Od czerwca br. w Warszawie obowiązuje 95% bonifikata przy przekształceniu wieczystego użytkowania na własność. W trakcie wakacji spółdzielnię (przy wsparciu Miasta) zachęcały mieszkańców do składania wniosków przekształceniowych do spółdzielni, które przekazywało je do Urzędu Miasta.
O tym jak w praktyce wygląda procedura przekształceniowa przekonało się niedawna grupa mieszkańców Żoliborza, konkretnie nieruchomości KW 43333 zlokalizowanej w obrębie ulic Braci Załuskich, Poli Gojawiczyńskiej, Popiełuszki, Tołwińskiego. 13 listopada kilkunastu mieszkańców udała się do urzędu dzielnicy Warszawa Żoliborz celem złożenia wniosku. O dziwo urzędnicy nie chcieli początkowo przyjmować wniosków, gdyż niby niekompletne, niby toczy się jakieś postępowanie spadkowe w tej nieruchomości, a tak naprawdę to mają odgórne wytyczne. Oznajmiono mieszkańcom, że wniosek spółdzielni (WSM) obejmuje ponad 50% udziałów w tej nieruchomości, a zatem wniosek mieszkańców jest zbędny (tak jakby nie wiedzieli że do wniosku wystarczy 50%, ale do przekształcenia już 100%). Ponadto poinformowano, że grunt otrzyma spółdzielnia (podczas gdy w rzeczywistości w wyniku przekształcenia wszyscy użytkownicy otrzymają udział w prawie własności gruntu). Jak można się domyśleć, cała sprawa skończyła się awanturą i urzędnicy zostali zmuszeni do przyjęcia wniosków.
Powyższe zdarzenie doskonale ilustruje konieczność przyjęcia przez parlament ustawy umożliwiającej realne przekształcenie wieczystego użytkowania, i to prze wyborami samorządowymi (po może już nie być politycznego zainteresowania). Tymczasem projekt rządowy cały czas nie może doczekać się przyjęcia i znów trafił do uzgodnień. Jest jeszcze kolejny projekt Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE złożone do senackiej komisji petycji, ale nie wiadomo czy senatorowie zechcą podjąć pracę, skoro niby ma być projekt rządowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz