27 listopada 2017

Czy będzie darmowa komunikacja miejska dla rozliczających PIT w Warszawie?

30 listopada Rada Warszawy rozstrzygnie kwestię wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla osób rozliczających podatek PIT W Warszawie. Z propozycją takiego rozwiązania wystąpiło Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE w sierpniu br.

 Impulsem do złożenia wniosku ws darmowej komunikacji dla osób rozliczających podatek PIT w Warszawie był fakt złożenia przez radną Małgorzata Żuber-Zielicz (61 l., PO) wniosku o przeprowadzenie dogłębnej analizy zysków i strat ewentualnego wprowadzenia w Warszawie darmowej komunikacji miejskiej dla osób rozliczających swój podatek w stolicy. W przeszłości podobny postulat wysuwał kandydat PIS na Prezydenta Warszawy - dziś poseł Jacek Sasin. Stowarzyszenie postanowiło zatem złożyć stosowną petycję. Jak wskazywało Stowarzyszenie - Wprowadzenie darmowej komunikacji dla osób rozliczających podatek na terenie Warszawy zmniejszyłoby dochody z tytułu sprzedaży biletów o 252 mln zł. Równocześnie spowodowałoby to znaczący wzrost osób, rozliczających swój podatek dochodowy w Warszawie. W Warszawie wiele jest ludności napływowej, które zasadniczo rozlicza swój podatek dochodowy w miejscu zameldowania (według szacunków powyżej 0,5 mln). Zniżka z tytułu karty Warszawiaka jest niewielka i nie jest czynnikiem wystarczająco zachęcającym do rozliczenia się w Warszawie. Zniesienie odpłatności spowodowało by wzrost osób rozliczających się w Warszawie i przyrost podatków. Mediana wynagrodzeń w 2016 r. w Warszawie wynosiła 5300 zł/miesięcznie, co oznacza pod względem podatkowym ponad 1830 zł wpływów do budżetu gminnego, w przypadku rozliczenia się w stolicy (czyli więcej niż 4 imienne bilety kwartalne, czy 12 imiennych biletów miesięcznych). Zatem wystarczy, że 150 tys. osób zacznie rozliczać się w Warszawie i będzie to korzystne rozwiązanie dla budżetu Miasta.

Prezydent Warszawy negatywnie odniósł się do propozycji, a uzasadnienie projektu uchwały Rady powtarza jego argumentację i nie odnosi się do danych finansowych przedstawionych w petycji - https://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/C599B38C-1954-47AD-B259-56539FC9F7B9/1309568/1754_druk.pdfA zatem płacenie podatku PIT w Warszawie nadal ma nie być premiowane.

1 komentarz:

  1. Osobiście nie wiem jak rozliczyć pit dlatego zawszę wolę udać się do księgowego który zrobi to za mnie. Zapłacimy niewiele, a mamy pewność, że wszystko będzie rozliczone prawidłowo.

    OdpowiedzUsuń