23 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie postanowieniem stwierdził nieważność orzeczeń Kolegium ds. wykroczeń I instancji z dn. 11.11.1986 r. i II instancji z dn. 18.12.1986 r. ws skazania Daniela Alain Korony na grzywnę za rozpowszechnienie ulotek bez zezwolenia, z okazji święta niepodległości.
Sprawa o unieważnienie ciągnęła się od 8.11.2012 roku. Okazało się, że wnioskodawca dysponował jedynie odpisem Kolegium z II instancji, natomiast w IPNie oraz w innych instytucjach nie było odpisów ww. orzeczeń. W tej sytuacji Sąd najpierw odtworzył orzeczenie I instancji (na podstawie dokumentu Kolegium z II instancji) i dopiero po tej czynności procesowej unieważnił orzeczenia I i II instancji. Zarówno wnioskodawca, prokuratura jak i Sąd były zgodne, że czyn zarzucony w Kolegium był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, a zatem w świetle art.1 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, ww. orzeczenie należały unieważnić (KXVIII Ko 394/12)
Sąd jednak zapomniał pouczyć wnioskodawcę zgodnie z art.6 ustawy o przysługującym mu uprawnieniu do żądania odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Ale nie będzie to miało to w sprawie większego znaczenia, na złożenie wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie, osoba uprawniona ma rok od wydania postanowienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz