20 września 2015

JEDNOLITY PODATEK, A CO Z PODATKIEM OD EMERYTUR?

Platforma Obywatelska ogłosiła niedawno likwidację składek ZUS i NFZ i wprowadzenie jednolitego podatku. Nowy system podatkowy nie obejmowałby jedynie rolników, umów o dzieło (czyli większość śmieciówek) oraz działalność gospodarczą. Mają być za to zlikwidowane ulgi na dzieci i rehabilitacyjna. Jak przekonują nas działacze PO ten system ma być korzystny dla obywateli, a podatek będzie liczony w zależności od dochodów i liczby dzieci. Nowy podatek ma wynieść między 10 a 39,5% dochodu, przy czym jest najwyższy dla singli, osób bezdzietnych.


A co z emerytami i rencistami? Otóż w tabelkach nic o nich nie wspomniano, ale jeżeli przyjąć jednolite zasady podatkowe, to emeryci, którzy przecież nie mają dzieci na utrzymaniu płaciliby o wiele wyższy podatek niż dotychczas. Do tej pory emeryt uzyskujący dochód równy dla przykładu minimalnemu wynagrodzeniu (1750 zł) płaci 18% podatek oraz dodatkowo 9% z tytułu składki NFZ (z czego 7,75% jest odliczone od podatku). Łącznie bez uwzględnienia kwoty wolnej to 19,25%. Tymczasem w nowym systemie miałby zapłacić 35,5%. Innymi nowy system podatkowy polega na łupieniu emerytów, w celu uzupełnienia obniżki podatków dla pracujących i ich rodzin. Można i tak, tyle tylko, że emerytury zazwyczaj są niższe od wynagrodzeń, a zatem nie jest to społecznie akceptowalne.

Jeżeli natomiast nie przewidywałoby się wzrostu opodatkowania emerytur, należałoby wówczas wprowadzić odrębne dla nich zasady podatkowe, co tylko jeszcze bardziej komplikuje w sumie system podatkowy. Powstanie wówczas kolejne pytanie - przy tak znacznym obniżeniu wpływów podatkowych (bo między bajki można włożyć twierdzenia, iż jednolity kontrakt pracy zapewni większe wpływy budżetowe) - w jaki sposób zrównoważy się budżet? W świetle powyższego zatem stawiam pytanie autorom planowanej reformy, ministrowi Szczurkowi - co z podatkiem od emerytur, a jeżeli nie planujecie jego wzrostu to w jaki sposób zwiększycie wpływy do budżetu, przy takim zmniejszeniu stawek jakim proponujecie. 

dr Daniel Alain KORONA - niezależny ekonomista, prezes Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE

2 komentarze:

  1. Polskie prawo podatkowe jest bezlitosne dla niezamężnych i bezdzietnych...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszyscy Ci, którzy pracują na śmieciówkach cierpią przez ten system.

    OdpowiedzUsuń