24 października 2016

"Tajne losowanie" składu orzekającego Trybunału Stanu w sprawie Emila Wąsacza?

18 października wybierano w drodze losowania skład orzekający Trybunału Stanu w sprawie Emila Wąsacza. Losowano, ale bez powiadomienia i udziału członków Trybunału.

Przypomnijmy w 2005 r. Sejm przyjął uchwałę o pociągnięciu Emila Wąsacza, jako osoby nadzorującej przebieg prywatyzacji PZU, do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu za nieprawidłowości przy prywatyzacji ubezpieczyciela. Przypomnijmy, iż sprawa prywatyzacji zakończyła się rozprawą przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym i ostatecznie wypłatą przez Polskę gigantycznego odszkodowania na rzecz firmy Eureko. Jednak przez 12 lat Sejm nie potrafił wybrać posła oskarżyciela, a w 2014 r. posłowie PO twierdzili że sprawa przed TS jest przedawniono. Jednak po ubiegłorocznej zmianie władzy, udało się w lipcu br wybrać posła-oskarżyciela Halinę Szydełko (PIS), mimo że aż 131 posłów (aktualnej opozycji) próbowało nie dopuścić do jej wyboru i w ten sposób chronić Wąsacza.

18 października odbyło się losowanie składu orzekającego w sprawie Emila Wąsacza, pod nieobecność wszystkich wybranych członków Trybunału Stanu. Losowanie dokonano na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad wyznaczania i losowania składu orzekającego. Zgodnie z tym rozporządzeniem, zawiadomienie o losowaniu przesyła się prokuratorowi i obrońcy, a w samym losowaniu uczestniczy przewodniczący wydziału, protokolant i pracownik sekretariatu, i o ile się stawią także prokurator i obrońca. 

Losowanie pod nieobecność a nawet wiedzy członków TS, zaniepokoiła Roberta Majkę - członka Trybunału, który w dniu 21 października wystąpił do przewodniczącego Trybunału Stanu - sędziego Małgorzaty Gersdorf (przypominamy Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego) o przesłanie numeru zarządzenia przewodniczącego Trybunału Stanu, który określa procedurę wyłonienia składu orzekającego w sprawie Wąsacza i listy obecności.

Fakt, że członkom Trybunału Stanu nie przesłano nawet ex post numeru zarządzenia, listy obecności, protokołu z losowania każe się zastanowić nad sposobem procedowania przewodniczącej Trybunału Stanu, Pierwszego Prezes Sądu Najwyższego - Małgorzata Gersdorf .



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz