21 października 2016

Ministerstwo Rozwoju ukrywa w raporcie fakt negatywnego stanowiska Stowarzyszenia ws. czasu letniego

W przygotowanym dla Departamentu Prawa Gospodarczego Rządowego Centrum Legislacji raporcie ws. projektu rozporządzenia dot. wprowadzenia czasu letniego w latach 2017-2021 przez Ministerstwo Rozwoju znalazł się zapis, że konsultacje społeczne zostały ograniczone do zamieszczenia projektu rozporządzenia na stronach BIP RCL, BIP Ministerstwa Rozwoju i rządowym portalu konsultacji publicznych konsultacje.gov.pl. W ramach konsultacji publicznych i opiniowania żadne uwagi nie zostały zgłoszone.

Prawda wygląda jednak nieco inaczej. 30 sierpnia projekt został umieszczony na wymienionych stronach internetowych. Termin konsultacji upływał jednak już 6 września. Tak krótki termin spowodował, że w terminie nie zgłoszono uwag. Nie oznacza to, iż do Ministerstwa nie napłynęły stanowiska dot. zniesienia czasu letniego.

Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, zwróciło się ze stosowną petycją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które przekazało je do Głównego Urzędu Miar, które z kolei 16 sierpnia przekazało ją do Ministerstwa Rozwoju. A zatem w dniu 30 sierpnia Ministerstwo Rozwoju dysponowało już stanowiskiem Stowarzyszenia z żądaniem zniesienia czasu letniego. Także Kancelaria Prezydenta RP przekazała do Ministerstwa Rozwoju petycję Stowarzyszenia w tej sprawie, skierowaną 17 sierpnia do Prezydenta. A zatem Ministerstwo Rozwoju dysponowało wnioskami Stowarzyszenia dot. zniesienia czasu letniego, w okresie tzw. konsultacji. Dodajmy, iż wcześniej tj. w styczniu i w czerwcu odbyły się posiedzenia komisji petycji sejmowej i senackiej ws. żądania Stowarzyszenia zniesienia czasu letniego, i w sprawie którego wypowiadało się Ministerstwo Rozwoju.

Mimo tych faktów i okoliczności, w raporcie z konsultacji publicznych Ministerstwo Rozwoju nie wspomina o działaniach Stowarzyszenia i żądaniu zniesienia czasu letniego, a tym bardziej o przywoływanych przez Stowarzyszenie zastrzeżenia natury medycznej i rezultaty badań naukowych dotyczących negatywnego wpływu zmiany czasu na człowieka, na jego zdrowie, uwypuklając jedynie korzyści dłuższego światła.

Ukryto fakty, były bowiem niewygodne (chyba że w resorcie panuje bałagan). A może chodzi o to, że urzędnicy mają gdzieś nie tylko naukę Mikołaja Kopernika, ale także głos opinii publicznej. Stowarzyszenie zapowiada jednak dalszą walkę o zniesienie tego trwającego absurdu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz