19 czerwca 2016

Nieprawidłowości w spółkach i urzędach marszałkowskich - CBA w akcji

Jak można było oczekiwać, na celowniku rządu PIS znalazły się m.in. nieprawidłowości, patologie sfery publicznej. Centralne Biuro Antykorupcyjne wchodzi do kolejnych instytucji publicznych, w związku z prowadzonymi śledztwami.

7 czerwca - białostoccy agenci CBA zatrzymali 8 osób związanych z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. To siedmiu obecnych i jeden były pracownik. Sprawa dotyczy zarzutów wyłudzenia środków pieniężnych na szkodę uczelni WAT. W tym samym dniu szczecińscy agenci CBA weszli dziś do Elektrowni Dolna Odra oraz do 35 innych miejsc, biur i mieszkań osób związanych z realizacją remontów i inwestycji w Elektrowni Dolna Odra. Sprawa dotyczy tzw. korupcji  menadżerskiej  i  przyjmowania korzyści w zamian za ustalenie sposobu wyłonienia wykonawcy, realizacji procedur jego wyłonienia, nadzór nad przebiegiem i końcowy odbiór robót. Warto zaznaczyć, że Elektrownia Dolna Odra na działalność remontową rocznie przeznacza 50-70 mln zł , a latach 2007-2013 było to ok. 700 mln zł.

16.06.2016 – CBA „odwiedzili” siedziby PZU i PZU Życie w Warszawie, celem zabezpieczenia dokumentów dotyczących  jednego z dużych projektów informatycznych. Dzień później CBA weszło wczoraj do siedziby Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, do biur PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i PKP Utrzymanie sp. z o. o. w Warszawie. Delegatura CBA w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi  śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy udzielaniu niektórych zamówień publicznych.  Już wcześniej agenci CBA zabezpieczyli  w Wydziale Transportu Biura Organizacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla tego wielowątkowego śledztwa.

Największe wrażenie zrobiła jednak superkontrola CBA u 16 marszałków, która dotyczy wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce (czyli włącznie z urzędem podkarpacki, w którym rządzi PIS). Kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro. Szczególnemu badaniu CBA będą podlegać programy, w których beneficjentami są same urzędy marszałkowskie.  Konkretnie CBA chodzi o te wielkie pieniądze z programów unijnych, które urząd marszałkowski przyznawał sam sobie,  sam je realizował  i później sam rozliczał.    Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw.


Jak można było się spodziewać działania CBA są krytykowane przez opozycję, która przypomnijmy rządzi w 15 na 16 województwach, a także jej nominaci zarządzali spółkami, w których doszło do nieprawidłowości. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz