Opłata użytkowania wieczystego, zmora niszczy rynek nieruchomości, zmora która uderza mieszkańców Warszawy i innych miast. Z roku na rok, opłata może wzrosnąć o 100, 200 a nawet 3000%. Mieszkańcy są przerażeni widmem tych podwyżek. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE znalazło sposób, by udaremnić możliwość dokonywania wypowiedzeń przez burmistrza czy starostę. Wystarczy uprzedzić organ i wystąpić z wnioskiem o obniżenie stawki i opłaty wieczystego użytkowania. Otóż zgodnie z aktualnymi przepisami nie można dokonać wypowiedzenia opłaty, jeżeli nie została ustalona poprzednia opłata, gdyż zgodnie z ustawą - w pierwszym roku podwyżki nie może ona być wyższa niż dwukrotność poprzedniej ustalonej opłaty. W ubiegłym roku taką akcję prowadzono w Warszawie, efektem jest, iż część osób nie ma do tej pory podwyżek wieczystego. Teraz Stowarzyszenie postanowiło rozszerzyć akcję na cały kraj, ale z nowym uzasadnieniem. Poprzednio argumentowano tzw. czynszem symbolicznym jak dla dekretowców. Obecnie Stowarzyszenie podnosi, że stawka opłaty wieczystego określona jest w stosunku do ceny nieruchomości jako wartość prawa własności (a nie prawa użytkowania wieczystego), co zdaniem Stowarzyszenia jest niezgodne z art.2 Konstytucji RP.
W załączonym wzorze wystarczy uzupełnić swoje dane, wpisać dane nieruchomości, organu właściwego (starosty, burmistrza, prezydenta miasta, w Warszawie - zarząd dzielnicy) i rok od którego żądamy obniżki (2016 r., a jeżeli wniosek zostanie złożony po 1 stycznia to od 2017 roku)
wniosek o obniżenie opłaty o połowę
Organ właściwy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jak zareagują władze miejskie? Albo odmówią - bo nie ma operatu szacunkowego i wówczas w ciągu 30 dni trzeba będzie złożyć wniosek do SKO, albo jeżeli organ właściwy nie rozpatrzył w terminie 30 dni i wówczas w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku o obniżenie, należy także skierować sprawę do SKO.
odwołanie do SKO
Oczywiście SKO odmówi, ale nastąpi to po wielu miesiącach, może nawet roku czy dwóch, a w tym czasie podwyżki nie ma. Jeżeli w międzyczasie nastąpi zmiana przepisów dot. wysokości stawek, będzie można wówczas wniosek wycofać.
W załączonym wzorze wystarczy uzupełnić swoje dane, wpisać dane nieruchomości, organu właściwego (starosty, burmistrza, prezydenta miasta, w Warszawie - zarząd dzielnicy) i rok od którego żądamy obniżki (2016 r., a jeżeli wniosek zostanie złożony po 1 stycznia to od 2017 roku)
wniosek o obniżenie opłaty o połowę
Organ właściwy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jak zareagują władze miejskie? Albo odmówią - bo nie ma operatu szacunkowego i wówczas w ciągu 30 dni trzeba będzie złożyć wniosek do SKO, albo jeżeli organ właściwy nie rozpatrzył w terminie 30 dni i wówczas w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku o obniżenie, należy także skierować sprawę do SKO.
odwołanie do SKO
Oczywiście SKO odmówi, ale nastąpi to po wielu miesiącach, może nawet roku czy dwóch, a w tym czasie podwyżki nie ma. Jeżeli w międzyczasie nastąpi zmiana przepisów dot. wysokości stawek, będzie można wówczas wniosek wycofać.
Co roku straszą - teraz chcą niby 800% :( dzięki za poradę....szacunek
OdpowiedzUsuńPoza straszeniem jeszcze "działają" i o tym trzeba pamiętać
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńNa początku wakacji 2016 złożyłem wniosek o aktualizacje wyceny działki. Załączyłem operat szacunkowy. Minęło 90 dni, nie dostałem żadnej odpowiedzi. W urzędzie mi powiedzieli, że właśnie wysyłają mi decyzje odmowną.
Na stronie urzędu miasta jest informacja, że mają 90 dni na odpowiedź. Powyżej przeczytałem, że mają 30 dni, a jak nie odpowiedzą to mam 90 dni na złożenie skargi do SKO. Jak jest z tymi terminami naprawdę?
Kolejna sprawa to miejsce postojowe. Obecnie ma stawkę 1%. W urzędzie mi powiedzieli, że nie ma znaczenia, że złożyłem wniosek o aktualizacje wyceny działki, ponieważ oni zawsze mają prawo zmienić stawkę z 1% na 3%. To jak ma tu się zapis: "Otóż zgodnie z aktualnymi przepisami nie można dokonać wypowiedzenia opłaty, jeżeli nie została ustalona poprzednia opłata" z powyższego tekstu?
1) Termin jest 30 dni na odpowiedź, a w przypadku braku odpowiedzi w terminie można złożyć wniosek w terminie 90 dni. Informacja urzędu wprowadza w błąd.
Usuńart.81 - Użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Doręczenie żądania powinno nastąpić na piśmie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Jeżeli właściwy organ odmówił aktualizacji opłaty użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, skierować sprawę do kolegium. W przypadku gdy właściwy organ nie rozpatrzył żądania w terminie 30 dni, użytkownik wieczysty może, w terminie 90 dni od dnia doręczenia żądania, skierować sprawę do kolegium.
Jeżeli będzie odpowiedź Urzędu nawet po wskazanym terminie, będzie 30 dni na złożenie wniosku do SKO.
2) Nie można dokonać aktualizacji jeżeli nie minęły 3 lata (a zmiana stawki jest formą aktualizacji). Dokonując zmiany stawki, organ jest zobowiązany wskazać wysokość opłaty rocznej (zgodnie z zasadą zupełności), a nie może tego uczynić jeżeli toczy się spór co do wysokości dotychczasowej opłaty.
1) Urząd mówi, że właśnie wysyła decyzje. Czy jest możliwość, że urząd nie wyśle decyzji? Minęło 90 dni od złożenia wniosku o aktualizacje, to już nie można poskarżyć się na "milczenie" urzędu do SKO. Rozumiem, że nadal mój wniosek o aktualizacje jest ważny i czekam na odpowiedź od urzędu, którą mogą wysłać nawet za rok...
Usuń2) W naszym przypadku urząd wziął wycenę nieruchomości z aktu notarialnego na podstawie, którego deweloper kupił działkę w marcu 2012 roku. Wartość działki z aktu wynosi ok. 3400zł/m2, nasz rzeczoznawca wycenił działkę na 2450zł/m2. Działki w okolicy są wycenione na 2100-2200zł/m2.
Wracając do tematu zmiany stawki za garaż z 1% na 3%. Rozumiem, że składając wniosek o aktualizacje wyceny działki "zawiązałem spór".
Czy jeśli urząd będzie "milczał" tak jak to teraz robi dłużej niż 90 dni to ten spór nadal trwa?
Rozumiem, że bez dostania odpowiedzi od urzędu spór sam z siebie nie wygaśnie.
Czy spór trwa do momentu aż dostanę odmowną decyzje i przez kolejnych 30 dni jeśli nie złożę skargi do SKO?
Jeśli złożę skargę do SKO to spór trwa dalej, a jak SKO odpowie negatywnie to czy sprawa sądowa też wlicza się do czasu gdzie nie mogą zmienić stawki % za garaż?
"zmiana stawki jest formą aktualizacji" czytałem, że przy zmianie stawki, gdzie jest ona większa niż 200% to zwiększenie stawki odbywa się na raty (pierwsza podwyżka nie może przekroczyć 100% obecnej opłaty). Widziałem wypowiedzenie stawki 1% za garaż, gdzie ustalono stawkę 3% od razu z 3 krotnie większą opłatą. Nie było okresu "dojścia" do właściwej 3% opłaty w okresie 3 lat. Czy przy zmianie stawki z 1% na 3% nie stosuje się zasady np: 1% to 100zł, więc w drugim roku płacimy 200zł, a w trzecim 300zł?
1) Przepisy jasno tego nie określają. Termin na złożenie skargi/wniosku to 90 dni od daty złożenia wniosku, jeżeli nie wyślą stanowiska/odpowiedzi np. do końca października, proszę ponownie złożyć wniosek i po 30 dniach złożyć wniosek do SKO w związku z milczeniem organu.
Usuń2) Składając wniosek ws. opłaty na tle wyceny, jest spór prawny. Brak odpowiedzi formalnie doprowadzi do wygaśnięcia sporu, o ile nie będzie skargi w SKO. Gdy sprawa zostanie skierowana do SKO spór trwa dopóty nie będzie prawomocnego rozstrzygnięcia w Kolegium lub w Sądzie (w razie złożenia sprzeciwu).
W sprawach zmiany stawek stosuje się przepisy art.78-81 u.g.n, jednak zgodnie z art. 81 u.g.n. w sprawach złożonych w tym trybie stosuje się przepisy art.77-80 u.g.n. , a zatem także art.77 ust.2a. Wynikałoby z tego, że zasada maksymalnie podwójnej stawki w pierwszym roku obowiązuje gdy wniosek składa użytkownik. Ale gdy to urząd dokonuje czynności nie wiadomo. Zatem dla bezpieczeństwa proszę złożyć także wniosek o obniżkę stawki np. z 1% do 1%, a przy milczeniu organu złożyć wniosek do SKO. Formalnie będzie procedura, która spowoduje niemożność podwyższenia stawki.
Dziękuję za odpowiedzi.
Usuń"Zatem dla bezpieczeństwa proszę złożyć także wniosek o obniżkę stawki np. z 1% do 1%, a przy milczeniu organu złożyć wniosek do SKO". Czy można taki wniosek złożyć bez uzasadnienia? Trudno uzasadnić zmianę stawki z 1% na 1%.
Ile razy można złożyć taki wniosek? SKO potrzebuje około 2 lat na decyzje, czy po 2 latach można znów złożyć taki sam wniosek?
Nie ma obowiązku uzasadnienia wniosku, można zatem złożyć wniosek bez uzasadnienia.
UsuńWnioski można składać tyle razy ile się chce, przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń, można składać co roku wniosek, i w ten sposób nie ma podwyżek.
Oczywiście w końcu organa i sądy przyjmą niekorzystną interpretację przepisów, ale zanim to nastąpi minie trochę wody w Wiśle.
To już ostatnie teoretyczne pytanie :)
UsuńSkładam w dniu 12/10/2016 wniosek o zmianę z 1% na 1%.
Urząd miasta w dniu 11/10/2016 wysłał mi zmianę stawki z 1% na 3%, który odebrałem 14/10/2016.
Czy w takiej sytuacji mój wniosek jest brany pod uwagę?
Przypominam, że w przypadku wysyłki z urzędu liczy się dzień doręczenia, natomiast w przypadku użytkownika dzień złożenia lub nadania na poczcie.
UsuńWniosek użytkownika uruchamia procedurę, jeżeli jest wcześniejszy wniosek użytkownika, zatem ta procedura ma pierwszeństwo.
Ale uwaga przepis art.81 u.g.n. mówi jedynie o żądaniu aktualizacji, natomiast przepis art.78 u.g.n. mówi o wypowiedzeniu opłaty. To pewna różnica, który mogłaby być zinterpretowana na niekorzyść użytkownika w okresie samego żądania. Dlatego też należy zaraz po 30 dniach złożyć wniosek do SKO, albowiem procedura odwoławcza jest już bez tych dwuznaczności.
Może komuś się przyda. Znalazłem opinię radcy prawnego, Pani Edyty Wielańczyk-Grzelak. Wg tej opinii jeśli w terminie 30-90 dni od złożenia wniosku nie złoży się skargi na bezczynność urzędu do SKO to po 90 dniach od złożenia wniosku można powiedzieć, że on przepada. Trzeba złożyć nowy wniosek.
UsuńPodsumowanie Pani Edyty: "Taka konstrukcja przytoczonego przepisu (art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami) z jednej strony pozwala użytkownikowi skierować sprawę do SKO w razie bezczynności organu, jednakże z drugiej strony może prowadzić do sytuacji, w której użytkownik wieczysty przegapi termin na wniesienie żądania do SKO przeświadczony o tym, że skoro złożył wniosek o obniżenie opłat rocznych właściwemu organowi, dopiero po otrzymaniu odpowiedzi od organu podejmie dalsze działania w sprawie."
Drobne sprostowanie, to nie skarga na bezczynność, tylko wniosek do SKO ws. ustalenia opłaty w związku z bezczynnością. Po 90 dniach rzeczywiście nie ma możliwości złożenia, chyba że organ wyda odpowiedź, wówczas ma się 30 dni na złożenie wniosku do SKO, ale oczywiście tylko interpretacja. Ponownie złożenie wniosku jest chyba najsensowniejsze
UsuńMam kilka pytań:
Usuń1) Zasada zupełności - jest to ogólna zasada na podstawie, której urząd powinien postępować wspomnianym wyżej przypadku (zmiana z 1% na 3%, gdy złożono wniosek o aktualizacje opłaty). Trudno mi znaleźć definicje zasady zupełności.
2) Skarga do SKO po 30 dniach:
a) Czy trzeba do niej załączać operat szacunkowy?
b) Czy kopię trzeba wysyłać do urzędu miasta?
c) Jaka jest opłata za złożenie skargi do SKO?
d) Rozumiem, że 30 dni jest liczone ciągiem. Czyli jeśli wniosek do urzędu miasta złożę np: 19/10/2016 to 30 dni mija w dniu 19/11/2016, czyli teoretycznie list można wysłać do SKO w dniu 20/11/2016 (pomimo, że to niedziela). Chyba, że są tu jakieś wyjątki, że jak termin wypada w weekend to bierze się kolejny dzień roboczy.
Wzór pisma:
Wnioskodawca
.....
Skarżony
Miasto Stołeczne Warszawa
Reprezentowane przez organ właściwy
Urząd Dzielnicy Wola
Wydział Nieruchomości
Al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Kielecka...
Wniosek do SKO
w/s aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w związku z bezczynnością organu właściwego
W dniu ........... 2016 roku złożyłem wniosek do organu właściwego w trybie art.81 u.g.n. o aktualizacje opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Do wniosku został dołączony operat szacunkowy określający wartość działki gruntu nr ..... wchodzącej w skład nieruchomości budynkowej położonej w Warszawie, w dzielnicy Wola, przy ul. ..............., opisanej w KW nr ............... sporządzony w dniu ............... 2016 r.
Wniosek mój nie doczekał się merytorycznej odpowiedzi w ustawowym terminie 30 dni i zgodnie z przepisami art.81 u.g.n. wnoszę zatem o rozpatrzenie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławczym w Warszawie.
Podpis
Załącznik:
Dodatkowy egzemplarz pisma.
Dziękuję za pomoc.
2e) Czy do skargi trzeba załączać kopie wniosku złożonego do urzędu miasta?
Usuń1) Zasada zupełności mówi że wypowiedzenie opłaty musi zawierać wszystkie elementy niezbędne do oceny wypowiedzenia pod kątem prawidłowości jego dokonania. Oczywiście to zasada ogólna, którą sądy interpretują według własnego mniemania.
Usuń2) Skarga do SKO po 30 dniach należy złożyć w 2 egz., przy czym jeżeli jest operat należy go dołączyć, należy wysłać kopię do Urzędu Miasta by nie mogli twierdzić, że nie wiedzieli że toczy się procedura przed SKO, nie ma opłaty za sprawę w SKO, a termin 30 dni dotyczy dni kalendarzowych, oczywiście uwzględniając sytuację końca terminu np. w dzień wolny od pracy (wówczas przesunięcie na pierwszy dzień po).
Do skargi warto złożyć kopię złożonego wniosku do urzędu miasta, na wypadek gdyby Miasto twierdziło, że wniosku wcześniej nie złożono.
Dwa egzemplarze, to są tylko dwa egzemplarze samej skargi. Rozumiem, że nie muszę składać załączników razy 2 (czyli dwóch operatów, kopii złożonych wniosków).
UsuńPodobnie z kopią skargi dla Urzędu Miasta. Rozumiem, że wystarczy im wysłać tylko kopie skargi do SKO bez załączników.
Tak właśnie.
UsuńPo około 100 dniach dostaliśmy odpowiedź. Miasto kwestionuje w operacie:
OdpowiedzUsuń1) Porównanie naszej nieruchomości (ok. 4800m2) z działką o pow. 1100m2. Różnica jest około czterokrotna. Urząd uważa, że obydwie działki nie są podobne (ze względu na wielkość). W Art 4 pkt 16 nie ma wprost wymienionej powierzchni działki. Jest "inne cechy". Jak przeglądałem rankingi z cenami działek to tam są podziały: 0-800, 800-1200, 1200-2000, 2000-5000, 5000-10000, >10000. Trudno dyskutować z
miastem w tej kwestii.
Czy wg Pana można porównywać działki o powierzchni ~4800m2 i ~1100m2. Czy można to obronić?
2) Brak wyjaśnienia kryteriów dla porównania wielkości działek. Urząd Miasta nie wie dlaczego rzeczoznawca wybrał przedziały 0-2000m2 i >2000m2. Dla <2000m2 rzeczoznawca uznał, że to bardzo dobra działka, a dla >2000m2, że to dobra działka. Na tej podstawie skorygował cenę działki. UM nie wie dlaczego przyjęto 25% wpływu ze względu na wielkość działki na wartość nieruchomości. Brak wyjaśnienia.
3) Rzeczoznawca w operacie napisał, że ceny działek nie zmieniły się w okresie roku (wskazując na swoje doświadczenie). Nie zamieścił tabelek i wykresów potwierdzających jego słowa. UM zakwestionował brak dowodu na to, że ceny działek się nie zmieniały (lub zmieniały się w niewielkim stopniu).
Co teraz należy zrobić?
1) Zaskarżyć do SKO. Wewnętrznie nie mam przekonania do tego, argumenty miasta są logiczne. Może rzeczoznawca, który wykonał operat przekaże nam argumenty i wyjaśnienia.
2) Poprosić rzeczoznawcę by sporządził nowy operat wg uwag otrzymanych z UM. Czyli znalazł nieruchomości o podobnej wielkości +/- 1000m2, opisał dokładnie dlaczego przyjął takie kryteria, zamieścił tabelkę że ceny w okresie roku nieuległy zmianie.
Złożyć nowy wniosek z poprawionym operatem do urzędu miasta i odczekać kolejne 100dni.
1) Nie da się wybrać dwóch czy więcej działek o tożsamych parametrach. W operatach szacunkowych przyjmuje się zatem do porównań działki o różnych wielkościach, oczywiście nie należy przesadzać czyli działki z kilkoma tysiącami m2 z dziesiątkami tysięcy m2. Ale 1100 i 4800 m2 jest do przyjęcia
OdpowiedzUsuń2) Kryteria 0-2000 m2 i powyżej 2000 m2 jako bardzo i dobre, jest akceptowalny, czyli te o najbardziej zbliżonych cechach i te o cechach podobnych.
3) Rzeczoznawca musi jedynie wskazać działki, który przyjął do badania i te które ostatecznie uwzględnił, może brać transakcje nawet z okresu 2 lat, a nie tylko z ostatniego roku.
Jeżeli Miasto się nie zgadza, należy złożyć wniosek do SKO i niech Miasto przedstawi swoje racje w Kolegium. Nie ma co sporządzać kolejne operaty, bo Miasto będzie i tak kwestionować każdy operat przedstawiony przez użytkownika. SKO jak to Kolegium raczej nie oceni operatu, tylko go uzna, chyba że jest kontr-operat, wówczas robi średnią.
Od orzeczenia SKO będzie przysługiwało prawo sprzeciwu, a wówczas jeżeli użytkownik podtrzyma procedurę sądowa, to tenże zarządzi nowy operat biegłego sądowego.
Dziękuję za odpowiedź.
Usuń1) OK. Jeśli można porówna 4800 i 1100 to nie będę już szukał argumentów przeciwko Miastu. Po prostu w skardze napiszę, że wg mnie te dwie nieruchomości są podobne, zgodnie z definicją Art 4 pkt. 16.
2) Tutaj właściwie też nie ma co dyskutować z Miastem. Napiszę do SKO, że przyjęto takie parametry, które wg mnie są właściwe dla wyceny działki.
3) W Operacie mam listę 5 działek z pełną własnością i ponad 20 działek z użytkowaniem wieczystym. Jest podana cena, data transakcji. Właściwie wg tej tabelki można ustalić, że ceny działek zmieniały się w niewielkim stopniu. Jest kilka wyjątków, gdzie działka była sprzedana za 900zł/m2 i 10 000zł/m2, ale to jest uwarunkowane lokalizacją.
Czy w skardze do SKO muszę się odnosić do uwag miasta?
Czy wystarczy, że napiszę że nie zgadzam się z decyzją odmowną?
Czy konieczne jest uzasadnienie? Właściwie w nim mogę napisać, że nie zgadzam się z Miastem, ponieważ wg mnie operat jest wykonany rzetelnie.
Rozumiem, że w SKO miasto będzie musiało podać swoją argumentacje. Jeśli SKO nie ocenia operatu, czyli są dwie możliwości:
1) SKO uznaje nasz operat szacunkowy i sprawa się kończy.
2) Miasto ma kontr-opera (nie mają go bo wycenę biorą z aktu notarialnego z 2012 roku) i wtedy wyciąga się średnią.
Jeśli w przypadku 2 nie spodoba mi się "średnia" wycena to sprawę mogę skierować do sądu, gdzie opera zrobi biegły sądowy. Czy w takiej sytuacji można połączyć sprawy sądowe mieszkańców, którzy przekazali sprawę do sądu (obniżenie kosztów za biegłego)?
Nie ma konieczności uzasadnienia wniosku do SKO, wystarczy napisać że nie zgadza się ze stanowiskiem Miasta.
UsuńOdnośnie procedury w SKO - jest dokładnie jak powyżej. No w teorii jest możliwe w razie rażących błędów w operacie, iz Kolegium go odrzuci, ale to rzadkość.
Jeżeli sprawy dotyczące identycznego stanu prawnego, można wystąpić o połączenie postępowania. Ponadto nawet w przypadku braku połączenia, można wystąpić o dopuszczenie dowodu z innego postępowania jeżeli dotyczyło tej samej sytuacji prawnej. W obu przypadkach spowoduje to obniżenie kosztów.
Dziękuję.
Usuń"można wystąpić o dopuszczenie dowodu z innego postępowania jeżeli dotyczyło tej samej sytuacji prawnej. W obu przypadkach spowoduje to obniżenie kosztów."
Chciałbym to lepiej zrozumieć:
1) Jako pierwszy decyduje się przekazać sprawę do sądu. Sąd powołuje biegłego za którego mam zapłacić np: 2000zł.
2) Mój sąsiad miesiąc później dostaje decyzje z SKO i postanawia sprawę przekazać do sądu. Powołuje się że w sprawie z punktu 1 wykonano operat. Co w takiej sytuacji z moimi kosztami (2000zł) za operat? Czy sąd nakazuje sąsiadowi zapłacić kwotę X, a mi zwraca część opłaty za biegłego?
W przypadku połączenia spraw podział kosztów jest prosty 2000zł/ilość mieszkańców. Nie wiem jak to jest gdy sprawy są prowadzone oddzielnie i w różnym czasie.
W przypadku odrębnych postępowań, największe ryzyko finansowe ponosi "pierwszy", chyba że zanim zamknie się jego sprawa, dowód będzie uwzględniony w innym postępowaniu. Dlatego lepiej zawsze żądać połączenia postępowania.
UsuńProszę o potwierdzenie czy wystarczająca jest poniższa skarga do SKO na odmowną decyzje UM:
Usuń------------------------------------
Warszawa, dnia 14 listopada 2016 r.
Wnioskodawca
Jan Kowalski
Skarżony
Miasto Stołeczne Warszawa
Reprezentowane przez organ właściwy
Urząd Dzielnicy Wola
Wydział Nieruchomości
Al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Ul. Kielecka 44
02-530 Warszawa
Wniosek do SKO
w/s aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w związku z odmową aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej przez organ właściwy
W dniu 12 lipca 2016 roku złożyłem wniosek do organu właściwego w trybie art.81 u.g.n. o aktualizacje opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Do wniosku został dołączony operat szacunkowy określający wartość działki gruntu nr XX/3 wchodzącej w skład nieruchomości budynkowej położonej w Warszawie, w dzielnicy Wola, przy ul. XXXXXXXXXXXX, opisanej w KW nr WA4M/XXXXXXXX/9 sporządzony w dniu 3 czerwca 2016 r.
W dniu 19 października 2016 roku otrzymałem od Urzędu Miasta odmowę aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej nr XX/3 przy ul. XXXXXXXXXXXX w Warszawie.
Nie zgadzam się z decyzją Urzędu Miasta i zgodnie z przepisami art.81 u.g.n. wnoszę zatem o rozpatrzenie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie.
…………………………………..
Jan Kowalski
Załączniki:
1. Dodatkowy egzemplarz pisma.
2. Kopia decyzji odmowy aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej przez organ właściwy – nr decyzji XXXXXXX/12
3. Kopia wniosku o aktualizacje opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej złożony w dniu 12 lipca 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Wola m. st. Warszawy – nadano nr XXXXXX/16
4. Operat szacunkowy określający wartość działki gruntu nr XX/3 wchodzącej w skład nieruchomości budynkowej położonej w Warszawie, w dzielnicy Wola, przy ul. XXXXXXXXXX, opisanej
w KW nr WA4M/XXXXXXXXXXXXXXXX/9 sporządzony w dniu 3 czerwca 2016 r.
------------------------------------
Proszę o odpowiedź na pytania:
1) Czy "tytuł" pisma jest poprawny?
2) Czy lista załączników jest poprawna?
3) Czy kopię skargi wysłać do Urzędu Miasta?
Dziękuję.
Jest w porządku, Choć SKO powinno przekazać kopię skargi lepiej wysłać do UM.
Usuń