2 listopada 2015

KONIEC PATOLOGII W DORĘCZENIACH PISM SĄDOWYCH?

Pisma sądowe z pieczątką sądu i podpisem osoby wydającej lub uwierzytelniającej, oraz doręczenie takiego pisma za pośrednictwem Poczty Polskiej - takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy złożony do Sejmu przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste".
2 listopada do Sejmu wpłynął petycja-projekt ustawy dot. zmian w Kodeksie Postępowania Cywilnego, który ukraca 2 patologie w działaniu wymiaru sprawiedliwości. Pierwsze dotyczy procedury doręczeń. Zgodnie z projektem pisma sądowe byłyby doręczane za pośrednictwem operatora pocztowego wyznaczonego w rozumieniu Prawa Pocztowego (czyli aktualnie przez Pocztę Polską). Jak stwierdza Stowarzyszenie w uzasadnieniu W wyniku zawarcia umów z prywatnymi operatorami pocztowymi, którzy nie dysponują właściwym zapleczem jakim dysponuje operator wyznaczony, doszło do bardzo wielu patologii w doręczeniu przesyłek sądowych. Nagminne są przypadki w którym nie dokonywane jest podwójne awizowanie, odebranie przesyłek następuje w odległych placówkach (sklepach między masłem i margaryną, lombardach itp), w których osoby nie dają gwarancji właściwej ochrony danych osobowych. Projekt ustawy zwiększa także możliwość doręczeń pocztą elektroniczną, np. także w przypadku złożenia wniosku strony o taki rodzaj doręczenia.
Drugą patologią którą eliminuje projekt Stowarzyszenia jest wydawanie pism sądowych bez pieczątki sądu i bez podpisy osoby uwierzytelniającej pismo. W wyniku nowelizacji zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r., od końca 2013 r. pisma sądowe w tym wezwania, postanowienia, zarządzenia przesyłane stronom postępowania sądowego nie zawierają ani podpisu uwierzytelniającego dany dokument ani pieczątki sądu, także wówczas gdy pismo jest przesyłane w formie papierowej czyli nie-elektronicznej. Tworzy to sytuację, w której obywatel otrzymuje pisma co do którego nie ma żadnej pewności jego autentyczności i wiarygodności.

Czy to początek końca patologii w sprawach doręczeń? Odpowiedź poznamy przed 2 lutego br, kiedy upływa termin rozstrzygnięcia wniosku przez sejmową Komisję Petycji.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz