Proszę go złożyć, bo inaczej to się nigdy nie skończy.

   Usuń
  6. Dziekuje za odpowiedz. I mam pytanie, czy warto zlozyc jakas skarge czy zazalenie do Rzecznika Praw Obywatelskich czy Rzecznika Praw Konsumenta? To, ze wzieli pieniadze, to jedno, ale ja ciagle uwazam, ze cale ich postepowanie jest niesluszne, niezgodne z prawem (chociazby fakt, ze nie bylam powiadomiona o wszczeciu egzekucji z konta i pozbawiona mozliwosci odwolania w ramach prawa administracyjnego) i czuje sie pokrzywdzona, kosztuje mnie to mnostwo nerwow i zdrowia.

   Usuń
  7. Witam, dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie, czy warto jest zlozyc zazalenie czy skarge na czynnosci PP do Rzecznika Praw Obywatelskich czy Rzecznika Praw Konsumenta? To, ze wzieli pieniadze, to jest jedno, ale ja ciagle uwazam, ze dzialanie PP bylo niesluszne i niezgodne z prawem (fakt, ze nie zostalam powiadomiona o wszczeciu postepowania egzekucyjnego z konta i pozbawiona przez mozliwosci odwolania w ramach prawa administracyjnego). Wyrejestruje telewizora jeszcze raz, zeby mi nie naliczali kolejnych naleznosci, ale jednoczesnie przez to przyznam PP racje i oni caly czas czuja sie bezkarni.

   Usuń
  8. Nie mamy przekonania do RPO, ale skoro rzecznicy otrzymują wynagrodzenie z budżetu państwa (czyli z naszych podatków), to niech się tym się zajmą.

   Wyrejestrowanie to nie jest przyznanie racji PP, ale czynność techniczna zmierzająca do zakończenia stanu bezprawia. Gdyby PP powoływała się, iż teraz pani wyrejestrowuje, można im wskazać iż wynika to z faktu że skoro poprzednie wyrejestrowanie nie zostało uwzględnione przez Pocztę, co było niezgodne z prawem, zatem ponawia Pani tą czynność, by stan bezprawia został zakończony.

   Usuń
  9. Dziekuje, tak uczynie. I sprobuje napisac tez do rzecznikow, zobacze, czy chociaz odpowiedza, bo PP nawet nie odpowiada na postawione pytania.

   Usuń
 68. Witam.
  Otrzymałem właśnie upomnienie z PP z wezwaniem do zapłty w terminie 7 dni kwoty 1322.80 za zaległy abonament od 01/2011 do 08/2011. Oczywiście nigdy nie otrzymałem z poczty nowego numeru identyfikacyjnego etc. W związku z tym moje pytania:
  1 - czy przed podjęciem kroków dotyczących wniosku o umorzenie do KRRITV wraz z wraz z zawiadomieniem poczty o takim wniosku warto jest podjąć próbę przeciągnięcia terminów poprzez wezwanie poczty do przesłania uwierzytelnionych odpisów dokumentów o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego? Ta korespondencja potrwa pewnie z miesiąc. Przeczuwam, że nie uniknę zapłaty ale to wezwanie + w kolejnym kroku wniosek o umorzenie może spowodować, że okres abonamentowy za 2011r. ulegnie przedawnieniu.
  2. Gdyby się udało przeciągnąć to postępowanie do roku 2017 czy wtedy powinienem zawnioskować do PP o unieważnienie upomnienia w związku z nieprawidłowo podanym terminem zaległości (przedawnienie za 2011)?
  3. Kolejny krok który rozważam jest zawnioskowanie do PP o rozłożenie zaległości na raty spodziewając się z góry negatywnej odpowiedzi jednak jeśli nic się w przepisach nie zmieni w tym czasie tej bzdurnej korespondencji planuję z ciężkim serduchem wpłacać np po 100 pln miesięcznie aby mieć argumenty dla podważania wysokości poprawionego mam nadzieję upomnienia bez 2017r.
  4. Najważniejsze czy w trakcie tej procedury poczta może wysłać pomimo jej nie zakończenia tytuł do US?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Proszę zwrócić się do PP o dokumenty, wystąpić do KRRIT o umorzenie zaległości wraz z powiadomienie Poczty o złożonym wniosku. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie nie będą wszczynać egzekucji i 2011 rok się przedawni
   2. Jeżeli przeciągnie się sprawy, proszę nie wnioskować do PP, to tylko w przypadku egzekucji wskazać na przedawnienie, na nieaktualność upomnienia itd
   3. Rozłożenie zaległości będzie wiązać się z dodatkowymi odsetkami,
   4. Poczta może wysłać tytuł do US, ale by przerwać bieg przedawnienia nie wystarczy wystawić tytuł, musi być czynność egzekucyjne (doręczenie tytułu lub zajęcie). Zgodnie z art.70 ust.4 o.p. § 4. Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź jednak powrócę do pkt 1 czy zwrócić się do poczty o dokumenty i dopiero jak doślą te podpisane przez P. Figiel to wnioskować do KRRITV o umorzenie wraz z informacją do poczty o złożonym wniosku, czy wszystko na raz co pewnie skróci termin jeśli chodzi o pocztę?

   Usuń
  3. nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, czy odpowiedź od KRRIT o odmowie umorzenia jest wysyłana dw poczcie bezpośrednio z KRRIT?

   Usuń
  4. Niech Pan wyśle od razu wniosek o umorzenie wraz z informacją.
   Co do pytania dot. odmowy umorzenia, nie odpowiemy na to pytanie, ale z naszych doświadczeń wynika, że osoba która otrzymała taką odpowiedź a wystąpiła o ponowne rozpatrzenie sprawy nadal nie ma egzekucji.

   Usuń
 69. witam
  dostałem upomnienie od poczty polskiej walczę z nimi od 2015r. od pierwszego upomnienia.
  1. Poprosiłem od dokumenty nadanie nr odbiornika odesłali standard z z panią iwona figiel
  2. wysłałem powyższe dokumenty udostępnione przez pana:
  Otrzymałem
  -od PP informacje że nie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i że należy oczekiwać na decyzje KRRIT otrzymałem to 23.02.2016r.
  -i nareszcie otrzymałem pismo z KKRiT że na podstawie art 50 §1 w związku z art 75§1 z ustawy z dnia 14 czerwca 1960r....... w przypadku występują szczególne względy społeczne lub przypadki losowe .... (i są one wymienione) lecz w żadne nie mogę sie wstrzelić i brakło mi wiedzy i możliwości co mogę do nich teraz napisać.
  Proszę o pomoc i z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pismo KRRIT nie ma znaczenia, ważna jest decyzja o umorzeniu lub odmowie umorzenia zaległości z tytułu opłaty abonamentowej. W przypadku wydania decyzji, w ciągu 14 dni można wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy do KRRIT, co oznacza że nadal nie ma ostatecznej decyzji. I warto to uczynić by uzyskać przedawnienie roku 2011 (przedawnia się z końcem 2016 roku). Uwzględniając tempo wydawania decyzji w KRRiT to całkiem realne. Znamy przypadki, które już od 2014 roku toczą się postępowania w KRRIT (w międzyczasie przedawniły się 2 lata, a niedługo będzie 3 rocznik).

   Usuń
  2. tak rozumiem lecz co mam odpisać na ich pismo dali mi 30 dni na uzupełnienie wniosku o dowody potwierdzające spełnienie przesłanek wymienionych w art 10 ustawy o opłatach abonamentowych i mam na to 30 dni od daty otrzymania wezwania "bedzie skutkować to wydaniem decyzji w oparciu o zebrany dotychczasowy w sprawie materiał dowodowy.
   może przesłać nie dopełnienie przez pocztę obowiązków przy rejestracji odbiornika że nie ma potwierdzenia odebrania nr nadania lecz zaznaczam że za odbiornik do czasu niefortunnej wypowiedzi premiera cały czas były opłacany

   Usuń
  3. To że było opłacane do 2008 roku nie ma znaczenia, niech Pan to pominie. Natomiast może Pan im wskazać nie dopełnienie obowiązków przez PP (brak doręczenie zawiadomienia ws. nadania numeru identyfikacyjnego).
   Jak wydadzą decyzję prawdopodobnie negatywną, to proszę złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy.

   Usuń
 70. Witam, przeczytałam wszystkie zamieszczone wyżej sytuacje. Niemal będę się powtarzać. Mieszkam w mieszkaniu po mojej mamie - własność - jako jedyny spadkobierca, gdzie zameldowałam się ponad rok przed jej śmiercią. Mama zmarła 09,2006 roku. Mama z racji na swój wiek nie płaciła abonamentu RTV. Ja po jej śmierci nie wyrejestrowałam odbiorników, ani nie zgłosiłam się, by zarejestrować nowych, moich radioodbiorników. Przez wszystkie te lata nic nie płaciłam, opierając się min. na wiadomościach z TV. Przyznaję, że w tym czasie użytkowałam TV Kablową Vectra. Od 2011 r praktycznie nie mieszkałam w PL, tylko w DE, a od 2014 r. jestem też i zameldowana w DE na stałe. Dzisiaj otrzymałam pismo jak w/w autorzy z Bydgoszczy w formie upomnienia, że zalegam z płatnością na kwotę 1462,55 zł. Oczywiście tylko 7 dni na zapłatę za okres 01/2011-09/2016 z już nadanym nr identyfikacyjnym. Wszystko tak samo jak u w/w autorów, bez pism, wezwań itd...Co ciekawe w 2014 r wyszłam za mąż w Niemczech i moje upomnienie o zaległościach przyszło już na moje nowe nazwisko po mężu. Proszę o pomoc i pokierowanie mną co zrobić, by nie płacić. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nie było przerejestrowania, to nadanie numeru identyfikacyjnego było nielegalne. Prozę wysłać wniosek o umorzenie nienależnej zaległości do KRRIT wskazując m.in. fakt, że nigdy pani nie rejestrowała odbiornika telewizyjnego. Również proszę złożyć zawiadomienie o złożonym wniosku do PP w celu zawieszenia możliwości egzekucji. W zawiadomieniu proszę im wskazać, że nie rejestrowała pani żadnego odbiornika.

   Usuń
 71. Chciałabym nadmienić, że przyjeżdżam do Polski, ale na krótko na ok 1 m-c i wracam do Niemiec. Zameldowanie na pobyt stały mam w obu Państwach. Mam nadal obywatelstwo polskie. Utrzymuję taką sytuację ponieważ to jest moje mieszkanie własnościowe i w niedalekiej przyszłości chcę już na stałe zamieszkać w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 72. Witam ponownie, zapomniałam jeszcze wczoraj zapytać się, czy 7 dni na odwołanie się liczy się od daty otrzymania upomnienia - przyszło listem poleconym, czy od daty wysłania. Dziękuje i życzę miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 7 dni liczy się od daty doręczenia/otrzymania, a nie wysłania.

   Usuń
 73. Witam, moja mama otrzymała upomnienie w którym wzywają do zapłaty 01/2011-08/2016 wraz z odsetkami 1439,56, oczywiście wyślę do PP pismo w sprawie nr identyfikacyjnego, ale na jakiej podstawie mogę zwolnić mamę z opłat za używanie odbiornikaRTV. Jest ona 62 letnią schorowaną kobietą, niestety bez emerytury, nie pracującą, nie korzystającą ze świadczeń socjalnych, ojciec ma 900 zł renty, poprostu ja ich utrzymuję, co zrobić żeby nie płacić tego abonamentu?

  OdpowiedzUsuń
 74. Witam, moja mama otrzymała upomnienie w którym wzywają do zapłaty 01/2011-08/2016 wraz z odsetkami 1439,56, oczywiście wyślę do PP pismo w sprawie nr identyfikacyjnego, ale na jakiej podstawie mogę zwolnić mamę z opłat za używanie odbiornikaRTV. Jest ona 62 letnią schorowaną kobietą, niestety bez emerytury, nie pracującą, nie korzystającą ze świadczeń socjalnych, ojciec ma 900 zł renty, poprostu ja ich utrzymuję, co zrobić żeby nie płacić tego abonamentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Należy złożyć wniosek o umorzenie do KRRiT, powiadomić pocztę i wystąpić o dokumenty ws. numeru identyfikacyjnego.
   2. Odnośnie umorzenia oprócz argumentów przytoczonych w artykule, prawdopodobnie nie są spełnione kryteria do zwolnienia. Ale proszę powołać się na brak dochodów i niską rentę ojca.

   Usuń
 75. Dziękuję za szybką odpowiedź, dokumenty wysyłam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 76. Dostalam wezwamnie we wtorek, do zaplaty od 01.2011 do 09.2016.
  u mnie sytuacja jest troche skompliowana bo ja zglosilam fakt zwolnienia z abonmamentu z tytulu pobierania renty socjalnej w 2009 ale nikt mnie nie poiformowal wtedy ze to nazezy aktualizowac wraz z nowa decyzja rentową, więc tego nie robilam. Teraz domagaja sie ode mnie za ponad 5 lat zaplaty..Czy jezeli odwołam się do KRRiT powołując się na zwolnienie z tytulu renty socjalnej(w 2012 doszedl znaczny stopien niepelnosprawnosci)to wystarczy czy musze tez dokumentowac dochody?
  Prosze o szybka odpowiedz bo zostaly mi 2 dni na napisania odwolania

  OdpowiedzUsuń
 77. Niech Pani wystąpi do KRRiT (informując o tym Pocztę, aby nie wszczęli egzekucji), nie musi Pani na tym etapie udokumentować dochody (jeżeli będzie taka potrzeba KRRiT wezwie), proszę im natomiast przesłać kopię decyzji ws. przyznania/przedłużania renty socjalnej oraz ws. niepełnosprawności. Zgodnie z art.4 ust.1 pkt.1b ustawy abonamentowej zwalnia się z opłaty osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziekuje za odpowiedz. Decyzje mam od 2011 z renty rodzinnej bo teraz taka dostaje. to jest traktowane tak samo prawda? Nie trace zwolnienia z tytulu tego ze nalezy mi sie tez renta rodzinna po ojcu?

   Usuń
 78. Na jakiej podstawie prawnej PP i KRRiTV jako spółki akcyjne stały się administratorami naszych danych osobowych? Przecież wg. ustawy o ochronie danych stanowią, że muszą mieć naszą zgodę potwierdzoną własnoręcznym podpisem.Na jakiej podstawie prawnej PP wygenerowała moje dane osobowe od urzędu meldunkowego bez wyroku sądowego? Dodam ,że adres był zmieniony.Czy to nie jest łamanie prawa przez kolejny urząd?

  OdpowiedzUsuń
 79. Ustawa o ochronie danych osobowych zezwala na przetwarzanie danych, jeżeli przewidują to przepisy. Opłata abonamentowa na mocy wyroku TK (ten który KOD, PO, Nowoczesna tak bronią) została uznana za daninę publiczną, a operator wyznaczony (czyli PP) jako inkasent i podmiot egzekwujący. PP jednak nie jest organem, zatem przetwarzanie danych bez zgody budzi wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 80. Korespondencję z Pocztą Polska prowadzę od 24 sierpnia 2016 roku.Poczta Polska w swoich pismach twierdzi, iż złożyłam wniosek o rejestrację odbiorników RTV na adres ( mój obecny) z datą 4.II 1991 !! tym samym otrzymałam książeczkę i numer id identyfikacyjny. i nawet wpływały wpłaty co wg nich jest potwierdzeniem tego faktu. Dołączyli kopię wniosku (żeby było śmieszniej nie jest on ani pisany ani podpisany przez mnie)
  Poinformowałam, iż na tym adresie zameldowana jestem od 2006 . Dlatego też uważam, że nie mam nadanego numeru użytkownika , a wszelkie roszczenia są niezasadne.
  Poczta Polska odpisała, że w kompetencji Poczty Polskiej S.A. nie leży wyjaśnianie popełnionego nadużycia tylko ściąganie należności a ja dziś dostałam od naczelnika I US Katowice pismo z zawiadomieniem o zajęciu wierzytelności z rachunku Bankowego wraz z odsetkami za zwłokę w płaceniu należnych zaległości.
  W międzyczasie zwróciłam się o pomoc do Ministerstwo Cyfryzacji które odesłało moją skargę do Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
  Nie wiem co robić, gdzie pisać, do kogo się odwoływać. 1200 zł naliczonych zaległości + prawie 400 zł odsetek to dla mnie majątek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chwilą zawiadomienia o zajęciu wierzytelności uruchomiono procedurę egzekucyjną. Zatem musi Pani złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego do Urzędu Skarbowego, wykorzystując argumentację braku rejestracji (nie mogła przecież pani zarejestrować 4 lutego 1991 r. odbiornik na adres, w której jest pani zameldowana i mieszka od 2006 roku). Zatem także nadanie numeru identyfikacyjnego w 2008 roku (i nie doręczonego) jest prawnie bezskuteczne. Zgłoszenie zarzutów skutkuje zawieszenie postępowania ezgekucyjnego.

   2. Niech Pani także złoży wniosek do KRRiT o umorzenie należności, powołując się na te same argumenty.

   Usuń
 81. Ja mam podobny kłopot w sierpniu 2015 r. dostałem upomnienie z UP za niezapłacony abonament za okres 01/2010 - 06/2015, wysłałem im pismo, że odbiornik został wyrejestrowany z dniem 01.01.2009r.Od 01.01.2009r. do VIII,2015r. nie dostałem żadnego upomnienia, żadnego nowego numeru identyfikacyjnego,na co UP przysłał mi wygenerowany odpis nadanego nr identyfikacyjnego oraz kesro ostatniej wpłaty za rok 2008, kompletny brak informacji o roku 2009. Do lutego 2016r. była pisemna szarpanina z UP, w końcu przysłali mi wniosek o wyrejestrowanie ponowne RTV (czego nie mogłem zrobić bo muszę mieć opłacony abonament za ostatni miesiąc) oraz zasugerowali napisanie wniosku o umorzenie zadłużenia do KRRiT. W marcu b.r. wysłałem wniosek do KRRiT oraz informację do UP o wysłanym wniosku.Do tej pory brak informacji z KRRiT natomiast dzisiaj dostałem wezwanie do US w sprawie uregulowania należności za RTV. Co mam teraz z tym dalej zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli dokonał pan wyrejestrowania i zachował pan dowód, wystarczy wysłać do PP kopię tego wyrejestrowania, muszą to uznać.
   Jak rozumiemy nie zachował Pan dowodu wyrejestrowania,zatem
   1) wyrejestrowanie odbiornika jest niezależne od posiadania bądź nie zaległości i PP nie może od tego faktu uzależnić jakichkolwiek czynności.
   Należności za rok 2010 przedawniły się z końcem 2015 roku, zatem nie można ściągnąć należności za 2010 rok.
   2) Czy otrzymał pan wezwanie ws. uregulowania należności czy tytuł wykonawczy. Jeżeli to drugie należy złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego wskazując fakt wyrejestrowania, brak doręczenia nadanego numeru, przedawnienie roku 2010, fakt złożenia wniosku do KRRIT). Jeżeli było to wezwanie, a nie Tytuł wykonawczy, także należy złożyć pismo formułując je także jako Zarzuty (z tą samą argumentacją). Proszę zajrzeć w zakładce Opłata RTV po prawej stronie naszego portalu jest artykuł i argumentacja w Zarzutach do egzekucji.

   Usuń
 82. Jestem w kuriozalnej sytuacji ponieważ mój ojciec nie żyje już kilkanaście lat ksiązeczka opłat była wystawiona na niego,po wprowadzeniu indywidualnych kont przyszło pismo z numerem i jego danymi,przez niedopatrzenie matki nie zostały zmienione dane osobowe teraz przychodzą wezwania na ojca do zapłaty,kiedy chciałam wyrejestrować odbiornik dostałam formularze na rejestracje na siebie,obawiam się że pomimo zgłoszenia na lokalnej poczcie dojdzie do tego że na ten sam adres bedą dalej przychodzić wezwania na ojca oraz na mnie!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewamy podstęp ze strony Poczty. Wezwanie wobec osoby zmarłej są prawnie bezskuteczne, jak również żadne opłaty wobec osoby zmarłej nie mogą być naliczone. Proszę wysłać kopię aktu zgonu do poczty, z żądaniem unieważnienia nadania numeru indywidualnego, jako prawnie bezskutecznego, albowiem nadano je osobie zmarłej.

   Usuń
 83. Witam, dostałem wezwanie do zapłaty abonamentu za okres od 01.2011r do 10.2016r.W tym mieszkaniu mieszkałem z rodzicami jak oni sie wyprowadzili to abonament przeszedł na mnie. Od zeszłego roku przebywam i pracuję za granicą a w tym mieszkaniu generalnie nikt nie mieszka. Co mam zrobić w tej sytuacji ? Proszę o pilna odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Abonament nie przechodzi z chwilą wyprowadzki, chyba że następuje przerejestrowanie.
   Wszak czy owak należy złożyć wniosek do KRRiT o umorzenie z zawiadomieniem do PP w sprawie, wskazując nienależność opłaty (albo bo nie było żadnego przerejestrowania odbiornika, wówczas opłata jest nienależna, jeżeli było natomiast przerejestrowanie to ze względu na okres przedawnienia - 3 letni w świetle kpc. choć organy będą argumentować o 5 letnim terminie, oraz ze względu na fakt że nikt nie korzysta z odbiornika w tym mieszkaniu bo nie mieszka). Co prawda argumenty będą prawdopodobnie odrzucone, ale powinny pozwolić przeciągnąć sprawę i uzyskać przedawnienie roku 2011.

   Usuń
 84. Witam serdecznie. W dniu wczorajszym babcia przyznała mi się ze od 2014 roku dostaje listy wzywając do zapłaty abonamentu za okres od 2010 roku do 2016 wraz z odsetkami. Nazbierało się ok tysiąca zł. Babcia ma 81 lat i mieszka sama wiec nie wiedziała że trzeba wyrejestrowc odbiornik tv z chwila ukończenia 75 roku życia. ..wiec płaciła do końca 2009 roku a od 2010 wymyśliła sobie ze nie będzie już płacić. Jak mogę jej pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 85. 1. Należy wystąpić o wyrejestrowanie odbiornika, ma wiek zatem nie powinno być
  2. Ponadto bezwzględnie należy złożyć wniosek do KRRIT (z powiadomieniem PP) o umorzenie należności abonamentowych za ten okres w związku z faktem, że należności dotyczą okresu za które była ustawowa zwolniona w związku z wiekiem. Dobrze byłoby uniknąć postępowania egzekucyjnego.
  3. Jeżeli nie było egzekucji rok 2010 się przedawnił, a z końcem bieżącego roku przedawni się rok 2011

  OdpowiedzUsuń
 86. Walczę z PP od Września 2014 roku, wtedy otrzymałem powiadomienie z US o wszczęciu postępowania egzekucyjnego za zaległy abonament.Nie mieszkałem w kraju od 2006 do 2014 roku. Postępowanie egzekucyjne było dwukrotnie zawieszone. Po wszystkich moich zażaleniach 25 Listopada 2016 roku otrzymałem pismo z PP Katowice z postanowieniem ostatecznym, cała wcześniejsza korespondencja była prowadzona z PP w Bydgoszczy jednak po moim ostatnim piśmie, że zgłoszę sprawę do sądu o próbę wyłudzenia pieniędzy i nękanie imiennie na Iwonę Figel, respondent zmienił się z PP Bydgoszcz na PP Katowice . W tej sytuacji chcę wystąpić do KRRIT (z powiadomieniem PP)o umorzenie należności abonamentowych.
  Zamierzam też zgłosić sprawę do prokuratury o możliwości przestępstwa wyłudzenia i nękania. Nie wiem tylko do w jakim regionie mam dokonać zgłoszenia, w miejscu mojego zamieszkania czy w miejscu urzędu PP z którego zostało wysłane pierwsze pismo.
  Proszę o uwagi i pomoc w dalszym postępowaniu.
  Pozdrawiam
  Tadeusz
  p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Od postanowienia ostatecznego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
   2. Prokuratura właściwa dla okręgu w którym popełniono przestępstwo. Jeżeli nie można ustalić miejsca przestępstwa, wówczas może być miejsce zamieszkania ofiary lub przestępcy.
   Siedziba PP jest na warszawskim Mokotowie, odpowiednik miejscowo Prokuratura Okręgowa w Warszawie lub Rejonowa Warszawa Mokotów.
   Zatem sądzimy, że powinien Pan zawiadomić prokuraturę dla miejsca Pana zamieszkania (miejsce przestępstwa), ale sprawa nie jest oczywista. Prokuratura albo wyda postanowienie, albo przekieruje.

   Usuń
 87. Dzień dobry.Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedna wątpliwość. W piśmie które otrzymałem z PP Katowice jest: "Pouczenie. Na niniejsze postanowienie nie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zgodnie z atr. 3 §2 pkt 3 ustawy z dnia 30.08.2002 roku- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2016718 z dnia 2016.05.25, tekst jednolity z późn. zm." Zastanawia mnie też dlaczego cała korespondencja przychodzi do mnie z rożnych regionów Polski. Ja wysyłam na jeden adres podany w piśmie z 08.09.2014 roku w Bydgoszczy. Kolejne pisma przychodzą do mnie w 2015 z Krakowa, a ostatnie które cytowałem z Katowic, czy nie jest to dziwne? Prokuraturę zdecyduję się zawiadomić w moim miejscu zamieszkania. Zastanawiam się czy przyda mi się prawnik w tej walce. Napisałem też o sprawie do programu PaństwowPaństwie. Ciekawe czy zareagują?
  Pozdrawiam
  Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
 88. Jestem ciekawy czy PP wydział abonamentu powinien wysłać do mnie zawiadomienie o nadaniu nr. oryginalne czy kopię z potwierdzeniem zgodności z oryginałem. Bo w obecnej korespondencji otrzymałem kopię z potwierdzeniem z oryginałem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 89. 1. W sprawach postanowień i stanowisk wierzyciela, p.p.s.a. nie przewiduje kontroli administracyjnej. Zażalenie przysługuje na postanowienia ws. zarzutów. Problem że postanowienie ws. zarzutów będzie uwzględniać już stanowisko wierzyciela, który nie będzie przez organ praktycznie badany, co jest skandalem. Mimo tego radzimy np. wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nieważności postanowienia ostatecznego wierzyciela ze względu na rażące naruszenie prawa.

  2. Korespondencja z różnych miast ma na celu dezorganizację osób spierających się z nimi.

  3. Odnośnie prawnika, sądzimy że to niepotrzebne, weźmie pieniądze a niewiele więcej uczyni.

  4. Teoretycznie oryginał zawiadomienia o nadaniu powinni byli doręczyć w 2008 roku. Dlatego wysyłają teraz z potwierdzeniem zgodności z oryginałem, że niby wtedy było (a często nie było, a skoro zdaniem WSA nie muszą przedstawiać dowód doręczenia ...)

  4. Życzymy powodzenia, i proszę informować o dalszych losach sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 90. Dzień dobry. Zgodnie z Państwa radą złożyłem wniosek o wyrejestrowanie nadanego nr.abonenckiego, sprawa w toku. Złożyłem też wniosek do KRRIT o umorzenie postępowania i stwierdzenie braku zobowiązania.
  Mam też prośbę do tych Państwa którzy otrzymali kopie zawiadomienia o nadania numeru abonenckiego podpisanego przez Panią Iwona Figel, o sprawdzenie daty nadania jaka jest(góra prawa strona pisma nad danymi odbiorcy), datę przy podpisie Pani Iwony Figel oraz adres z którego zostało nadane zawiadomienie (góra, lewa strona pisma).
  U mnie jest data podpisu i nadania 24.07.2008 rok, nadane z p.p.u.p. Poczta Polska w Szczecinie. Będę wdzięczny za sprawdzenie i podanie na forum, szukam takich samych dat z podpisem Pani Figel wysłanych z rożnych urzędów pocztowych.
  Pozdrawiam
  Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
 91. Jeszcze jedna rzecz: "4. Teoretycznie oryginał zawiadomienia o nadaniu powinni byli doręczyć w 2008 roku. Dlatego wysyłają teraz z potwierdzeniem zgodności z oryginałem, że niby wtedy było (a często nie było, a skoro zdaniem WSA nie muszą przedstawiać dowód doręczenia ...)" Jeżeli został wysłany do mnie oryginał do dla czego na jednym z przysłanych mi zawiadomień jest pieczątka za zgodność z oryginałem i podpis pracownika, jest to pismo z 2015 roku, a na następnym przysłanym w 2016 jest już pieczątka wystawienia duplikatu na podstawie danych przechowywanych w systemie. Wniosek- Nie wysłano do mnie oryginału, bo taki został do 2015 roku na poczcie na podstawie którego wystawiono mi kopię zgodną z oryginałem, a w 2016 roku przysłano mi duplikat, oryginał już zaginął? czy moje rozumowanie jest prawidłowe?
  Pozdrawiam
  Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego sformułowali teorię (niezgodną z prawem administracyjnym) że nie jest potrzebny dowód doręczenia (skandalem jest że WSA taką wykładnię wogóle przyjęło), bo nie byliby w stanie udowodnić że cokolwiek wysłali i doręczyli. Tak wystarczy zapis z systemu i twierdzić że wszystko jest OK.

   Te zawiadomienia za zgodność z oryginałem może oznaczać, że oryginał jest wciąż u nich (bo jak potwierdzić inaczej zgodność), chyba że robili po 2 oryginały, tylko po co? Zasadniczo jeżeli wysłali w 2008 roku zawiadomienie powinni teraz wysłać duplikat, a nie za zgodność z oryginałem.

   Usuń
  2. Witam. Też tak myślę. Po roku coś im zaświtało i już wtedy wysłali duplikat. Ciekawe co się stało z oryginałem z 2014 roku? Pytanie retoryczne:)
   Czekam od nękanych Państwa na podanie dat i miejsc sporządzenia i wysłania powiadomienia nr. identyfikacyjnego podpisanego przez panią Figel.
   Pozdrawiam

   Usuń
 92. Witam!Moje zawiadomienie o nadaniu numeru identyfikacyjnego p. Iwona Figel podpisała w dniu 17.07.2008 r. Poczta Polska Krosno Odrzańskie /brak daty wysyłki/.Od marca 2016 r. nie mogę doczekać się uwierzytelnionego odpisu dowodu rejestracji od PP. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 93. Witam serdecznie
  Jestem w trochę kuriozalnej sytuacji. Wezwanie do zapłaty - upomnienie z Poczty Polskiej z tytułu zaległych opłat abonamentowych otrzymałam w sierpniu 2013 roku. W ciągu kilku dni listem poleconym wysłałam do KRRiT wniosek o umorzenie, na który do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
  Wiem, że KRRiT jest zasypana, ale chyba nie aż tak, żeby po ponad 3 latach nie udzielić odpowiedzi.
  Pytanie - czy występować z kolejnym pismem z zapytaniem o status swojej sprawy, czy grać na zwłokę, licząc na przedawnienie kolejnych roszczeń?
  Tytułu egzekucyjnego z US nie było, może dlatego, że w grudniu 2014 r. wysłałam do Poczty Polskiej do Bydgoszczy informację o oczekiwaniu na odpowiedź ws umorzenia i wniosek o zaniechanie postępowania egzekucyjnego.
  Brak odpowiedzi może oznaczać pozytywną decyzję, które są przesyłane chyba listem zwykłym, decyzja negatywna jak czytałem wymaga wysyłki poleconej. Pytanie, czy drążyć temat, czy nie warto wkładać kija w mrowisko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie ruszać tematu, z końcem roku będzie przedawnienie zaległości za 2011 roku. Wezwanie zatem już jest w części nieaktualne.

   Odnośnie KRRiT jest zasypana, nie daje rady i możliwe że niektóre sprawy się zagubiły. Brak odpowiedzi oznacza tyle, że odpowiedzi nie ma (a nie że jest pozytywna czy negatywna). Zgodnie z przepisami odpowiedź decyzję wysyła się do strony niezależnie czy pozytywna czy negatywna, natomiast w przypadku pozytywnej można odstąpić od uzasadnienia

   Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 22.08.2005 r. w przypadku złożenia wniosku o umorzenie zaległości, jeżeli postępowanie trwa dłużej niż 2 miesiące, odsetek za zwłokę się nalicza (także w przypadku decyzji odmownej).

   Usuń
 94. proszę o pomoc!!moja mama ma tytuł wykonawczy za niepłacony abonament. złożyła zarzuty w spr. postepowania egzek. do US. us wstrzymał,Poczta pismem uznała zarzuty za nieuzasadnione. Mama nie złozyła zażalenia w terminie 7 dni, ponieważ odebrałam za nia pismo na poczcie i nie doczytałam ze takie zażalenie mogła wnieść. teraz przyszło pismo do Urzedu skarbowego ze decyzja o wykonaniu egzekucji jest ostateczna bo nie wniesione została zażalenie do ich pisma. czy moge jeszcze zrobic cos w tej sprawie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nie złożono zażalenie na postanowienie wierzyciela (Poczty), wówczas US wydaje postanowienie ws. zarzutów, jednak na to postanowienie można złożyć zażalenie.
   Jeżeli nie złożono zażalenia na postanowienie US ws. zarzutów, wówczas staje się ostateczne. Do czasu ostateczności postanowienia ws. zarzutów, egzekucja jest wstrzymana.
   Z powyższego opisu wnosimy że postanowienie wierzyciela stało się ostateczne, ale wciąż nie ma postanowienia US ws. zarzutów.

   Niezależnie proszę złożyć, jeżeli tego nie uczyniono, wniosek do KRRIT ws. umorzenia zaległości i odsetek za zwłokę. Przypominamy za okres postępowania umarzającego nie powinno naliczać się odsetki za zwłokę, jeżeli postępowanie trwa dłużej niż 2 miesiące.

   Usuń
  2. bardzo dziekuje za odpowiedz i przepraszam za chaotyczność. us napisał do poczty 1 grudnia br. " zg.z art. 34&4 o post. egz. w adm -organ egzekucyjny po otrzymaniu ostatecznego postanowienia w spr. stanowiska wierzyciela lub postanowienia w spr. zgłoszonych zarzutów, a jezeli zarzuty są uzasadnione - o umorzeniu postepowania albo zastosowania mniej uciazliwego srodka' wzywają Poczte o odpowiedz i wskazanie przyczyn braku odpowiedzi na ich pismo. Poczta odpowiedziała -(dzis mama odebrała to pismo)- "ze nie wniesione zostało zażalenie przez mamę i postanowienie stało się ostateczne". czyli muszę teraz czekać na postanowienie urzędu skarbowego? Nadmieniam ze złozone zostało pismo do KRRIT w sprawie umorzenia zaległości juz w momencie składania pisma do us z zarzutami.

   Usuń
  3. Teraz US powinno wydać postanowienie, na które przysługuje prawo zażalenia.
   Można jeszcze uprzednio złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia ws. stanowisko wierzyciela (należy uprawdopodobnić iż przyczyny uchybienia terminu były niezależne od strony) lub próbować (jeszcze nie stosowano tego chwytu) - wniosek o stwierdzenie nieważności postanowienia w sprawie stanowiska wierzyciela, ze względu na rażące naruszenie prawa

   Usuń
  4. bardzo bardzo dziękuję, rozumiem Że o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia pisać do poczty, a wniosek o stwierdzenie nieważności postanowienia w spr. stanowiska wierzyciela do US? PRZEPRASZAM NERWY ROBIA SWOJE OD PARU MIESIĘCY - juz sama zgłupiałam...dziekuje

   Usuń