8 czerwca 2016

Poczta Polska nie będzie ustawowym operatorem wyznaczonym

8.06 - Sejmowa Komisja Petycji zajmowała się prawem pocztowym, za sprawą petycji - projektu ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE o zmianie ustawy Prawo Pocztowe. Celem projektu ustawy jest zmiana relacji na rynku pocztowym, poprzez wyraźne wskazanie iż operatorem wyznaczonym jest Poczta Polska, jednoosobowa spółka skarbu państwa, dla której zastrzeżono usługi w zakresie doręczenie przesyłek urzędowych i sądowych. Projekt powstał w związku z licznymi nieprawidłowościami zaobserwowanymi w ostatnich 2 latach, w związku z przekazaniem doręczenia przesyłek sądowych i urzędowych - operatorom prywatnym, nastawionym na zysk, a nie na jakości usług pocztowych. Wprawdzie od 1 stycznia 2016 r. doręczenie przesyłek sądowych z powrotem dokonuje Poczta Polska w związku z wygranym przetargiem przez spółkę, jednakże stan ten będzie obowiązywał przez jedynie najbliższe 3 lata (do następnego przetargu).

Biuro Analiz Sejmowych w swej analizie stwierdzało, iż proponowany projekt jest niezgodny z dyrektywą unijną. Jednakże wnioskodawca (Stowarzyszenie) wskazał, iż wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że jeżeli państwo członkowskie skorzysta z prawa do zastrzeżenia pewnych usług dla operatora wyznaczonego (a – jak wskazałam wcześniej – jak najbardziej obejmuje to prawo doręczenia sądowe), to nie musi nawet stosować reguł udzielania zamówień publicznych. Przepisy dotyczące zamówień publicznych powinny być bowiem stosowane wyłącznie do usług niezastrzeżonych. Także opinia kancelarii prawnej współpracującej z Pocztą Polską wskazywało także iż propozycja nie jest niezgodna z prawem unijnym.

Przedstawiciel rządu wystąpił przeciw zmianie prawa pocztowego zarówno w zakresie nadania stałego statusu operatora wyznaczonego jak i ustawowego doręczenia korespondencji sądowej i urzędowej przez operatora wyznaczonego (choć zgłosił, że w tej sprawie będą toczyć się jakieś prace), co jest o tyle zaskakujące że przecież to PIS i rząd wyłoniony przez tą partię deklarował wyłączność obsługi przesyłek państwowych dla Poczty Polskiej. Projekt Stowarzyszenie właśnie to gwarantował. 

Stanowiska Poczty Polskiej nie było. Na wniosek posła sprawozdawcy - Jacek Świat, Komisja jednogłośnie (posłowie PIS i opozycji) odrzuciła projekt ustawy o zmianie Prawa Pocztowego. Prezes Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE dr Daniel Alain Korona ocenił jednoznacznie - Nasz projekt był prosty i czytelny dla wszystkich, ale został odrzucony. Nie ma jak widać realnej woli gwarantowania w ustawie statusu Poczty Polskiej jako operatora wyznaczonego, zaś w zakresie doręczenia przesyłek państwowych, mamy obietnice jak na razie bez pokrycia.



2 komentarze:

  1. NieRZĄD stwierdził,że brakuje kasy na ich wydumane projekty i może lepiej zorganizować kolejny przetarg a może coś skapnie w łapki pod stołem?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przetarg na operatora wyznaczonego odbędzie się za 10 lat, natomiast za 3 lata na doręczenie przesyłek.

      Usuń