22 listopada 2017

Utajniona petycja?

Inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mają szczególne uprawnienia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stanowi o tym art. 47c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jednak do tej pory pominięto osoby świadczące prace w organizacjach związkowych i politycznych nielegalnych w rozumieniu przepisów do kwietnia 1989 r. oraz osoby nie wykonujących pracę w okresie przed 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych. O te osoby upomniał się w petycji do Ministerstwa Zdrowia w sierpniu br. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89.

Ministerstwo uznało, że ewentualne zdefiniowania osób świadczących pracę na rzecz nielegalnych organizacji związkowych i politycznych oraz osób nie wykonujących pracy na skutek represji politycznych na gruncie jednej z wyżej wymienionych ustaw (o działaczach opozycji antykomunistycznej, o kombatantach) umożliwiłoby odzyskanie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń zdrowotnych. I Departament Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia odsyła do resortu pracy.

W całej sprawie zdziwienie budzi fakt, iż petycja Stowarzyszenia nie została zamieszczona w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Zdrowia. Czyżby już niektóre petycje są utajniane?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz