Podkomisja sejmowa ds. prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o stowarzyszeniach zakończyła wczoraj działalność. Projekt wniósł jeszcze prezydent Komorowski, wzbudzał sprzeciw niezależnych stowarzyszeń, o czym wielokrotnie o tym pisaliśmy (ostatnio http://serwis21.blogspot.com/2015/09/ustawa-anty-stowarzyszeniowa-forsowana.html).
Można było oczekiwać, iż nowy prezydent Andrzej Duda ustawę wycofa lub przynajmniej zechce zmodyfikować niektóre jej propozycje. Na samym początku wczorajszego posiedzenia z takim apelem wystąpił przedstawiciel Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste", a Prezes Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej Polskiego Radia Obywatelskiego PL-CB Radio odczytał główne zarzuty do tej ustawy. Niestety przedstawiciel prezydenta nie przychylił się - jak na razie - do apelu, ograniczając się jedynie do stwierdzeń, by szukać rozwiązań, które pozwolą uprościć działalność stowarzyszeń. W rezultacie ustawa była dalej procedowana, a skandaliczne zapisy przyjmowane. Nic dziwnego zaproszeni byli zresztą głównie zwolennicy nowej ustawy, a głosy sprzeciwu praktycznie ignorowano. Posłanka Ligia Krajewska (PO) głośno upominało się o porządek (czytaj zamknięcie ust), który niby zakłócał Jerzy Płókarz ze Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej.
W efekcie prac Stowarzyszenia zarejestrowane ze społecznych stają się de facto zarobkowymi, a stowarzyszenia zwykłe instrumentami do wyciągania pieniędzy w formie dotacji publicznych. Idea stowarzyszeń ulega całkowitemu wypaczeniu. Przedstawicielom niezależnych organizacji co prawda udało się doprowadzić do cofnięcia niektórych szkodliwych zapisów, ale to wciąż za mało. Teraz projekt ustawy trafi do komisji.
---------------------------------------------------------------------
Z godz. 11.00 : Komisję zwołano w trybie ekspresowym. Właśnie poinformowano, że odbędzie się ona o godzinie 15.30. W ten sposób wyeliminowano możliwość udziału niezależnych organizacji społecznych.
---------------------------------------------------------------------
Z godz. 11.00 : Komisję zwołano w trybie ekspresowym. Właśnie poinformowano, że odbędzie się ona o godzinie 15.30. W ten sposób wyeliminowano możliwość udziału niezależnych organizacji społecznych.
Zmiany w ustawie zniszczą stowarzyszenia!!!
OdpowiedzUsuńWszystkie stowarzyszenia będą musiały zmienić swoje statuty.
Wiele stowarzyszeń zostanie rozwiązanych z mocy prawa.
TO SKANDAL!!!
Zaproponowane zmiany w drastyczny sposób będą naruszały zagwarantowaną w Konstytucji RP wolność tworzenia i działania stowarzyszeń, poprzez narzucanie im konkretnych rozwiązań w statutach. Ustawa w żadnym wypadku nie powinna zastępować statutu stowarzyszenia, a jedynie określać, co stowarzyszenie jest zobligowane w nim uregulować. Sam sposób uregulowania winien być - tak jak dotychczas - pozostawiony w gestii stowarzyszeń.
Poprzez próbę narzucenia stowarzyszeniom w ich statutach konkretnych rozwiązań, projekt ten w istotny sposób ogranicza zagwarantowaną w Konstytucji RP wolność tworzenia i działania stowarzyszeń.
Proponowana zmiana przepisów nie tylko nie ułatwi działań stowarzyszeniom, ale wręcz je znacznie utrudni i bezpośrednio (m.in. poprzez nałożenie obowiązku dokonania zmian statutów i związanych z tym procesów rejestracji oraz narażenia członków stowarzyszeń na straty) przyczyni się do likwidacji wielu z nich.
W świetle obecnych zapisów ustawy stowarzyszenia mogą samodzielnie przyjąć w statucie m.in. proponowane w projekcie rozwiązania, a więc zapisy te nie wnoszą niczego nowego. Obecnie stowarzyszenia mogą jednak przyjąć inne, zgodne z prawem, w ich ocenie właściwsze, uregulowania przedmiotowych kwestii, co wypełnia ich konstytucyjne prawo do wolności działania.
Projekt ten wypacza ideę społecznych stowarzyszeń, umożliwiając niewielkim, kilkuosobowym grupom podszywać się pod ich autorytet, a działalność społecznych stowarzyszeń przekształcać w zarobkową. Do tego właśnie sprowadza się pomysł wynagradzania członków władz stowarzyszeń tylko z tego tytułu, że zostali wybrani do zarządu społecznej organizacji.
Projekt przewiduje też m.in. możliwość powołania trzyosobowego „stowarzyszenia zwykłego”, pobrania dla niego nieograniczonych dotacji i przeprowadzenia zbiórek publicznych oraz zaciągania innych zobowiązań. Spowoduje to możliwość powstania poważnego zadłużenia stowarzyszenia zwykłego, a co za tym idzie osobistą odpowiedzialność członków tego stowarzyszenia za takie zadłużenie.
Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie, to członkowie takich stowarzyszeń będą narażeni na konieczność pokrywania zobowiązań stowarzyszeń ze swojego prywatnego majątku. Dotychczas stowarzyszenia zwykłe mogą działać wyłącznie w oparciu o składki członkowskie i nie mogą zaciągać zobowiązań finansowych, co gwarantuje ich członkom, że nie spotka ich konieczność pokrywania zobowiązań takiego stowarzyszenia z ich osobistego majątku.
Proponowana w projekcie zmiana przepisów spowoduje masowe występowanie ludzi ze stowarzyszeń! Ponadto należy się spodziewać, że ludzie w tej sytuacji będą występowali nie tylko ze stowarzyszeń zwykłych, ale również ze stowarzyszeń zarejestrowanych, bowiem przeciętny obywatel nie będzie analizował prawnego statusu stowarzyszenia, lecz na wszelki wypadek wypisze się ze wszystkich stowarzyszeń, do których wcześniej przystąpił.
Przedmiotowe zmiany prowadzą wprost do degradacji zarówno samej idei, jak i autorytetu stowarzyszeń w społeczeństwie.
Dlatego też postulujemy i apelujemy do Pań i Panów Posłów o nieuchwalanie przepisów rażąco odbiegających od realiów funkcjonowania stowarzyszeń oraz utrzymanie zagwarantowanego w art. 12 Konstytucji RP, prawa do wolności tworzenia i działania stowarzyszeń.
Sprzeciwy przeciwko wypaczaniu Prawa o stowarzyszeniach można wysyłać też na adresy: kpsr@sejm.gov.pl oraz kspc@sejm.gov.pl są to adresy komisji sejmowych rozpatrujących ten projekt.
Więcej uwag do przedmiotowego projektu oraz konkretne, merytoryczne zastrzeżenia do jego zapisów na stronie:
http://ratownictwo.org/prawa-obywatelskie/publikacje-stowarzyszenia/115-20150110ust