14 września 2016

Nowych zasad emerytalnych domagają się weterani walki o niepodległość z lat 1956-89

13.09 do Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wpłynęła petycja - projekt ustawy Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie dotyczącym weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89.

Lata internowania, pozostawania bez pracy z przyczyn politycznych czy działalności w ramach nielegalnych organizacji i związków zawodowych w rozumieniu przepisów do kwietnia 1989 r. są już zaliczone do okresów składkowych, jednakże podstawa wymiaru składki jest wówczas przyjęta jako zero. Zgodnie z projektem teraz przyjmowano by jako podstawę wymiaru określaniu wysokości kapitału początkowego czy emerytury - minimalne wynagrodzenie za pracę (podobnie jak w przypadku repatriantów). Przy ustalaniu prawa do emerytury i wyliczeniu jej wysokości, okresy działalności opozycyjnej miałyby zostać uwzględnione w wymiarze podwójnym.

Proponowana ustawa zmierza również do wyeliminowania sytuacji, w której Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wydaje 2 rodzaje decyzji dot. osób działających w opozycji antykomunistycznej tj. decyzje w/s świadczenia pracy oraz decyzje w/s statusu działacza opozycji antykomunistycznej. Mnożenie decyzji administracyjnej obejmujących tą samą materię (jakim była walka o Niepodległość Rzeczpospolitej) jest według Stowarzyszenia niecelowe i wprowadza niepotrzebne zamieszanie prawne. Dlatego też proponuje się zakończenie tego dualizm, nie wydawania nowych decyzji ws. świadczenia pracy oraz przyjęcie trybu procedowania określonego w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej. Działacze opozycji antykomunistycznej zatem mieliby przyznane z tytułu działalności okresy składkowe bez konieczności ubiegania się o wydanie decyzji o świadczeniu pracy.

Równocześnie zgodnie z zasadą legalizmu nastąpiłaby równoważność wszystkich dotychczas wydanych decyzji przez UdsKiOR tj. świadczenia pracy na rzecz nielegalnych organizacji w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.

Przypomnijmy, że próbę zmianę przepisów emerytalnych w zakresie podwójnych okresy składkowe przy ustalania prawa do emerytury dla weteranów walki o niepodległość i uznania równoważności decyzji UdsKiOR w sprawie świadczenia pracy w nielegalnych organizacjach i ws. statusu działacza opozycji antykomunistycznej, Stowarzyszenie podjęło już w ubr. składając 2 petycje - projekty ustaw do Sejmowej Komisji Petycji. Komisja niby uwzględniła petycję, ale w rzeczywistości żadnych prac nad ich realizacją w postaci projektów ustaw (gotowych już przecież) nie podjęła.
http://serwis21.blogspot.com/2016/05/weterani-walki-o-niepodlegosc-z-lat.html

Marszałek Sejmu, mimo protestu w tej sprawie złożonego przez Stowarzyszenie, nie zareagował. Czy podobny los czeka teraz petycję złożoną w senacie?






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz