20 marca 2017

Wątpliwy sondaż IBRIS

Media totalnej opozycji właśnie ogłosiły, iż w sondażu PO prawie dogoniła PIS. Według IBIRS Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 29% (-5) a Platforma Obywatelska – 27% (+10). Wynik Nowoczesnej nie zmienił się - 9%, a Kukiz'15 miał zmniejszyć się o 2% czyli do 8% poparcia. Co prawda w sondażu IBRIS rzekomo uczestniczyło 1100 osób, ale nie informuje się przy tym ile osób odpowiedziało na pytanie (zazwyczaj to ok. połowa), a zatem poziom błędu statystycznego jest przy takich badaniach wysoki, a wynik jest mocno uwarunkowany od doboru próby.

Sondaż nie jest oczywiście przypadkowy, następuje w momencie ogłoszonego, choć nie złożonego wniosku o wotum nieufności przez PO, i ma być uzasadnieniem tego wniosku. Stąd też taki wynik. Jeżeli przyjrzeć się innym sondażom, to PIS uzyskuje wynik między 31 a 37%, Platforma 19 do 24%, a Nowoczesna 8 do 14% (zazwyczaj przepływy elektoratu następują między Nowoczesną a PO, lub pomiędzy PISem a Kukiz'em). 
http://ewybory.eu/sondaze/

Jak widać wynik PO z IBRIS daleko odbiega od innych sondaży i od naturalnych tendencji przepływu elektoratów. Być może nastąpiły zmiany poparcia, ale przedstawiona skala nie wydaje się zbyt wiarygodna. Postanowiliśmy zatem zrobić własny sondaż internetowy poparcia dla partii politycznych i zachęcamy do udziału w nim. Nie dajmy się manipulować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz