Informowaliśmu o wystąpieniach Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" o unieważnienie inwestycji biurowej przy Podwale 1. Inicjatywa "Miasto jest nasze" zorganizowała happening na radzie Śródmieścia, a Mokotowskie Forum Społeczne oraz Ogród Warszawa wystąpiły o wznowienie postępowania budowlanego. Pani Maria Rosołowska z MFS wystąpiła też o przekazanie decyzji, wpisanych do ksiąg wieczystych, na podstawie których sprywatyzowano tunel trasy W-Z. Na razie nie wszystkie decyzje udało się odnaleźć (ostatnia z 2012 roku !). Jak wiemy prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz w końcu się ugieła pod naciskiem społeczno-medialnym i wznowiła postępowania ws. pozwolenia na budowę oraz podjęła decyzję o wstrzymaniu wykonania decyzji.
Zatem 18.11 Mokotowskie Forum Społeczne wystąpił do Prezydenta Warszawy i do wojewody o dopuszczenie do postępowania we wznowionym postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku o funkcji biurowo-usługowej na działkach ewidencyjnych numer 8 i 9/2 w obrębie 5-02-11 i przebudowie sieci elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, oświetlenia ulicznego oraz przyłącza sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i sieci ciepłowniczej na działkach ewidencyjnych 6/1, 9/2, 10, 11, 20, 29 w obrębie 5-02-11 i działkach ewidencyjnych nr 37/1, 58 w obrębie 5-03-02 przy ulicach Senatorskiej, Miodowej i Podwale w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy na terenie wpisanym do rejestru zabytków (przypomnijmy działka przy Podwale należy do obszaru światowego dziedzictwa UNESCO). Jak zauważa MFS w decyzji o warunkach zabudowy nr 186/WZ/ŚRÓ/2009 dla wyżej wymienionych działek zawarto warunek, że projekt budowlany należy poprzedzić wykonaniem dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i ekspertyzy dotyczącej wpływu planowanej inwestycji na bezpieczeństwo konstrukcji tunelu i sąsiadujących budynków przed wydaniem pozwolenia na budowę. Natomiast w uzasadnieniu pozwolenia na budowę podano, że Prezydent m.st. Warszawy jedynie zatwierdził projekt prac geologicznych na opracowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej ustalającej geotechniczne warunki posadowienia budynku biurowo-usługowego. W uzasadnieniu tym nie podano, czy powyższa dokumentacja oraz ekspertyza została wykonana.
Mokowskie Forum Społeczne wystąpiło także ws. uchylenia decyzji o warunkach zabudowy z powodu niewydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 72 ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, jako decyzji poprzedzającej wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jednocześnie, wyżej wymieniona decyzja środowiskowa nie została podana do publicznej wiadomości. Obowiązek podania do publicznej wiadomości dotyczy także postanowienia o braku obowiązku przeprowadzenia postępowania środowiskowego. Tym samym uniemożliwiono organizacjom społecznym udziału w postępowaniu, możliwości odwołania i składania zażaleń.
Interesująca kwestia, możesz podać jakieś źródło?
OdpowiedzUsuńHere is my blog post; Raport oddzialywania na srodowisko