23 maja 2013

CYRK NA RADZIE WARSZAWY 23 MAJA

23 maja godz. 10.00 sesja Rady Warszawy. Na salę posiedzeń na IV piętrze dopuszczono tylko kilkadziesiąt osób (głównie są to pracownicy transportu miejskiego). Resztę mieszkańców nie wpuszczono na sali. Nie otwarto także bocznych drzwi do sąsiedniej sali, a strażnicy nie przepuszczali tymi drzwiami mieszkańców (akurat zainteresowanych sprawami śmieci). Warszawiacy mogą sobie posłuchać i oglądać obrady w sąsiedniej sali na telebimie. Akustyka sali fatalna, widoczność na telebimie zła (zbyt duże oświetlenie sali). Czy nie można było pomyśleć o większej sali obrad? No cóż, mieszkańcy są na Radzie Warszawy niemile widziani. mogą przecież wyrazić swoje niezadowolenie. Łącznie ok. 200 osób na obu salach.
Sesja Rady Warszawy się zaczyna, przepychanki porządku obrad. Po 20 minutach pierwsza 20 minutowa przerwa - wznowienie posiedzenia i znowu przerwa, tak do ok.12.00. Przerwy niezrozumiałe. Niektórzy radni w tym czasie spokojnie sobie jedli. Czyli płacimy za to by niektórzy radni mogli w czasie sesji zjeść. A mieszkańcom nie zapewniono nawet zwykłej wody, owszem mogą w barze sobie kupić coś do zjedzenia i do picia. Ludzie czekają, dobrze że na poczekaniu działacze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE/NSZZ WYZWOLENIE (SIS) rozdali trochę biuletynów Serwisu21 Warszawskiego. Daniel Alain Korona z SIS stwierdza dla radia RMF-FM, że to skandal i że uchwała śmieciowa zostanie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Po 2 godzinach obrady wreszcie ruszają na dobre, najpierw punkt dotyczący Projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie ustalenia ulg za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie (czyli właściwie odebranie kilku ulg).  Gdzie jest Hanna Gronkiewicz Waltz pyta Maciej Wąsik przewodniczący klubu PIS? Okazuje się, że jest na konferencji, pani prezydent nawet nie wie że jest posiedzenie Rady Warszawy. Warszawska Wspólnota Samorządowa, Prawo i Sprawiedliwość zapowiadają referendum ws. odwołanie Hanny Gronkiewicz Waltz.
Minęły już 3, 3,5 godziny, mieszkańcy zainteresowani sprawą opłat za śmiecie powoli opuszczają sąsiednią salę. Stosunek głosów 28 do 25 i tak przesądza sprawę - uchwały przygotowane przez władze Warszawy zostaną przyjęte (w przypadku śmieci poza wydłużeniem do 19 lipca terminu deklaracji i ustalenia opłat dla jednorodzinnych do poziomu 44,5 - 89 zł za śmiecie selekcjonowane niczego to nie zmienia). A i tak nie wiadomo, o której sprawy śmieciowe będą rozpatrywane.

2 komentarze:

  1. Kiedy i gdzie mozna dopisac sie do listy dotyczacej referendum odwolujacego Pania Prezydent ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wkrótce podamy adresy i miejsca zbierania.

    OdpowiedzUsuń