2 maja 2013

Deklaracje śmieciowe składają w spółdzielniach wyodrębnione lokale

W sprawach śmieciowych trudno nie mieć wrażenia powszechnego bałaganu. O ile w Warszawie władze stoją na stanowisku, iż to spółdzielnia ma składać deklaracje także za lokale wyodrębnione, inny pogląd (i naszym zdaniem zgodnym z ustawą) prezentują władze Opola. Jak stwierdza wiceprezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski dla lokalnego wydania Gazety Wyborczej:

- Deklarację składa właściciel nieruchomości. Rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu

- W dużej wspólnocie, powyżej 7 lokali, deklarację składa zarząd wspólnoty, a jeżeli nie został wybrany, to właściciele lokali. W małej wspólnocie deklaracje składają właściciele wyodrębnionych lokali. Jeżeli wspólnota powierzyła zarząd umową osobie fizycznej lub prawnej, to deklarację składa ta osoba

- Natomiast w spółdzielniach za lokatorów dysponujących spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkaniowego oraz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu deklaracje składa zarząd spółdzielni. Wyjątkiem są osoby dysponujące prawem odrębnej własności lokalu. One powinny złożyć deklarację indywidualnie.


Przypomnijmy art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi:


„2. Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, choćby właściciele lokali nie byli członkami spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26. Przepisów  ustawy  o  własności  lokali  o  zarządzie  nieruchomością  wspólną  nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.”

Czyli w przypadku odrębnej własności w spółdzielni nie ma w ogóle jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych (jak w przypadku wspólnoty), bo art. 2 ust. 3 ustawy „śmieciowej” wyraźnie nie ma tutaj zastosowania (mówi on że „Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.”, a art. 27 ust. 2 mówi wyraźnie że spółdzielnia nie sprawuje zarządu Nieruchomości wspólnej w rozumieniu ustawy o własności lokali). Każdy właściciel odrębnej nieruchomości w spółdzielni musi złożyć deklarację sam do urzędu.

Zatem władze Warszawy dezinformują mieszkańców i doprowadzają do sytuacji niezgodnej z prawem. Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" i "NSZZ WYZWOLENIE" będą domagały się, by nie karano właścicieli lokali wyodrębnionych, którzy złożyli oświadczenia do spółdzielni, a nie złożyli deklaracji do urzędów miasta.

1 komentarz:

  1. Zaskarżyliście uchwały śmieciowe, a wzięliście Państwo pod uwagę sposób ustalania wysokości opłaty w Warszawie, gdzie ustalając wysokość wzięto do wyliczenia jedynie liczbę osób zameldowanych w Warszawie przez co znacząco zawyżono wysokość opłat, które chcą ściągać od zamieszkujących, a nie zameldowanych.
    Warte rozwagi jest także to, że przetargi ogłoszono pod koniec kwietnia a na ich przeprowadzenie potrzeba min. 52 dni. Wszystko zatem wskazuje, że po 1 lipca nie będzie firm wywożących śmieci a opłaty tak.

    OdpowiedzUsuń