Jak informuje wpolityce.pl w projekcie opinii Komisja Wenecka uznała, że podstawą prawną wyboru sędziów w grudniu 2015 był art. 137a z listopadowej nowelizacji ustawy (przewidująca wybór 5 sędziów)... w swoich uchwałach dotyczących wyboru piątki sędziów, Sejm jasno powoływał się na INNY PRZEPIS - art. 17 z ustawy czerwcowej (przyjętej przez PO), stwierdzający ogólnie, że „w skład Trybunału wchodzi piętnastu sędziów”, a „sędziów Trybunału wybiera indywidualnie, na dziewięcioletnie kadencje, Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów”. W uchwałach w ogóle nie pojawia się art 137a - nie zastosowano go, bo uznano wybór poprzedniego Sejmu po prostu za nieważny. I co ważne, ustawa w której powołano do życia art 137a nie weszła jeszcze w życie - została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 14-o dniowym vacatio legis 20 listopada (a więc weszła w życie DOPIERO 5 grudnia, a więc już po wyborze sędziów, którego dokonano 2 grudnia)!
Jak widać analiza dokona przez Komisję Wenecka opiera się nie na faktach, ale na zasłyszeniu. A zatem czy taka opinia ma jakąkolwiek wartość?
Polecam lekturę cv osób z komisji. Myślę ze daleko im od wypowiedzi w stylu "u cioci na imieninach". Rządowe tuby nie zagłuszą tego wstydu. http://www.venice.coe.int/WebForms/members/default.aspx?lang=EN
OdpowiedzUsuńPS. Jest tam Suchocka. Tego wątku jeszcze nikt nie pociągnął :-)