12 grudnia 2015

Gdzie zarządzenie prezesa TK ws. orzekania w 5-osobowym składzie?

Jak wiemy sędziowie TK orzekali 3 grudnia ws. zgodności ustawy o trybunale konstytucyjnym z konstytucją. Uczynili to w składzie niepełnym (mimo że ustawa zobowiązywała do pełnego składu 9-osobowego). Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego opublikowano dokumenty w sprawie K 34/15. Jednak kalendarium zdarzeń i opublikowanych dokumentów wskazuje że nie dopełniono czynności proceduralnych a wyznaczenie 5 osobowego składu formalnie nie nastąpiło:
- 19 listopada przewodniczący składu orzekającego Andrzej Rzepliński wydał zarządzenie ws. wyznaczenie terminu rozprawy 3 grudnia w pełnym składzie.
zarządzenie prezesa TK z 19 listopada 2015
- 30 listopada skład 3 osobowy podejmuje postanowienie o wyłączeniu 3 sędziów na ich wniosek ze sprawy k 34/15 (w tym prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego)
-  1 grudnia 9-osobowy skład orzekający wydaje postanowienie, by zwrócić się do prezesa trybunału o wyznaczenie rozprawy w składzie 5 sędziów
- 3 grudnia odbywa się rozprawa i wydany jest wyrok.


Tylko gdzie jest zarządzenie prezesa Trybunału, że uwzględnia się postanowienie TK z dn. 1 grudnia. Jak wynika z treści postanowienia był to wniosek a nie rozstrzygnięcie. 
postanowienie ws. wniosku do prezesa TK o 5 osobowy skład

Tymczasem właściwego zarządzenia w sprawie - brak. Na tym tle powstaje dodatkowe pytanie, skoro prezes i wiceprezes Trybunału 30 września wyłączyli się ze sprawy, czy mieli prawo rozstrzygać wniosek 9-osobowego składu sędziowskiego? Natomiast jeżeli kto inny rozstrzygał ten wniosek, to kiedy, na jakiej podstawie prawnej i gdzie jest dokument z rozstrzygnięcia tego wniosku.

Gdyby taki dokument powstał, to widniałby na stronie Trybunału. Jednak takiego dokumentu nie ma, jest jedynie postanowienie z dn. 1 grudnia, który wbrew podanej nazwie nie jest postanowieniem o wyznaczeniu 5-osobowego składu, ale jedynie wnioskiem do prezesa TK o taką decyzję. Oczywiście prezes TK może teraz na chybcika szybko sporządzić taki dokument, popełniając w ten sposób przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Skoro nie było formalnego zarządzenia (nie ma go w opublikowanych aktach sprawy) ws. wyznaczenia 5 osobowego składu sędziowskiego, powstaje pytanie na jakiej podstawie prawnej orzekał 5-osobowy skład sędziowski, kto i kiedy wyznaczył danych sędziów do orzekania?

dr Daniel Alain Korona
Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE

3 komentarze:

  1. Miller w #dziejesienazywo: w KOD widzę dużo hipokryzji i fałszu, bo tam są politycy PO i PSL
    Nie dołączę do Komitetu Obrony Demokracji, ponieważ w poprzedniej kadencji politycy PO-PSL wyrzucali obywatelskie projekty w pierwszym czytaniu, także nasze, np. ws. wieku emerytalnego. Słyszeliśmy wtedy: "jak chcecie realizować swoje projekty, to wygrajcie wybory" - mówi w #dziejesienazywo Leszek Miller.W inicjatywie KOD szef SLD widzi "sporo hipokryzji i fałszu". - Gdyby politycy PO-PSL nie pociągali w niej za sznurki, to może bym się zastanowił. Dopóki oni tam są, ja im tego nie zapomnę - podkreśla Miller w programie Wirtualnej Polski.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy autor bloga zadał sobie trud i zapytał TK o to, czy takie zarządzenie wydano?
    Jeśli nie, to jest nierzetelny.

    Ja zapytałam i się dowiedziałam.

    "Zgodnie z art. 45 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1064 ze zm.) oraz § 28 Regulaminu Trybunału Konstytucyjnego (stanowiącego załącznik do uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 15 września 2015 r., M.P. z 2015 r. poz. 823), to Prezes Trybunału wyznacza sędziów do składu orzekającego. I takie zarządzenie Prezesa o rozpoznaniu interesującej Panią sprawy o sygn. K 34/15 w składzie pięciu sędziów zostało wydane 1 grudnia 2015 r.
    Zarządzenie nie zostało zamieszczone na stronie internetowej Trybunału w dokumentach sprawy, ponieważ nie było takiej decyzji".

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. SIS WIECZYSTE11 maja 2016 17:51

      Dziwne, że jest decyzja ws. publikacji każdego dokumentu z akt sprawy, ale akurat nie wydano decyzji ws. zamieszczenia zarządzenia z 1 grudnia. Podobnie było zresztą z zarządzeniem z 7 grudnia ws. k 35/15.

      W rzeczywistości informacja ws. zarządzenia z 1 grudnia pojawiła się dopiero na etapie postępowania prokuratorskiego, po złożeniu zawiadomienia przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. O tej sprawie pisał Serwis21
      http://serwis21.blogspot.com/2016/01/czy-doszo-do-przestepstwa-przeciw.html

      Nie można wykluczyć, że wykreowano dokument ex -ante, w związku z postępowaniem wyjaśniającym w prokuraturze. Prokuratura tego nie zbadała, nie zabezpieczyła komputerów i dowodów w sprawie. Zaczęły się dziwne gierki po złożeniu zażalenia
      http://serwis21.blogspot.com/2016/02/sprawa-przestepstwa-sedziow-trybunau.html

      Ostatecznie Sąd Rejonowy odrzucając zażalenie na odmowę śledztwa przyjął a priori, że wszystko było w porządku, ba nawet chciał wyrzucić z posiedzenia przedstawiciela wnioskodawców.
      http://serwis21.blogspot.com/2016/04/postepowania-karnego-ws-wyrokow-tk-z-3.html

      Efektem jednak tych działań było już publikowanie zarządzeń prezesa TK ws. dot. nowelizacji ustawy TK zakończonej stanowiskiem sędziów z dn. 9 marca 2016 (zwany przez opozycję - wyrokiem). I jakiś efekt uzyskano.

      Usuń