Zygmunt Miernik stał się symbolem - sądowego bezprawia. No bo jak wytłumaczyć tak surowy wyrok 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za błahy czyn, jakim było rzucenie tortem w sędziego, a równocześnie pobłażliwość sądów dla różnych zbrodniarzy w tym dla generała Czesława Kiszczaka.
W obronie Miernika powstało miasteczko namiotowe przed Sądem Najwyższym, mnożą się wystąpienia różnych organizacji głównie byłych działaczy opozycji antykomunistycznej o jego uwolnienie. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89 wystąpiło do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zastosowanie prawa łaski w trybie art.139 konstytucji wobec Zygmunta Miernika. Jak uzasadnia Stowarzyszenie - W naszej ocenie, wyrok dla Zygmunta Miernika jest skandaliczny, kara niewspółmierna do popełnionego czynu i świadczy o sędziowskiej zemście wobec niego. 16 maja Kancelaria Prezydenta odmówiła wszczęcia postępowania ułaskawiającego, o co wnosiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych, odsyłając do art.560§1 i 2 kpk stanowiącego, że prośbę o ułaskawienie może wnieść skazany, jego obrońca, krewni, rodzeństwo, małżonek i osoba pozostająca we współżyciu. Tymczasem wnioskodawca wyraźnie wskazał jako podstawę art.139 konstytucji, a nie przepisy Kodeksu Postępowania Karnego. Przypominamy, iż zgodnie z art.139 Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. To prawo (pochodzące z czasów królewskiego aktu łaski) jest niczym nieograniczone, formalnie nie musi być żadnego wniosku osoby zainteresowanej czy innej. W przypadku trybu art.139 nie stosuje się przepisów kpk, co nota bene sama kancelaria przyznawała przy okazji ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Zatem nie ma żadnych podstaw formalnych uniemożliwiających zastosowania prawa łaski przez Prezydenta w trybie art.139 konstytucji. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89 zatem zwraca się o zastosowanie prawa łaski dla Zygmunta Miernika w trybie art.139 Konstytucji RP.
Jeżeli prezydent nie zastosuje prawo łaski, to być może warto wdrożyć pomysł Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych i Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Mazowsze. W piśmie do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro solidaryzując się z czynem Zygmunta Miernika zaproponowało gotowość do rotacyjnego odbywania kary - Oświadczamy, że Zygmunt Miernik wyraził swój protest także naszym imieniu, zatem chcemy współuczestniczyć w jego konsekwencjach: postulujemy natychmiastowe uwolnienie skazanego, zgłaszając pełną gotowość do rotacyjnego odbywania pozostałej kary przez członków naszego Stowarzyszenia i osoby bliskie ideowo. Wszak historia zna już taki przypadek: komendant obozu koncentracyjnego zgodził się na śmierć św. Maksymiliana Kolbe w zamian za ocalenie innego współwięźnia. Owszem: to były działania faszystowskie, lecz jakie znamiona nosi werdykt w sprawie Zygmunta Miernika?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz