Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa X Wydział Ksiąg Wieczystych w Warszawie wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o niezabudowany grunt o powierzchni 617 mkw. położony przy Placu Defilad 1 w Warszawie (przedwojenny adres ul. Chmielna 70). Działka ta została zwrócona w ramach reprywatyzacji tzw. kupcom roszczeń, którzy wskazali, że są spadkobiercami obywatela Danii Martina Holgera, który nabył przedmiotową nieruchomość w okresie II Wojny Światowej.
Wniosek prokuratury
Prokuratorzy wnieśli o to, by sąd dokonał wpisu ostrzeżenia w księdze wieczystej o toczącym się postępowaniu karnym nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu mającym wpływ na prawo własności do niezabudowanego gruntu o powierzchni 617 mkw. przy Palcu Defilad 1 w Warszawie (przedwojenny adres ul. Chmielna 70).
.
Czego dotyczy postępowanie
W zakresie nieruchomości położonej przy Palcu Defilad 1 w Warszawie (przedwojenny adres ul. Chmielna 70) Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje postępowanie przygotowawcze. Dotyczy ono przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w procedurze zwrotu tej działki, tj. o czyn z art. 231 par. 1 kodeksu karnego. Do czynów tych miało dojść w okresie od maja 2011 roku do dnia 15 listopada 2012 roku w Warszawie. Postępowanie to zostało wszczęte w dniu 30 maja 2016 roku.
W toku postępowania karnego ustalono dotychczas, że pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Królestwem Danii zawarty został Protokół nr 2 z dnia 26 lutego 1953 roku w sprawie interesów i mienia duńskiego w Polsce. Zgodnie z artykułem II tej umowy międzynarodowej Rząd Polski zwolniony został z wszelkich roszczeń z tytułu mienia obywateli duńskich pozostawionego w Polsce. Co więcej, jak ustalono na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów, które z kolei posiłkowało się dokumentami otrzymanymi od strony duńskiej, Martin Holger otrzymał odszkodowanie od Rządu Duńskiego za pozostawioną w Polsce nieruchomość.
W ocenie prokuratury w tej sytuacji zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w związku z orzeczeniami Urzędu m.st. Warszawy w odniesieniu do tej nieruchomości doszło do popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 296 par. 1 kodeksu karnego.
Ustalenie, że do popełnienia takich przestępstw doszło, będzie z kolei skutkował wzruszeniem przez prokuratora decyzji administracyjnych wydanych przez urzędników Urzędu m.st. Warszawy w odniesieniu do tej nieruchomości i doprowadzenie do uznania ich za nieważne.
Wytyczne Prokuratora Generalnego
Przypomnijmy, że w swoich wytycznych Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wskazał prokuratorom na konieczność składania pozwów mających na celu przywrócenie prawa własności nieruchomości, w postępowaniach, które dotyczą bezprawnego przejmowania nieruchomości.
Zgodnie z wytycznymi powództwa takie powinny być wytaczane jeszcze przed zakończeniem postępowania przygotowawczego. Powinny one zawierać wnioski o zabezpieczenie roszczenia poprzez np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej.
Działania takie mają szczególne znaczenia z uwagi na fakt, że często w tego typu sprawach dochodzi do dalszego obrotu nieruchomością. Ma to również znaczenie z uwagi na wpływ publicznej wiary ksiąg wieczystych na możliwość podważenia transakcji.
Dział Prasowy Prokuratury Krajowej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz