7 września 2015

O elementarną sprawiedliwość dla weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89

W dniach 4-6 września w Wielonku pod Bydgoszczą spotkali się przedstawicieli organizacji weteranów opozycji antykomunistycznej na zaproszenie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL "Przymierze". W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Stowarzyszenia Polskiej Partii Niepodległościowej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Stowarzyszenia Idee Solidarności, Lubelskiego Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym, Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-89 i wiele innych organizacji i osób. Jak czytamy w wydanym oświadczeniu Konferencja zrzesza organizacje, których członkowie poświęcili swoje zdolności, czas, energię, dobytek, zdrowie własne i rodzin w walce z komunistyczną dyktaturą. Wszyscy zrzeszeni aktywnie uczestniczyli w zrywach narodowych. Jedni byli internowani, inni podlegali śledztwu i skazaniu. Byli też bici i więzieni bez wyroków, niektórzy wyrzucani z pracy, inni wygnani z kraju bez prawa powrotu do Ojczyzny. Prześladowania stosowano za to, że domagali się poszanowania godności osoby ludzkiej, prawa do wolności osobistej i wolności Ojczyzny.

Konferencja krytycznie oceniła działania władz państwowych. W przyszłym roku mija 40 rocznica Czerwca 76. Konferencja wyraża swoją zdecydowaną dezaprobatę i niezadowolenie z dotychczasowych 25-letnich opieszałych działań władz III RP w realizacji art.19 Konstytucji RP odnoszącego się do objęcia specjalną troską i opieką środowisk patriotycznych, które poświęciły swoje i swoich rodzin dobro na rzecz dobra wspólnego i które to dobro zostało osiągnięte. Negatywnie m.in. odniesiono się do tzw. ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z przyczyn politycznych. Uczestnicy konferencji stanowczo sprzeciwiają się postanowieniom Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, Jest ona poniżająca dla tych osób. Poza frazesami o uznaniu dla ich zasług - w żadnym aspekcie nie wypełnia konstytucyjnego nakazu otoczenia szczególną troską i czcią obywateli, którzy w ogromnym stopniu przyczynili się do odzyskania niepodległego bytu Kraju i dokonania przemian ustrojowych. Beneficjentami „nowego ładu” pozostają utrwalacze „starego porządku”, śmiejący się w nos prześladowanym przez siebie obrońcom niepodległości i demokracji. Podczas debat nad kształtem Ustawy „strona rządowa” podkreślała, że było już wprowadzonych wiele "korzystnych" ustaw, rzekomo honorujących środowiska opozycyjne. Ustawa została uchwalona wyłącznie na potrzeby kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego, mająca stworzyć pozór troski o los uczestników niepodległościowych zrywów a praktycznie im uwłaczająca, musi ulec daleko idącym zmianom. Po zakończeniu kampanii wyborczej do parlamentu środowiska nasze zwrócą się w tej sprawie do Prezydenta RP, Rządu i Parlamentu.

List do uczestników konferencji przesłała wiceprezes PIS Beata Szydło:



Weterani zgromadzeni na konferencji postanowili:
1. wystąpić do Prezydenta RP z wnioskiem nawiązania ścisłej współpracy z organizacjami skupiającymi osoby represjonowane i otoczenie nad nimi swej opieki i patronatu.

2. dążyć do uchwalenia przez Parlament godnej ustawy dla weteranów opozycji niepodległościowej (na wzór opracowanej przez Grupę Roboczą) i nowelizacji ustawy uchwalonej w dniu 20 marca br. ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych
3. czynić starania aby wyłączyć sędziów wysługujących się systemowi komunistycznemu z orzekania w procesach o zadośćuczynienie i odszkodowanie osobom represjonowanym z pobudek politycznych
4. zabiegać aby Skarb Państwa w sprawach o zadośćuczynienie i odszkodowanie osobom represjonowanych z pobudek politycznych reprezentowany był obligatoryjnie przez prokuratorów pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej
5. dążyć do możliwości wznowienia procesów odszkodowawczych osób represjonowanych, które składały wnioski o zadośćuczynienie i odszkodowanie za doznane szkody i krzywdy wyrządzone z pobudek politycznych przed dniem wejścia w życie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwowego z dnia 23.02.1991 r. z późn. zm.
6. zabiegać o wprowadzenie przepisów chroniących polski interes narodowy i państwowy w mediach
7. popieramy działania zmierzające do obniżenia wieku emerytalnego, które były już zawarte w Porozumieniach Gdańskich
8. dążyć do likwidacji na polskiej ziemi wszelkich symboli gloryfikujących totalitarny system komunistyczny. Istnienie do chwili obecnej tych pomników jest niezgodne z konstytucją RP art,5, 8, 13 i 19 oraz art.256 Kodeksu Karnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz