21 czerwca 2016

Spór o czas letni nabiera politycznego znaczenia

Sprawa zniesienia czasu letniego nieoczekiwanie stała się głośna medialna i nabrała znaczenia politycznego. Wypowiadają się senatorowie, a nawet wywołana została premier SzydłoRząd zniesie zmianę czasu? Decyzja należy do Beaty Szydło (o2.pl), 
FUNDAMENTALNA decyzja Szydło! Czy zmieni... czas? (superexpress)

Na głównego medialnego przeciwnika obecnego systemu zmiany czasu urosło Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, które wniosło petycję - projekt ustawy w sprawie zniesienia czasu letniego. Spór narasta i można by odnieść wrażenie, że rzecz już nie idzie o czas letni, ale nawet o przynależność do Unii Europejskiej. Jak uzasadniał Senator Mieczysław Augustyn (PO) czas letni obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej, w tym u naszych sąsiadów, a w sytuacji, gdy tak wrażliwi jesteśmy na jakikolwiek sygnał o rozbijaniu jedności unijnej nie byłby to dobry moment, by mówić, że Polska chce inaczej (pan senator najwyraźniej nie wie, że wszystkie frakcje w europarlamencie 29.10 wypowiedziały się za zniesieniem podziału czasu na zimowy i letni). Także inni senatorowie Komisji Gospodarki wypowiedziało się przeciw rezygnacji z czasu letniego. Ministerstwo Rozwoju w nadesłanej opinii do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, opinii pełnej nieścisłości, celowych przemilczeń (np. w zakresie skutków zdrowotnych) i przeinaczeń zarekomendowała odrzucenie petycji Stowarzyszenia.

W rzeczywistości jedynym argumentem na rzecz utrzymania czasu letniego okazuje się fakt, że w innych krajach europejskich stosują zmianę czasu. Słowem - jak stwierdza dr Daniel Alain Korona, szef Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE - małpujemy zachód w tej sprawie i nie chcemy z tego zrezygnować, z obawy że byłoby to odebrane jako akt antyunijny. A że czas letni to czysty absurd ....

W sondzie - na tle radiowej dyskusji 21 czerwca w trójce "Za a nawet przeciw", w której uczestniczył m.in. Daniel Alain Korona, szef Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE oraz senator Augustyn (PO) poświęconej sprawie zniesienia zmiany czasu (czasu letniego) - na pytanie czy należy zrezygnować ze zmiany czasu, aż 77% opowiedziało się za zniesieniem (co proponuje Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE), a tylko 23% za jego pozostawieniem. Czy vox populi zostanie wysłuchany?

22 czerwca sprawę ewentualnej senackiej inicjatywy ustawodawczej w tej kwestii podejmie Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Stowarzyszenie zwiększa presję i  ponownie złożyło petycję do Prezesa Rady Ministrów ws. zniesienia czasu letniego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz