22 października 2015

Bez samowoli sędziowskiej ws. odmowy dopuszczenia organizacji społecznych w postępowaniach cywilnych?

Sądy - jedno z podstaw demokratycznego państwa prawnego. A w Polce to jedno z narzędzi represji wobec obywateli. 22 października Sąd Rejonowy dla M.St.Warszawy odmówił wstąpienia Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE do postępowania sądowego ws. aktualizacji opłat użytkowania wieczystego dot. nieruchomości na warszawskim Rakowcu przy ul. Baleya (II C 376/14), odmówił i naruszył prawo.

Uzasadniając wstąpienie Stowarzyszenie powołało się na art.61 kpc w związku z art.7 ust.1 pkt.6 ustawy o VAT, zgodnie z którym wieczyste użytkowanie jest towarem, a zatem sprawy wieczystego mają charakter konsumencki. Sąd zwrócił się najpierw do pełnomocnika pozwanego o stanowisko. Ten zgłosił wniosek o niedopuszczenie Stowarzyszenia czyli opozycję. Następnie Sąd wydał postanowienie o odmowie wstąpienia, powołując się na art.4 ustawy o Prawach Konsumenta, wyłączającej z przepisów tejże ustawy spraw dotyczących własności nieruchomości. Podstawa jest absurdalna albowiem ustawa o Prawach Konsumenta nie przesądza o charakterze spraw, a jedynie stwierdza iż ta ustawa nie ma zastosowania do określonych spraw (dot. nieruchomości, kredytów, usług płatniczych itp). Nie oznacza to jednak, iż te sprawy nabywania nieruchomości, usług płatniczych itp. nie mają charakteru konsumenckiego, mają tyle że nie są regulowane ustawą o Prawach Konsumenta.
Po wydaniu postanowienia odmawiającego wstąpienia sędzia zażądała by Stowarzyszenie zajęło miejsce dla publiczności, naruszając w ten sposób przepis art.78 kpc. zgodnie z którym interwenient uboczny może - w przypadku opozycji - uczestniczyć w postępowaniu aż do prawomocnego rozstrzygnięcia ws. jego wstąpienia. Sąd tymczasem próbował odróżnić interwencją uboczną od samoistnej, i stwierdził że w przypadku interwencji ubocznej nie ma prawa zażaleniaTymczasem art.394 kpc jasno stanowi, iż przysługuje prawo zażalenia do sądu II instancji . Albo sąd nie zna przepisów, albo celowo dopuszczenia się naruszenia prawa, bo nie chce autentycznej kontroli przebiegu postępowania sądowego.
Stanowiskiem Sądu, Stowarzyszenie się jednak nie przejmuje, i zapowiada zażalenie do sądu II instancji.

Być może takie spory w końcu się skończą, 9/10 do Sejmu wpłynął bowiem petycja-projekt ustawy o udziale organizacji społecznych w postępowaniach sądowych, przygotowanych przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, zgodnie z którym wstąpienie organizacji społecznych do postępowań cywilnych nie będzie uwarunkowane charakterem spraw (jak do tej pory), będzie mogło nastąpić w każdej sprawie za zgodą jednej ze stron, a sama organizacja społeczna będzie mogła działać na podobnych zasadach jak prokurator. Gdyby nie przypadki odmów dopuszczenia Stowarzyszenia do postępowań, projektu by nie było, a tak jest możliwość iż bezprawie sędziowskie wkrótce zostanie ukrócone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz