14 stycznia 2016

Posłowie odrzucili projekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku

14 stycznia Sejmowa Komisja Petycji odrzuciła jednogłośnie petycję - projekt ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE ws. zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegającym m.in. na podwyższenie kwoty wolnej od podatku w ciągu 3 lat do 8, 10 i 13 tys. zł przy równoczesnym obniżeniu progu od którego naliczono 32% podatku.

Projektowi zarzucono brak wskazania źródeł finansowania, obniżenie kwoty wolnej od podatku obniży przychody budżetu państwa ale także w dużej mierze tzw. samorządów. Przedstawicielka Ministerstwa Finansów wnosiła o odrzucenie powołując się, że przecież jest projekt prezydencki (ale zakłada on jedynie podwyższenie do 8 tys. zł). Nie zawahała się dokonać skandalicznej manipulacji, twierdząc iż osoby bogate skorzystają z kwoty wolnej także przy obniżeniu progu 32% do 79.200 zł. Tymczasem osoby bogatsze nie skorzystają na podwyższeniu kwoty wolnej, bo jest ono skompensowane wyższym podatkiem od niższego progu. Jednak tej manipulacji jak i innym tezom artykułowanym w trakcie dyskusji, przedstawiciel Stowarzyszenia nie mógł oponować, bo Sejmowa Komisja Petycji odmawia zapraszania autorów petycji.

Gdyby rządowi i posłom rzeczywiście zależało na podwyższenie kwoty wolnej od podatku, to przedstawiliby opinię do Komisji Finansów, zaproponowaliby poprawkę do projektu prezydenckiego lub skierowaliby projekt stowarzyszenia do dalszych prac. Nic takiego nie miało miejsca. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku musi poczekać, prawdopodobnie do 2017 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz