29 kwietnia nastąpiło otwarcie Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze. Inwestycję zrealizowano naruszając wszelkie normy i zasady administracyjne i prawne.
I tak nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko, po zmianie projektu budowlanego, mimo że dokonano istotnych zmian w projekcie (znaczące zwiększenie liczby miejsc parkingowych). Władze miasta stwierdziły, że zmiany są mało znaczące, a zatem nie ma potrzeby oceny oddziaływania na środowisko, a w decyzji środowiskowej wydanej ws. innego projektu budowlanego niż ostatecznie zatwierdzonego i realizowanego, stwierdzono brak takiej potrzeby (ale było to ws. innego projektu budowlanego). Wszelkie odwołania organizacji społecznych rozbijały się o względy formalne, wszak tak zmieniono prawo, aby stowarzyszenia ekologiczne nie mogły skutecznie upominać się o respektowanie norm środowiskowych przy inwestycjach budowlanych.
Nie przeprowadzono kontroli całości inwestycji po katastrofie budowlanej z sierpnia ubr. Sprawozdanie z komisji powypadkowej stwierdziło liczne nieprawidłowości na odcinku budowy (odstępstwa od projektu, nienależyte wykonanie w wyniku pracy w pośpiechu i w zmroku). Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił jednak przeprowadzenia kontroli pozostałych odcinków budowy, a zatem nie ma pewności że do nieprawidłowości w trakcie prac budowlanych nie doszło. Galerię Sudecką otwarto, mimo że postanowienie odmawiające kontroli zostało zaskarżone przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE.
Także poważne wątpliwości ws. Galerii Sudeckiej budzi fakt, iż dokonano otwarcia czyli pozwolono na użytkowanie zanim procedury administracyjne zostały zakończone. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE złożyło wniosek o dopuszczenie do postępowania ws. pozwolenia na użytkowanie, a następnie zaskarżyło odmowę. Wniosło także o zawieszenie postępowania ws. użytkowania do czasu rozstrzygnięcia przez organ odwoławczy. Nie czekano na rozstrzygnięcie, a kontrolę obiektu przed użytkowaniem dokonano w pośpiechu. Jak wynika z akt sprawy 22 kwietnia wciąż nie była zrealizowana kontrola wybudowanego obiektu (brak sprawozdania). Zatem czy w tej sytuacji można mieć zaufanie do decyzji podjętych w trybie pośpiesznym, wydanych jedynie w celu umożliwienie inwestorowi otrzymanie medialnej obietnicy.
Galerię Sudecką otwarto, nie przestrzegano przepisów administracyjnych, zasady ostrożności i względy bezpieczeństwa. W całej sprawie widoczna była usłużność władz wobec inwestora, liczył się bowiem tylko jego interes. Ale choć Galerię otworzono, sprawa nie jest zakończona. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nie zamierza odpuścić i dalej będzie prowadzić spór prawny zarówno ws. Galerii Sudeckiej jak i ws planowanego obok retail parku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz