28 czerwca 2016

Dotychczasowe opłaty wieczystego nie mogą być podstawą opłat za przekształcenie?

28 czerwca w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się spotkanie Prezesa Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE dra Daniela Alain Korona z wiceministrem Kazimierzem Smolińskim, poświęcone projektowi ustawy o zmianie prawa współużytkowania wieczystego gruntu wykorzystanego na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntu UD-75. Strony przedstawiły swoje racje.


Zdaniem Stowarzyszenia nie akceptowalna jest propozycja odpłatności do końca okresu użytkowania wieczystego według wysokości dotychczasowych opłat cyklicznych. Taka propozycja utrwali bowiem skutki patologicznych rozwiązań aktualnie obowiązujących. Dotychczasowe opłaty roczne były ustalane w sposób rażący na niekorzyść użytkowników wieczystych. Operaty szacunkowe sporządzone przy okazji aktualizacji opłat opierano często na niewłaściwym doborze transakcji porównawczych. W efekcie niedoskonałych procedur odwoławczych doszło zatem do sytuacji w której użytkownicy tych samych nieruchomości płacą różne opłaty wieczystego użytkowania (nawet o kilkaset procent). Z kolei użytkownicy różnych nieruchomości ale przy identycznym stanie prawnym, w zależności od składu sędziowskiego, uzyskiwali wyroki odmienne o 180 stopni. Tak określane opłaty użytkowania wieczystego nie można uznać jako podstawę opłaty do końca okresu użytkowania. 


Stowarzyszenie postuluje zmianę założeń projektu, a w szczególności:

obniżenie stawki opłaty rocznej wieczystego użytkowania/za przekształcenie dla nieruchomości mieszkaniowych do 0,3% (zamiast 1%)

Przyjęcie zasady korzystniejszej opłaty. W przypadku w którym na dzień wejścia w życie ustawy wysokość opłaty rocznej nie była prawomocnie ustalona w związku z procedurą przed kolegium lub sądem, przyjmuje się do celów wyliczenia opłaty cyklicznej roczną sprzed aktualizacji.

- stworzenie możliwości zrewidowania w ciągu roku aktualnych opłat rocznych, co do których są wątpliwości prawne (np.  wypowiedzeniach powoływało się na udzielone upoważnienie lub pełnomocnictwo od organu właściwego bez wskazania danych identyfikujących pełnomocnictwa, nie wskazano właściciela nieruchomości, wartości nieruchomości, czy wypowiedzenie doręczono tylko jednemu ze współmałżonków.

Prace i konsultacje nad projektem będą kontynuowane.

1 komentarz:

  1. a co z opłatami za garaż pod budynkiem wielorodzinnym?? teraz liczą za to 3% i wychodzą kosmiczne kwoty.

    OdpowiedzUsuń