8 grudnia 2016

Dlaczego SB założyła Schetynie tzw. SOR dopiero w październiku 1988 roku?

O tym, że materiały SB dzisiaj w dyspozycji IPN, były w części przygotowywane pod kątem przyszłej post-PRLowkiej rzeczywistości już pisaliśmy. Celem tych działań było zniszczenie lub obrzucenie infamią jednych działaczy (tych niepokornych), zmarginalizowanie innych, wsparcie lub wykreowanie innych (akceptowalnych dla służb). Czy Grzegorz Schetyna należał do tej ostatniej grupy?

Badając oświadczenie lustracyjne Schetyny prokurator IPN nie stwierdził w nim nieprawidłowości. Jednak wiele epizodów z życia Schetyny budzą zdziwienie. O niektórych z nich, o których wspominał Grzegorz Braun, pisaliśmy w artykule http://serwis21.blogspot.com/2016/12/schetyna-razem-z-pk-mazgua-moze-to.htmlDziś kolejne wątpliwości. Jedną z reguł było, iż w stosunku do opozycjonistów SB zakładała sprawy operacyjnego sprawdzenia (SOS) lub operacyjnego rozpoznania (SOR). Pierwsze informacje nt. Grzegorza Schetyny SB pozyskała już w 1982 r. , jednak aż do 10 października 1988 r. nie założono żadnej sprawy. Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej IPN aż do 1988 r. zgromadzono materiały administracyjne cyt. Znajdują się w niej informacje dotyczące ww. i jego działalności podczas studiów – w tym notatki służbowe z analizy akt paszportowych, informacje od tajnych współpracowników, kopia kwestionariusza paszportowego (akta w IPN Wr 08/575 (65/22).). Dopiero 11 października 1988 r. (czyli po strajkach sierpniowych i rozmowach magdalenkowych) SB zakłada SOR o kryptonimie "Klika" nr rejestracji 57322/57321 dot. nielegalnej działalności antysocjalistycznej). Zakładanie spraw w tym okresie nie służyło już samej walce z opozycją, co m.in. uwiarygodnieniu i potwierdzeniu niektórych "legend" (oczywiście z wyjątkiem osób, których rozpracowywano od lat jako osób niepokornych). SOR zakończono 22 listopada 1989 r. Materiały złożono do archiwum pod sygn. 103522/II ale w 1990 roku zostają zniszczone. Zachowały się jednak Karta Mkr-3 z kartoteki odtworzeniowej Wydz. „C” KWMO Wrocław; dziennik rejestracyjny WUSW Wrocław, poz. 57322; dziennik archiwalny dział II WUSW Wrocław, poz. 103522.


Jedno jest pewne, z jakichś powodów (nie wnikamy z jakich) Schetyna był traktowany ulgowo, a gdy walił się PRL tworzono zapisy mające odpowiednio podbudować jego pozycję.

1 komentarz:

  1. Nikogo o agenturalność nie oskarżamy, ale stawiamy pytania. SB stawiało na niektórych działaczy (nie musieli wcale to być agenci) pod kątem lat 80-tych i dlatego tworzono określone zapisy w dokumentach by podbudować ich pozycje opozycyjnych antykomunistów. Wydaje się, że tak było w przypadku Schetyny, choć oczywiście możemy się mylić.

    OdpowiedzUsuń