10 kwietnia o godz. 9.00 przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbył się wiec protestacyjny zorganizowany przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste". Około setka demonstrantów, kamery TVP.
Pierwotnie miała odbyć sie rozprawa ze skargi Stowarzyszenia na uchwałę Rady Warszawy z dnia 18.12.2008 nr XLVI/1422/2008 zwaną uchwałę kompetencyjną w zakresie aktualizacji opłat wieczystego użytkowania. WSA pod koniec lutego wyznaczył termin na 10 kwietnia, jednak 25 marca zarządzeniem sędziego odwołano rozprawę bez żadnych przyczyn. Na 2 dni przed rozprawą okazało się, że Sąd zawiadomił o odwołaniu rozprawy - Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Warszawy (odpowiedzialny za rejestrację zgromadzeń), choć nie jest ono uczestnikiem postępowania sadowego. Ponadto 9 kwietnia Stowarzyszenie otrzymało pismo od Sądu, w którym ten ostatni (po 10 miesiącach?) wzywa do uzupełnienia skargi o upoważnienie użytkowników wieczystych w imieniu których występuje Stowarzyszenie (choć przecież te upoważnienia były złożone wraz z wezwaniem do Rady Warszawy o uchylenie uchwały) oraz o wykazanie ich interesu prawnego, choć Stowarzyszenie już to 2 razy uczyniło (Czyżby użytkownik wieczysty nie miał interesu prawnego w określeniu organu właściwego w sprawie aktualizacji opłat wieczystego użytkowania?)
W trakcie wiecu prezes Stowarzyszenia dr Daniel Alain Korona poinformował także o innych przedziwnych sytuacjach procesowych tym razem w sądach powszechnych. Sąd Okręgowy w Warszawy uchylił postanowienie o zawieszenie postępowań przez sądy rejonowe (w związku ze skargą do WSA), z tym że są one nie podpisane i nie opieczętowane. W tej sprawie Stowarzyszenie złożył pozew przeciw Skarbowi Państwa reprezentowanego przez Ministra Sprawiedliwości do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście.
Na wiecu prezentowano założenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami o zmianie innych ustaw zob. http://serwis21.blogspot.com/2014/03/serwis21-warszawski-26032014.html, zbierano podpisy (karta podpisów https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzZXJ3aXMyMXxneDo1YjEzNGVkYzM1OGM0Y2Uy). Krytykowano Hannę Gronkiewicz Waltz za podwyżki opłat wieczystego użytkowania z jednej strony, a z drugiej za wydatki takie jak tęcza na Placu Zbawiciela, pomnik waryńskiego, półtora tysięcy urzędników więcej za jej rządów. DOŚĆ ŁUPIENIA OBYWATELI - stwierdził dr Daniel Alain Korona, który zapowiedział następne akcje protestacyjne. Nie doszło do poważniejszych incydentów, poza kilkoma drobnymi utarczkami uczestników z policją (wejście do sądu było bowiem utrudnione wskutek zgromadzenia się tłumu przed wejściem).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz