17 lutego 2014

Serwis21 Warszawski - 17 luty 2014 r.

CHCEMY REFERENDUM A NIE
BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO,
Władze Warszawy lansują pomysł budżetu partycypacyjnego, czyli możliwości współ-decydowania przez mieszkańców o wydatkowaniu 25 mln złotych. Te same władze Warszawy z drugiej strony wydadzą w tym roku 12 mld zł bez żadnego udziału obywateli. Równocześnie władze Warszawy fundują kolejne podwyżki podatku od nieruchomości, opłat wieczystego, wkrótce także opłat za śmieci i za wodę. Stowarzyszenie Interesu Społecznego „WIECZYSTE” proponuje mieszkańcom inny program: mniej podatków i innych obciążeń. I skoro na Radę Warszawy nie można liczyć, trzeba będzie doprowadzić do referendum lokalnego z pytaniami ws. wysokości różnych opłat miejskich. 
  



Sprzeciw wobec podatku od nieruchomości
Urząd Miasta rozpoczął wysyłanie mieszkańcom decyzji ws. podatku od nieruchomości za rok 2014. Choć sumy nie są wielkie zazwyczaj rzędu kilkudziesięciu złotych, Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" apeluje by nie godzić się na te decyzje. Dlaczego? Bo władza nas okrada (oczywiście nie w znaczeniu prawnym):
1) podwójnie opodatkowując grunty, od którego liczony jest podatek. Użytkownik wieczysty musi płacić zarówno wieczyste użytkowanie jak i podatek od nieruchomości. Równocześnie właściciel nieruchomości czyli Miasto Stołeczne Warszawa też musi płacić podatek - do Prezydenta Warszawy. Absurd goni absurd. 
2) nakazując płacenie podatku za udział w całym gruncie, podczas gdy na prawie każdej działce są tereny z drzewami lub krzewami, które są zwolnione z opodatkowania. 

SĄD OKRĘGOWY NIE WIDZI ZWIĄZKU!


14.01 Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o uchyleniu postanowienia o zawieszeniu postępowania wydanego przez Sąd Rejonowy Warszaw Wola dot. aktualizacji opłat wieczystego użytkowania. Sąd Rejonowy zawiesił postępowanie w związku ze skargą Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" na uchwałę Rady Warszawy z dn. 18.12.2008 r. XLVI/1422/2008 ws. przekazania dzielnicom kompetencji prezydenta Warszawy (w zakresie opłat wieczystego użytkowania). Zdaniem Sądu Okręgowego wypowiedzenie dokonał właściwy organ (Prezydent Miasta) i przez osobę upoważnioną (burmistrz dzielnicy Bemowo) czyli brak związku między zaskarżoną uchwałą a podstawą prawną działania organu właściciela nieruchomości (sygn. akt V Cz 4811/13). Sędziowie (Bogusława Jarmołowicz-Łochańska, Magdalena Majewska i Joanna Machoń) zignorowali fakt, iż zarówno wypowiedzenie jak i pełnomocnictwa powoływały się na ww. uchwałę Rady Warszawy. Cdn.


           PS: Sprawa dotyczy wyłącznie Bemowa (w Śródmieściu, na Ochocie czy Mokotowie podwyżki            dokonywały zarządy dzielnic lub urzędy dzielnicowe).



DO WYDRUKU:








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz