Informowaliśmy, iż Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" wystąpiło do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście o uznanie bezskuteczności pism sądowych, które są nie podpisane i bez pieczątki (innymi słowy pism do których zastosowano §19 ust.4 zarządzenia
ministra sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2013 roku w
sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych
działów administracji sądowych. Stowarzyszenie zwróciło uwagę, bowiem iż ww przepis odsyła do załącznika nr 3, którego nie ma, natomiast załącznik nr 2 który określa pisma nie wymagające podpisu sam w sobie nie może stanowić normy prawnej. Ponadto Stowarzyszenie zwróciło uwagę na przekroczenie delegacji ustawowej przez Ministra.
Sąd zwrócił pozew uznając, że Stowarzyszenie nie uzupełniło braków formalnych pozwu czyli nie wskazało wartości przedmiotu sporu (Stowarzyszenie wskazało 0 złotych, a gdyby to nie było możliwe - symboliczna złotówka) oraz nie doręczyła odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS (Stowarzyszenie nie jest przedsiębiorcą i nie podlegał wpisowi do KRS, gdyż jest stowarzyszeniem zwykłym). Stowarzyszenie złożyło zażalenie na zarządzenie o zwrocie pozwu. 8 maja Sąd Rejonowy wezwał ponownie do wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia i uiszczenia 30 złotych. W tej sytuacji 14 maja Stowarzyszenie złożyło nowe zażalenie, tym razem na wezwanie Sądu, wskazując na jego bezskuteczność - brak podpisu i pieczątki. Ponadto wskazano, iż nie załączono do wezwania zarządzenia sędziego ani bliższych informacji o samym zarządzeniu (daty wydania i osoby sędziego), a wezwania powinny mieć charakter precyzyjny. Jakoże zażalenie na wysokość opłat sądowych nie podlegają opłacie, zatem Sąd będzie musiał się odnieść do kwestii braków formalnych wezwania sądowego, w tym kwestii podpisu i pieczątki. Cdn.
Pieczęcie urzędowe muszą być na każdym dokumencie wysyłanym do zainteresowanego. Jeśli takiej pieczęcie nie ma najprawdopodobniej możemy uznać, że dokument nie jest ważny. Wyrabiając pieczątki w maxsc wiele razy mieliśmy okazję realizować je właśnie dla różnych organów.
OdpowiedzUsuńNo niestety. Pismo sądowe bez pieczątek i parafek nigdy nie było wiążące.
OdpowiedzUsuń