W załączeniu stanowisko Rady Sekcji Gdańskiej odnośnie orzeczenia TK ws. emerytur. Jest duże rozgoryczenie nauczycieli w tej sprawie (dodano łącznie prawie 12 lat w ostatnich latach, nie ma tak ważnego prawa wyboru ponad określone minimum - było zapisane w art. 88 ustawy Karta Nauczyciela). Oburza fakt, że odebrano PRAWA NABYTE już zatrudnionym nauczycielom (inaczej niż w służbach mundurowych). To lekceważenie państwa prawa. Nauczyciele w ponad 81% to kobiety. Zmiany emerytalne - te ogółem - dotykają w jeszcze bardziej dotkliwy sposób (z 60 do 67, u mężczyzn z 65 do 67).
W. Książek
Stanowisko ws. emerytur
Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego – popierając Oświadczenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” – wyraża zaskoczenie decyzją Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja br., odrzucającą skargę m. in. Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w sprawie zasadności podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.
Dodatkową dezaprobatę budzi fakt, iż jeszcze przed jego ogłoszeniem, negatywne stanowisko w tej sprawie wyrażał Prezes Trybunału, co nie powinno mieć miejsca w państwie prawa (prof. Andrzej Rzepliński powiedział m.in.: „Mam poczucie, że traktujemy w tej ustawie i w dyskusji o tym pracę jako swoistą katorgę, torturę, rzecz niemal haniebną i chcemy jak najszybciej obywateli uwolnić od tej katorgi, i jak najszybciej uczynić z nich emerytów. Mnie się to kłóci z tym, czym jest praca, jak silnie od zawsze, od samego początku wyznacza ona nasze człowieczeństwo”).
Zwracamy uwagę, że najpierw trzeba zapewnić miejsca pracy (a w samej oświacie corocznie traci ją po ok. 7 tys. nauczycieli), zapewnić odpowiednie warunki jej wykonywania (w tym płacowe), aby wyrażać takie opinie. Za aktualne uznajemy stanowisko Międzynarodowej Organizacji Pracy w Konwencji nr 102, mówiące o pracy godnej i bezpiecznej.
Podtrzymujemy zdanie, iż w Polsce, w sytuacji wciąż trudnych warunków pracy, w tym dydaktyczno-wychowawczych warunków pracy nauczycieli, tak radykalne wydłużenie wieku emerytalnego jest nie do przyjęcia. Zwracamy uwagę, iż w 2008 roku odebrano nauczycielom prawo do wcześniejszych emerytur wynikające z Karty Nauczyciela. Łącznie z decyzjami z 2012 roku okres pracy nauczycieli zwiększył się o około 12 lat – w tym łamiąc konstytucyjne prawo zachowania PRAW NABYTYCH (pomimo braku zapowiedzi tych działań w programach wyborczych koalicji rządzącej, pomimo protestów związkowych, zebrania ponad 2 mln podpisów pod wnioskiem o referendum).
Uważamy, że wybór momentu rezygnacji z aktywności zawodowej powinien pozostać uprawnieniem pracownika.
Nie godzimy się na tak instrumentalne traktowanie nauczycieli, na których nakłada się coraz to nowe obowiązki, formułuje się coraz to wyższe wymagania i oczekiwania społeczne, a jednocześnie ciągle obniża się ich status zawodowy i społeczny.
W imieniu Rady Sekcji:
Wojciech Książek
(Przewodniczący Sekcji Gdańskiej)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz