14 października KOMITET INICJATYWY USTAWODAWCZEJ „Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE” Na rzecz ustawy o zmianie ustawy o
gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie innych ustaw złożył do Marszałka Sejmu zawiadomienie o powołanie Komitetu, projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz 1857 podpisów poparcia.
W toku konsultacji projekt ustawy, których założenia przedstawiono w marcu br., uległ lekkiej zmianie. Aktualny projekt ustawy przewiduje m.in.
- obniżkę stawek opłat wieczystego do 0,3% (grunty mieszkaniowe) i 1% (pozostałe), przy czym zlikwidowano niektóre bonifikaty.
- Nieruchomości w użytkowaniu wieczystym od ANR będą objętymi takimi samymi stawkami jak nieruchomości w użytkowaniu wieczystym od skarbu państwa czy samorządu
- zlikwidowano procedurę administracyjną przed SKO ws. opłat wieczystego jako w dużej mierze fikcyjnej (od razu przysługuje pozew do sądu).
- wprowadzono kryteria unieważnienia podwyżek opłat wieczystego użytkowania i stworzono możliwość sądowego unieważnienia podwyżek opłat wprowadzonych po 31.12.2008 r. (szczególnie ważne dla Warszawiaków i mieszkańców miast na prawach powiatu)
- stworzono możliwość przekształcenia udziału w prawie wieczystego użytkowania w prawo własności (nie będzie potrzeba zgody sąsiadów na przekształcenie)
- wprowadzono nieodpłatne przekształcenie udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały prawo własności nieruchomości na cele mieszkaniowe w przypadku osób fizycznych. Przekształcenie następuje z mocy ustawy czyli z urzędu.
- wprowadzono zmiany w kpc i kpa umożliwiające udział organizacji społecznych w każdym postępowaniu za zgodą strony. Sędziowie w sądach powszechnych nie będą mieli możliwości odrzucenia wstąpienia organizacji społecznej do postępowania.
W ciągu 14 dni Marszałek Sejmu jest zobowiązany przesłać zawiadomienie o przyjęciu zgłoszenia, wezwać do uzupełnienia braków formalnych, a w przypadku ich nie usunięcia do odmowy przyjęcia zawiadomienia (co wiąże się wówczas z prawem skargi do Sądu Najwyższego). Po przyjęciu zawiadomienia lub postanowienia Sądu Najwyższego uznającego skargę (w razie odmowy Marszałka) będzie tylko 3 miesiące na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem. Zatem podpisy pod projektem ustawy można zebrać do połowy stycznia, przy czym im szybciej zbierzemy podpisy, tym szybciej Sejm będzie mógł nad projektem debatować i pracować. W ciągu 3 miesięcy od złożenia niezbędnej liczby podpisów, Sejm przystępuje do I czytania, a tempo ich prac będzie zależało od nacisku społecznego.
PROJEKT USTAWY
KARTA PODPISÓW
KILKA ZASAD PRZY PODPISYWANIU LIST POPARCIA
http://serwis21.blogspot.com/2014/04/kilka-zasad-dokonywania-wpisow-pod.html
http://serwis21.blogspot.com/2014/04/kilka-zasad-dokonywania-wpisow-pod.html
ADRES DO KORESPONDENCJI (można przesyłać listy z poparciem dla projektu)
Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste", Sobieskiego 64/8, 02-930 Warszawa
KONTAKT E-MAIL:
serwis21@gmail.com , dak1963@gmail.com
MIEJSCE I TERMINY ZBIERANIA, SKŁADANIA KART PODPISÓW:
http://serwis21.blogspot.com/2014/06/miejsce-i-terminy-zbierania-podpisow.html
MIEJSCE I TERMINY ZBIERANIA, SKŁADANIA KART PODPISÓW:
http://serwis21.blogspot.com/2014/06/miejsce-i-terminy-zbierania-podpisow.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz