21 lipca 2016

Homoseksualiści będą mogli odmawiać zeznań?

Sejmowa Komisja Petycji odrzuciła - bez żadnej dyskusji - petycję projekt ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE dot. zmiany ustawy kodeks karny (w zakresie dostosowania pojęcia osoby najbliższych do innych przepisów np. kodeksu postępowania cywilnego).

Projekt stanowił, iż Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Jak stwierdzało Stowarzyszenie obecnie obowiązujący osoby najbliższej jest niespójny z innymi analogicznymi przepisami np. kodeksu postępowania cywilnego (dot. odmowy zeznań w charakterze świadka). Proponowany zapis ma gwarantować spójność przepisów z innymi ustawami, eliminuje przy tym pojęcia wspólnego pożycia, pojęcia nieostrego podlegającego interpretacjom (a zatem samowoli sędziowskiej w tym zakresie) i mogącego być wykorzystane w niektórych sytuacjach do nieuzasadnionej odmowy zeznań w charakterze świadka w postępowaniu karnym.

Sprawę referowała Małgorzata Kochan (PO), które zarekomendowała odrzucenie projektu powołując się na analizę Biura Analiz Sejmowych. Biuro stwierdziło, iż pojęcie osoby najbliższej używane jest w wielu przepisach karnych, a zatem zmiana pojęcia powinno być poprzedzone analizą potrzeby jej wprowadzenia z punktu widzenia powyżej powołanych przepisów prawa karnego materialnego i procesowego, w tym pełnionych przez te przepisy funkcji. Biuro nie widziało problemu braku spójności przepisów karnych np. z administracyjnymi i cywilnymi. Biuro dodało także, iż nawet gdyby zróżnicowany sposób rozumienia pojęcia „osoby najbliższej” powodowało dysfunkcję w postępowaniu karnym wynikającym ze zbyt szerokiego lub zbyt wąskiego określenia kręgu osób uprawnionych do odmowy składania zeznań w charakterze świadka, usunięcie przyczyny takiej dysfunkcji nie powinno odbywać się poprzez zmianę definicji legalnej zawartej w art. 115 § 11 k.k., lecz poprzez określenie w sposób szczególny zakresu znaczeniowego pojęcia „osób najbliższych” na potrzeby art. 182 k.p.k. Dodajmy, iż wcześniej petycja-projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks postępowania karnego w zakresie art.182 kpk nie został skierowany do komisji petycji, Kancelaria Sejmu uznając że petycja jest bezcelowa zważywszy, że definicja pojęcia osoby najbliższej określonej jest w art.115§ 11 k.k.


Nikt nie wsparł propozycji Stowarzyszenia, żaden poseł ani z PIS, ani z Kukiz'a czy innej partii. W efekcie wystarczy, że sędzia uzna dwóch homoseksualistów (lub parę dwóch osób o odmiennej płci) w ramach tzw. współżycia za najbliższe osoby dla siebie, i będą mogli odmówić zeznań w charakterze świadka (przypomnijmy, w lutym Sąd Najwyższy uznał, że osoba żyjąca w związku jednopłciowym może odmówić składania zeznań, jeśli oskarżonym jest jej partner). Projekt Stowarzyszenia eliminował tą sytuację. A zatem Komisja Sejmowa jednogłośnie stanęła przeciw spójności prawa i za istnieniem furtek służących do wprowadzenia ideologii LGTB w polskim prawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz