wkrótce może powstaćnajwiększy rezerwat przyrody na świecie, tzw. korytarz ekologiczny. Terytorium dwa razy większe niż Francja ochroni 135 milionów hektarów Puszczy Amazońskiej. Ten ambitny projekt ma szansę realizacji. Ale rządy Brazylii, Kolumbii i Wenezueli muszą usłyszeć, że obywatele i obywatelki właśnie tego chcą. I tu pojawiamy się my.
Władze Kolumbii są już na pokładzie. Teraz potrzebujemy waszego silnego głosu na rzecz ocalenia Amazonii. Jeśli dodatkowo podeprzemy się sondażami opinii publicznej w tych trzech krajach, prezydentowi Kolumbii łatwiej będzie przekonać przywódców Brazylii i Wenezueli. Liderzy wszystkich trzech państw chcą przecież pokazać się od jak najlepszej strony przed następnym szczytem klimatycznym ONZ. Dajmy im na to szansę!
Puszcza Amazońska to zielone płuca naszej planety. To dom dla 10% znanych nam gatunków roślin i zwierząt. Drzewa lasu tropikalnego magazynują miliardy ton węgla, który – gdyby ich zabrakło – zostałby uwolniony do atmosfery. W ten sposób spowalniają zmianę klimatu. Ustanowienie rezerwatu, zdaniem ekspertów, to wyjątkowa szansa na zatrzymanie bezmyślnego wylesiania. Podpisz petycję. Teraz! Kiedy zbierzemy milion podpisów, przywódcy amazońskich plemion dostarczą naszą petycję wraz z wynikami sondaży władzom Brazylii, Kolumbii i Wenezueli.
Los Amazonii wciąż jest niepewny. W zeszłym roku wskaźniki wylesiania znów zaczęły rosnąć. W sierpniu i wrześniu na terytorium Brazylii zanotowano ich wzrost aż o 190%. Obecne prawo i sposób jego egzekucji w żaden sposób nie powstrzymują drwali, górników i rolników przed wycinką drzew. Szansą na odrodzenie lasów jest stworzenie dużych rezerwatów. Tzw. „korytarze ekologiczne” pomogą ocalić dziewiczą przyrodę Amazonii.
Niektórzy twierdzą, że rezerwaty hamują rozwój gospodarczy. Inni mówią z kolei, że powstają bez konsultacji z lokalnymi społecznościami. Ale dla autorów tego pomysłu bliska współpraca z amazońskimi plemionami była szczególnie ważna. 80% obszaru proponowanego rezerwatu już jest objęte ochroną. Wszystko, czego teraz potrzeba to koordynacja działań na poziomie całego regionu i wsparcie we właściwej realizacji projektu.
Wielu przedstawicieli ludów Amazonii i aktywistów straciło życie walcząc z postępującą degradacją Puszczy. To nie tylko ważny dla świata ekosystem, ale także miejsce zamieszkania wielu z nich. Jeśli nasza globalna społeczność wykorzysta teraz swoją olbrzymią siłę pod wodzą członków Avaaz z Ameryki Południowej, przekonamy władze Brazylii, Kolumbii i Wenezueli do podjęcia odważnych decyzji. Razem stawimy czoła zmianie klimatu i zanikowi różnorodności biologicznej.
Podpisz petycję teraz! Dajmy przywódcom pełne poparcie, aby mogli realizować ten wspaniały plan dla Amazonii.
Nie po raz pierwszy społeczność Avaaz walczy o ocalenie naszych lasów. Wcześniej apelowaliśmy o ratunek dla Amazonii do rządów Boliwii, Peru i Brazylii. Mamy teraz wyjątkową szansę na zwycięstwo! Jeśli ten plan zadziała, inne wielkie lasy na całym świecie zaczną być chronione w podobny sposób. Lepsza przyszłość dla całego świata jest naprawdę w naszym zasięgu. Ziarno, które zasadzimy dziś, wykiełkuje i wyda obfity plon.
Z wielką nadzieją i zaangażowaniem,
Alice, Bert, Ana Sofía, Oscar, Marigona i Joseph wraz z całym zespołem Avaaz
Dowiedz się więcej:
Business Standard: Kolumbia razem z Brazylią i Wenezuelą utworzą największy „korytarz ekologiczny” na świecie? (tekst w j. angielskim)
Psys.org: Kolumbia utworzy korytarz ekologiczny przez Andy? (tekst w j. angielskim)
REDD Monitor: Wylesianie w Brazylii osiągnęło 290% we wrześniu 2014 roku. Co dalej? (tekst w j. angielskim)
http://www.redd-monitor.org/ 2014/10/31/what-next-brazils- deforestation-soared-by-290- in-september-20
New Scientist: Po dziesięciu latach spokoju, rosną wskaźniki wylesiania Amazonii (tekst w j. angielskim)
http://www.newscientist.com/ article/dn27056-amazon- deforestation-soars-after-a- decade-of-stability.h
BBC Nature: Dzika przyroda w Amazonii (tekst w j. angielskim)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz