Właśnie ukazał się reprint Dziejów Polski z 1908 roku, wydanych w Poznaniu pod zaborem pruskim:
Profesor Feliks Koneczny opublikował Dzieje Polski w wersji dostosowanej do każdego z zaborów. W 1908 roku ukazała sie więc wersja dopuszczona przez cenzurę pruską. Rzadko spotykana w księgozbiorach nawet na terenie Wielkopolski. Zawiera wiele ilustracji.
W naszej księgarni pojawiły się dwie nowości:
Wydanie II opracowania Ewy Kurek Stosunki polsko-żydowskich 1939-1945. Poza granicą solidarności.
Mity, przeinaczenia i manipulacje prawdą, które przenosiły ciężar odpowiedzialności za zagładę europejskich Żydów na Polaków, płynęły nie tyle ze strony Niemców, ile ze strony Żydów - pisze autorka tłumacząc dlaczego podjęła studia nad stosunkami polsko - żydowskimi. Dr Ewa Kurek opierając się wyłącznie na źródłach żydowskich odpowiada, jak do tego doszło, że w chwili wybuchu II wojny światowej los Polski i Polaków nie interesował obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.
Filmik z wykładu o stosunkach polsko-żydowskich https://youtu.be/pYNcmAlaEpw
oraz
Krzysztofa Kawalca, Roman Dmowski. Biografia
Biografia jednego z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku.
Roman Dmowski należał do najwybitniejszych postaci pierwszej polowy XX wieku, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić.
W odrodzonej Polsce przegrał rywalizację o władzę z Józefem Piłsudskim, co sprawia, że dzisiaj w pamięci zbiorowej zajmuje mniej miejsca. Jest to jednak miejsce szczególne, podzielone bez reszty między obozy zwalczających się zawzięcie wielbicieli oraz namiętnych krytyków Dmowskiego. Biografia autorstwa profesora Krzysztofa Kawalca odpowiada na pytanie, kim był człowiek, który potrafił budzić tak silne i trwałe emocje.
Zapraszam do zapoznania się z wyżej wymienionymi pozycjami.
Marcin Dybowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz