8 kwietnia - Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście. Sprawa o aktualizację opłat wieczystego użytkowania (powódce podwyższono opłatę o 700%). Rozprawa jednak przebiegła całkiem nietypowo, a to za sprawą Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste". Przedstawiciel Stowarzyszenia złożył na rozprawie wniosek w/s wstąpienie Stowarzyszenia do postępowania i zanim Sąd zdołał się ustosunkować do tego wniosku, wystąpił w trybie art.49 kpc o wyłączenie sędziego (sędzia w innym postępowaniu - niezgodnie z przepisami art.61 kpc w związku z art.7 ust.1 pkt.6 ustawy o VAT odmówił z urzędu wstąpienia Stowarzyszenia). Powódka poparła na rozprawie wniosek o udział Stowarzyszenia w postępowaniu. Zaskoczony sędzia przez chwilę nie wiedział co czynić. W końcu zarządził wezwania o uzupełnienie wstąpienia o pisemną zgodę powódki na udział Stowarzyszenia.
Sąd oddalił także wniosek powódki o zwolnienie z kosztów sądowych (i nie pouczyl jej o możliwości skorzystania z art.229 kpc. tj. iż nie wymagają dowodu fakty przyznane w toku postępowania przez stronę przeciwną - innymi słowy wystarczy uznać wartość nieruchomości dokonaną przez miasto, a opinia biegłego wówczas jest zbędna).
Rozprawę odroczono do czerwca. W pierwszej kolejności będzie musiało być rozstrzygnięte po uzupełnieniu wezwania, wniosek Stowarzyszenia o wyłączenie sędziego. Na tym tle być może powstanie kolejny spór, albowiem przepisy kpc mówią o wstąpieniu (a nie o dopuszczeniu), zatem z chwilą wstąpienia organizacja społeczna jest stroną postępowania przynajmniej dopóty nie zostanie orzeczone odmowa wstąpienia. Jednak w sytuacji wniosku o wyłączenie sędziego, nie będzie mógł on wydać postanowienia w sprawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz