12 sierpnia 2016

Dlaczego TK uniemożliwia publikację własnych wyroków?

Prezes TK Andrzej Rzepliński, różnej maści prawnicy, Komitet Obrony Demokracji, opozycja "histeryczna" będą domagać się publikacji "wyroku" Trybunału Konstytucyjnego czyli jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednak po rozstrzygnięciu TK z 11 sierpnia, jeżeli uznać je za wiążące, rząd po 16 sierpnia br. nie może już tego uczynić. Dlaczego?

Bo, Trybunał uznał art.80 ust.4 ustawy o TK w całości za niezgodny z konstytucją, a w tym przepisie jest takie zdanie: Ogłoszenie odbywa się na zasadach i w trybie wskazanych w Konstytucji i ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Innymi słowy, Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją ogłoszenie wyroków i postanowień TK w trybie wskazanym w Konstytucji i w ustawie o ogłoszeniu aktów normatywnych. 

Wprawdzie orzeczenia TK podlegają ogłoszeniu zgodnie z art.80 ust.1 ustawy o TK oraz art.190 ust.2 Konstytucji, jednakże nie ma już żadnych przepisów określających zasady ogłoszenia. Zatem nie wiadomo, kto ma np. prawo zarządzić ogłoszenie wyroku w Dzienniku Ustaw. Nie może tego uczynić Prezes Trybunału (dotychczasowy art.105 ust.2 ustawy o TK nie widnieje w nowej ustawie, a TK nie ma mocy uchwalania norm ustawowych), również wątpliwa jest kompetencja w tej materii Prezesa Rady Ministrów, bo przepis art.80 ust.4 nowej ustawy o TK został według Trybunału uchylony, nie ma też innych żadnych przepisów rangi ustawowej określających tryb i zasady ogłaszania wyroków TK.

A zatem jakiekolwiek ogłoszenie dowolnego wyroku TK będzie wydane bez podstawy prawnej określającej zasady i tryb ogłoszenia (publikacji) czyli jest prawnie nieważne, a ewentualne opublikowanie przez rząd wyroku TK może być zakwalifikowane jako przekroczenie uprawnień. Pamiętajmy, że wszystkie organa państwa mają działać na podstawie prawa i w granicach prawa, a skoro prawa już nie ma .... 

Niemożność publikacji dotyczy wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego wydanych po wejściu w życie ustawy tj. 16 sierpnia br. (chyba, że rozstrzygnięcie TK uzna się za nieważne, co umożliwi publikacje wyroków TK). Dlaczego Trybunał Konstytucyjny próbuje uniemożliwić ogłoszenie (publikację) własnych wyroków? To pytanie pozostawiam już ocenie czytelników.

dr Daniel Alain Korona

1 komentarz:

  1. Ponieważ ten przepis wyłączał spod publikacji wyrok TK z marca.

    OdpowiedzUsuń