9 grudnia 2015

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY POZWANY PRZEZ SIS WIECZYSTE

Trybunał Konstytucyjny, który mainstream tak broni, 9 grudnia został pozwany przed sądem rejonowym Warszawa Śródmieście przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, który zarzuca Trybunałowi rażące naruszenia prawa, a w szczególności ustawy o petycjach.

W dniu 18 listopada 2015 r. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE złożyło w Trybunale Konstytucyjnym petycję ws. wyłączenia sędziów Trybunału z orzekania w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (sprawa K 34/15).
Zgodnie z art.10 ust.1 ustawy o petycjach -  Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia. W świetle wyznaczenia przez Trybunał rozprawy w dniu 3 grudnia, petycję należało rozstrzygnąć zatem bez zbędnej zwłoki najpóźniej w dniu 3 grudnia na początku rozprawy. W dniu 1 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął petycję, przy czym dotarła do Stowarzyszenia dopiero w dniu 7 grudnia br.

Zatem nie to jest przedmiotem powództwa Stowarzyszenia, ale nie zamieszczenie na stronie Trybunału informacji nt. petycji i jej rozstrzygnięcia. Zgodnie z art.8 ustawy o petycjach 1. Na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego niezwłocznie zamieszcza się informację zawierającą odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz – w przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w art. 4 ust. 3 – imię i nazwisko albo nazwę podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, w interesie którego petycja jest składana. 2. Informacja, o której mowa w ust. 1, jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji.

Jak wynika ze strony internetowej Trybunału Konstytucyjnego, informacja ws. petycji nie była zamieszczona, nie była także aktualizowana. W ogóle Trybunał nie przewidział możliwości realizacji przepisu ustawowego zamieszczania petycji. Zatem nie ulega wątpliwości, iż Trybunał naruszył art.8 ustawy o petycjach, i nie informując o petycji Stowarzyszenia, de facto naruszył dobra Stowarzyszenia, który ma prawo do publicznego niezwłocznego informowania na stronie internetowej przez Trybunał informacji nt. samej petycji, wniesienia przez Stowarzyszenia oraz sposobu załatwienia. Brak tego zamieszczenia narusza dobra i interes Stowarzyszenia, i z tych powodów wniosło o zadośćuczynienie/odszkodowania w wysokości łącznej 500 złotych, a także o zobowiązanie Trybunału do zamieszczenie informacji o petycji na stronie internetowej TK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz