10 grudnia 2013

Nieruchomości warszawskie objęte układami indemnizacyjnymi

W latach 1948 – 1971 PRL zawarła z 12 krajami (m.in. USA, Wielką Brytanią, Szwajcarią, Francją, Danią, Austrią, Grecją) specjalne porozumienia odszkodowawcze – tzw. układy indemnizacyjne (m.in. by nie ponosić sankcji gospodarczych za znacjonalizowane mienie). Na ich podstawie rząd polski przekazał tym krajom fundusze na uregulowanie roszczeń obywateli. O sprawie pisaliśmy w http://serwis21.blogspot.com/2012/06/serwis21-krajowy-czerwiec-2012.htmlDziś wiele spadkobierców dawnych właścicieli, pomimo uzyskania wcześniej odszkodowań, dziś występuje o zwroty działek, licząc na błędy w księgach wieczystych lub zagubienie dokumentów ws. odszkodowań.  A gdy organy administracyjne i sądy je przypadkiem zwrócą, szybko odsprzedadzą działki w celu uzyskania dodatkowej nienależnej korzyści. A jeżeli odszkodowanie było to można przeciwstawić się zwrotowi nieruchomości. 
By ułatwić też zadanie mieszkańcom Warszawy publikujemy poniżej wykazy nieruchomości 3 układów indemnizacyjnych (amerykańskiego, brytyjskiego i szwajcarskiego). Jeżeli twoja nieruchomość jest objęta jednych z tych 3 układów, wystarczy fakt ten przywołać. Jeżeli nie to należy zwrócić się do Ministerstwa Finansów o udzielenie informacji publicznej czy dana nieruchomość była objęta jednym z 12 układów indemnizacyjnym.

Lista nieruchomości warszawskich objęta polsko-amerykańskim układem indemnizacyjnym

Lista nieruchomości warszawskich objęta polsko-brytyjskim układem indemnizacyjnym

Lista nieruchomości warszawskich objęta polsko-szwajcarskim układem indemnizacyjnym

1 komentarz:

  1. Ciekawe czy we Wrocławiu można znaleźć podobne zależności.
    Patrząc jednak bardziej współcześnie - póki co oglądam mieszkania na: http://lokum-deweloper.pl/ - jakoś tak przyszła pora na zmiany

    OdpowiedzUsuń