29 października 2016

Coraz głośniejszy sprzeciw wobec zmiany czasu

Fundacja Republikańska i Stowarzyszenie Koliber dołączyli wystąpili do pani premier z petycją o odrzucenie rozporządzenia regulującego zmiany czasu w latach 2017-2021, które zostało Pani przedłożone do podpisu. Jak stwierdzają ww. organizacje - zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie nie niesie ze sobą w dzisiejszych czasach żadnych istotnych pozytywów. Podstawowy argument za zmianą - oszczędności w energetyce w związku z mniejszym zużyciem światła - wobec najnowszych badań statystycznych, okazuje się być fałszywy. Nie istnieje żaden poważny powód do pozostania przy systemie czasu letniego i zimowego poza przyzwyczajeniami. Z drugiej strony natomiast, należy wskazać na szereg negatywnych konsekwencji, które powodowane są rozregulowaniem zegarów biologicznych ludzi poddanych zmianie czasu urzędowego. Większe ryzyko zawałów serca, depresje, czy wreszcie niższe wyniki testów wśród uczniów i gorsza wydajność pracowników - wszystko to znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych przeprowadzanych w wielu krajach świata. Petycja powołuje się na obszerny raport pt. "Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu" (http://fundacjarepublikanska.org/wp-content/uploads/2016/10/Z%C5%82a-zmiana-raport-o-zmianie-czasu-2016-10-27.pdf).

Przypomnijmy, że pod koniec ubr. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, zainicjowało kampanię ws. zniesienia zmiany czasu, występując do Sejmu, Senatu, Prezydenta i Rządu. Wprawdzie urzędnicy i politycy odmówili, jednak sprawa nie jest zakończona, w związku z projektem rozporządzenia wprowadzającego czas letni w latach 2017-2021. Stowarzyszenie wezwało premiera do odmowy złożenia podpisu pod projektem. Co zrobi premier Szydło?

Stowarzyszenie proponuje uchylenie przepisów dot. czasu letniego, co oznaczałoby że przez cały rok obowiązywałby naturalny czas czyli zimowy. Stowarzyszenie jednak zaakceptowałoby także czas wschodnioeuropejski, gdyby taka była decyzja, najważniejsze to znieść absurd zmiany czasu. Fundacja Republikańska i Koliber zdają się zaś skłonne do utrzymania na stałe czasu letniego. Społecznej zgody na utrzymanie status-quo już nie ma, w badaniach 70-80% respondentów opowiada się za zniesieniem zmiany czasu.

PS: w roku bieżącym Turcja i turecka część Cypru zrezygnowały ze zmiany czasu, pozostając na stałe przy czasie letnim.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz