13 czerwca 2016

Zbiórka podpisów ws. ograniczenia pracy w handlu w niedziele

NSZZ "Solidarność" proponuje ograniczenie pracy w handlu w niedzielę i rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem ustawy w/s ograniczenia pracy. Każdy z nas chce mieć możliwość kupna towaru w sklepie w dowolnym momencie, ale warto też pamiętać o pracownikach hipermarketów, którzy przymuszani są do pracy w ten dzień. Dlatego też nawet jeżeli projekt Związku jest niedoskonały (co przyznajemy), warto by Sejm nad nim się pochylił. Poniżej głos Piotra Dudy i Iwony Osenkowskiej

Fragment pisma przewodniczącego KK – Piotra Dudy,
Ograniczenie handlu w niedzielę, to od lat jeden z niezmiennych i ciągle niezrealizowanych postulatów naszego Związku. Złożyło się na to wiele okoliczności, ale można je podsumować stwierdzeniem: brak politycznej woli do wprowadzania takich zmian. Ale na szczęście wraz z ostatnimi wyborami ta sytuacja zmieniła się diametralnie.
Dlatego dwa tygodnie temu, 28 kwietnia z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” zawiązał się w Warszawie społeczny komitet inicjatywy ustawodawczej „Wolna niedziela”, który po zarejestrowaniu rozpoczął akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. W skład komitetu weszli przedstawiciele m.in. Związku Rzemiosła Polskiego, Akcji Katolickiej, KZPRSS Społem, Polskiej Izby Handlowej, Federacji ZZ Handlu i Spółdzielczości OPZZ, Sieci Handlowych Lewiatana, Stowarzyszenia Zdrowa Praca, Misji Gabriela, Polskiej Izby Paliw Płynnych, Polskiej Grupy Supermarketów. Na czele komitetu stoi inicjator tej akcji, nasz kolega Alfred Bujara.
Wszelkie informacje, dokumenty i formularze znajdziesz na naszej stronie pod logiem akcji. (…) Jako Związek powinniśmy zagwarantować odpowiednią liczbę zebranych podpisów. (…) To nie tylko nasz obowiązek wynikający z uchwały programowej, ale też ważny problem społeczny, który musimy rozwiązać.

Oraz apel p. Iwony Osnekowskiej
Witam,
Przesyłam link do strony, na której podane są wszystkie informacje. 
Ze swojego doświadczenia pracy w handlu mogę tylko dodać, że pracownicy za pracę w niedzielę nie otrzymują żadnych dodatków, prócz wolnego dnia w okresie spadku handlowego tzn. poniedziałek, wtorek lub środa. Jakby tego było mało to, żeby część pracowników mogła mieć jedną niedzielę w miesiącu wolną to reszta pracuje po 10-12 godzin ( w zależności jak otwarte jest centrum handlowe). Wiem, że niektórzy uważają wolny dzień w tygodniu za przywilej - bo można pozałatwiać różne sprawy, ale za sobotę pracownik handlu otrzyma ten wolny dzień a niedzielę niech ma możliwość spędzenia z rodziną. Oni i tak pracują na 2 lub 3 zmiany za minimalne wynagrodzenie, często na 1/2 lub 3/4 etatu z " dopełnieniem do pełnego", co w rzeczywistości oznacza cząstkowy etat dla ZUS-u a pełny dla pracownika. 
A prywatnie, to moje dziś już dorosłe dzieci wspominają okres mojej pracy w handlu jako koszmar samotności, one nie chciały nawet iść do szkoły, kiedy mama miała wolny dzień, żeby ze mną pobyć. 
Pozdrawiam i liczę na pełne, solidarne poparcie oraz listy z podpisami.

Pozdrawiam:

Iwona Osenkowska – jeden z koordynatorów zbiórki podpisów w Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz