27 lat po formalnym upadku PRL, problem uhonorowania osób walczących o niepodległość w okresie poprzedniego ustroju wciąż nie doczekał się właściwego rozwiązania. Wprawdzie Sejm poprzedniej kadencji uchwalił ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, jednakże ustawa ta jest mocna krytykowana przez środowiska byłych działaczy jako ustawa w dużej mierze pozorna. Faktem jest, iż tak skonstruowane wymogi ustawowe, że z przewidzianych świadczeń korzysta niewielu (wykorzystano zaledwie 2% z budżetu za rok ubiegły), a wielu działaczy nie występuje o status zgodnie z ustawą.
Z tych powodów w Senacie za sprawą senatora Rulewskiego z PO przygotowano projekt nowelizacji ustawy, projekt kontestowany przez środowiska weteranów ze względu na jego kosmetyczny charakter (np przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych). Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89 przedłożyło do Sejmowej Komisji Petycji 2 projekty ustaw (jedna ws. podwójnego uznawania okresów działalności opozycyjnej przy ustalaniu prawa do emerytura, a druga nowelizująca dotychczasową ustawę o działaczach poprzez podwyższenie świadczenia, likwidacji progów dochodowych, likwidacji biurokratycznych struktur towarzyszących ustawie), projekty które mają być dalej procedowane.
Z kolei Stowarzyszenie Polskiej Partii Niepodległości oraz Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych, Represjonowanych w stanie wojennym Regionu Mazowsze występują przeciw projektowi Rulewskiego i upominają się (w czym mają poparcie także SWN) o projekt PIS z poprzedniej kadencji. Czy PIS zatem uwzględni swój własny projekt z poprzedniej kadencji czy też poprze obecny projekt senacki?
Poniżej treść wystąpień ww. stowarzyszeń:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz