Szanowni Państwo,
wczoraj, 15.02.2016 odbyła się konferencja prasowa w Ministerstwie Sprawiedliwości z udziałem Sekretarza Stanu Patryka Jakiego i Prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego.
Konferencja była poświęcona opracowanemu właśnie w MS projektowi ustawy penalizującej używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne" i podobne.
Reduta brała aktywny udział w konsultacjach przy opracowywaniu tego projektu.
Jeszcze w roku 2013 rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do ówczesnego marszałka Sejmu w sprawie uchwalenia takiej ustawy. Podpisów tych jest prawie 40 tysięcy.
Wtedy projekt opracowany przez Prawo i Sprawiediiwość wpłynął wprawdzie do Sejmu, ale utknął do końca kadencji w komisji sejmowej.
Teraz nowe władze Ministerstwa Sprawiedliwości opracowały projekt ustawy, która daje narzędzia do występowania przeciwko oszczercom zarówno na drodze karnej (postępowania będą wszczynane z urzędu przez Pion Śledczy IPN) jak i na drodze cywilnej - organizacje społeczne mające w celach statutowych ochronę dobrego imienia Polski będą mogły pozywać oszczerców.
Jest to istotne, ponieważ do tej pory (jak było np. w przypadku niemieckiego filmu „Nasze matki nasi ojcowie”) musieliśmy przeprowadzić całą aranżację prawną, żeby można było pozwać twórców tego filmu - po prostu według polskich sądów do tej pory organizacje społeczne nie miały interesu prawnego do występowania w takich sprawach.
Co ważne zaproponowano także wczoraj zmiany w Konstytucji, które chronią dobre imię Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego (rozumianego jako wspólnota wszystkich obywateli). W ten sposób wreszcie Państwo Polskie będzie mogło chronić godność Narodu.
Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości składa się z 3 filarów:
1.Dodanie do Konstytucji art. 28a, który dotyczy zapewnienia ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodu Polskiego.
2. Wprowadzenie ochrony na drodze cywilnej. Powództwo o ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego w związku z jego naruszeniem może wytoczyć Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych.
3. Wprowadzenie ścieżki karnej w stosunku do osób, które publicznie i wbrew faktom przypisują narodowi Polskiemu udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę niemiecką. W propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości osoby takie podlegałyby karze pozbawienia do lat 5, a osoby, które dokonały takiego czynu nieumyślnie podlegałyby karze grzywny lub ograniczenia wolności.
Liczymy, że nowe prawo zostanie uchwalone jak najszybciej, tak, aby ukrócić oszczerstwa.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz