25 lipca 2014

Kasa Wspólnota mogła zostać uratowana, ale KNF był temu przeciwny

W związku z likwidacją Kasy Wspólnota przez KNF oraz wobec niepełnych i fałszywych informacjach w mediach (np. że nie było chętnego na przejęcie Kasy) poniżej oświadczenie Kasy Krajowej SKOK z 18 lipca br. Przypomnijmy także, że celowo zmieniono ustawodawstwo by uderzyć w SKOKi, a od wielu miesięcy były rozważane plany ich przejęcia przez banki (czyli de facto wywłaszczenia członków SKOK).


W związku z informacją Komisji Nadzoru Finansowego, zawieszającą z dniem dzisiejszym działalność spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej Wspólnota, Kasa Krajowa uprzejmie informuje, że w świetle komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego, decyzja ta podjęta została w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny, gdyż istniała możliwość sanacji Kasy przez same spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i związku z tym w odpowiednim trybie prawnym zostanie ona przez Kasę Krajową zaskarżona.

W szczególności podkreślić należy, że Kasa Wspólnota bezpośrednio przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego zaczęła generować dodatni wynik finansowy, a także zamierzała się połączyć z  Kasą Stefczyka, jednak po ustanowieniu zarządcy komisarycznego działania te zostały zaprzepaszczone, a w związku z biernością zarządcy komisarycznego, który przejął wszystkie kompetencje organów Kasy poza prawem zmiany statutu, Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała zgody na połączenie kas. W związku z tym Kasa Stefczyka gotowa była na przejęcie Kasy Wspólnota w trybie art. 74c ust. 3 ustawy o skok. Mimo nie zakończenia tego postępowania, w aktach  którego jest zgoda Kasy im. Stefczyka na przejęcia Kasy Wspólnota, Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Kasy Wspólnota, argumentując jakoby „nie zgłosił się w odpowiedzi na zapytania KNF żaden SKOK spełniający ku temu ustawowe kryteria”. Kasa Krajowa pragnie także podkreślić, że zgodnie z art. 74c ust. 1 ustawy o skok decyzja o przejęciu kasy przez inną kasę może zostać podjęta przez Komisję Nadzoru Finansowego, jeżeli w wyniku przejęcia wyrażony procentowo stosunek funduszy własnych do wartości aktywów kasy przejmującej po przejęciu kasy nie obniży się poniżej poziomu 1%. Podkreślić należy, że zarządca komisaryczny  nie opracował programu postępowania naprawczego, do czego go zobowiązała Komisja Nadzoru Finansowego, nie podpisał sprawozdania finansowego za 2013 r. , co uniemożliwiło wydania opinii o tym sprawozdaniu przez biegłego rewidenta i uniemożliwiło podjęcie przez Kasę Krajową pozytywnej decyzji o kolejnej pomocy stabilizacyjnej Kasie Wspólnota.

Podkreślić należy, że SKOK Wspólnota jest jedną z 55 Kas funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce i jej sytuacja nie przekłada się na sytuację finansową pozostałych Kas.

Trzeba również zwrócić uwagę, że wielce niepokojąca jest sytuacja, w której Komisja Nadzoru Finansowego, znając opisane wyżej propozycje rozwiązania problemu Kasy Wspólnota przy pomocy innych metod zaproponowanych przez Kasę Krajową, podejmuje tak daleko idące decyzje, które mogą wywołać niepotrzebny niepokój.

Zwracamy również uwagę na fakt, że jednym ze skutków decyzji KNF będzie obciążenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wypłatami z tytułu gwarancji depozytów, czego w opinii Kasy Krajowej można było uniknąć, gdyby doszło do połączenia Kasy Wspólnota z Kasą Stefczyka, albo do przejęcia Kasy Wspólnota przez Kasę Stefczyka lub gdyby zarządca komisaryczny realizował program postępowania naprawczego przygotowany przez poprzedni zarząd, a który przed powołaniem zarządcy komisarycznego zaczął już przynosić pozytywne rezultaty.

Niepokój i zdziwienie budzi również fakt, że komunikaty Komisji Nadzoru Finansowego w związku z decyzją dotyczącą SKOK-u Wspólnota, nie wskazują – tak, jak praktykowane jest to w zamieszczanych na stronie KNF innych komunikatach – osób, które podjęły taką decyzję ani daty podjęcia tej decyzji.

Kasa Krajowa SKOK 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz