2 sierpnia 2016

Ustawa o Stowarzyszeniach do zmiany?

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zwróciła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dot. ewentualnej nowelizacji ustawy o Stowarzyszeniach. Wystąpienie Komisji jest następstwem petycji - projektu ustawy o zmianie ustawy o Stowarzyszeniach autorstwa Stowarzyszenia Polskie Euro 2012.

W projekcie ustawy, Stowarzyszenie proponuje uchylenie przepisu określający wymóg posiadania zarządu i komisji rewizyjnej. Zdaniem wnioskodawcy jest to zapis zbędny w świetle art. 10 ust.1 pkt.5 ustawy stanowiącego, iż statut określa władze stowarzyszenia. Ponadto w małych stowarzyszeniach wszyscy się znają, nie ma potrzeby tworzenia w sposób obligatoryjny organu kontroli rewizyjnej, albowiem może dojść do sytuacji w której więcej osób będzie we władzach stowarzyszenia niż pozostałych członków. Dla porównania w spółkach z o.o. nie ma powinności tworzenia rady nadzorczej, chyba że kapitał przekracza 500.000 zł i wspólników jest więcej niż 25. Z kolei w ustawie o związkach zawodowych nie przewidziano obligatoryjności organów kontroli wewnętrznej. 
Druga propozycja zmian projektu ma charakter techniczny i dotyczy zapisu z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy stanowiący, iż „rozpoczęcie działalności następuje po wpisie”. Wobec nieokreśloności pojęcia po wpisie, Stowarzyszenie proponuje w zamian „z chwilą wpisu”.

Przewodniczący Komisji profesor Seferyński (PIS) uznał potrzebę nowelizacji ustawy o Stowarzyszeniach, ale najpierw zaproponował uzyskanie opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tak też się stało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz