23 września 2014

Czy wojewódzki nadzór budowlany nakaże rozbiórkę Tęczy na Placu Zbawiciela?

Jak stwierdza Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w postanowieniu z dn. 10.09.2014 instalacja artystyczna Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie nie jest budowlą ujętą w załączniku do ustawy Prawo Budowlane. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" jednak nie odpuszcza i 23 września zaskarżyło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania ws. rozbiórki tej Tęczy.

14 kwietnia 2014 r. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" zwróciło się do Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o wydanie decyzji nakazu wstrzymania prac budowlanych i rozbiórki obiektu budowlanego w formie metalowej tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie. Po kilku miesięcznych przepychankach formalnych, PINB postanowieniem z dn. 10.09.2014 odmówił wszczęcia postępowania stwierdzając, iż nakaz rozbiórki obiektu budowlanego uzależnione jest od postępowania legalizacyjnego, a regulacja prawna art.48 prawa budowlanego odnosi się do obiektów budowlanych ujętych w wykazie stanowiący załącznik do ustawy Prawo Budowlane, który nie zawiera w katalogu instalacji artystycznej będącej przedmiotem wniosku Stowarzyszenia.

Jednak Stowarzyszenie nie zgadza się z tym postanowieniem i zaskarżyło je do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W zażaleniu stwierdza ono m.in., że:
.. art.48 ust.1 prawa budowlanego stwierdza, iż Właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę... PINB w postanowieniu uznał, iż instalacja artystyczna nie jest obiektem budowlanym ujętym w załączniku do ustawy, czym uzasadnia niemożność dokonania rozbiórki. Otóż Załącznik do ustawy określa różnorodne kategorie obiektów budowlanych głównie ze względu na ich funkcjonalne przeznaczenie. Wymienia się rodzaj obiektów i przykłady (jak: …). W kategorii V ujęto obiekty sportowe i rekreacyjne, natomiast kategoria VIII obejmuje - inne budowle. Niezależnie zatem jak traktować instalację artystyczną, jest objęta pna załącznikiem, chociażby przez kategoria VIII – inne budowle (przyjmując że nie wchodzi w zakres pozostałych kategorii). Także art.3 ustawy Prawo Budowlane uznaje za obiekt budowlany budynki, obiekty małej architektury i inne budowle (czyli każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury). Zatem twierdzenie jakoby instalacja artystyczna „Tęcza” nie była objęta załącznikiem lub art.3 ustawy wydaje się całkowicie niedorzeczne. Nie da się przy tym nie zauważyć zmienności argumentacji PINB dotyczące tego obiektu w kolejnych pismach (raz jest obiektem tymczasem, innym razem już nie jest, niby został zalegalizowany ale przecież umorzono postępowanie, teraz nawet nie jest rzekomo budowlą – pytanie zatem co to jest?).

W sprawie warto odnotować, iż cały czas władze kręcą co do natury obiektu? Postawili z przyczyn ideologicznych symbol pedalstwa, ale nie zwrócili uwagi na formalno-prawne aspekty. Teraz przymuszeni wnioskiem o rozbiórkę przez Stowazyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" - kręcą. Czy wojewódzki nadzór budowlany nakażę w końcu rozbiórkę Tęczy - wkrótce się okaże.

Przeczytaj też:
http://serwis21.blogspot.com/2014/08/tecza-na-placu-zbawiciele-samowola.html

1 komentarz: